Heroic Games Launcher για Epic παιγνίδια

Με την Epic Games να δίνει δωρεάν παιγνίδια κάθε τόσο έχω μαζέψει πολλά, 49 το σύνολο - τσάμπα είναι βάλτο στο καλάθι - που δεν έχω παίξει, δεν έχω καν ιδέα τι είναι.

image

δυστυχώς δεν είναι προσβάσιμα μέσα από το Lutris και η μόνη λύση ήταν με το legendary μέσα από τη γραμμή εντολών. Αλλά πλέον υπάρχει το Heroic Games Launcher

Πριν το τρέξεις θα πρέπει να συνδεθείς στον λογαριασμό σου στο Epic Store. Αυτό μπορείς να το κάνεις με το legendary από τη γραμμή εντολών, είτε με ένα γραφικό τρόπο. Το legendary είναι ενσωματωμένο και δε θέλει ξεχωριστή εγκατάσταση.

Θα δεις αυτό

image

θα πατήσεις το Link και θα πάρεις το SID

image

Στην συνέχεια προχωράς στην εγκατάσταση του παιγνιδιού

image

Η πρώτη δοκιμή με ένα παιγνίδι που το έχω ήδη από το GOG σε εγγενή Linux μορφή για σύγκριση. To παιγνίδι εγκαταστάθηκε με ένα κλικ και δεν είδα, στην σύντομη δοκιμή που του έκανα κάποια διαφορά στην απόδοση.

Υπάρχει υποστήριξη για cloud saves. Είναι ακόμα σε μορφή beta (ο δημιουργός έφτιαξε την πρώτη έκδοση σε μόλις 2 μέρες) και θέλει ακόμα λίγη δουλίτσα, αλλά είναι ήδη λειτουργικό και δουλεύει. και επιτέλους είδα τι παιγνίδια έχω στην συλλογή μου :grinning: Ελπίζω πάντως κάποια στιγμή να ενσωματωθεί στο Lutris.

Προσοχή: Η Epic δεν είναι τόσο χαρούμενη με το να τρέχεις τα παιγνίδια σε Linux και σε ανταγωνιστικά παιγνίδια υπάρχει κίνδυνος ban.

Εύκολη εγκατάσταση

https://linux-user.gr/t/egkatastash-efarmogwn-ektos-apothethriwn-me-thn-entolh-deb-get/4153

2 «Μου αρέσει»

Ενδιαφέρον, είμαι στην ίδια κατάσταση μαζεύοντας τα δωρεάν. Αυτό με την Epic και το linux δεν το ήξερα. Τι ζόρι τραβάει;

1 «Μου αρέσει»

Ημι-άσχετον, θα πρότεινα να κάνατε ένα θέμα σχετικά με τα τζαμπέ παίγνια και όποτε σκάει μύτη κάποιο καινούριο, να ενημερώνατε εκεί (αν έχετε τη διάθεση, προλαβαίνετε κτλ).
Υπάρχουν πολλές σταχτομαζώχτρες! :smiley:

Μπορείς να ξεκινήσεις και εσύ και το κάθε μέλος ένα νέο νήμα.

1 «Μου αρέσει»

Είναι το πρόβλημα με τους εξυπνάκηδες που χρησιμοποιούν cheats. Ο server καταλαβαίνει ότι κάτι παράξενο συμβαίνει, δεν ξέρει τι και υποθέτει πως χρησιμοποιείς κάποια cheat engine. Και άντε μετά να βρεις το δίκιο σου, οπότε το απαγορεύουμε και έχουμε το κεφάλι μας ήσυχο.

1 «Μου αρέσει»

Θα το έκανα, αλλά δεν παρακολουθώ την epic games και τις προσφορές που κάνει σε δωρεάν παιχνίδια.
Θα μπορούσα βέβαια να ανοίξω ένα νήμα και να προσκαλέσω όσους παρακολουθούν την epic και τις προσφορές της να μας ενημερώνουν - μου θυμίζει όμως φάση μνημόσυνου με ξένα κόλλυβα… :slight_smile:

2 «Μου αρέσει»

Ένα νήμα δύναται να διατηρείται από πολλούς χρήστες και όχι μόνον από αυτό που το ξεκίνησε. Με το κατάλληλο disclaimer στην αρχή νομίζω ότι θα είναι και ξεκάθαρο.

2 «Μου αρέσει»