Νέα dual boot εγκατάσταση Linux Mint ... θεματάκια

Αφήστε τον εγκαταστατη απλά να κάνει την δουλεία του.

Κατά την εγκατάσταση του λες να χρησιμοποιήσει όλο τον δίσκο, και αυτός θα φτιάξει ότι χρειαστεί είτε με UEFI είτε χωρίς.

Δεν μπορείς να έχεις χωριστή κατάτμηση για το '/home', αλλά είναι ο απλούστερος τρόπος για κάποιο αρχάριο χρήστη. Υποθέτω το παράξενο πρόβλημα προέκυψε ακριβώς γιατί ακολουθήθηκαν κάποιες οδηγίες όπου ο συγγραφέας τους δεν είχε τον σωστό ορισμό του τι είναι ένας αρχάριος χρήστης, και ξέχασε και να τις ανανεώσει για μια δεκαετία.

1 «Μου αρέσει»

Μα αν χρησιμοποιηθεί όλος ο δίσκος δε θα διαγραφούν και τα windows? Δε νομίζω ότι το θέλει αυτό ο @DomieMic65

1 «Μου αρέσει»

Χοπς έχεις δίκιο, μπέρδεψα τις περιπτώσεις με κάποιο άλλο θέμα σε ένα άλλο μέσο :zipper_mouth_face:

Αλλά αν σβήσεις τις κατατμήσεις και αφήσεις τον εγκαταστάτη να τα φτιάξει όπως πρέπει θα τα κάνει σωστά.

1 «Μου αρέσει»

Άρα σβήνω όλα τα partitions που αφορούν στο mint και κατά την διάρκεια της εγκατάστασης σε UEFI πλέον mode δίνω το ένα κ μόνο partition κ αυτό κάνει τη δουλειά του… ναι;

Η εντολή sudo ls /sys/firmware σε boot από το στικάκι έδωσε αποτέλεσμα acpi dmi efi memmap άρα είμαι οκ για εγκατάσταση σε UEFI mode ναι;

Πάντως ο οδηγός εδώ αναφέρεται σε / (root) , /home , swap partitions αλλά όπως λες είναι αρκετά παλιός!

Αν αναρωτιέσαι για /home τότε δεν πρέπει να φτιάξεις. Στο επιχείρημα για ενδεχόμενη διατήρηση σε νέα εγκατάσταση θα έλεγα ότι αν πας σε νέα εγκατάσταση καλύτερα μια εντελώς καθαρή νέα εγκατάσταση οπότε δεν είναι τόσο χρήσιμο. Όσο για swap σήμερα γενικά δεν φτιάχνουμε swap, αν θέλουμε φτιάχνουμε swap files.

1 «Μου αρέσει»

Έγινε … το προχωράω όπως είπατε και πιο πάνω με ένα Partition για το Mint!

Οπότε στην εγκατάστση αυτό το ένα partition το κάνω mount πως μόνο ως " / " (root δλδ) και τίποτα άλλο;;
KAI επίσης το EFI partition που ήδη υπάρχει (από τα Win) το επιλέγω και το θέτω ως EFI partition και για το Mint

Δεν έχω λόγια παιδιά!!!

Δεν έχω εγκαταστήσει mint τελευταία και δεν ξέρω πώς ακριβώς πάει ο εγκαταστάτης αλλά υποθέτω δεν θες να φτάσεις καν εκεί. Στην αρχή πρέπει να είχε μια επιλογή για αυτόματη εγκατάσταση μαζί με windows. Αν αυτό δουλεύει δεν χρειάζεται να μπλεχτείς με τίποτα.

1 «Μου αρέσει»

Δεν έχει… έχει μόνο επιλογή για διαγραφή του δίσκου ή «κάτι άλλο»

1 «Μου αρέσει»

οκ, τότε μόνο το ρουτ και το εφι θες.

