🕹 Παιχνίδια στο Linux

Πως παιζεις τα παιχνιδια σε VM?

Σε virtual machine; και γιατί όχι σε dual boot; γιατί να ζορίζεις το σύστημα σου να τρέχει ταυτόχρονα 2 λειτουργικά + το παιχνίδι; και πως τρέχει άραγε το game στην δική σοιυ περίπτωση; (εκτός και αν έχεις πολύ ισχυρό hardware, πυρήνες, μνήμη κλτ)

Αν κάνεις passthrough, ειδικά τη VGA, η απόδοση του συστήματος φτάνει το 99%. Το dual boot προσωπικά το απεχθάνομαι με όλα τα προβλήματά του. Δεν έχει σχέση το “πατάω το κουμπί να αλλάξω το input της οθόνης” με το να τα κλείσω όλα, να κάνω reboot, να επιλέξω, κλπ… Κι αν όταν παίζω θέλω να κάνω κάτι; Να ψάξω μια σελίδα; Αναγκάζεσαι να τα έχεις όλα διπλά.

@Kostagiannis_Panagio υπάρχει οδηγός εδώ, αλλά χρειάστηκε αρκετά παραπάνω ψάξιμο από μέρους μου για να το φέρω στα μέτρα μου. Εκτός από τη VGA, έχω κάνει passthrough και τους 2 δίσκους (έναν OS και ένας παιχνίδια) όπως επίσης ένα ποντίκι και μία κάρτα δικτύου. Ίσως φαίνεται υπερβολή, αλλά:

  1. Έτσι κι αλλιώς είχα δύο ποντίκια, ένα για office κι ένα για gaming
  2. Έχω δύο κάρτες δικτύου. Δουλεύει και με μία, αλλά κάποια παιχνίδια, δεν παίζουν σωστά online καμιά φορά. Αν δεν σας ενδιαφέρει το online, δε χρειάζεται
    GAMING στο LINUX - PCIE VGA Passthough - NO MORE REBOOTS
3 «Μου αρέσει»

Πριν λίγες μέρες δοκίμασα να περάσω 2 παιχνίδια για Windows τα οποία είχα στο παλιό μου desktop, πιο πολύ για να δω αν δουλεύουν σε Linux. Πιο συγκεκριμένα το Need For Speed Underground 2 και Spore.

Μετά την εγκατάσταση μέσω του Wine, δοκίμασα τα παιχνίδια και τα 2 δούλευαν σχεδόν άψογα, με καλά framerates και με ελάχιστα bugs, τουλάχιστον στο δικό μου hardware. Και με το Lutris μπόρεσα να τα προσθέσω στο menu των εφαρμογών πιο εύκολα.

Πιστεύω πως δεν υπάρχει κάτι πιο ευχάριστο από το να μπορείς να παίξεις (παλιά) αγαπημένα παιχνίδια στην πλατφόρμα που επιθυμείς, ακόμα κι αν δεν υποστηρίζεται επίσημα από τους developers τους.

3 «Μου αρέσει»

Το passthrough ειναι λιγο περιπλοκο για μενα τουλαχιστον.ΤΩρα με το proton του STEAM τρεχω σχεδον τα παντα απο παιχνιδια και καπου διαβασα, δε θυμαμαι που για ενα καινοτομο vm που θα τρεχεις οτι θες

Ισχύει για single player. Δε μπορείς να παίξεις με το Proton online παιχνίδια όμως, αφού τα περισσότερα anti-cheat δε λειτουργούν

1 «Μου αρέσει»

Θα το φτιαξουν και αυτο νασια σιγουρος αν και το μελλον ειναι το streaming,συνδρομη και θα παιζεις οτι θες οταν βεβαια θα εχουμε και τις καταλληλες ταχυτητες

Εγώ δεν το βλέπω στο ορατό μέλλον.

