Νέα dual boot εγκατάσταση Linux Mint ... θεματάκια

Καλησπέρα σε όλους!

Είμαι εντελώς νέος σε πλήρη διανομές Linux και επέλεξα το Mint ως πρώτη απόπειρα, σε Dual boot με τα Win 10 που δυστυχώς ή εύτυχως υπάρχουν στη ζωή μας :)
Είχα ένα θέμα με τα partitions στην πρώτη προσπάθεια όπου δεν μπορούσα να χωρίσω τον υπάρχοντα δίσκο στα μεγέθη που ήθελα παρά το ότι είχα αρκετό χώρο!
Μετά από μπόλικες δοκιμές με τις περιορισμένες γνώσεις μου και μη καταφέρνοντας να κάνω αυτό που ήθελα έκανα καθαρή εγκατάσταση των Win και του Mint και τελικά όλα δείχνουν καλά!

Έχω τα εξής θέματα:

  1. όταν ανοίγω τον υπολογιστή μπαίνει κατευθείαν στα win δεν μου βγάζει επιλογή σε ποιο OS θέλω να κάνω boot! Όσο το έψαξα δεν μπόρεσα να βρω λύση.
    Αν θέλω να κάνω boot στο Mint πρέπει να μπω στα boot options του UEFI και να επιλέξω boot από τον hard drive. Τότε μπαίνει στο Mint.
    Υπάρχει κάτι που μπορώ να κάνω ώστε να έχω στην διαδικασία του boot επιλογή αν θέλω Win ή Mint;!

  2. Έχω περάσει κανονικά τα Ελληνικά σαν 2ρη γλώσσα και έχω θέσει σαν συνδιασμό πλήκτρων για εναλλαγή γλωσάς το Win+Space (ναι το ίδιο με τα Win … μη με βαρέσετε χεχε) όμως ενώ η εναλλαγή λειτουργεί μια χαρά παράλληλα με αυτό μου ανοίγει και preview των εφαρμογών που έχω ανοιχτές σαν μικρό παράθυρο πάνω στο dock (όπως όταν σύρουμε το ποντίκι πάνω στο thumbnail της γραμμής εργασιών στα Win - επισυνάπτω εικόνα). Έχω ψάξει όλα τα Shortcuts του πληκτρολογίου αλλά δεν το έχω βρει πως να το απενεργοποιήσω!

Ευχαριστώ εκ των προτέρων την όποια βοήθεια και καλώς σας βρήκα!

1 «Μου αρέσει»

Καλησπέρα και καλωσόρισες.
Όσον αφορά στο (2),και μιας και φαίνεται να έχεις βάλει Cinnamon δοκίμασε να πας :
Ρυθμίσεις συστήματος->Applets.
Θα δεις μια γραμμή “Grouped Window list”, τικαρισμένη. Πάτα στο τελευταίο κουμπί δεξιά (τις ρυθμίσεις του), και θα σε βγάλει στην παρακάτω εικόνα :


Στα Hot keys, στη γραμμή “Global hotkey for cycling” κλπ, πάτα πάνω στο “Super+Space”. Ή πατάς άλλο κουμπί/συνδυασμό κουμπιών για να αλλάξει, ή με backspace απενεργοποιείται τελείως αυτός ο συνδυασμός για τη συγκεκριμένη λειτουργία.

3 «Μου αρέσει»

Ευχαριστώ πολύ!!!
Αυτό ήταν!!!

Για το 1ο ερώτημα κάποια άποψη;

Ευχαριστώ!!!

μπες στο Mint και τρέξε το Grub-Customizer (αν θυμάμαι καλά είναι προεγκατεστημένο, αλλιώς κατέβασε το). Όταν ανοίξει το menu λογικά θα προσθέσει τα windows μόνο του.
Επίσης, στο BIOS του υπολογιστή, ρύθμισε να μπαίνει πρώτα από Mint.
Φυσικά μπορείς να κάνεις και το αντίθετο, δηλαδή να προσθέσεις το Mint στον bootloader των windows, μέσω του EasyBCD, αλλά η διαδικασία είναι πιο δύσκολη (αν και έχω χρόνια να το χρησιμοποιήσω).

