Obarun - Arch linux χωρίς systemd

Και γι αυτό, το θέμα, και για την ελληνικότητα της λέξης telemetry, και για το ελληνόφωνο των ελλακ, νομίζω ότι θα υπήρχε αρκετό ενδιαφέρον …

ουδεμία όμως σχέση έχουν με το Arch sans systemeΔΕΗ… ενώ η κατρακύλα του plasma που έτσι κι αλλιώς στο arch χρειάζεται το systemd είναι σχετικά ζητήματα…

Δεν είναι δηλαδή το αντικείμενο να τα ξεγελάσεις να δουλέψουν αλλά να μην τα χρησιμοποιείς … γιατί βρωμάνε! Αμφότερα και τα 3 … και αποσκοπούν στον μαζικό έλεγχο της χρήσης της πλειοψηφίας των χρηστών, ακόμα κι αυτού του 3% με λίνουξ.

Σαν αξία, ή σαν αρχή, η ενότητα δεν μπορεί να είναι κενή περιεχομένου, θα πρέπει να αποσκοπεί κάπου. Η ομορφιά και η δυναμική των συστημάτων ανοικτού ελεύθερου λογισμικού, είναι η πληθώρα επιλογών και λύσεων, η οποία προσφέρει την δυνατότητα του fork … των διασπάσεων δηλαδή, τόσο των διανομών όσο και του κώδικα. Πολλές δε διανομές κρίνονται με βάση πόσα φόρκ έχουν προκαλέσει, … δες debian πχ. 3ψήφιος πια ο αριθμός.

Αντίστροφα, ένα αφεντικό, με προοπτική την δύναμη και το κέρδος, μια εταιρεία ας πούμε, επιδιώκει τον συγκεντρωτισμό, την επιβολή, και τον έλεγχο ώστε να μην συμφέρει να γίνει φορκ, ή να χρειάζεται τεράστια δαπάνη για να γίνει fork.
Κάποιες φορές δε, όταν αντιληφθεί την τάση να γίνει φόρκ και να χαθεί ο έλεγχος “της αγοράς”, παρουσιάζει η ίδια εναλλακτική λύση.
Pulseaudo, udev, κλπ.

Θα συμφωνήσω με τον φίλο @Nik0lis πράγματι η συζήτηση αυτή δεν οδηγεί πουθενά. Στου κουφού την πόρτα όσο θέλει βρόντα λέει ο σοφός λαός. Τώρα αν κάποιοι δεν έχουν επιχειρήματα, αλλά μόνον ιδεοληψίες, συκοφαντίες και μισές γνώσεις, καλό είναι να τις κρατάνε για τον εαυτό τους. Δεν έχουν θέση αυτές οι συμπεριφορές με τους κανόνες λειτουργίας αυτού εδώ του φόρουμ.

Στην τελική ούτε καν το 1% των χρηστών δεν τον απασχολούν αυτά (όπως έχει τεκμηριωθεί και σε άλλο νήμα εδώ) . Και μην ξεχνάμε πως στο ελεύθερο λογισμικό, όποιου δεν αρέσει κάτι, μπορεί ελεύθερα να πάρει τον κώδικα και να τον κάνει ότι θέλει. Και αν φτιάξει κάτι που να αξίζει τον κόπο και να είναι καλύτερο, θα το χρησιμοποιήσουμε. Τόσο απλά. Όλα τα άλλα είναι λόγια να αγαπιόμαστε.

