Περί λίνουξ και άλλων δεινών

Αν έκανες και peek και poke…τότε τα είδες όλα…

1 «Μου αρέσει»

…και κάποια στιγμή έκανα κι εγώ τη μετάβαση προς το άγνωστο πλην όμως ελεύθερο Linux !
Δεν είχα τόσο απογοητευθεί από τις μπλε οθόνες των “άψογων” XP … όσο από τον εαυτό μου, τον οποίο ένιωθα να παρανομεί χρησιμοποιώντας κατά κόρον σπασμένο-κλεμμένο λογισμικό , για να ικανοποιήσω είτε τις ανάγκες μου , είτε την περιέργεια μου.
Το έβλεπα όμως να έρχεται…απειλές από παντού…το διαδίκτυο άρχισα να μην το νιώθω ως φίλο μου αλλά ως εργαλείο της Δικαιοσύνης , ικανό να ενεργήσει εις βάρος μου…και με όλο το δίκιο να βρίσκεται στην άλλη πλευρά και όχι στη δική μου !!! Και πως να ήταν στη δική μου … αφού το σπορ μου ήταν να αποκτώ σπασμένο λογισμικό , το οποιο ίσως και να μην χρειαζόμουν ή , το οποίο ήταν too much για τις δικές μου πραγματικές ανάγκες !!!

Το βήμα προς την ελευθερία , το βήμα προς το Linux ήταν ταυτόσημο με το περίφημο ΞΕΒΟΛΕΜΑ !!
Όπου φτωχός κι η μοίρα του … κακά τα ψέμματα…
Είναι δεδομένο ότι στην αρχή , δεν ήταν υπολογισμένο το ρίσκο . Η ελευθερία (τελικά) είχε περισσότερες απαιτήσεις από μένα… Το πρώτο Linux που εγκατέστησα μου εξαφάνισε τα XP, ενώ το έβαζα σε άλλο δίσκο… Δεν ρωτούσαν τότε οι εγκαταστάτες που θέλεις να γραφτεί το grub…
Για αυτό το λόγο σέβομαι ιδιαίτερα τους απανταχού Linuxάδες (περισσότερο τους χρήστες!!!) .
Διότι αποφάσισαν να ξεβολευτούν , αποφάσισαν να ξεκαθαρίσουν ποιές είναι οι πραγματικές τους ανάγκες και πως αυτές θα μπορούν να ικανοποιηθούν με πιο λιτό τρόπο , μακριά από την άπιαστη και απαγορευμένη οικονομικά “λογισμική χλίδα” της άλλης πλευράς… Κι έτσι εμπιστεύθηκαν την κοινότητα λίγων ελεύθερων ψυχών που έστησαν το Linux…
Δεν λέω πως είναι κακή η χλίδα …λέω πως δεν μπορούμε όλοι να χαιρόμαστε τα πάντα σ’ αυτόν τον υλικό κόσμο.
Κάπως έτσι…θυμάμαι το gimp , το inskscape και άλλα…όταν πρωτοεμφανίσθηκαν, να κρασσάρουν κάθε τρεις και λίγο αλλά…σιγά-σιγά ο αγώνας των απλών ανθρώπων στέφθηκε με τεράστια επιτυχία !!!
Οι κατακτήσεις του ελεύθερου λογισμικού προκάλεσαν ανεπανόρθωτη ζημιά στους μεγαλεμπόρους λογισμικού …ενώ γέμισαν με χαρά τόσους και τόσους απλούς ανθρώπους…
Σας ζάλισα πάλι…

5 «Μου αρέσει»

Τι έγινε ρε μάγκες; Χαμπάρι δεν πήρα. Ο Δημήτρης γούσταρε να παίξει με τους λινουξάδες; :smiley: Γεια σου ρε Δημήτραρε! Πες τα πες τα.