1 «Μου αρέσει»

Θα πρέπει να μπεις στο BIOS και να θέσεις τον σκληρό με τον οποίο θα ξεκινάει. Υποθέτω πατάς το κουμπί που σου επιτρέπει να διαλέξεις boot device και όχι το κουμπί που μπαίνει στις ρυθμίσεις του BIOS.

1 «Μου αρέσει»

Ευχαριστώ για την απάντηση!!

Αυτό κάνω, μπαίνω στα boot options, επιλέγω hard drive (μόνο αυτή την επιλογή έχει από δίσκους … μόνο έναν σκληρό -όχι πχ hard drive 0 ή 1 ή δεν ξέρω πως θα μπορούσε να το πει-) κ έτσι μπουτάρει στο Mint.
Aν δεν μπω στο boot menu του UEFI κ το αφήσω να ολοκληρώσει το boot ξεκινανε τα Win

Θα πρέπει να τα ψάξω λίγο όλα αυτά που λες γιατί είμαι ο ορισμός του newbee όπως καταλαβαίνεις…
Ευχαριστώ πολύ!!

Ο Grub-customizer είναι το πρόγραμμα που υπάρχει και στον software-manager;

Αγνόησε αυτή την συμβουλή, δεν είναι για αρχάριους, αλλά αν δεν μπορείς να βγάλεις άκρη με το BIOS και να μπεις στις ρυθμίσεις του για να αλλάξεις τον δίσκο εκκίνησης, μπορείς να βάλεις το grub να ξεκινάει από τον δίσκο εκκίνησης.

Αλλά θέλουμε αναλυτικά στοιχεία για τους δίσκους και τις κατατμήσεις. Κατ ελάχιστο το αποτέλεσμα της εντολής

sudo lsblk --fs
1 «Μου αρέσει»

Εγώ βλέπω ένα vfat partition που είναι για το EFI αλλά χωρίς σημείο προσάρτησης, οπότε είναι πιθανό να εγκατέστησες το Mint σε BIOS mode ή το σχετικό σημείο της εγκατάστασης να απέτυχε. Μπορείς να το τσεκάρεις τρέχοντας απλά αυτό:

ls /sys/firmware/efi

Αν δεν υπάρχει ο φάκελος, τότε δεν είσαι σε UEFI mode ενώ τα Windows είναι, οπότε ο boot manager δε μπορεί να δει το Mint και γι’ αυτό το αγνοεί. Αν τελικά ισχύει αυτό, θα πρέπει να εγκαταστήσεις ξανά το Mint, αυτήν τη φορά σε UEFI mode.

1 «Μου αρέσει»

Εγειρεται και ενα ερωτημα τι ειναι αυτο το /dev/sda7 που ειναι ntfs και ειναι αποκομμενο απο τα υπολοιπα ntfs partitions.
Εγω στην θεση του φιλου θα ξηλωνα τελειως τα τρια partitions (2 ext4 + 1 swap) , θα εβλεπα τι ειναι το sda7 και μηπως πρεπει να “κολλησει” με τα υπολοιπα ntfs και θα εφτιαχνα απο την αρχη 1 - αντε 2 partitions με το /home ξεχωριστα αν το θες ετσι - χωρις swap partition. Εν ετει 2020 καιρος να αρχισουμε να δουλευουμε τα swap files.
Ολα αυτα εφοσον δεν εχει να χασει κατι απο το σβησιμο του mint σε αυτην την φαση …

1 «Μου αρέσει»

Η εντολή “ls /sys/firmware/efi” έδωσε : “ls: cannot access ‘/sys/firmware/efi’: No such file or directory” οπότε όπως το λέτε είναι … αν θυμάμαι καλά όντως έκανα boot του Mint σε legacy mode!
Άρα η λύση είναι στήσιμο από την αρχή από ότι κατάλαβα!

