Νέα dual boot εγκατάσταση Linux Mint ... θεματάκια

Επειδή είχα κάνει την αρχική εγκατάσταση σε legacy και όχι σε UEFI mode δεν μπορούσε να τα δει.
Τώρα που η εγκατάσταση έγινε σε UEFI mode λειτουργεί κανονικά.

4 posts were split to a new topic: Προβλημα αναβάθμισης spotify

@Asfodelus είδα εδώ την ανάρτησή σου για τους οδηγούς του touchpad!
Δεν έχω ουσιαστικό θέμα, μια χαρά λειουργεί το δικό μου αλλά καμιά φορά έχει μια μικρή αστάθεια όταν θέλω να πάω σε συγκεκριμένο σημείο… πχ για να κλείσω ένα παράθυρο ή να αλλάξω το μέγεθός του… δεν το πετυχαίνω με την μια… ανάλογα και με την περίπτωση παντα.
Κατέβασα και εγκατέστησα τους εναλλακτικούς drivers που αναφέρεις αλλά δεν ενεργοποιήθηκαν μετά από log-out! Παρέμειναν οι παλιοί!

Τι μπορεί να φταίει;

Ευχαριστώ πολύ!!!

Σήμερα που επανεκίνησα τον υπολογιστή είχε εφαφανιστεί το grub μενού που έβγαινε μέχρι χθες και έκανε κατευθείαν Boot στα win.
Εγκατέστησα τον grub-customizer αλλά και πάλι δεν είχα boot menu στην αρχή
Τελικά μπήκα στα boot settings του UEFI όπου εκεί είδα ότι είχε τα win σαν πρώτη επιλογή! Άλλαξα την σειρά και έβαλα το Ubuntu όπως το έβλεπε και πλέον έχω πάλι το grub menu κατά το start up!
Όπως θα δείτε στην φωτό (δεν είναι από το setup αλλά από τα boot options πριν κάνω την αλλάγή, αλλά ακριβώς έτσι ήταν και στο boot setup) μου δείχνει δύο “Ubuntu” ένα με κεφαλαίο “U” και ένα με πεζό ( “u” ) δοκίμασά να κάνω boot και στα δύο και δείχνει πως μπαίνει κανονικά στο Mint χωρίς καποια διαφοροποίηση! Υπάρχει τρόπος να δω ποιο είναι το “σωστό” -αν η ερώτηση αυτή έχει κάποιο νόημα δλδ-;;;


To μενού του grub-customizer είναι αυτό:

Ευχαριστώ πολύ!

Η δεύτερη γραμμή όπως φαίνεται στην φωτό εμφανιζόταν από την αρχή όταν έκανα την εγκατάσταση κατά το boot του Mint. Πριν λίγες μέρες σταμάτησε να εμφανίζεται και σήμερα μετά από ένα system update υπάρχει ξανά!
Αν τυχών δεν φαίνεται καλά λέει:

“Initramfs unpacking failed: Decoding failed”

Δεν υπάρχει κάτι στην απόδοση ή στην λειτουργία του υπολογιστή που να μην πάει καλά. Κάτι που να μπορώ να αντιληφθώ τουλάχιστον!

Ευχαριστώ εκ των προτέρων για το όποιο σχόλιο!!

Πρωτο αποτελεσμα στο γοογλε.

2 «Μου αρέσει»

Ευχαριστώ πολύ!!
Λύθηκε!
(την επόμενη φορά θα ρίξω μια ματιά στον γουγλη πρώτα… σόρυ!)

Αυτό το νήμα έκλεισε αυτόματα 2 ημέρες μετά την τελευταία απάντηση. Δεν επιτρέπονται πλέον νέες απαντήσεις.