Περί ανέμων και υδάτων

ανοιγω αυτο το νημα για να γραφουμε εδω κατι για το οποιο θεωρουμε οτι δε χρειαζεται να ανοιγουμε καινουργιο νημα.

Και ξεκιναω με μια ερωτηση που θελω να κανω. Επειδη δεν εχω καταλαβει τι ακριβως ισχυει με τα πνευματικα δικαιωματα, υπαρχει καποιο προβλημα αν θελουμε να βαλουμε καποιο συνδεσμο με βιβλιο απο το libgen;

4 «Μου αρέσει»

Ναι, δεν υπάρχει πρόβλημα όμως αν βάλεις συνδέσμους βιβλία που ο εκδότης ή ο συγγραφέας τους τα δίνει στο κοινό (όπως για παράδειγμα εδώ), σεβόμενους τους όρους με τους οποίους τα διανέμει ο κάτοχος τους. Σύνδεσμοι στο libgen ή αντίστοιχα sites, ακόμα και σε αυτή την περίπτωση δεν είναι αποδεκτοί.

Σύμφωνα με το TOS που έχουμε.

Εάν δημοσιεύσετε υλικό στην Ιστοσελίδα, δημοσιεύσετε συνδέσμους στην Ιστοσελίδα ή άλλως δημιουργήσετε (ή επιτρέψετε σε τρίτους να δημιουργήσουν) υλικό μέσω της Ιστοσελίδας , είστε αποκλειστικά υπεύθυνοι για το Περιεχόμενο και τυχόν βλάβη που προκύπτει από αυτό το Περιεχόμενο. Αυτό συμβαίνει ανεξάρτητα από το αν το εν λόγω περιεχόμενο αποτελεί κείμενο, γραφικά, αρχείο ήχου ή λογισμικό υπολογιστή.

Κάνοντας διαθέσιμο το Περιεχόμενο, δηλώνετε και εγγυάστε ότι:

  • η λήψη, η αντιγραφή και η χρήση του Περιεχομένου δεν θα παραβιάζει τα δικαιώματα ιδιοκτησίας, συμπεριλαμβανομένων ενδεικτικά των δικαιωμάτων πνευματικής ιδιοκτησίας, διπλωμάτων ευρεσιτεχνίας, εμπορικών σημάτων ή εμπορικών μυστικών, οποιουδήποτε τρίτου.

  • εάν ο εργοδότης σας έχει δικαιώματα πνευματικής ιδιοκτησίας υλικού που έχετε δημιουργήσει, έχετε (i) λάβει άδεια από τον εργοδότη σας για να δημοσιεύσετε ή να διαθέσετε το Περιεχόμενο, συμπεριλαμβανομένου, ενδεικτικά, λογισμικού ή (ii) εξασφαλίσατε από τον εργοδότη σας μια δήλωση παραίτησης για όλα τα δικαιώματα πάνω στο δημοσιευμένο περιεχόμενο.

  • έχετε συμμορφωθεί πλήρως με τις άδειες τρίτων που σχετίζονται με το Περιεχόμενο και έχετε κάνει όλα όσα είναι απαραίτητα για να περάσετε επιτυχώς στους τελικούς χρήστες τους απαιτούμενους όρους.

και αρκετούς άλλους όρους. Συμμετοχή στην σελίδα σημαίνει πως τους έχετε διαβάσει :-) και αποδεχτεί.

Διαβάστε επίσης το Άδειες Χρήσης δημοσιευμένου υλικού

Σε περίπτωση που υπάρχει οποιαδήποτε αμφιβολία, ή θέλετε κάποια επεξήγηση, καλό να κάνετε μια ερώτηση πρώτα.

ΥΓ: Είναι καλύτερο οι ερωτήσεις να έχουν το δικό τους νήμα, ώστε να είναι ευκολότερα προσβάσιμες και διαχειρήσιμες

1 «Μου αρέσει»

τους ειχα διαβασει. Προφανως ομως καποια πραματα δεν τα κατανοω πληρως

edit
και ενα απο αυτα που δεν κατανοησα ηταν σε αυτο το σημειο

Αυτοί οι πάροχοι υπηρεσιών δεν επιτρέπεται να χρησιμοποιούν τις πληροφορίες που συλλέγονται για λογαριασμό μας παρά μόνο για να μας βοηθήσουν να διεξάγουμε και να βελτιώσουμε την επιχείρησή μας

τι εννοει ο ποιητης οταν λεει «την επιχειρηση μας» ; μηπως μπηκε κατα λαθος απο την αντιγραφη επικολληση απο αλλου ή εχετε καμια επιχειρηση για να την σορταρουμε στο χρηματηστηριο ; :grin:

2 «Μου αρέσει»

Εντάξει νομικά κείμενα είναι, μεταφράσεις από άλλους (η βάση του είναι τα αντιστοιχα του wordpres) και στους καιρούς μας αυτά είναι απαραίτητα. Η βιαστική μετάφραση για να βγούμε τα έχει αυτά :smile:.