Το vfat partition είναι μάλλον για το EFI των Win!
Το αποκομμένο ntfs partition είναι χώρος over provisioning που έχει δημιουργήσει το utility του δίσκου μου!

@mphxths Σε σχέση με το τι partitions θα πρέπει να φτιάξω για root, home swap (αν τελικά πρέπει) γίνεται να μου τα εξηγήσεις/τε καπώς πιο πολύ γιατί ότι έκανα το έκανα ακολουθώντας έναν οδηγό εγκατάστασης του Mint που βρήκα σε ένα Ελληνικό site!!! Αν μπορεί να γίνει δίνοντας ένα μόνο partition στο Mint δεν έχω κανένα θέμα! The simpler the better!
Δεν είναι πρόβλημα να το εγκαταστήσω ξανά…

Σας ευχαριστώ πολύ όλους!!!

@DomieMic65 Λοιπον πηγαινε εδω.

Φτιαχνεις ενα stick με το iso , αλλα φροντιζεις να ειναι gpt / uefi mode. Νομιζω το rufus εχει τετοιες παραμετρους. Θες το stick να μπουταρει σε uefi mode αλλιως δεν θα γινει δουλεια. Θα καταληξουμε στα ιδια.
Αφου μπουταρει το stick , πας στο παραπανω λινκ που εχει ενα tutorial και κοιτας αυτα που λεει στην παραγραφο “Installing linux”.
Στην ουσια εσυ σβηνεις τα σχετικα με το λινουξ partitions και φτιαχνεις ενα αφου θες απλα πραγματα. Δηλαδη σβηνεις τα sda4,sda5,sda6 και φτιαχνεις ενα ενιαιο καινουργιο. Οριζεις σαν mount point το “/” και τικαρεις το format.
Kανεις edit το efi partition , δηλ το sda1 και δηλωνεις οτι ειναι “efi boot partition”. Δεν πειραζεις μεγεθος , ουτε τικαρεις format. Στην ουσια το efi partition θα το χρησιμοποιουν και τα δυο λειτουργικα. Για αυτο και δεν θελουμε να το φορμαρουμε στο σημειο αυτο. Εχει ηδη εγγραφες απο τα windows.
Τελος τσεκαρεις οτι ο bootloader θα γραφτει στο efi partition , στην επιλογη στο κατω μερος του παραθυρου.
Ξεκινας εγκατασταση και ο Θεος μαζι σου :slight_smile:

Για swap , μπορεις να φτιαξεις swap file αφου τελειωσεις με ολα αυτα με αυτον τον τροπο. Μην αγχωνεσαι που ειναι archlinux wiki , οι εντολες που χρησιμοποιει ειναι universal , διαθεσιμες σε ολες τις διανομες.
Στο παραδειγμα του , δημιουργει 512ΜΒ swap file. Αν εσυ θες αλλο μεγεθος αλλαζεις το σχετικο νουμερο στην εντολη ( count=512). Π.χ. αν θες 4GB swap , βαζεις count=4096 κ.ο.κ.

1 «Μου αρέσει»

Διάβασε και τον επίσημο οδηγό εγκατάστασης στα Ελληνικά

1 «Μου αρέσει»

@mphxths & @Asfodelus Ευχαριστώ πολύ και πάλι!! Τα links δεν έχω προλάβει να τα διαβάσω αλλά:

  1. Τσέκαρα το στικ που έχω ήδη έτοιμο και βλέπω πως μπορεί να κάνει boot και σε UEFI mode οπότε όλα καλά; Συνεχίζω με αυτό που έχω;

