Lutris η λύση για παιγνίδια στο Linux

Στις μέρες μας υπάρχει μια πληθώρα από παιγνίδια που μπορούμε να παίξουμε στο Linux. Και εκτός από τα παιγνίδια που τρέχουν ευγενώς υπάρχουν τα παιγνίδια που τρέχουν με εξομοίωση μέσα απο το Steam και το Phonon, τα παιγνίδια που τρέχουν μέσα απο το Wine και το DXVK, τα παλιά παιγνίδια που τρέχουν μέσα από το DosBox, αλλά και τα παιγνίδια που τρέχουν μέσα από εξομοιωτές όπως mame, DOSbox, ScummVM, Atari 800, Snes9x, Dolphin, PCSX2 and PPSSPP

Το θέμα όμως είναι πως δεν πρέπει να θέλεις ένα διδακτορικό για να παίξεις ένα παιγνίδι. Το Lutris είναι ένας game manager που υποστηρίζει 20 διαφορετικούς emulators, μαζί με το steam, και το steam για windows. Η εγκατάσταση και το τρέξιμο ενός παιγνιδιού είναι υπόθεση ενός κλικ. Θα τραβήξει μόνο του τα παιγνίδια από το steam αλλά για παιγνίδια αγορασμένα από το GOG ή το Humble Bundle θα πρέπει να προστεθούν με το χέρι.

Εγκατάσταση

Σε ubuntu based διανομες

   sudo add-apt-repository ppa:lutris-team/lutris
  sudo apt update
  sudo apt intall lutris

Θα πρέπει να έχουμε εγκατεστημένους οδηγούς για την κάρτα γραφικών με το εργαλείο της διανομής. Στην συνεχεία θα πρέπει να εγκαταστήσουμε το Vulkan. Αν έχεις Nvidia την δεύτερη εντολή, αλλιώς την πρώτη

sudo apt install mesa-vulkan-drivers mesa-vulkan-drivers:i386
sudo apt install libvulkan1 libvulkan1:i386       

Εγκατάσταση ενός παιγνιδιού

θα πρέπει να βρούμε το παιγνίδι μέσα από την σελίδα του Lutris.

https://lutris.net/

Για λόγους νοσταλγίας αγόρασα από το GOG την επετειακή έκδοση του Diablo

Το lutris θα παρουσιάσει διάφορες επιλογές, στο Diablo έχουν φτιαχτεί διάφορα patches του παιγνιδιού. Απλά διαλέγω την έκδοση που θέλω και πατάω install.

Το lutris θα κάνει τα υπόλοιπα.

Αρκεί να πατήσω το Play στην συνέχεια. Πόσο ποιο απλά;

Συμπεράσματα

Πλέον τα παιγνίδια στο Linux είναι γεγονός. Και με το Lutris έχουμε πρόσβαση σε ένα τεράστιο αριθμό παιγνιδιών. Όσο για το ίδιο το Lutris υπάρχουν ακόμα πολλά να λεχθούν πέραν από τα ελάχιστα που λέχθηκαν εδώ.

Αν έπαιξες το αγαπημένο σου παιγνίδι μέσα από το Lutris πες μας πως ήταν και πως το έκανες.

7 «Μου αρέσει»

Το Lutris έχω να πω ότι βοηθάει πολλές φορές να γίνουν σωστά όλες οι κινήσεις που θα έπρεπε να τις κάνεις χειροκίνητα. Π.χ., σήμερα εγκατέστησα με 2 κλικ (μόνο και μόνο γιατί την πρώτη φορά κράσαρε) το Resident Evil 2 Remake.
Αυτό το παιχνίδι για να παίξει σε Wine ή Proton, χρειαζόταν όλο αυτό, με το χειρότερο να είναι να πρέπει να βρεις windows 7, να τα κάνεις install, μόνο και μόνο για να πάρεις ένα dll.

Δεν πιστεύω πως είναι μια λύση για τα πάντα, αλλά για αυτά που είναι λύση, είναι σωστή.

1 «Μου αρέσει»

Κατά μία έννοια είναι λύση για τα πάντα, γιατί αν υπάρχει λύση μπορεί να ενσωματωθεί.

1 «Μου αρέσει»

Θα προτιμήσω να παίξω κάποιο παιχνίδι μέσω Proton της Valve, παρά μέσω Lutris, γιατί ξέρω πως το Steam για Linux είναι πιο σταθερό από Steam για Windows μέσω Wine.

