"Να οργανωθούμε ρε παιδιά...Όλο εγώ κάθομαι πρώτος"

@SteAnos δυστυχως εκει βρισκεται το χοντρο χρημα σημερα. στα προσωπικα μας δεδομενα. δεν εχεις ιδεα ποσες εταιριες ζουν και πλουτιζουν πουλωντας τα προσωπικα δεδομενα απο την κατασκοπεια που μας κανουν

για διαφημιστες, εμπορους, κλπ, αυτα τα δεδομενα ειναι χρυσος. μιλαμε για λιστες προσωπικων δεδομενων χιλιαδων ατομων που πωλουνται για πολλα εκατομυρια ευρω. πως νομιζεις οτι βγαζει λεφτα το facebook? απο αυτο

αυτη η λιστα που εβαλεςαπο τη mozilla, τα προιοντα που αναφερουν οτι σε κατασκοπευουν να το πουμε ετσι, δεν με εκπλησσουν καθολου. σχεδον οτι υπαρχει σε εκεινη τη λιστα ειναι προιοντα τυπου ΙΟΤ (internet of things)

οι συσκευες ΙΟΤ ειναι συσκευες που διασυνδεονται μεταξυ τους αλλα και με το ιντερνετς (και σχεδον παντα με ανυπαρκτη ασφαλεια), και παρακολουθουν, και κρυφα και φανερα, την καθε σου κινηση, την σπιουνευουν και στη μαμα εταιρια (η οποια εταιρια φυσικα πουλαει τα παντα)

αληθεια, αυτη η λιστα πως σε ηρθε σε μειλ? εχεις κανει καποια εγγραφη σε mailing list του mozilla foundation? το καλυτερο που εχεις να κανεις ειναι να πεταξεις και να μην ξαναχρησιμοποιησεις κανενα προιον που σε φαινεται να ζηταει υποπτη προσβαση, η, αν ειναι ειναι τυπου ΙΟΤ

H συγκεκριμένη λίστα είναι από το ίδρυμα του Mozilla. Το ίδρυμα δεν πουλάει κάτι απλά ελέγχει για το πόσο σέβονται την ιδιοτικότητα σου προϊόντα και υπηρεσίες. Για την λίστα μπορεί να βρεθούν πληροφορίες εδώ

Κατά συνέπεια είναι μια πολύ χρήσιμη πηγή πληροφοριών αν κάποιος έχει ανάγκη κάποιο προϊόν και αναζητεί τι να αγοράσει. Μπράβο στο Mozilla που διέθεσε πόρους για να την φτιάξει.

1 «Μου αρέσει»

μα δεν ειπα πουθενα οτι η μοζιλλα πουλαει κατι. δεν εκανα ουτε καν καποια υπονοια για κατι τετοιο. ειπα οτι τα περισσοτερα προιοντα που αναφερονται στη λιστα αυτη κατασκοπευουν και πουλανε προσωπικα δεδομενα

προφανως το γνωριζω οτι η μοζιλλα εφτιαξε αυτη τη λιστα που απλα κανει αναφορα σε επικινδυνα προιοντα με περιεργη και υποπτη προσβαση, για να βοηθησει να τα αποφυγουμε και να τα μποϋκοταρουμε

Δεν ξέρω σε ποιό πλαίσιο έλαβα αυτή την ενημέρωση. Δεν αναφέρεται σε προιόντα κοινής χρήσης, αλλά σε διαδυκτιακούς χώρους που υποστηρίζουν ή και παρεμβαίνουν σε θέματα ψυχικής υγείας. Θεωρώ ότι έλαβα αυτή τη πληροφόρηση σε σχέση με την ανάδειξη του μεγέθους και της ποιότητας, δηλαδή του ηθικού πλαισίου όπου όπως φαίνεται είναι ανύπαρκτο, της υπηρεσίας? Μπίζνας? Σύγχρονης μεθόδου ελέγχου ή και επιβολής? Δεν ξέρω τι ονομασία θα έπερεπε να δοθεί στην νέα φλέβα χρυσού που στοχεύουν οι σύγχρονοι καιροσκόποι ψυχοθήρες. Επιτρέψτε μου εκφραστική αδεία την λέξη ψυχή, χάρη συντομίας στο να περιγραφεί ακόμα μια ανθρώπινη έκφανση πολύ πιο σημαντική, απαραίτητη, οικουμενική, σε σύγκριση με οποιαδήποτε υλική φιλοδοξία ή καιροσκοπισμό. Μια λέξη κοινά αποδεκτή για να περιγράψει τον εσωτερικό, άυλο εαυτό. Αφενός πρόκειται για μια ανθρώπινη υπόσταση που οι σύγχρονες υλικές επιδιώξεις την έχουν παραμελήσει, σαν να μην έχει υπόσταση. Αφετέρου όπως το αντιλαμβάνομαι, οι εξελίξεις σε σχέση με το απόρρητο και με τα προσωπικά δεδωμένα, αυτήν την εσωτερική ανθρώπινη υπόσταση θέλουν να νομισματοποιήσουν.

