"Να οργανωθούμε ρε παιδιά...Όλο εγώ κάθομαι πρώτος"

Μήπως όλα αυτά είναι κατασκεύασμα των κβαντικών τουμπουλινών στις νευρικές απολήξεις του κεντρικού νευρικού συστήματος σου ;

Υπάρχει μια διαστρωματικά διαβάθμιση στις αφηρημένες προεργασίες των ανώτερων νοητικών διεργασιών που πολλές φορές κάνουν αυθυποβολικες προβολές.

5 «Μου αρέσει»

Ακριβώς, άρα πρόκειται για ένα τυχαίο γεγονός και όχι για στοχοποίηση, όπως μας εξηγείς ότι αντιλαμβάνεσαι και μόνος σου.

Άλλες φορές νομίζουμε ότι όλα περιστρέφονται γύρω από εμάς.

Οι υπολογιστές είναι απλά ένα μέσο για εργασία, επικοινωνία και ψυχαγωγία. Όμορφα πράγματα.

Εμείς κάνουμε τις επιλογές.
Ποιο λειτουργικό μας αρέσει περισσότερο.
Ποια διανομή.
Ποιο terminal emulator.
Κλπ.

Δε χρειάζεται να αγχωνόμαστε, άνθρωποι είμαστε και κάνουμε και “πατάτες.”

Αλλά και να αγχωθούμε…ναι μπορεί να συμβεί και αυτό …ακόμα και γι’αυτό υπάρχουν ειδικοί.
Πρέπει να προσέχουμε τους εαυτούς μας.

3 «Μου αρέσει»

@nikaskonstantinos

εννοειται ΛΙΝΟΥΚΣ
debian και LMDE
xfce-terminal

λαθη ειμαστε, ανθρωπους κανουμε. τι ανησυχειτε? ολα στο προγραμμα ειναι :stuck_out_tongue_winking_eye:

3 «Μου αρέσει»

Κατανοητό. Να σας πω την αλήθεια δεν με ενδιαφέρει να μοιραστώ τον πόνο μου με κόσμο που ζει ικανοποιημένος με τις ασχολίες και το εύρος που έχει επιλέξει. Ούτε φυσικά κάποιο φιλοσοφικοψυχοιατρικό εικασία του προβλήματος μου. Ήρθα για την εξιδίκευση σας. Για την τεχνογνωσία που διαθέτετε. Θα σας πρότεινα γενικά να μην βιάζεστε να βγάζετε συμπεράσματα και να δώσετε στον εαυτό σας το δικαίωμα να αμφισβητήσει την πραγματικότητα και όποιες πάγιες αντιλήψεις σας έχει διαμορφώσει, τουλάχιστον στον βαθμό που η ίδια πραγματικότητα είναι αμφισβητήσημη δια του αποτελέσματος της, αλλά αυτό συνήθως δεν είναι εφαρμόσιμο. Ιδιαίτερα μόνο μέσω της προτροπής, όσο αμοιβαία αναγκαίο και να είναι. Ο καθένας “βλέπει” στον βαθμό που αποφασίζει. Απόφαση σε συνάρτηση με τα συναισθήματα, τις επιλογές του ή και τις επιβολέςπου υπόκειται.
Στην τελική, η πραγματική γνώση, όπως την καταλαβαίνω προσωπικά είναι συνυφασμένη και ανάλογη με τον βαθμό ευθύνης . Όπότε κανένας δεν μπορεί να κατηγορηθεί γιατί δεν “βλέπει”, μιας και ο καθένας έχει διαφορετική ικανότητα προς την ευθύνη, αλλά και του κόστους που συνοδεύει την ευθύνη… Δηλαδή κι εγώ το ίδιο λέω. Δέστε κατά πόσο μπορεί το μηχάνημα που νιώθετε ότι ελέγχετε, πόσο μπορεί να είναι ελέξνξιμο κομματάκι ενός μαγαλύτερου μηχανήματος που υπάγει και ελέγχει όλα τα άλλα και διαθέτει ξεκάθαρο και διακριτό μανιφέστο.
Στο θέμα μας λοιπόν, το ότι ή άποψη μου μειοψηφεί για εμένα ποτέ δεν είναι απόδειξη σφάλματος και έτσι φέρομαι αντίστοιχα σε κάθε μειοψηφική άποψη. Έχω δικαίωμα συνύπαρξης στην κοινότητα με αυτή την διαφοροποίηση μου και αφού ξεκάθαρα προσπαθώ να εναρμονιστώ στις αρχές λειτουργίας? Αν ναι, στην βοήθεια, στην υποστήριξη και στην μόρφωση, έχω? Στην τελική το ξέρω εξαρχής ότι δεν μπορώ να πείσω κανέναν. Σίγουρα θα έχετε συναντήσει ξανά παλαβωμένους που νιώθουν ότι όλα περιστρέφονται γύρω τους. Αυτό κατά πολλούς τρόπους αποδεικνύει πως και η φύση ή και ο βαθμός δυσκολίας των προβλημάτων μου θα είναι εύκολος αν όχι γελοίος. Το γιατί δεν τα έχω κάνει εγώ μπορείτε να υποθέσετε ότι θέλετε. Μπορεί να με βοηθήσει κάποιος να κάνω αυτά τα 3 εύκολα πράγματα που θέλω να κάνω. Και εννοείται @nikaskonstantinos να βοηθηθώ ακόμα και για αυτά τα κατά τα άλλα εύκολα θέματα. Μπορείτε να με βοηθήσετε να βρω κάποιον ειδικό. Μιλάω τώρα για γνώση επιπέδου να μου φτιάξει έναν server και να με βοηθήσει να ξέρω ποτέ, που και πως υπάρχουν, ανοίγουν ή κλείνουν οι πόρτες του server αυτού. Οι ανάγκες μου περιστρέφονται σε τέτοια θέματα. Υπάρχει κάποιος τεχνικός που να μου ζητήσει ένα κόστος αντίστοιχο της κβαντισμένης παράνοιας μου και όχι ανάλογο πολυεθνικής κατασκευαστικής σε νανοτεχνολογίες. Δηλαδή πραγματικά παρακαλώ, μπείτε στην θέση μου και πέστε μου. Αν δεν βρώ κι εδώ λύση που θα μπορούσα να βρω? Και στην τελική αν δεν γίνεται να βρεθεί κάποια λύση, ποιος είναι ο λόγος?