Δεν προσπαθώ να ρίξω το πρόγραμμα, καλό είναι να έχουμε επιλογές. Απλά, όσο μπορώ να αποφεύγω πολλαπλές στρώσεις emulation.

3 «Μου αρέσει»

:laughing: δεν το πήγαινα εκεί, για τον απλό λόγο ότι απλά δεν υπάρχει περίπτωση να εγκαταστήσω steam για windows, για κανένα λόγο,

1 «Μου αρέσει»

Χαχαχα! Δυστυχώς όμως, για μερικά παιχνίδια πρέπει!
Μπορεί να έχω κάνει εγώ λάθος επιλογές ως την πλατφόρμα που τα αγόρασα (ήμουν Windows για περίπου 20 χρόνια), αλλά αφού έχω χαλάσει λεφτά, θα φροντίσω να τα αξιοποιήσω! :grin:

1 «Μου αρέσει»

Το Lutris είναι ένα πρόγραμμα για να εγκαθιστάς και να τρέχεις παιγνίδια. Δεν είναι μια πλατφόρμα εξομοίωσης και δεν έχει στρώσεις emultaion.

Για να τρέξει το παιγνίδι θα χρησιμοποιήσει κάποιο runner. Αν ένα παιγνίδι υπάρχει στο steam για linux θα το τρέξει από εκεί. Αλλά κάποια παιγνίδια που δεν υπάρχουν εκεί και υπάρχουν στο Steam για Windows θα τα τρέξεις από εκεί, ή από καθαρό wine. Η σε κάποιον emulator από τους 20+ που υποστηρίζει.

4 «Μου αρέσει»

Ναι αλλά εννοούσα απλά ότι εκεί εννοείται ότι χρησιμοποιώ proton για τον απλό λόγο ότι ούτως ή άλλως δεν θα εγκαταστήσω steam από wine. Αν και προσωπικά δεν με έχει επηρεάσει ιδιαίτερα το proton γιατί παιχνίδια αγόραζα μόνο από το 2013 και μετά και μόνο αν υποστήριζαν λίνουξ. Την όποια χρήση proton την έχω κάνει περισσότερο δοκιμαστικά και για παιχνίδια που πήρα τζάμπα ή ήταν ενσωματωμένα σε bundle με άλλα λίνουξ παιχνίδια ή στην χειρότερη έχει πρόβλημα η έκδοση λίνουξ.

1 «Μου αρέσει»

ναι αλλά έχει ένα δίκιο, γιατί νομίζω ότι από το lutris δεν μπορείς να τρέξεις μέσω proton. (αλλά αυτό δεν είναι κάτι που δεν θα μπορούσε να αλλάξει)

Αν τρέχεις Proton μέσω Lutris; Στο περίπου γίνεται:

1 «Μου αρέσει»

Εγώ ενθουσιάστηκα. Με 2 κλικ εγκατάσταση libretro και mupen64plus και παιχνιδιών Nintendo 64 (αρκεί να έχεις το ROM). Όλα σε ένα νοικοκυρεμένα, αβαδιστα και χωρίς κόπο

2 «Μου αρέσει»

Τα half life τα δίνει δωρεάν για 2 μήνες το steam :grinning: :grinning: :grinning:

2 «Μου αρέσει»

Για δείτε αυτό:

Βοηθάει να στήσεις τα πάντα σωστά, αλλά δεν το έχω δοκιμάσει.

Μετά το τελευταίο update (0.5.8.1 version) δείχνει ακόμα πιο cool :sunglasses:

Ενημερωτικά, μπορείς να κάνεις log-in και τα τραβάει αυτόματα και από gog και από humblebundle πλέον :slight_smile: Φυσικά είναι λίγο buggy από εμπειρίας μου, καθώς μερικές φορές κάνει log-out από τα δύο accounts και χρειάζεται ξανά log-in. (1/5 που το ανοίγω περίπου, αλλά όσα έχω installed τα δείχνει πάντα φυσικά και δεν χάνει τα ‘Last played’ και ‘Time played’ progress)

Και να σημειωθεί ότι για να κάνει sync το steam θέλει το profile να είναι public.

:smiley: enjoy!

2 «Μου αρέσει»