Οι συζητήσεις αυτές μόνο κακό κάνουν στο ελεύθερο λογισμικό. Αν κάποιος θεωρεί κακή την υποτιθέμενη “τηλεμετρία” του KDE και την βάζει στο ίδιο τσουβάλι με την τηλεμετρία των Windows ή το φακέλωμα της google, αν θεωρεί λογισμικά όπως πχ το systemd ότι τον παρακολουθούν ή ότι έχουν κενά ασφαλείας (χωρίς να έχει να παρουσιάσει την παραμικρή απόδειξη ή ένδειξη) τότε πολύ απλά γιατί κάποιος να επιλέξει το ελεύθερο λογισμικό και όχι τα Windows, αφού στην τελική “το ίδιο πράγμα είναι”; Ποιο το όφελος;

Συμπέρασμα: Ο κώδικας που τα πάντα είναι ανοικτά και μπορεί να τα δει όποιος θέλει είναι το ίδιο πράγμα με τον κλειστό κώδικα που δεν έχει κανένας πρόσβαση. Σωστά κατάλαβα;

Αν ήμουν υπέρ των θεωριών συνωμοσίας, θα μπορούσα να υποθέσω πως πίσω από όλη αυτή την ιστορία είναι κρυμμένος κάποιος δάκτυλος της Apple ή της Microsoft :innocent: Ευτυχώς δεν είμαι, απλά πιστεύω στην τεράστια δύναμη της ανθρώπινης ανοησίας.

Αυτά τα έχουμε πει και ξαναπεί. Και έχει δίκιο ο @anon54176929, το έχουμε λιγάκι παραμελήσει. Αλλά επίσης το λογισμικό που χρησιμοποιούμε είναι αυτοελεγχόμενο, υπό την προϋπόθεση πως τα μέλη του θέλουν να πάρουν τον έλεγχο. Χρησιμοποιήστε τα εργαλεία και την δύναμη που έχετε σαν χρήστες.

1 «Μου αρέσει»

Εμένα υπερβολική μου ακούγεται η παραπάνω επιτήρηση (προς το παρών). Μπορεί να είναι κουραστικές οι αντιπαραθέσεις, αλλά δεν έγινε και κάτι φοβερό (κατά τη γνώμη μου). Απλά θα ήταν καλλίτερα να ανοιγόταν άλλο νήμα (από τους ίδιους τους συνομιλητές) για την τηλεμετρία του kde.
Tα δυο μου σέντσια…

2 «Μου αρέσει»

Για Arch χωρίς systemd υπάρχει και το Artix που είναι init-agnostic (υποστηρίζει OpenRC, runit, s6).

Αυτό είναι σημαντικό να ισχύει. Για παράδειγμα στο Firefox είναι opt-out όχι opt-in. (Βέβαια μερικές διανομές απενεργοποιούν το telemetry εξ’ αρχής.) Πάντως αν είναι opt-in και υπάρχει ενημέρωση τι πληροφορίες συλλέγονται ακριβώς θεωρώ πως το telemetry μπορεί να χρησιμοποιηθεί θετικά.

Δεν είμαι σίγουρος σε ποια αναφέρεσαι αλλά οι παρακάτω δύο σύνδεσμοι κάνουν το ίδιο πράγμα χωρίς εσύ να χρειαστεί να κάνεις τίποτα. Γενικά το μεγαλύτερο μέρος πληροφορίας δίνεται από hash σε canvas και WebGL, και φυσικά αν έχεις κάποιο hardware που δεν χρησιμοποιείται πολύ.

Ισχύει. Είναι σημαντικό θέμα που δημιουργεί εντάσεις. Πρόσφατο παράδειγμα το fork του Audacity που έγινε γιατί αποφασίστηκε να εισαχθεί telemetry σε αυτό.

1 «Μου αρέσει»