Η μαλακία είναι ότι το κάθε φόρουμ έχει κανόνες συμμετοχής και εν ολίγοις… δεν μπορούμε να ανταλλάξουμε μπινελίκια να ξεμουδιάσουμε λίγο. Εσύ να μας τη λες που είμαστε κολλημένοι-μορμόνοι-πλεμπαριά-κακομοίρηδες
κι εσύ ελεύθερος καταναλωτής που απολαμβάνεις τις πλαισιωμένες συνήθειές σου. ΓΟΥΣΤΑΡΩ!

Σε άλλο φόρουμ που θα κουβεντιάζαμε πολιτικά θα εκθείαζες τη μεγαλοσύνη του φιλελευθερισμού και κάθε φορά που θα ήθελες να ξορκίσεις την μιζέρια που σου γεννά η καθημερινότητα θα επιχειρούσες να αποδομείς τις προσωπικότητες των αυτών που προτείνουν άλλον τρόπο ζωής από αυτό που σου εμπνέει το πλαισίωμα που ανέφερα προηγουμένως.
Ξέρω ρε συ! Υπάρχουμε κι εμείς που δεν γουστάρουμε πόρσε και φεράρι και Μύκονο και έχεις την ευκαρία να αντλήσεις ικανοποίηση και να προστατεύεις το όνειρό σου. Μπορεί να μην πάρεις ποτέ φεράρι και πόρσε και να μην εχεις λεφτά για ακριβό εστιατόριο να πας και να έχεις να λες ότι ξέρεις από υψηλή γαστρονομία, αλλά μπορείς αντ’ αυτού να κράξεις εμάς και με αυτό να νιώθεις ότι ανήκεις στον κύκλο αυτών που γλείφεις μέσα στη συνείδησή σου.

Ποιος λογαριασμός είσαι στον βόθρουμ ρε; :grin:

3 «Μου αρέσει»

Παρακαλώ διαβάστε καλά το https://linux-user.gr/faq. Όχι προσωπικές επιθέσεις ad-hominem

θυμάμαι είχα συζητήσει με έναν φίλο μου την ιδέα δημιουργίας μιας αρένας στην οποία όλα θα επιτρέπονται εκτός φυσικά από προσωπικές απειλές και δεδομένα.

1 «Μου αρέσει»

Εγώ διαφωνώ με “εκτός από…”. Αλλιώς τι αρένα θα είναι; :blush:

Φτάσαμε σε μια ηλικία ρε φίλε που έχουμε εισπράξει πολύ αρνητίλα. Άμα πιστεύεις σε κάτι μεταθανάτιο έχει καλώς. Αν όχι όπως εγώ, τότε είναι λογικό να υπάρχει κι ένα είδος αντίδρασης σαν το δικό μου (το σκέφτομαι ως λογικό). Δηλαδή ότι, δεν έχω κανέναν λόγο και δεν μου προσφέρει τίποτα να παραμένω στα πλαίσια και τους κανόνες. Εδώ ο άλλος νιώθει ελεύθερος να εκφράζει τον φασισμό του. και δεν εννοώ μία καλόπιστη κριτική ή έστω και μία επιθετική συμπεριφορά που γεννάται από πραγματική οργή και αγανάκτηση. Όμως όταν βλέπεις κακοήθεια και χουλιγκανισμό… γιατί να είσαι σωστός και ωραίος και πολιτισμένος κλπ κλπ;
Και η καοήθεια δεν είναι έτσι γενική κι αόριστη. Είναι μία συγκεκριμένη που μου τη δίνει εμένα. Είναι αυτή που γεννάται από κόμπλεξ δημιουργημένα από τη μίζερη υπόσταση κάποιου και που βρίσκει διέξοδο στην επιθετικότητα ενάντια σε αυτούς που θα θεωρήσει κατώτερους και πιο ανίσχυρους απ’ αυτόν.
Με δυο γραμμές βέβαια δεν μπορώ να περιγράψω το όλο φαινόμενο. Αλλά παίρνεις μια ιδέα πιστεύω.