Πραγματικά το εύχομαι. Στον χώρο εδώ καταλαβαίνω ότι δύσκολα θα υποστεί εσωτερικές παρεμβάσεις αγνώστων και την σταθερότητα που βρίσκω δεν την έχω στο desktop μου. Μεταξύ σοβαρού και αστείου ή μάλλον ένας διακαής μου πόθος θα ήταν να μπορούσα να προσαρτήσω το περιβάλλον μου για αυτόματη εξυγίανση ή έστω διάγνωση επικυρωμένη με ανθρώπους που επικοινωνώ έστω με αυτόν τον τρόπο. Πόθος που δεν σου κρύβω πως για λίγο πίστευα ότι συνέβηκε με το που ήρθα εδώ.
Ειλικρινά δεν ρίχνω την ευθύνη στις μηχανές. Μια μηχανή όσο περίπλοκη και να είναι, αν την αναλύσεις τα μέρη της θα είναι διακριτά. Τον άνθρωπο βρίσκω σαν πρόβλημα στην διαδικασία και την διαπλοκή συμφερόντων όπου αν δεν την ξεπεράσουμε σαν είδος δεν έχουμε μέλλον. Είναι κακοηθέστατη και αχρείαστη …πολυτέλεια? Ούτε καν. Παρωχημένη αρχέγονη συνήθεια, προερχόμενη από τον φόβο. Δεν υπάρχουν οι πόροι για αυτού του είδους διαχείριση. Προσωπική μου άποψη, περασμένη από κόσκινο και απαλλαγμένη από ιδεοληψίες του περασμένου αιώνα περί συντηρητισμού και προοδευτισμού. Η βάση που αντιλαμβάνομαι είναι καθαρά ανθρωπιστική κ.τ.γ. μου.

@SteAnos δυστυχως πολλοι εχουν ηδη νομισματοποιησει τα παντα. πουλανε και την ψυχη σου ακομα, για τα 30 αργυρια της προδοσια τους (γκουχ! facebook, γκουχ! google)

Όπως είπα και πριν είναι υπέροχο εργαλείο. Έχει από όσο έχω καταλάβει, 2 mode restore, που μάλλον έχουν να κάνουν με τον τρόπο που έχουμε κάνει την εγκατάσταση. Αυτό που έχω παρατηρήσει και πραγματικά με ιντριγκάρει ή εξιτάρει στο πως προκύπτει η διαδικασία της επιλογής του τι θα κρατηθεί και τι θα απορριφθεί. Δεν νομίζω να πέφτω τ’οσο έξω… Ο υπολογιστής δείχνει να κρατάει πράγματα από την παρρούσα χρονική στιγμή και κάποια να τα πετάει. Με ποιό κριτήριο συμβαίνει αυτή η επιλογή? Τις περισσότερες φορές το αποτέλεσμα αυτού του “πλεξίματος” μου φαίνεται υπέροχο. “Σοφά διαλεγμένο” θα έλεγα. Κάποιες λίγες όπως αυτή τελευταία, απέρριψε εφαρμογές που χρησιμοποιούσα. Με κριτήριο την υγεία πιθανόν? Είναι ενδιαφέρον διαδικασία γιατί εδώ θα με ενδιέφερε να καθορίζεται από ένα cookie που έχει προκύψει από εμένα. Και δεν εννοώ την δυνατότητα παράθυρου επιλογής εφαρμογών εκείνη τη στιγμή, γιατί ο συνδιασμός προκύπτει από μια χαοτική ως προς τις δυναμικές και τα αποτελέσματα, σχέση με τον υπολογιστή, οπότε ακόμα πιο πολυσήμαντη θα ήταν η απόφαση του πως εξυπηρετεί να επαναπροσδιοριστεί ο υπολογιστής. Από εδώ μπορούμε ίσως να δούμε την εν δυνάμη αξία που μπορεί να περιέχει ένα “κουλούρι”. Το απάβγασμα μας θα μπορούσαμε να πούμε κάπως “ποιητικα?”

Τότε κάθε φορά που κάνω ένα σκανάρισμα με επίβλεψη και μου βγάζει ένα πακέτο όπως …

#/home/chaos/.cache/mozilla/firefox/qjtpn450.default-release-3/cache2/entries/20C7D47992226EF50520BB6BEFA2E3CE355B3719      PUA.Win.Exploit.CVE_2012_1461-1     
#/home/chaos/.cache/mozilla/firefox/qjtpn450.default-release-3/cache2/entries/90337EC3AB841ADE6B827333361382BBEA48B652      PUA.Win.Trojan.Xored-1              
#/home/chaos/.cache/mozilla/firefox/qjtpn450.default-release-3/cache2/entries/F5EF978A9EB1CCD7A475F9CED123C84A871BDB78      PUA.Win.Trojan.Xored-1              
#/home/chaos/.cache/mozilla/firefox/qjtpn450.default-release-3/cache2/entries/75ACE9FCF4E807AC1063727213187C69926A17F3      PUA.Win.Trojan.Xored-1              
#/home/chaos/.cache/mozilla/firefox/qjtpn450.default-release-3/cache2/entries/9378930E72C4A3DBD1EEEA568EBF3714A1419526      PUA.Win.Trojan.Xored-1              
#/home/chaos/.cache/mozilla/firefox/qjtpn450.default-release-3/cache2/entries/B3B22E73DFFE58F93A59670E3BDAB11C8B93793B      PUA.Win.Trojan.Xored-1              