Καλό μήνα @SteAnos και σε όλη την κοινότητα του linux-user.gr.
Δεν είμαι ειδικός, ξεκινάς από εδώ αν θες.
Αφού πρώτα ελέγξεις την όλη διαδικασία.
Και αφού κανείς τις δικές σου προσαρμογές.

  1. Πλήρης οδηγός OMV
    Raspberry Pi 4 & Open Media Vault NAS - Οδηγός για αρχάριους στα ελληνικά

ή

  1. Πρώτο μέρος εναλλακτικής πρότασης aapanel
    Διαχείριση εξυπηρετητή linux, με το aaPanel. Μέρος 1ο.

Για σιγουριά δοκίμασε το πρώτα σε VM.

Πώς κάνουμε VM; Βλέπε παρακάτω:

Πρώτα ο Θεός, ακολουθούν και τα υπόλοιπα βήματα…

μακάρι να συνεχίσεις με το 2ο μέρος.

Βέβαια κάνοντας μια αναζήτηση στο φόρουμ θα βρεις και πολύ πιο έγκυρους οδηγούς από πιο έμπειρους χρήστες από μένα.
Ευτυχώς!

Συγχωρέστε μου τον φιλοσοφικό-ψυχολογικό τόνο και την οικειότητα, οφείλεται σε πραγματική ανησυχία λόγω ιδιοσυγκρασίας μου.

Μπορείς να δεις όλη την σειρά οδηγών που έχω γράψει στο παρακάτω νήμα :

Αν εφαρμόσεις ότι λένε οι σειρά των οδηγών θα έχεις μάθει τα άκρως απαραίτητα για το στήσιμο ενός απλού server

1 «Μου αρέσει»

@nikaskonstantinos μα δεν εκανες κατι κακο για να ζητας να σε συγχωρησουμε. και εγω θα βοηθουσα αν ειχα καταλαβει τι ακριβως θελει. εσυ εχεις καταλαβει τι ακριβως θελει? για να με εξηγησεις και εμενα, μπας και ξερω κατι να τον πω για αυτα που θελει. γιατι εγω ακομα δεν εχω καταλαβει τιποτα

εχει καποιο κακοβουλο addon στον browser που τον κατασκοπευει / παραποιει / λογοκρινει, αυτα που βλεπει στο ιντερνετς?

καποιος τον εχει χακεψει και τον εχει παρει διαφορους κωδικους προσβασης, και δεν μπορει να τους ανακτησει και να τους αλλαξει?

εχει αυτος χακεψει καποιον καταλαθος? μην το γελας και αυτο. το ειχα κανει μια φορα παλιοτερα, και ακομα δεν εχω καταλαβει πως :laughing:

και τωρα στην τελευταια απαντηση αναφερει κατι για σερβερ αν καταλαβα καλα? τι σερβερ? file server? game server? web server? mail server?