2 «Μου αρέσει»

Καθένας μπορεί να φτιάξει σήμερα ένα φόρουμ και να το χειρίζεται όπως αυτός θέλει. Αν κάποιος φτιάξει ένα ελληνικό κλώνο του 4chan μπορεί να μετέχω, μπορεί και όχι.

Άλλα εδώ μέσα όμως δεσμευόμαστε όλοι από τους κανόνες λειτουργίας του φόρουμ. Το οποίο ανήκει σε όλους μας, ας το κρατήσουμε καθαρό. Το σύστημα με τα επίπεδα πρόσβασης που έχουμε δείχνει πως δεν θέλουμε να είναι μια υπόθεση λίγων ατόμων.

Παρακαλώ θερμά να λήξει εδώ αυτή η ιστορία. Δεν είναι καθόλου ωραίο να μιλάς για κάποιον που δεν θα μπορεί να απαντήσει για πολύ καιρό, και όχι απλά για ένα 24ώρο. Αν η συζήτηση εκτραπεί το νήμα θα κλειδωθεί προσωρινά.

ας μου επιτραπει μια ερωτηση, δεν ξερω αν ταιριαζει εδω, αλλά μου φαινεται πως κολλαει με το «και άλλων δεινών».
Μου εχει δημιουργηθει η εντυπωση πως διαφορες επιθετικες κλπ συμπεριφορες που βλεπουμε στο διαδικτυο, οφειλοντε κατα ενα μεγαλος μερος στο πως εχει συνηθισει ο χρηστης του διαδικτυου να συμπεριφερεται στα social media πχ facebook, και στο κλιμα που επικρατει εκει και το οποιο θεωρει λογικο και αναμενωμενο να επικρατει και αλλού. Δεν εχω χρησιμοποιησει ομως ποτέ social media και δεν σκοπευω και να το κανω. Επομενως θα ηθελα να με διαψευσετε ή να με επιβεβαιωσετε οσοι χρησιμοποιειτε social media, γιατι το εχω απορια. Ομως μερικες φορες ειναι αρκετα φανερο οτι θεματα που αναπτυσοντε πχ στο facebook ή στο twitter μεταφεροντε και εξω απο αυτο (και μαλιστα αυτοι που τα μεταφερουν νομιζουν οτι εχουν ολοι γνωση για αυτα πχ καλα δεν ειδες τι γινεται στο facebook; ), για αυτο και εχω αυτη την εντυπωση. Παρακαλω τις αποψεις σας…

Σεβαστά αυτά που λες. Αλλά διαφωνώ σε πολλά.
Βασικά εντοπίζω μία αντίφαση (αν και είναι αποδεκτές οι αντιφάσεις και πολλές φορές αναπόφευκτες και αναγκαίες).

  1. Το φόρουμ δεν ανήκει σε όλους μας παρά μόνο στους διαχειριστές του και εν τέλει σε αυτόν που πληρώνει τον σέρβερ. Αν άνηκε σε όλους δεν θα χρειαζόταν οι κανόνες ή θα άλλαζαν διαρκώς σύμφωνα με τη θέληση της πλειοψηφίας
  2. Δεν βλέπω καμία ιστορία να υπάρχει, ούτε κάτι λερωμένο ώστε να πρέπει να το διατηρήσουμε καθαρό.
  3. Γιατί δεν είναι ωραίο να μιλάς για κάποιον είτε μπορεί να απαντήσει είτε όχι; Όταν μάλιστα έχεις εντοπίσει κακοήθεια κι εσύ έχεις και θέληση αλλά και περιεχόμενο απάντησης (ή μάλλον τοποθέτησης);
1 «Μου αρέσει»

Αυτό που λες σόσιαλ μίντια πριν από δεκαετίες ήταν απλά η καφετέρια της συνοικίας. Κι εκεί υπήρχε και η καφρίλα και η καγκουριά. Δεν τη γέννησε το facebook. Είναι νοοτροπία.