1 «Μου αρέσει»

Κοιτά να δεις… τώρα που έκανα boot σε UEFI mode δίνει την επιλογή install alongside windows… όμως έχω ήδη χωρίσει ένα partition που θα ήταν η εγκατάσταση του Mint μήπως να γυρίσω στα win κ να το διαγράψω κ μετά να το αφήσω να κάνει ότι διαχωρισμό θέλει; Να δώσω δλδ ότι έχω χωρίσει πίσω στο C: των win και μετά να κάνει ο Linux installer την δουλειά του;

Παιδιά σορυ για την ασχετοσύνη…

Edit: το προχώρησα με τον τρόπο που είπαμε πιο πάνω και ελπίζω να γίνει σωστά…

1 «Μου αρέσει»

Μπορει να παρει πρωτοβουλια να κοψει partition για swap βεβαια…αν το αφησεις να τα κανει ολα μονο του.

1 «Μου αρέσει»

Δεν το άφησα τελικά και έγινε μια χαρά… έχω και το grub menu στo boot για να επιλέξω win ή linux.

Εντάξει ήταν η τρίτη φορά που κάνω την εγκατάσταση αλλά αν δεν επαναλάβεις πως θα μάθεις;
Ελπίζω τώρα να μην χρειαστεί άμεσα να ασχοληθώ και να αρχίσω να μαθαίνω πιο πολλά για το ίδιο το linux!

Συνόλικά έχει κάπου 95GB το σύστημα και δεδομένου ότι έχω και δεύτερο δίσκο για data μάλλον θα είμαι ΟΚ!

Για ακόμη μια φορά ένα μεγάλο ευχαριστώ σε όλους … Respect!!!
Ελπίζω να μην χρειαστεί να επανέλθω στο εν λόγω νήμα!!

1 «Μου αρέσει»

Σιγά μην δεν επανερχόμουν… :slight_smile:
Εδώ βλέπουμε ότι υπάρχει ήδη swap file;
Screenshot from 2020-10-22 16-59-38

ναι αυτό είναι το σωστό, αυτό έπρεπε να γίνει. Swap file και όχι swap partition.

1 «Μου αρέσει»

άρα δεν χρειάζεται να φτιάξω κάτι ναι;

είναι και σε ένα ικανό μέγεθος βλέπω για 4GB RAM είναι ΟΚ τα 2GB swap file;

Θα το δεις στην πράξη, ανάλογα με την χρήση που θα κάνεις. Αλλά ένα από τα πλεονεκτήματα με το swap file είναι ότι μπορείς να το αλλάξεις αργότερα (πράγμα που δεν γίνεται εύκολα με το partition)

1 «Μου αρέσει»

Τα ubuntu-οειδη κανουν πλεον αυτο που κανουν τα windows εδω και κατι χιλιαδες χρονια. Φτιαχνουν απο μονα τους swap file ( οχι swap partition ) . Περασα πριν λιγο σε ενα χρεπι xubuntu και εφτιαξε και εκει swap file. Να παιρνουν γραμμη και αλλες διανομες σιγα σιγα.

Οσο για το μεγεθος συνηθως βαζουν την μιση μνημη. Αν θες να αλλαξεις μεγεθος εχε υποψη σου το σχετικο λινκ που ειχα βαλει απο το archlinux wiki. Τυφλοσουρτι ειναι , και για να φτιαξεις και για να σβησεις.

1 «Μου αρέσει»

Ναι ναι … Αυτό διάβαζα για να δω πως θα το κάνω και με την πρώτη εντολή έδωσα είδα πως υπάρχει ήδη!
Ευχαριστώ!!!

Σε περιπτωση που θες να του αλλαξεις μεγεθος , κανε ο,τι λεει για το σβησιμο , απλα αφου θα εχεις σκοπο να το ξαναφτιαξεις , δεν εχει νοημα να πειραξεις την εγγραφη στο /etc/fstab.

1 «Μου αρέσει»

Αν απλά ανοίξεις τον Grub-Customizer προσθέτει αυτόματα τα λειτουργικά. Μετά απλά τον κλείνεις.
τι δυσκολία έχει;