1 «Μου αρέσει»

Πράγματι το είδος του server είναι το πιο σημαντικό.
Για προσωπική χρήση νομίζω θα έχει σχέση με κάποιο είδος home server.
Με πολλά container ή χωρίς
Με απομακρυσμένη πρόσβαση με domain ή με άλλο τρόπο.
Ωραίο θέμα!
Επί της ευκαιρίας, να θέσω και τη δική μου υπόθεση εργασίας.
Αν το εργασιακό περιβάλλον είναι windows και κάποιος από το προσωπικό έχει linux, αυτό που χρειάζεται για πρόσβαση σε κοινόχρηστους φακέλους κλπ, είναι κάτι σαν:

sudo apt install samba

μπορεί και …σάλσα, ή συνιστάται κάποια πιο ολοκληρωμένη λύση.

Δε θα τα βάψουμε και μαύρα…άσπρα ο @DarkGoth .Λύσεις υπάρχουν.

1 «Μου αρέσει»

Αντίθετα με το τι πιστεύεις η τεχνολογία είναι αρκετά διαφανής και μπορείς να ανακτήσεις τον έλεγχο. Αλλά θέλει διάβασμα καθαρό κεφάλι εξάσκηση και επιμονή. Και μικρά βήματα.

Εδώ μέσα θα βρεις πολλά πράγματα για να ξεκινήσεις στα ελληνικά. Και ποιος ξέρει ίσως μια μέρα να μπορείς να βοηθήσεις και εσύ με την σειρά σου τους επόμενους.

1 «Μου αρέσει»

ΜΑΥΡΑ!.. ΜΟΝΟ ΜΑΥΡΑ!.. ακους εκει ασπρα!.. τι ειμαστε για να θελουμε ασπρα? :stuck_out_tongue_winking_eye:

βασικα για file server και εγω για samba θα ελεγα ανεξαρτητως λειτουργικου. ειχα δοκιμασει για λιγο το NFS, αλλα για καποιο λογο ηταν απελπιστικα αργο και καπως περιεργο στη ρυθμιση του

παλιοτερα σε ενα ουμπουντου συστημα ειχα στησει samba file share, αλλα οταν αλλαξα λειτουργικο δεν το ξαναστησα (γιατι στην πορεια εβαλα και wifi και δεν ηθελα με wifi να εχω προσβασιμο κατι τετοιο, για προφανεις λογους ασφαλειας)

1 «Μου αρέσει»

Σε κάθε περίπτωση ευχαριστώ για κάθε πρόταση. Όμως νιώθω ότι θα αποτύχω. Υπάρχουν βασικά και προφανή θέματα που μου διαφεύγουν, που δεν έχω φροντίσει, που δεν καταλάβαινα ή που δεν καταλαβαίνω ακόμα. Δεν είναι της στιγμής να απολογηθώ ή και να ερευνήσω τους λόγους μιας επικείμενης προχειρότητας που μπορεί να διέπει την εγκατάσταση μου.
Το παρακάτω αρχείο αφορά την βάση δεδομένων του clamtk. To freshclam. Το ότι δεν έχω λύσει το θέμα του αντιικού app, μου φαίνεται αυτή τη στιγμή μεγάλη ασυνέπεια από μέρους μου και αντίφαση απέναντι σε αυτά που γράφω και συγκριτικά με την βοήθεια που ζητάω. Να ομολογήσω πως μετά από το install του Manjaro, είδα κάνα δύο βίντεο με “τα πρώτα πράγματα που πρέπει να κάνει κάποιος μετα το install” και στη συνέχεια δεν έχω προχωρήσει σε μάλλον βασικές ρυθμίσεις . Αν το παρακάτω αρχείο θέλει κάποιο configuration, τότε μάλλον έχω πολύ βασικές ελλήψεις. Οι διπλές διέσεις λογικά πρέπει να ακυρώνουν όλο το αρχείο έτσι δεν είναι?

(Νομίζω πως δεν έπρεπε να ανοίξω άλλο θέμα για οικονομία χώρου)
(Δοκίμασα να το κάνω copy & paste και λόγο μάλλον “έντονης γραφής” ήταν τεράστιο. Αν
όμως υπάρχει ανάγκη για κάτι τέτοιο, ευχαρίστως να το φτιάξω).





ConnectTimeout 60

Αν δεν δουλεύει αυτό το αρχείο δεν έχει βάση δεδομένων το clamav έτσι δεν είναι?

Επειδή οι αναρτήσεις στο διαδίκτυο είναι συνήθως σε γραφή markdown, όπως αναφέρεις αν βάλεις #, σημαίνει επικεφαλίδα επιπέδου 1.
Για να κάνεις επικόλληση το αποτέλεσμα της γραμμής εντολών, χρησιμοποίησε το σύμβολο </> από τον επεξεργαστή κειμένου του φόρουμ, ή τοποθέτησε μία απόστροφο ή τριπλή απόστροφο (βρίσκεται στο κάτω μέρος του πλήκτρου με το ~), στην αρχή και μία στο τέλος.
κάπως έτσι δηλαδή:

`
## κείμενο προς ανάρτηση
`
1 «Μου αρέσει»

@SteAnos, υπαρχει καποιος συγκεκριμενος λογος που χρησιμοποιεις antivirus στο λινουΚΣ? π.χ. διαμοιραζεσαι αρχεια με windows συστηματα? εγκαθιστας προγραμματα εκτος των επισημων πηγων της διανομης? μπαινεις σε μη ασφαλεις σελιδες? παιρνεις σπαμ μειλ με μολυσμενα συννημενα?