1 «Μου αρέσει»

ναι δε γεννησε την καφριλα πχ το facebook, αλλά ειναι αυτο το κλιμα που επικρατει στα social media ή οχι; και αν ναι πιστευεις οτι εξαγετε και αλλου επειδη τα social media «ειναι» το ιντερνετ και αρα ετσι συμπεριφερομαστε παντου στο ιντερνετ ή οχι;
δηλαδη να το πω και αλλιως, επειδη τα κοινωνικα δικτυα ειναι εν πολλοις προβολη του εαυτου, εκει αποδιδω τις ad hominem επιθεσεις που βλεπω συχνα και που αλλιως δεν πολυκολλανε

Νόμιζα ότι το απάντησα. Απλά η καφρίλα υπήρχε και υπάρχει με τον ίδιο τρόπο. Καθόσουν στην καφετέρια κι όταν πέρναγε ένα ζευγάρι έλεγες για την κοπέλα “κοίτα τον μαλάκα που κυκλοφορεί”.
Το αντ χόμνινεμ τώρα, υπάρχει κι αυτό και υπήρχε. Αυτό που δεν καταλαβαίνω είναι ότι πρέπει σώνει και καλά να το θεωρούμε ανέντιμο και μη πολίτικαλ κορέκτ. Γιατί;
Γιατί έτσι.
Μην ξεχνάς ότι ο τρόπος σκέψης μας - η νοοτροπία είναι οχλική. Έτσι το είδαμε να αντιμετωπίζεται κι έτσι νομίζουμε ότι είναι το σωστό. να το κατακρίνουμε ως συμπεριφορά. Δηλαδή να μου παρουσιάσουν έναν πίνακα που ζωγράφισε ο Χίτλερ και να μου πουν “Δες το μόνο καλλιτεχνικά”! Ε όχι ρε φίλε. Δεν θα το κάνω.
Θα κρίνω τον πίνακα με βάση του τι ήταν ο δημιουργός του. Δεν θα τον κοιτάξω καν βασικά.
Ωστόσο δεν βρίσκω εντελώς λάθος το να αντιμετωπίζεται το αντ χόμνινεμ ως κάτι κακό. Υπάρχουν περιπτώσεις κακόβουλες. Όπου ένας τύπος έχει απλά μία άποψη για ένα φαινόμενο. Μπορεί να είναι σωστή κι ας είναι αυτός καθίκι ή οτιδήποτε άλλο αρνητικό.
Δεν είναι όλα άσπρο-μαύρο.

2 «Μου αρέσει»

Άποψη μου επί του θέματος είναι πως μέσα από τα SM ο χρήστης έχει αναπτύξει μία αντίληψη πως στο διαδικτυακό χώρο έχει κάποιο εθιμικό δικαίωμα να κάνει και να λέει ότι θέλει. Από τη μία η εποπτεία της ορθής συμπεριφοράς στα SM (πχ μεγέθους FB) είναι ένας άθλος, εξαιτίας του τεράστιου όγκου περιεχομένου που παράγεται. Ακόμα, η εμπειρία μου στο FB εχει δείξει πως και η πολιτική του FB, για τέτοια ζητήματα είναι πολύ χαλαρή. Στο FB, για παράδειγμα, άνετα μπορείς να γράψεις ένα σχόλιο που απειλεί την σωματική ακεραιότητα κάποιου και να μην πάθεις τίποτα, αν κάποιος σημαντικός αριθμός ανθρώπων δεν αναφέρει το συγκεκριμένο περιεχόμενο, ή αν δεν λάβει το θύμα κάποια μέτρα (όπως να καταγγείλει το περιστατικό στην αστυνομία). Δεν θα πιάσω καν το θέμα του ναζισμού στα ΜΚΔ (Μέσα Κοινωνικής Δικτύωσης, για να βάλουμε και το ελληνικό στη ζωή μας), όπου μπορείς να βρεις συζητήσεις ολόκληρες για ολοκαυτώματα κλπ, χωρίς να τις πειράζει κανείς.
Έτσι γράφει ο κανένας ότι θέλει και νομίζει πως μπορεί να το κάνει αυτό παντού με την ψευδαίσθηση κιόλας πως το μέσο του προσφέρει ανωνυμία (ο απόλυτος τεχνολογικός αναλφαβητισμός).
Νομίζω πως μία σημαντική μερίδα κόσμου που είναι από πιο παλιά στη φάση των φόρουμ, δεν έχει αναπτύξει τόσο την ίδια αντίληψη.