Ισχύει, δε’ν κακό, αλλά.
1 S6 μόνο του για λίγο καιρό, πειραματικά, έφαγε τα μούτρα του.
Όταν μπήκε το 66 του Obarun ήταν σαν plug-n-play.
2 To artix δε χρησιμοποιεί systemd σαν init από την πρώτη μέρα (τέλη Αυγούστου 17) όταν το obarun ήταν 2 χρονών. Υπήρχαν βέβαια το arch-openrc & manjaro-openrc-xfce τότε. Το obarun ξεκίνησε σαν διαφοροποίηση του arch-nosystemd 1 οpenrc 2 runit, και το όνομα βγήκε σαν OpenBoxArchRUNit. Μέσα σε λίγους μήνες όμως το runit απορρίφθηκε και μπήκε το s6 με ένα άλλο service supervisor to s6opts που είχε γράψει ο ίδιος και έζησε μέχρι το 12/2018 (αν θυμάμαι καλά) ενώ εξελισσόταν ήδη το 66.
3 To artix απλά δανίζεται sw upstream τα πακετάρει και τα κάνει distribution. Εκτός του artools (τροποποιημένα σκριπτς του arch-install-scripts) και του ΠΟΛΥ ΚΑΛΟΥ runit-service-manager που έγραψε ο linuxuser (μέλος εδώ του φόρουμ) δεν έχω δει “κάτι”.
4 Το artix χρησιμοποιεί το elogind/libelogind που είναι μεγάλο τμήμα του systemd. Eπίσης χρησιμοποιεί το esysusers/etmpfiles που επίσης είναι ακατέργαστα τμήματα του systemd (νομίζω όλη αυτή η σειρά e- udev,sysusers,tmpfiles,logind είναι πρότζεκτς του gentoo, όπου κόβουν τμήματα του systemd και τα εκδίδουν σαν αυτόνομα software). Στην ουσία δηλαδή το μόνο κομμάτι του systemd που δεν υπάρχει στο artix είναι το init (pid1), το υπόλοιπο υπάρχει σε τεμάχια.

5 Το kuserfeedback στο artix υπάρχει όπως έχει και βρίσκεται σε κάθε άλλη διανομή. Στο obarun έχει κοπεί εντελώς και ότι plasma related υπάρχει έχει γίνει compiled/linked χωρίς κάποια αναφορά σε κανένα είδος telemetry.

6 Διαφωνώ πλήρως με την επιλογή 5, πρέπει να αποκοπεί εντελώς κάθε υποστήριξη σε ένα DE το οποίο προάγει telemetry σε foss, και τυγχάνει να βρίσκεται ακόμα στο obarun-install σε 1 από τις 5 επιλογές εγκατάστασης.

7 Το slackware όπως μου ανέφερε κάποιος alienbob (aka Eric) ότι δεν εμπεριέχεται το kuserfeedback στην διανομή “του”.

Είναι αλλιώς να υπάρχει λογισμικό διαθέσιμο το οποίο επιλέγει ο χρήστης να στείλει κάποιες πληροφορίες σε κάποιο bugtracker και εντελώς άλλο πράγμα το ίδιο το λογισμικό που χρησιμοποιείς να στέλνει από μόνο του data στην πηγή. Είναι εντελώς αντιφατικό με τον όρο 'free software" ασχέτως αδείας που εκδίδεται. Πόσοι, ποιοί, και πως χρησιμοποιούν το λογισμικό που εκδίδεις είναι σαν να λες ότι εκδίδεις βιβλίο/κείμενο αλλά ποιός το έχει, πως το διαβάζει, και σε ποιόν το δίνει πρέπει να το ξέρεις εσύ που το εκδίδεις. Δηλαδή αν το ανοίξεις για πρώτη φορά, και δεν το αγόρασες αλλά στο έδωσε ο Μπάμπης που το μισοδιάβασε, και πας στον επίλογο να ξεκινήσεις το διάβασμα, ο συγγραφέας ειδοποιείται άμεσα για την χρήση αυτή. Και ελάχιστα βιβλία έχουν εκδοθεί με 'free license". Mε το ίδιο σκεπτικό τίποτα βασισμένο στο Qt και μάλιστα στο Qt6, δεν μπορεί να είναι free υπό την αυστηρή του έννοια. Είναι free με ημερομηνία λήξης, και το Qt5 έχει ήδη λήξει.

Μακρυά απ´τα ληγμένα!