Αν και το συγκεκριμένο αφαιρέθηκε, έχουμε καλούς ρυθμούς αύξησης και είναι ευκαιρία για μια μακροχρόνια επένδυση στο χρηματιστήριο.

2 «Μου αρέσει»

δεν ειμαι σιγουρος αν υπαρχει λυση για αυτο που θα ρωτησω και δεν αφορα ιδιαιτερα το λινουξ οποτε το βαζω εδω.
εφτιαξα προσφατα μια καμερα επιτηρησης με ενα raspberry pi zero w και μια usb webcam χρησιμοποιωντας το προγραμμα fswebcam (πολυ νοστιμο προγραμμα :grinning: ). Όλα δουλευουν καλα εκτος απο ενα πραμα. Αν βαλω την καμερα σε μερος που το βλεπει ηλιος οι φωτογραφιες βγαινουν σχεδον κατασπρες. Αν τη βαλω στη σκια σε μερος αρκετα φωτεινο και μειώσω τη φωτεινότητα στη ληψη στο 5%, τοτε οι φωτογραφιες βγαινουν ενταξει, εκτος απο τα σημεια που πεφτει ηλιος, οποτε τα σημεια αυτα φαινοντε ασπρα. Ξερετε αν υπαρχει λυση για αυτο; εχετε αντιμετωπισει κατι παρομοιο με webcamera;

συνηθως φταιει το cmos sensor της webcam. Για ποια webcam μιλαμε;

Γενικα οι webcam αποδιδουν “καλα” σε εσωτερικους χωρους. Μπορεις να κανεις μια δοκιμη. να βαλεις τη webcam σε ενα laptop και να βγεις στο ιδιο σημειο την ιδια ωρα. Αν ειναι ιδια η συμπεριφορα, τοτε κοιτας για καλυτερη καμερα.

1 «Μου αρέσει»

ok παω για άλλη καμερα οσον αφορα τους εξωτερικους χωρους. thanks :+1:

παιδες καλα χριστουγεννα, υγεια και καλη ψυχολογια (και πολλα μελομακαρονα)
:christmas_tree: :christmas_tree: :christmas_tree:

5 «Μου αρέσει»

Χρόνια πολλά σε όλους, με υγεία, αγάπη και πολύ Λίνουξ!!!

4 «Μου αρέσει»

Χρόνια πολλά και καλά καλή χρονιά σε όλους.
Χρόνια πολλά στους Βασίληδες @billniakas @bily @koutsoundad @Vassilis_Dionisopoul @VDemian
@Vasilis_Karaboitis @Vasilis @VasileiosThomopoulos και σε οποιον γιορτάζει σήμερα να χαίρεστε
την γιορτή σας.

3 «Μου αρέσει»

καλη χρονιά σε ολους με υγεια και καλη ψυχολογία.
Χρονια πολλα και σε Βασίληδες, Βασιλικές

2 «Μου αρέσει»

Ευχαριστούμε παιδιά, καλή χρονιά να έχουμε με υγεία και χαρά και όλα αυτά μαζί με τα αγαπημένα μας πρόσωπα.

2 «Μου αρέσει»

Καλή χρονιά να χουμε. Να μας χαίρεστε, τομάρια! :grin:

3 «Μου αρέσει»

Χρόνια πολλά και καλή χρονιά να 'χουμε! Και να κάνουμε τους συγγενείς και τους φίλους μας λινουξάδες φέτος.

3 «Μου αρέσει»

Χρόνια πολλά με υγεία!
Μπήκαμε στην χρονιά του Linux Desktop :slight_smile: :slight_smile: :slight_smile:

4 «Μου αρέσει»

Τώρα που σε λίγες μέρες που θα λήξει η υποστήριξη των Windows 7, αρκετοί θα ξεκινήσουν να χρησιμοποιούν Linux. Για πολλούς απλά θα δουλεύει καλά, εάν δεν έχουν κάποιο πρόβλημα με το hardware τους. Και έχει γίνει πιο φιλικό από ποτέ το Linux για το μέσο χρήστη.

4 «Μου αρέσει»

Έχω απορία μιας και λέμε περί ανέμων και υδάτων δεν θα πρέπει να αναφέρουμε και τον Last Airbender?

1 «Μου αρέσει»

Καλή Χρονιά !!! Εύχομαι υγεία και κάθε ευτυχία !!!

2 «Μου αρέσει»

Χρόνια πολλά παίδες και καλή χρονιά, να είστε όλοι καλά!!!

3 «Μου αρέσει»

χρόνια υπέροχα και κυρίως με ΧΡΗΣΙΜΑ μαθήματα σε όλους (Βασίληδες και μη :smiley: :stuck_out_tongue: ).
να θυμάστε να “αναπνέετε”, με γέλιο και καθημερινές στιγμές ευτυχίας! :wink:

3 «Μου αρέσει»