  2. @mphxths -και όχι μόνο :) - όταν λέω θέλω να είναι τα πράγματα απλά εννοώ και σωστά ταυτόχρονα! Άρα μήπως θα πρέπει να κάνω κάτι διαφορετικό από ένα και μόνο partition για το Mint;
    Επίσης αυτό το “Edite EFI partition” που λες με τρομάζει λίγο γιατί έπαιζα με όλα αυτά σε προηγούμενη προσπάθεια και κατέληξα να εγκαταστήσω και τα Win απ’ την αρχή! Βέβαια είχα σβήσει κανονικότατα το efi partition -αδαής ων-!! Τελικά χρειαζόταν ένα φορματ…
    Το edit που λες θα γίνει από περιβάλον της εγκατάστασης του Mint ναι;

Δεν έχω εμπειρία με UEFI, αλλά είναι επιτακτικό να γίνει επανεγκατάσταση? Απ’ τη στιγμή που υπάρχει το διαμέρισμα EFI, δε είναι αρκετή η εγκατάσταση των σχετικών πακέτων? Αν επρόκειτο για BIOS σύστημα θα λυνόταν με εγκατάσταση grub, os_prober(αν δεν ήταν εγκατεστημένα) grub-install και update-grub. Δε λειτουργεί κάτι αντίστοιχο σε UEFI?
Όσον αφορά τα διαμερίσματα, κι αυτά μπορούν να διορθωθούν απ’ το live usb με το gparted χωρίς απώλεια δεδομένων.
Πάντως αν προχωρήσεις σε επανεγκατάσταση και χρησιμοποιήσεις διαφορετικό διαμέρισμα για το /home(πράγμα που εγώ προτιμώ μιας δίνει μια ευελιξία), τα 35-40G για το root(/) διαμέρισμα πιστεύω είναι υπέρ αρκετά, τα υπόλοιπα στο /home.

1 «Μου αρέσει»

Ευχαριστώ!

Άρα στα συνολικά περίπου 100GB που έχω δώσει στο Mint τα 35 για / (root) κ τα 65 για /home, χωρίς swap partition. Θα γίνει μετά swap file (στο root υποθέτω; ). Ναι;

Τώρα για το αν γίνεται στην υπάρχουσα εγκατάσταση να γίνει “fix” πραγματικά δεν το ξέρω. Δεν έχω ιδέα βασικά!
Μήπως στην περίπτωση μου είναι πιο ασφαλές να το κάνω από την αρχή;

Αν ισχυουν αυτα που γραφεις και το μηχανημα ειναι ρυθμισμενο για uefi , τοτε ναι , προχωρας κανονικα.

Δεν υπαρχει σωστη ή λαθος προσεγγιση κατ’εμε. Υπαρχουν σεναρια που βολευει να εχεις το /home ξεχωριστα , υπαρχουν σεναρια που το εχεις δεν το εχεις το ιδιο και το αυτο.

Αυτη ειναι η κινηση κλειδι :slight_smile: Οπως σου εγραψα και πριν , εκει ειναι γραμμενες πληροφοριες για το booting των windows…οποτε η ουσια ειναι να γραψει η εγκατασταση του mint τις δικες της πληροφοριες , χωρις να σβησει αυτες των windows. To edit (διπλο κλικ στην ουσια) , ναι γινεται στο περιβαλλον της εγκαταστασης. Δες το λινκ που εβαλα εχει εικονιτσα.
Ολη η διαχειριση των partitions που θα κανεις , θα γινει απο το περιβαλλον της εγκαταστασης.

Θεωρητικα , μπορει να ξεκινησει εγκατασταση , να δηλωσει τα mount points “/” , “/home” , στα ηδη υπαρχοντα partitions χωρις να τικαρει το format σε αυτα. Να φτιαξει το efi partition οπως περιεγραψα παραπανω , και αυτο χωρις format και να ξεκινησει εγκατασταση. Λογικα θα κανει overwrite τα αρχεια που περναει η εγκατασταση και θα αφησει στην ησυχια τους ολα τα υπολοιπα.