1 «Μου αρέσει»

Αν θέλεις μπορείς να ανοίξεις θέμα, όπου τεκμηριωμένα να εξηγήσεις γιατί η “τηλεμετρία” του KDE είναι κακή. Παραπάνω εξηγήθηκε αναλυτικά τι ακριβώς είναι και τι σκοπό εξυπηρετεί. Μπήκες στον κόπο να απαντήσεις; Όχι βέβαια. Απλά εξακολουθείς να πετάς λάσπη στον ανεμιστήρα.

Σε παρακαλώ λοιπόν να τεμηριώσεις την θέση σου με επιχειρήματα και όχι με red herrings [1]. Βασική αρχή της προπαγάνδας είναι πες πες κάτι θα μείνει. βασική αρχή της πολιτισμένης συζήτησης είναι η αντιπαράθεση με επιχειρήματα και πραγματικά γεγονότα. Ευχαριστώ

Άλλη μια περίπτωση κακής προπαγάνδας. Μπορείς σε παρακαλώ να μας εξηγήσεις πως λήγει ένα λογισμικό που είναι σε GPL; (Α και ναι ξέρω για το πρόβλημα με το Qt6, μπορείς να ψάξεις εδώ έχω γράψει σχετικό άρθρο)

Στο δικό μου μηχάνημα, και 2-3 vm, έχω το s6/66 και το runit συγχρόνως. Διπλή γραμμή στο bootloader για ποιό να χρησιμοποιηθεί. Ελάχιστα τροποποιημένο από την “πολύ καλή εφαρμογή του runit στο artix”. Δεν έχει esysusers etmpfiles, αλλά τα opentmpfiles & opensysusers/obsysusers του obarun. Είναι μεταξύ 1/4-1/3 μέγεθος και λειτουργούν εξίσου καλά. Δεν είναι απαγορευτικό δηλαδή να τα έχεις και τα 2, τα 3, 4 … συγχρόνως. Σπανίως να βρεθεί conflict σε κάποιο από αυτά, εκτός από 4 αρχεία (poweroff, shutdown, reboot,halt) τα οποία μπορείς να τα τοποθετήσεις σε χωριστά υπο-αρχεία του /usr/bin. Έχω και sinit/ssm από το spark-linux … μιλάμε για ινιτ 15 σειρών κώδικα.

Επίσης υπάρχουν σαν arch-based διανομές χωρίς systemd τα:
Parabola και Hyperbola, και τα δυό αυστηρά FSF libre.
To 2o εγκατέλειψε πέρσι τον αγώνα, και πάει στο OpenBSD γιατί θεωρεί ότι το κέρνελ του Linux δε μπορεί πια να είναι libre και τα παλαιότερα στερούνται πραγματικών αναβαθμίσεων ασφαλείας.

Υπάρχει δε και το Spark-linux που είναι όσο πιο κοντά Arch γίνεται χωρίς systemd. Χρησιμοποιεί το sinit σαν init και το δικό του ssm (suckless service manager) και ένα libsystemd-dummy που καλλύπτει τις ανάγκες των εφαρμογών του arch για συνύπαρξη με το systemd. To spark αυτοδιαφημίζεται ότι δεν παρέχει καμιά υπόσχεση υποστήριξης για οτιδήποτε έχει να κάνει με την εγκατάσταση και χρήση του. Κι όποιος γουστάρει! Δηλαδή αν στείλεις mail και δεν διατυπώσεις σωστά την ερώτηση, δεν θα πάρεις απάντηση :slight_smile:

1 «Μου αρέσει»

Αν την ανοίξει κάποιος να υποστηρίξει γιατί είναι καλή η τηλεμετρία οπουδήποτε στο FOSS πιθανά και να συμμετέχω. Αλλά για κάτι το οποίο θεωρώ νεκρό και τελειωμένο, δεν έχω λόγο να το προτείνω σαν θεματολογία συζήτησης.