Το δικό μου παράπονο είναι γιατί δεν μουτζώνουμε ειδικά αυτές τις πρακτικές αλλά και ένα βήμα παραπάνω όσους δεν υποστηρίζουν λίνουξ. Πριν το 2013 ακόμα και εγώ είχα στο πίσω μέρος τού μυαλού μου ότι αν θα ήθελα να παίξω σύγχρονα παιχνίδια θα έπρεπε να γυρίσω στα windows. Δεν έτυχε να το κάνω, δεν είχα διάθεση/χρόνο, αλλά ειδικά από το 2015 είναι άπειρα τα σύγχρονα παιχνίδια που υποστηρίζουν, γιατί δεν μένουμε σε αυτά; Γιατί δεν μπορούμε να ζήσουμε χωρίς PUBG;

Ίσως αναγκαστώ για λόγους συνεργασίας με άλλους να ξαναχρησιμοποιήσω windows. Αλλά για να παίξω παιχνίδια δεν υπάρχει περίπτωση.

2 «Μου αρέσει»

:grin: :rofl: :joy:
Για μένα ισχύει το εντελώς ανάποδο!

Ο μόνος λόγος για τον οποίο έχω εγκατάσταση windows είναι για τα παιχνίδια!

Νομίζω ότι η προσέγγισή σου είναι λανθασμένη…
Αυτή τη στιγμή η “Linux Gaming Community” είναι σημαντικά μικρή από την “Windows Gaming Community”. Χρειάζεται να αυξηθεί σημαντικά ώστε να ασκηθεί πίεση σε κάποιες εταιρίες για να ασχοληθούν.

Αντίθετα, εγώ και αρκετοί άλλοι, “γράφουμε στατιστικά” χρήσης Linux μέσω internet, προγραμμάτων, εγκαταστάσεων, κλπ και δημιουργούμε ένα σημαντικά μεγαλύτερο κίνημα σε σχέση με το Gaming. Αυτό, θα είναι επακόλουθο, αν αυξηθούμε σημαντικά.

Δεν νομίζω ότι βλέπεις την προσέγγισή μου.

Δεν είναι το ζήτημά μου να ασκηθεί πίεση στις εταιρείες. Εγώ κοιτάζω τον εαυτό μου. Και έχω ήδη ένα απέραντο backlog από παιχνίδια που παίζουν στο λίνουξ, χωρίς καν να το προσπαθήσω. Από το 2013 και μετά έχω παίξει άπειρα indie παιχνίδια (πχ Fez, Hollow Knight, Don’t Starve, Darkest Dungeon, μήπως να βάλω και το The Talos Principle σε αυτά :P ) Προσφάτως έπαιζα από paradox το Stellaris (και μαζί με φίλους), και το Surviving Mars, πιο πριν έπαιζα το XCOM2. Άπειρα adventures όπως τα The Book of Unwritten Tales. Το θέμα είναι ότι δεν έχω κανένα ουσιαστικό περιορισμό με το να μην κοιτάω καν τα παιχνίδια που δεν υποστηρίζουν λίνουξ. Όποιος λέει σήμερα ότι έχει ανάγκη τα windows για τα παιχνίδια δεν βγάζει περισσότερο νόημα από το να λέει ότι έχει ανάγκη το playstation για να παίζει παιχνίδια. Ναι υπάρχουν κάποιες αποκλειστικότητες, αλλά μέχρι εκεί, δεν υπάρχει καμμία έλλειψη σήμερα.

Όσον αφορά ειδικά το anticheat θα έπρεπε να το μουτζώσουν ακόμα και αυτοί που είναι αποκλειστικά χρήστες windows και δεν ενδιαφέρονται για κανενός είδους «μετάβαση».

Δεν θεωρώ ότι είμαι παράλογος, ποτέ δεν είπα «πέτα τα παιχνίδια που δεν υποστηρίζουν λίνουξ», αλλά όταν ξεκινάς κάποιο νέο παιχνίδι και υπάρχουν άπειρα παιχνίδια να διαλέξεις, γιατί δεν βάζεις αυτό σαν κριτήριο; Ένα τέτοιο κριτήριο θα σήμαινε ότι σταδιακά το σύνολο από τα παιχνίδια σου θα έπαιζαν στο λίνουξ. Το 2012 ένα τέτοιο κριτήριο περιόριζε πολύ τις επιλογές (ακόμα και τότε υπήρχαν αλλά όντως ήταν πολύ περιορισμένες). Το 2020 οι άπειρες επιλογές περιορίζονται σε άπειρες επιλογές.