Να τα αγνοήσω αυτά? Ιδιαίτερα αφού ο υπολογιστής φέρετε εντελώς αλλοπρόσαλλα φαινομενικά, αλλά μετά από παρατήρηση φαίνεται να είναι συνεπής στην απώλεια ή την εκχώρηση της διαχείρησης μου. Λυπάμαι για αυτό το αρνητικό συμπέρασμα ακόμα μια φορά. Όμως για ακόμα μια φορά προσπάθησα να το δω διαφορετικά. Να βρω τα δικά μου σφάλματα και κάποια θέματα να τα πάρω από την αρχή. Εδώ μέσα υπάρχουν ένα κάρο άρθρα που πραγματικά δείχνουν για λύσεις στο πρόβλημα μου. Όμως με όποιο και να ξεκινήσω να το εφαρμόσω, από την πρώτη στιγμή θα παρουσιαστούν εμπόδια που πρέπει να λύσω πιο πριν, που για να λυθούν πρέπει να λύσω άλλα και πάει λέγοντας. Αν μπορείτε να με βοηθήσετε να βρω κάποιον προσιτό οικονομικά τεχνικό, θα μου ήταν πολύτιμο. Το ζητάω γιατί εγώ δεν τα κατάφερα. Είτε δεν βρέθηκε κάποιος που να ασχολείται με Linux, είτε στους χώρους που είναι μόνο για Linux, δεν πήρα απάντηση. Λες και η ερώτηση δεν αναρτήθηκε ποτέ.

αυτα που αναφερεις παραπανω μπορεις να μπεις στον φακελο που λεει και να τα διαγραψεις. προσωρινα αρχεια ειναι. δεν υπαρχει κανενα προβλημα να διαγραφουν. μαλιστα ακομα και αν διαγραφει εντελως ο φακελος «/home/chaos/.cache» (μονο ο φακελος .cache προφανως οχι ολο το home), δεν θα δημιουργηθει κανενα απολυτως προβλημα στο συστημα. αυτο στο λεω με απολυτη σιγουρια.

αν δεν βλεπεις τον φακελο αυτον (.cache) μεσα στο home σου, ειναι γιατι ειναι κρυφος. η τελεια (.) στην αρχη του ονοματος σημαινει οτι το συγκεκριμενο στοιχειο ειναι κρυφο. αλλα αν πατησεις control+H θα εμφανιστει. οποτε τον δινεις δρομο οπως ειναι. οταν χρειαστει απο το συστημα αυτος ο φακελος (.cache), ξαναδημιουργειται αυτοματα απο το συστημα μονος του

«χαος»? εχεις ονομασει το συστημα σου «χαος»? ενδιαφερον! πρωτοτυπη ονομασια! εγω εχω ονομασει το ενα μου συστημα «osiris» (ο θεος της μεταθανατον ζωης των αιγυπτιων), και το αλλο «cthulhu» (γκοθας γαρ :stuck_out_tongue_winking_eye:)

Σε ευχαριστώ για τις πληροφορίες. Ουσιαστικά μου επικυρώνεις κάποια πράγματα που ξέρω και σε ευχαριστώ.

Έκανες δεξιά την μπάρα να δεις πως είναι χαρακτηρισμένα από το clamtk?

Ναι το xfce λέγετε chaos, γιατί ως γνωστόν “εν αρχήν το χάος” και ένα καινούργιο Ubuntu το λέω Abyssalive, γιατί εν συνεχείαν! (ππςςςς πως το είπα πάλι έτσι…??) χάος παρέμεινε…

<input id="password_text_field" class="form-textbox form-textbox-text " type="password" ($keyup)="passwordKeyHandler()"

Αυτό το είδα σαν υπογραμμισμένο ξεχωριστό event, στην κονσόλα του firefox
σε σελίδα για login σε cloud της Apple…

($focus)=pwdFocusHadler()"
($blur)="pwdblurHandler()" aria-requiered="true"
required="required" can-field="password"
autocomplete="off" placeholder="Συνθηματικό"
aria-invalid="true" data-enpassusermodified="yes" data-enpassid="____1" 
aria-
describedby="invalid_user_name_pwd_err_msg"

Μήπως κάποιος φίλος μπορεί να μου εξηγήσει τι λέει, μιας και το κουτάκι μου απορρίπτει κωδικό φτιαγμένο 8 ώρες πριν και σημειωμένο σε 2 σημεία.?