Και η παρενόχληση στο δρόμο σχεδόν ανώνυμα γίνεται. Δεν είναι η αντίληψη για το διαδίκτυο. Είναι η εσωτερική σκατίλα μας (όλοι έχουμε)

Σε κάθε κοινωνική συναναστρφή, είτε διαδικτυακή είτε όχι, ο καθένας βγάζει διάφορες πτυχές του χαρακτήρα του περισσότερο από άλλες, ανάλογα την περίπτωση. Ωστόσο ο πυρήνας του χαρακτήρα και του τρόπου συμπεριφοράς είναι πάντα ο ίδιος. Ο αγενής άνθρωπος θα συμπεριφέρεται λίγο-πολύ με αγένεια παντού, ο ευγενικός με ευγένεια, ο επιθετικός με επιθετικότητα κ.ο.κ…

2 «Μου αρέσει»

Άσχετο, αλλά οι πίνακες του Χίτλερ ήταν, αντικειμενικά, λίγο για τα μπάζα ούτως ή άλλως. Υπάρχουν όμως εξαιρετικά έργα (πίνακες, βιβλία, κλπ) δημιουργημένα από ανθρώπους που δεν θα ήθελες να τους κάνεις παρέα :slight_smile: . Είναι άδικο να κρίνεις ένα έργο (που έχει την δική του ζωή) αποκλειστικά από τον δημιουργό του.

Δυστυχώς ή ευτυχώς δεν κατάλαβα εξ’ αρχής το τι συνέβη εδώ…
Μα και βέβαια το linux θεωρείται ένα από τα “δεινά” του κόσμου αυτού !!
Θα συμφωνήσω στο σημείο αυτό με τον εισηγητή , για τους δικούς μου λόγους όμως !!!
Και δεν είναι η πρώτη φορά που διακρίνω αφοριστικές διαθέσεις για το ανοιχτό λογισμικό.
Διότι , χωρίς το Linux, θα έπρεπε σήμερα ακόμη και το τελευταίο σπίτι στην “Κάτω Παναγιά” να έχει φορτώσει λειτουργικό windows στο μαραφέτι , για να μπορεί να μπει η οικογένεια στο διαδίκτυο να χαζέψει κάποια είδηση…
Θυμάστε τα δικαστήρια μεταξύ microsoft και mozilla…
Αν τότε είχε δικαιωθεί η microsoft , ίσως να ζούσαμε για πολλά χρόνια με εκείνον το αυτιστικό explorer των windows…
Μα και η κυρά Κατίνα η περιπτερού… θα χρειαζόταν windows για να χρησιμοποιήσει το excel να μετρήσει τις παραγγελίες στα τσιγάρα… Αμφιβάλλω αν ο Gates θα καταδεχόταν ποτέ να εκδώσει κάτι πιο light και σε χαμηλότερο κόστος από το πολυτελές office.
Κι ο καθένας που έχει μια κάμερα ή μια φωτογραφική μηχανή στο σπίτι του θα έπρεπε επίσης να χρησιμοποιεί windows , να αγοράσει και μια πιστοποιημένη πανάκριβη εφαρμογή και γιατί ; Για να φτιάχνει βιντεάκια επαγγελματικής (και καλά) ποιότητας , προκειμένου να τον κάνουν … σκηνοθέτη σε ταινίες του Holywood…
Μα και το photoshop ή άλλα ακόμη πιο ακριβά πακέτα , θα τα κυνηγούσε μετά μανίας η καταναλωτική αυτή κοινωνία , ίσως μερικοί να έπαιρναν και κάποιο δάνειο για να αγοράσουν λογισμικό…με σκοπό να φτιάξουν την πιο τέλεια φωτογραφία καλοκαιρινών διακοπών σε αυτόν τον απίθανο κόσμο…
Δεν έχω την άποψη ότι κάποια εκατομμύρια χρήστες του Linux είναι ειδικότεροι στα των υπολογιστών , από τους χρήστες κάποιου άλλου εμπορικού λογισμικού.
Θεωρώ ότι , το εμπορικό λογισμικό έχει λόγο ύπαρξης σήμερα , επειδή μπορεί να καλύπτει κάποιες ειδικές απαιτήσεις του κάθε επαγγελματία.
Όμως αυτό που χρειάζεται ο επαγγελματίας δεν το χρειάζομαι απαραίτητα κι εγώ…
Εκεί αναδύεται το “δεινό” που λέγαμε … Τις απαιτήσεις των πολλών τις κάλυψε το Linux !!!
Δεν μπόρεσαν να με πείσουν πως αυτό που πουλάνε το χρειάζομαι σώνει και καλά…
Τρομερό !!!
Δεν τους άφησε το Linux να με πείσουν !!!
Θα πω λοιπόν κι εγώ με τη σειρά μου στο Δημήτρη κάτι που είπε κάποιος άλλος πολλά χρόνια πριν :
«Στην αρχή σε αγνοούν, μετά σε κοροϊδεύουν, μετά σε πολεμούν, μετά κερδίζεις»
(Αν και η συλλογική συνείδηση που διατηρεί στη ζωή το Linux, υποθέτω πως δεν έχει ως σκοπό να κερδίσει κανέναν αντίπαλο…)
Καλό βράδυ !