Κοιτα μπορεις να κανεις διαφορα σεναρια , /home σε ξεχωριστο partition , /var , /usr κλπ σε ξεχωριστα partitions. Για απλες χρησεις το πολυ πολυ να βαλεις μονο το /home σε ξεχωριστο partition. Εγω που ειμαι τεμπελης και βαρετος τυπος τα αφηνω ολα σε ενα. Ειναι ενα θεμα ποσα θα δωσεις στο “/” και ποσα στο “/home”. Τα περισσοτερα πακετα γινονται εγκατασταση system-wide , δηλ στο “/” , αρα θες χωρο εκει. Αλλα και στο “/home” θες χωρο για τα downloads , προσωπικα αρχεια κλπ… Aρα τι δινεις στο ενα και τι στο αλλο ? Και αν τελικα δεν φτασει ο χωρος που εδωσες σε καποιο απο τα δυο ? Μπλεξιμο…
Nαι swap file (δες το αντιστοιχο λινκ που εβαλα) , στο τελος ολων , μεσα απο το συστημα.

1 «Μου αρέσει»

Πάντως υπάρχει αυτό για μετατροπή σε UEFI mode:


το οποίο δε φαίνεται δύσκολη διαδικασία.
Όσον αφορά το /home αν είναι ξεχωριστό γλιτώνεις τη διαδικασιά να σώσεις τα δεδομένα σου σε περίπτωση που χάλασε η εγκατάστασή σου, δεν έχεις πρόσβαση και θέλεις να κάνεις επανεγκατάσταση. Απλά την κάνεις και όλα είναι εκεί χωρίς πρόσθετες ενέργειες. Και οι όποιες ρυθμίσεις χρήστη έχουν γίνει για εφαρμογές ή ότι άλλο δε θα χρειαστεί να γίνουν απ’ την αρχή. Θα χρειαστεί μόνο η επανεγκατάσταση των όποιων εφαρμογών.
EDIT:
Όσον αφορά το χώρο του “/”, τα 40G φτάνουν. Είχα archlinux πριν μερικά χρόνια και του είχα βάλει καμιά 10ρια διαφορετικά DE(συμπεριλαμβανομένων plasma, gnome3, cinnamon), wine, playonlinux(με αρκετές διαφορετικές εκδόσεις wine), virtualbox και ένα σωρό άλλες εφαρμογές και ήταν γύρω στα 45G ο χώρος που έπιανε. Αν αρχίσει και βάζει snap με το σωρό εκεί μπορεί να υπάρξει θέμα.
1 «Μου αρέσει»

Αναλυτικότατος … ευχαριστώ!!

Μόλις τώρα έβλεπα τα λινκς που έχετε ανεβάσει!
Είδα την εικόνα που λες και νομίζω πως είμαι ΟΚ… λέω πως το έχω! Hopefully…

Σε σχέση με τα μεγέθη των partitions. Έχω και δεύτερο σκληρό δίσκο στον υπολογιστή για Data δεδομένου ότι μπορεί να χρησιμοποιηθεί (ελπίζω) μπορώ να δώσω στο / (root) τον πιο πολύ χώρο και στο /home σχετικά πιο λίγο … είναι σωστή αυτή η προσέγγιση;

Όσον αφορά στο usb στικ το έχω φτιάξει με το Balena Etcher και όπως είπα πιο πάνω δοκίμασα να κάνω boot σε UEFI mode (δεν το είχα δοκιμάσει πιο πριν) και έκανε. Τώρα δεν ξέρω αν κατά την διάρκεια της εγκατάστασης κολλήσει κάπου… Μήπως να το φτιάξω πάλι με το Rufus ώστε να είναι σίγουρο ότι θα είναι σε gpt mode;

γενικά είναι λάθος, θες να δώσεις τον πιο πολύ στο /home.

Αλλά σημαντικό. Καλύτερα αγνόησε την παραπάνω συμβουλή και άσε τα πάντα σε μία κατάτμηση. Μην κάνεις ξεχωριστές κατατμήσεις αν δεν ξέρεις τι κάνεις και γιατί.