🕹 Παιχνίδια στο Linux

Εγώ επέλεξα την safe επιλογή, Steam και ενεργοποίηση του Proton για όλα τα παιχνίδια…αυτή τη στιγμή παίζω κανονικότατα το Deus Ex Human Revolution, ένας τίτλος που δεν είναι ακόμα στην επίσημη whitelist.
Για όποιον θέλει να δοκιμάσει υπάρχει αυτό το site https://www.protondb.com/ που μέσα σε αυτό μπορεί να δει ποια παιχνίδια εκτός whitelist έχουν δοκιμάσει άλλοι χρήστες και κατά πόσο καλά τρέχουν στο LInux με το Proton.

2 «Μου αρέσει»

Δεν ξέρω πως θα φαίνεται πάντως μπορείς να ανεβάσεις αρκετά την ποιότητα έως 4800x2720

Proton μόνο. Και αν δεν ήταν τα εξωτερικά anti-cheats θα παίζαμε και τις παιχνιδάρες σε Multiplayer. (Arma 3)

παράδειγμα με το Grand Theft Auto - Vice City Stories (Europe)

1 «Μου αρέσει»

Ναι, διάβασα και ξέρω για το proton. Χάρη σε ένα μήνυμα εδώ στο φόρουμ (δεν είχα ιδέα γι αυτό πιο πριν).

Δεν μπορώ να βγάλω άκρη για το gta5 (το “κλασσικό” ή το online) κατά πόσο τελικά παίζουν καλά στο proton (ή τα mafia). Και όταν εννοούμε καλά, τι ακριβώς εννοούμε: παίζει δηλαδή σαν να ταν σε windows ή κουτσά στραβά ό,τι καταφέρουμε?

Γιατί να πας να χώσεις 30-40€ και να παίζεις καρέ καρέ δεν πολυλέει…

Μπορείς να τσεκάρεις στην βάση του Lutris και να τα εγκαταστήσεις μέσα απο το Lutris

To Lutris θα κάνει οτι είναι απαραίτητο.

3 «Μου αρέσει»

@Asfodelus Μα πόσες καρδιές να σου δώκω, πε με…??? :star_struck:

2 «Μου αρέσει»

@tsapi Δώσε μας feedback μετά αν τρέχει καλά :wink:

Αν δε δώσει feedback σημαίνει ότι θα τρέχει καλά γιατί θα καίγεται :joy::joy::joy:

4 «Μου αρέσει»

Ήμουν ιδιοκτήτης ίντερνετ καφέ για 17 συναπτά έτη και gamer από τα 15μου (είμαι πλέον 52). Τα παραπάνω απλά τα δηλώνω για να δείξω την εμπειρία μου πάνω στο θέμα pc gaming και μόνο χωρίς αυτό να μου δίνει το αλάνθαστο του Πάπα.
Ακόμη και τώρα εν έτη 2020 δυστυχώς για σωστό και όπως πρέπει gaming σε pc, τα windows είναι μονόδρομος. Μιλάμε για τον κανόνα. Σίγουρα έχουν γίνει μεγάλα βήματα και προσπάθειες προς την κατεύθυνση του gaming σε pc με λειτουργικό σύστημα linux. Σίγουρα υπάρχουν εξαιρέσεις, αλλά τους περισσότερους gamers δεν τους καλύπτουν.
ΥΓ: ήμουν για 1 χρόνο μόνο με arch linux και δυστυχώς η εμπειρία μου από το gaming με παιχνίδια του τύπου Total War ROME II - Emperor Edition, Sid Meiers Civilization VI, Steel Division 2, Wargame European Escalation, Stellaris, League of Legends κτλ είναι απογοητευτική και με ανάγκασαν μόνο και μόνο για το gaming να ξαναβάλω windows!

2 «Μου αρέσει»

Έχω απολύτως άριστη εμπειρία με Stellaris και αρκετά καλή με Civilization VI (απλά ήθελε κάποιες παραμέτρους). (επίσης σε Arch). Τα άλλα που λες δεν τα έχω δοκιμάσει.

1 «Μου αρέσει»

Ότι βγάζει η Paradox τρέχει εξαιρετικά σε Linux (Ubuntu έχω). Με native support και εξαιρετικές επιδόσεις. Επειδή είμαι μεγάλος φαν των παιχνιδιών τους, με έχουν σώσει. Τα Total- War επίσης είναι σε καλή κατάσταση. Πλέον με το Proton κατάσταση γίνεται καλύτερη μέρα με τη μέρα.

2 «Μου αρέσει»

Civ5 και Civ6 παίζουν μια χαρά σε Linux, desktop και laptop με kde neon

1 «Μου αρέσει»
3 «Μου αρέσει»

Τρέχτε όσο προλαβαίνετε

2 «Μου αρέσει»

τεχνικά άρτιο το tomb raider του 2013…άλλα τόσο αδιάφορο ρε γαμώτο, τόσο κλισέ…κρίμα

Ωστόσο εγώ το απήλαυσα στο μέγιστο. Μου άρεσε παρά πολύ.

1 «Μου αρέσει»

Είδα λίγο την πρώτη πίστα. Είναι από τα παιγνίδια καλύτερα να το βλέπεις στο twitch παρά να τα παίζεις.

1 «Μου αρέσει»

Τελευταία έπαιξα λίγο με τον γιο μου το SuperTuxKart πολύ καλό!!!

2 «Μου αρέσει»

Συμφωνώ και διαφωνώ…

Ύστερα από αρκετούς μήνες δοκιμών, με διάφορες διανομές και λύσεις, κατέληξα στο Manjaro, λόγω προσωπικού γούστου και έστησα και ένα Virtual Machine με Windows 10 για gaming.
Έτσι, έχω ένα σωστό και ελεγχόμενο σύστημα που κάνω ότι χρειάζομαι, αλλά όταν θέλω να παίξω, γυρίζω το input στην οθόνη μου από on-board HDMI, στο Nvidia-DP και παίζω όπως θέλω. Πλέον δηλαδή, τα Windows για εμένα, είναι μια παιχνιδοκονσόλα και κάνουν μόνο αυτό και τίποτα άλλο.

Εναλλακτικά, στο σύντομο μέλλον, υπάρχει και το GeForceNOW, που είναι cloud gaming. Με μια αξιποπρεπή γραμμή, μπορείς να παίξεις τα παιχνία που ανέφερες ακόμα και στο κινητό σου. Δυστυχώς δεν υπάρχει client για Linux ακόμα, αλλά η Nvidia είπε θα βγάλει σύντομα (αν δεν την προλάβει κανείς άλλος σε open source).

Windows σα βασικό σύστημα από εμένα, ποτέ ξανά. Είμαστε κοντινοί σε ηλικία, τα έχω από τα Windows 2.0, τα έμαθα, τα έστησα, τα υποστήριξα, βάσισα τη δουλειά μου και το εισόδημά μου απάνω τους, αλλά πλέον, θα φύγουν κι από το VM, μόλις το επιτρέψει η τεχνολογία.

3 «Μου αρέσει»