6 «Μου αρέσει»

Μια αθλητική ομάδα ανήκει μόνο στους ιδιοκτήτες της; Νομίζω ότι μπερδεύεις τα περί ιδιοκτησίας με τα περί ιδεολογικών καταβολών. Στα περί σέρβερ, κάποιος πληρώνει ο οποίος επιθυμεί να διατηρηθεί ανώνυμος, στα περί κανόνων από τις πρώτες μέρες του forum είχαμε ανοιχτό διάλογο και συνδιαμόρφωση.

Αν θέλεις να δεις τη γνώμη της πλειοψηφίας για ένα θέμα, ανοίγεις ένα ωραιότατο poll.

Όπως και να έχει, συμπεριφορές που προκαλούν δυσφορία στα μέλη δεν είναι αποδεκτές, όπως ούτε οι χουλιγκανς θα ήτο αποδεκτοί μεταξύ των φιλάθλων μιας ομάδας.

Άλλωστε νομίζω ότι οι κανόνες κινούνται στα πλαίσια των αυτονόητων αλλά παρόλα αυτά κάποιοι μπερδεύουν ένα χώρο για πολιτισμένες συζητήσεις με το καφενείο του χωριού τους όπου πιάνει ο καθένας από ένα τραπέζι και φωνάζει σαν κουφός.

Ο @anon39023744 επέλεξε να αντιπαρατεθεί με ακραίο τρόπο. Δεν ενόχλησε η άποψη του περί Linux (είπαμε όλες οι απόψεις δεκτές) αλλά ο τρόπος με τον οποίο κοινωνήθηκε αυτή.

5 «Μου αρέσει»

Το ποιος πληρώνει είναι ένα τεχνικό θέμα. Μπορεί αύριο να είναι αλλιώς. Το ποιος είναι ο διαχειριστής είναι πάλι ένα τεχνικό θέμα. Δεν θέλεις ο καθένας να μπορεί αν θέλει να δει ποιο είναι το email σου και την IP σου. Σήμερα είναι κάποιοι διαχειριστές, και αύριο μπορεί να μην είναι. Έχουμε πάρει όλα τα τεχνικά μέτρα ώστε η μετάβαση να είναι ομαλή.