Δηλαδή ποιό το νόημα να ανοίξουμε ένα θέμα για το upstart και τα μειονεκτήματα του;

Θα διαφωνήσω σε αυτό. Το free software εννοείται λογισμικό που έχεις τη δυνατότητα να τρέξεις το πρόγραμμα όπως επιθυμείς, να μελετήσεις το κώδικα και να το τροποποιήσεις όπως επιθυμείς, να δημιουργήσεις αντίγραφα και να τα διανέμεις, να διανέμεις τροποποιημένες εκδόσεις. Συνήθως η αντιπαράθεση open source vs free software έρχεται στα δύο τελευταία, αλλά τα δύο πρώτα είναι κοινά.

Εφόσον το telemetry είναι μέρος του λογισμικό τότε βάση των δύο πρώτων δυνατοτήτων (ελευθεριών) μπορείς να το απενεργοποιήσεις. Το πρόβλημα βρίσκεται στο ότι υπάρχει η κοινή αποδοχή πως free σημαίνει privacy, το οποίο ευτυχώς ισχύει. Αν είναι opt-in τότε για τους χρήστες που δεν θέλουν να συμμετέχουν στο project με αυτό το τρόπο δεν δημιουργείται κανένα πρόβλημα. Πρόβλημα δημιουργείται αν είναι opt-out διότι πάει ενάντια στην αποδοχή αυτή.

https://fleshless.org/pages/spark.html

Αφήνω και το σύνδεσμο γιατί η αναζήτηση επιστρέφει μόνο Apache Spark.

1 «Μου αρέσει»

Ειλικρινά δεν περίμενα κάτι καλύτερο :slight_smile:

Έχει να κάνει με το obarun και το αρχικό θέμα, δεν είναι άσχετο. Όταν παρουσιάζουμε κάτι δεν μπορεί αποκλειστικά να αναφερόμαστε στα θετικά, αναφερόμαστε και στα αρνητικά, κατά την γνώμη μας πάντα.

αν ηθελε κανεις να δοκιμασει αυτην την διανομη - οσο καλη και να ειναι- αν διαβαζε αυτο το νημα το πιο πιθανον να μην το εκανε. παντως η διαχειρηση του φορουμ δεν μπορει να κατηγορηθει οτι μεροληπτει εις βαρος διανομων. οσες φορες ανοιξαμε νηματα σε μη-systemd διανομες τα νηματα εκει ειναι και περιμενουν αναγνωστες.

2 «Μου αρέσει»

http://michael.orlitzky.com/cves/cve-2017-18925.xhtml

Linux Libre is a project that removes support for runtime loading of any non-free firmware or microcode by the kernel, which means that Linux Libre users are unable to update to the microcode required to avoid any of the speculative execution attacks

— Matthew Garrett (@mjg59) May 16, 2019
1 «Μου αρέσει»

Θα μπορούσαν κάποιοι από εμάς να κάνουμε τα νήματα για τα systemd συστήματα εξίσου καρνάβαλο όσο και κάποιοι εδώ κάνουν ετούτα … ΓΙΑ ΝΑ ΜΗΝ ΤΑ ΔΙΑΒΑΖΕΙ ΚΑΝΕΙΣ!!

Αλλά όπως λες, εδώ είναι κι ας κρίνουν οι αναγνώστες.

License: BSD 2-Clause

Officially dead είναι η νοημοσύνη αυτού που ρωτάει, τίποτα δεν πεθαίνει όσο γίνεται fork και συνεχίζεται … αρκεί να διατηρηθεί η άδεια του. Μιλάμε για ένα script μερικών εντολών … αντί των κατεβατών του systemd.

Πόσα CVEs έχουν εκδοθεί για το systemd που ο Poettering απαντάει “will not fix” … έχει γίνει κλισέ η φράση του αυτή. Χαρακτηριστικό και copyright του ίδιου.

Συνέχισε να επιδιώκεις να στέλνεις το νήμα σε άσχετα ζητήματα.

Τσάμπα τα λέμε, τσάμπα τα γράφουμε.

