🕹 Παιχνίδια στο Linux

Σας αρέσουν τα παιχνίδια; :joystick:
Κολλάτε με τις ώρες μπροστά σε μια οθόνη σώζοντας τον κόσμο ή κυνηγώντας ζόμπι;

Τότε είστε στο σωστό μέρος.

Στο παρόν thread μπορούμε να μιλήσουμε για εμπορικά και μη παιχνίδια που τρέχουν native στο Linux καθώς και για αυτά που τρέχουν μέσω wine χωρίς να χρειαστεί να γράψουμε 3 κιλά κώδικα.

7 «Μου αρέσει»

Αρκετή πληροφορία υπάρχει και στο subreddit:
/r/linux_gaming
ιδιαίτερα για αυτούς που δεν μπορούν λόγω gaming να ξεκολλήσουν από Windows.

1 «Μου αρέσει»

Ένα από τα πιο hardcore παιχνίδια στο Linux…

Εδώ ένας συνοπτικός βιντεοοδηγός που έβγαλε πρόσφατα το διάσημο κανάλι linus tech tips:

Από διανομές προτείνει POP! ή Manjaro. Mόνο ο τίτλος πάντως δείχνει προς τα που πάει το πράγμα. “Microsoft should be VERY afraid”. Άντε!

4 «Μου αρέσει»

Πάντως να παίξετε το Faster Than Light (FTL) πολύ ωραίο game…

1 «Μου αρέσει»

ναι το είχα δει το συγκεκριμένο βίντεο και πραγματικά με είχε ενθουσιάσει, γιατί είναι πάρα πολύ σωστό, και επικεντρώνεται στα πραγματικά σημαντικά και όχι στις ανοησίες και καθόλου μπερδεμένο. Είναι επίσης σπάνια και ενδεχομένως η πρώτη (?) περίπτωση που ένα «μέϊνστρημ» κανάλι παρουσιάζει με τέτοιο καλό τρόπο το θέμα αυτό. Νομίζω είναι ένα βίντεο που μπορούμε να προτείνουμε σε όσους θέλουν να πάρουν μια ιδέα.

2 «Μου αρέσει»

Τίτλοι της Frictional https://en.wikipedia.org/wiki/Frictional_Games που παίζουν σε linux, ειδικά Penumbra/Amnesia… Ό,τι καλύτερο για τις κρύες νύχτες του χειμώνα!
Σβηστά τα φώτα, ένα καλό headset και ένα καθαρό ζευγάρι κάλτσες, γιατί… :smiley:

3 «Μου αρέσει»

Προσωπικά έχω παίξει τα ακόλουθα:

  • 0AD
  • Planeshift
  • Sauerbratten
  • Simutrans

Και ναι μπορεί να μην είναι σούπερ αλλά αξίζουν μια αναφορά.

2 «Μου αρέσει»

Μια παλιά μικρή παρουσίαση που ειχα κάνει για 3 RPG παιγνίδια ανοικτού κώδικα

2 «Μου αρέσει»

Κάπου πήρε το μάτι μου και κάποια red alert δωρεάν (αν θυμάμαι καλά το καταπληκτικό yuri’s revenge). Πάντως από τα 472 παιχνίδια που έχω στο steam τα 156 παίζουν και σε linux και νομίζω θα ανεβαίνει σιγά σιγά ο αριθμός.

2 «Μου αρέσει»

Έχω λιώσει πραγματικά με αυτό το παιχνιδάκι. Διαμάντι!

1 «Μου αρέσει»

Αποκλείεται να παίζουν τόσο λίγα, δεν τα έχεις δοκιμάσει με το proton?

Διαλέγεις με δεξί κλικ το παιχνίδι που σε ενδιαφέρεις και πας properties
Και κάτω-κάτω επιλέγεις το κουτάκι με το
Force the use of a specific …

Σε μένα πρακτικά όλα τα παιχνίδια που έχω παίζουν γιατί αγοράζω παιχνίδια μόνο από το 2013 και μετά, μόνο αν παίζουν στο λίνουξ.

1 «Μου αρέσει»

προς το παρόν στο σταθερό μου έχω windows, οπότε να σου πω την αλήθεια δεν έχω δοκιμάσει να τρέξω κάποιο που δεν παίζει.

Πολύ πλάκα το Freedink, το προτείνω κι εγώ, και επίσης έχω τρελαθεί να παίζω παιχνίδια του Ν64 με emulation - αυτό τον καιρό Zelda : Ocarina of Time

1 «Μου αρέσει»

PCIE Pass through OVFM the way to go… αν έχετε περισσευούμενη κάρτα γραφικών :slight_smile: Ποτέ ξανά windows 10 για εμένα μόνο σε VM.

2 «Μου αρέσει»

Έχω απορία εάν στη δεύτερη GPU έχεις μόνιμα συνδεδεμένη οθόνη ή έχεις την ίδια οθόνη και για Games και για το host;

Aν η οθόνη έχει δυο εισόδους πχ dp και vga αλλάζεις από το μεν της οθόνης.
αλλα υπάρχει και άλλος τρόπος με αυτοματο switch αν η οθονη υποστηριζει ddc.
πάντως εγό εχω μονιμη οθονη που κάνει αυτοματα αλλαγή input οταν ξεκινω το VM και όταν κλεινω το VM. Δες το παρτ 1 στα guide του φορουμ. Part 2 το σαββατο.

3 «Μου αρέσει»

Για προτείνετέ μου πλιζ κάτι σε grand theft auto, mafia κτλ που να παίζει σε λίνουξ…! Θέλω να δοκιμάσω στο nuc μου τι ψάρια πιάνει η κάρτα γραφικών…

Υπάρχει και η λύση του emulator ppsspp του psp που απλά πρέπει να έχεις σε iso το παιχνίδι.

Στην 27άρα οθόνη μου @2560x1440 παιχνίδια psp? Δεν θα είναι ένα αίσχος?