Έχουμε μετά τα μέλη που μετέχουν στο site. Κάποιοι θα γραφτούν θα λύσουν κάποιο πρόβλημα που έχουν και μετά θα ξεχάσουν την ύπαρξη του. Και δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα με αυτό. Κάποιοι άλλοι θα επιλέξουν να ασχολούνται καθημερινά, να διαβάζουν τι έχει γραφτεί και να βοηθάνε. Και κάποιοι άλλοι, οι περισσότεροι, θα είναι κάπου στο ενδιάμεσο. Μετράει η γνώμη όλων αυτών το ίδιο; Προφανώς όχι.

Οι πρώτοι, που θέλουν να λύσουν κάποιο πρόβλημα, είναι από τους κύριους λόγους που υπάρχουμε. Η γνώμη τους είναι λοιπόν πολύτιμη. Οι δεύτεροι που καθημερινά βλέπουν πράγματα έχουν επίσης προτάσεις που δεν μπορούν να αγνοηθούν; Νομίζω η κοινοβουλευτική δημοκρατία, μας έχει κάνει να ταυτίζουμε την δημοκρατία με την ψηφοφορία, και να αγνοούμε πως ο στόχος πρέπει να είναι η δημιουργία μιας ευρείας συναίνεσης.

Έχουμε το σύστημα με τα επίπεδα και τα παράσημα και με αυτό μπορούμε να δούμε σε ποια κατηγορία (και όχι πόσο αξίζει) ανήκει η γνώμη του καθενός. Είμαστε ακόμα στην αρχή και μικροί, οπότε δεν έχει αρχίσει το σύστημα να λειτουργεί πλήρως. Όταν αρχίσει να λειτουργεί , περιπτώσεις σαν αυτή θα είναι διαχειρίσιμες από τα ίδια τα μέλη, χωρίς να υπάρχει ανάγκη επέμβασης κάποιας “ανώτερης” αρχής.

Το site είναι ένα ζωντανό πράγμα και εξελίσσετε συνεχώς μέσα από την αλληλεπίδραση όλων των μερών του. Τίποτα δεν είναι σταθερό, εκτός από κάποιες βασικές αρχές. Την γενική του θεματολογία και την πολιτισμένη ατμόσφαιρα που έχει. Αν δεν έχει αυτά, τότε θα είναι κάτι διαφορετικό. Αν κάποιος θέλει κάτι διαφορετικό, ας το φτιάξει. Από την άλλη, αν σταματήσει να αλλάζει, αν και εμείς σταματήσουμε να αλλαζουμε τότε θα είναι ένα νεκρό site, και δεν θα έχει καμία απολύτως σημασία. Αυτό όμως χωρίς να αλλάξει τον πυρήνα της ύπαρξής του. Ίσως μετά από 20 χρόνια να μην υπάρχει καν το Linux, αλλά κάτι άλλο καλύτερο, και το όνομα να είναι απλά ένα ρελικ του παρελθόντος. Αλλά θα αυτό θα είναι κάτι που θα έχει βγει από την ίδια μήτρα ιδεών που έβγαλε το Linux.

Οι τωρινοί διαχειριστές θα εκπληρώσουν τους, όταν δεν έχουν τίποτα να κάνουν, όταν δεν νοιώθουν την ανάγκη να το παρακολουθούν καθημερινά γιατί θα είναι άχρηστοι. Μέχρι τότε θα έχουν βγει μέσα από την καθημερινή ζύμωση αξιότεροι διάδοχοι να τους αντικαταστήσουν

5 «Μου αρέσει»

Πάντως γνώμη μου καλύτερο “μαγαζί” από το synaptic δεν έχει.αν είναι δυνατόν να μιλάμε για δεινά στο linux.

3 «Μου αρέσει»