Αν κάποιος δεν μπορεί να αποδεχτεί τους κανόνες της πολιτισμένης συζήτησης, αν κάποιος δεν απαντά με επιχειρήματα, δεν έχει θέση σε αυτόν τον χώρο. Ο χρήστης @obars6 αποβάλετε για μια εβδομάδα από τον χώρο. Ελπίζω όταν επιστρέψει να μπορέσει να παρουσιάσει ότι θέσεις θέλει, αρκεί να είναι μέσα στην θεματολογία του φόρουμ, και να σέβεται τους κανόνες μιας πολιτισμένης συζήτησης. Στον χώρο αυτό αγαπάμε όλες τις διανομές, δεν μισούμε κάποιες επειδή δεν υποστηρίζουν ή υποστηρίζουν κάποιες τεχνολογίες.

Υπενθυμίζω πως ο χρήστης @obars6 καλέστηκε από την διαχείριση να παρουσιάσει αυτήν την διανομή. Το θέμα είχε καρφιτσωθεί για αρκετές μέρες ώστε να το διαβάσουν όσο το δυνατόν περισσότεροι.

Για το ποιος κάνει τα θέματα "καρνάβαλο"όπως λέει μπορούν πράγματι να κρίνουν οι αναγνώστες και τα μέλη. Αν θέλει μονοφωνία υπάρχουν από όσο γνωρίζω και άλλοι ελληνικοί χώροι, να κάνει ότι διάλογο θέλει μόνος του.

Αν έχει κάποια σημασία, με την τελευταία μου ανάρτηση ήθελα να δείξω με μερικά απλά γεγονότα πως η τυφλή αντίθεση και η ελλιπής ενημέρωση μπορούν να οδηγήσουν σε επικίνδυνα μονοπάτια, με τη χρήση παρωχημένων τεχνολογιών που δεν έχουν πια κανέναν λόγο ύπαρξης και θυσιάζοντας ακόμα και την ασφάλεια του λογισμικού. Ο καθένας μπορεί να διαβάσει ελεύθερα τα όσα αναφέρονται στους παραπάνω συνδέσμους και να κρίνει.

Μπορεί οι «υπέρμαχοι του αγνού, αμόλυντου και ελεύθερου λογισμικού» και ορισμένοι δημιουργοί niche διανομών να αυτοπαρουσιάζονται ως έχοντες υψηλά επίπεδα τεχνικών και άλλων γνώσεων, όμως αυτό δε συμβαίνει πάντα.

Τροφή για σκέψη: τι μπορεί να δηλώνει η εναντίωση κάποιου σε λογισμικό που θεωρεί ότι αντιτίθεται στο ελεύθερο λογισμικό «ασχέτως αδείας που εκδίδεται»[sic], όταν το ίδιο άτομο αποδέχεται τη χρήση άλλου λογισμικού που διατίθεται υπό μια non-copyleft άδεια;

Καλή συνέχεια σε ό,τι κάνετε και μην πιστεύετε ό,τι διαβάζετε στο Διαδίκτυο (ούτε και εμένα). Don’t trust, verify.

3 «Μου αρέσει»

Έχω την εντύπωση πως τέτοιο στυλ μονόλογου χωρίς επιχειρήματα είναι μια νέα τάση γενικά σχεδόν παντού, η εναντίωση σε ότι δεν καταλαβαίνω έχει γίνει μόδα και εκμετάλλευση συγχρόνως, πολλά τα παραδείγματα mRNA, systemD και ποσά άλλα.

1 «Μου αρέσει»

Καλό είναι να μεταφερθούν τα οφ τοπικ να μείνει το νήμα της διανομής καθαρό

Το κοίταξα, αλλά είναι αρκετά δύσκολο να σπάσει σε κομμάτια και τα επιμέρους κομμάτια να έχουν νόημα. Αποκλειστικό λάθος της διαχείρισης μιας και αυτό θα έπρεπε να είχε γίνει νωρίς. Αν είχε ξεκινήσει ένα χωριστό θέμα για την συλλογή στοιχείων που κάνει το KDE, θα μπορούσαν να είχαν μεταφερθεί ίσως κάποια κάτω από εκεί. Αλλά αυτό δεν έγινε.