@tsapi Και εγώ μια απο τα ίδια, δοκίμασα να περάσω ένα διάστημα το proton στο Steam και απλα δεν έπαιζε σωστά, με “έσπασε” τα νεύρα έβαλα πάλι windows, με έχουν κουράσει οι αλχηχείες, για μένα αν θες να παίξεις “σοβαρά” και χωρίς να παιδευέσε, δυστηχώς μόνο windows.

καλό είναι να το ξανακοιτάζει κανείς πότε-πότε. Βγήκε το 2018 και υπάρχει συνεχόμενη βελτίωση, και αυτό το λέω από προσωπική πείρα. Όταν ξαναέλεγξα κάποια που δεν δουλεύαν σωστά είχαν φτιάξει. Εκτός φυσικά από το Anticheat, αυτό ξεχάστε το :P (δεν έχω τίποτα με anticheat)

1 «Μου αρέσει»

@lucinos Πριν κανα 6 μηνο το δοκίμαζα…στους τίτλους τουλάχισοτν που έχω δεν έπαιζε σωστά, οτι θα στρώσει χρόνο με το χρόνο είναι δεδομένο…για μένα η λύση είναι μια πλεον, παίρνεις όταν βγεί το νέο Xbox οπότε δεν ξανασχολήσε με αναβαθμίσεις και hardware κτλ, βάζεις Game pass οπότε θα έχεις απεριόριστο υλίκο που θα ανανεώνεται συνεχώς…και κουμπώνεις στο σταθερό σου ένα ωραιότατο Manjaro και τέλος :wink:

Όπως πολύ σωστά γράφεις, “κοιτάς τον εαυτό σου”.
Κι ο δικός μου “εαυτός” θέλει να παίξει FPS και Online Multiplayer.
Σε αυτή την κατηγορία, πάσχει σημαντικά, κυρίως λόγω anti cheat.
Οπότε, αν θέλω να τους πιέσω να ασχοληθούν, δε θα παίξω Indie games, που ο τζίρος τους είναι μηδανιμός κι ασχολούνται με το Linux, ακριβώς για να ανεβάσουν λίγο το πελατολόγιό τους.

1 «Μου αρέσει»

Τι είναι αυτό το anticheat ρε παιδιά??

Τι είναι αυτό το game pass ρε παιδιά??

Πάντως κι εγώ πιστεύω ότι δεν θα το γλυτώσω το ps5 όταν βγει… Αλλά ρε γαμώτο, στο pc τα παιχνίδια είναι …γκουχ, γκουχ… …φτηνότερα… :upside_down_face:

@tsapi Game Pass ειναι μια συνδρομιτικη υπηρεσια της MS που δινεις 10-15 ευρω το μήνα και μπορείς να κατεβάσεις όποιο παιχνίδια έχει, η λίστα τους είναι αρκετά μεγάλη και αυξάνηεται με τον καιρό, πλεόν όλα εκεί θα βγαίνουν, τα παιχνίδια όμως δεν σου ανήκουν απλά για όσο καιρό πληρώνεις την συνδρομή μπορείς να κατεβάσεις και να παίξεις απεριόριστα όλα τα παιχνίδια…κάτι σαν τον netflix…(ως προς το μοντέλοα της συνδρομής, δεν κάνεις streaming) :wink:

Για να μην ανοίγω καινούριο θέμα, necrobumping μιας και εδώ υπάρχει μεγάλη λίστα με παιχνίδια.
Ερώτηση προς απανταχού Strategάδες.
Παίζετε 0AD (κλώνος Age of Empires 2)? Είδα ο @tsapi το ανέφερε.
Strategy που γουστάρετε και παίζετε ακόμα?

Έπαιζα φανατικάEmpire Earth σε windows 7. Αυτή της στιγμή παίζω αραιά και πού fall guys. To 0ΑD δεν μου άρεσε.

1 «Μου αρέσει»

Τι είπες τώρα, πω νοσταλγία… από τις πέτρες στα πυρηνικά…
EDIT: Δεν ακούστηκε καλά αυτό :sweat_smile:
Δεν υπάρχει στο steam?

1 «Μου αρέσει»