αν δεν κανεις τιποτα απο τα παραπανω, τοτε το antivirus στο λινουΚΣ σε ειναι τελειως περιττο. βαραινει το συστημα χωρις να προσφερει κατι ουσιαστικο. ειμαι 15 χρονια με λινουΚΣ, ποτε δεν εχω χρησιμοποιησει antivirus σε κανενα συστημα μου, και ποτε δεν ειχα το παραμικρο προβλημα απο κατι κακοβουλο

ασχετο Υ.Γ:

οχι, οσες διεσεις (#) και να βαλεις, ακυρωνουν μονο τη γραμμη στην οποια βρισκονται, οχι ολο το αρχειο. αυτο λεγεται commenting (σχολιασμος), γιατι σε αρχεια με κωδικα οι διεσεις χρησιμοποιουνται για να εισαγεις σχολια στον κωδικα (τα οποια δεν ειναι εκτελεσιμος κωδικας, αλλα περιεχουν διευκρινισεις και οδηγιες χρησης του κωδικα)

Ωωω… μου απευθύνθηκες. Τιμή μου. Ένιωθα λίγο σαν Μπαγκλαντεζιανός ασθενής μεταξύ Γιουγκοσλάβων γιατρών
Dr A’: Πάσχει από φαρυγγύτιδα και από οξύα πυτιρίθρα.
Bagl.: Ego ponaei xeri, esy oxi ponaei kopsi xeri.
Dr B’: Να γίνει αφαίρεση ούλων και ιππόκαμπου.
Bagl.: Spiti ego exi ippopotamo psigio…

Ότι διακινείται μέσω wine για παιχνίδια. Επίσης στον υπολογιστή υπάρχουν 3 λειτουργικά, με τα 2 από αυτά ενεργά. Επίσης μπορεί να υπάρχουν “υπολείματα” win και το λέω κυρίως γιατί βρίσκω ένα σκασμό exe & pua κ.α. κάθε φορά που κάνω manual σκανάρισμα. αλλά και στα καθημερινά auto σκαναρίσματα, με outaded signature, βρίσκω αρκετά. Δεν νομίζω πως θα ήταν φρόνιμο να καταργήσω το σκανάρισμα σε μια τέτοια φάση, αλλά μάλλον να το βελτιώσω.

Σε ευχαριστώ για το μοίρασμα γνώσης. Το μόνο αν παρατήρησες όλο το αρχείο έχει #. Όλες οι γραμμές του script ξεκινάνε με διέσεις. Έχει κάποια χρησιμότητα έτσι ή θα έχει αν διαμορφωθεί και τώρα είναι απλά ένα αρχείο έτοιμο προς διαμόρφωσην?? Εεεεε?? Ποίον δρόμον να ακολουθήσω έτσι ώστε αρετήν και αγάπην να φωτίζουν την ανήλιαγη διαδρομήν μου…??? :crazy_face:

Αν είσαι εως 35 χρονών, με πραγματικό ενδιαφέρον θα σου πρότεινα να χρησιμόποιήσεις σημεία αναφοράς και έξω από τον εαυτό σου. Επειδή και σε άλλες φάσεις έχω παρατηρήσει ότι μπορεί να αναφερθείς σε εσένα, χωρίς να πολυφαίνεται ο λόγος την δεδωμένη στιγμή να το κάνεις. Αναφορέρες όπως…

Προσωπικά δεν πιάνω τον συνειρμό των τοποθετήσεων. Νομίζω πως τους ανθρώπους τους κατανοούμε κυρίως μέσα απο τον εαυτό μας, έτσι ας μην ξεχνάμε ποτέ ότι μπορεί να υπάρχουν καταστάσεις έξω από το εμπειρικό μας πεδίο. Ένα παράδειγμα, η ζωή ενός ιθαγενή στον Αμαζόνιο μπορεί να μου φαίνεται εντελώς ξένη. Δεν σημαίνει όμως ότι είναι ανύπαρκτη ή λάθος ή ότι μπορεί να πιστεύω συγκρίνοντας με τον εαυτό μου. Έτσι, μέχρι να το ερευνήσω καλά, αποφεύγω να φτάσω σε συμπεράσματα αξιολογήσεων κ συγκρίσεων. Αντίστοιχα θα φερθώ και στον γείτονα που αυτοπραγματώνεται αποκλειστικά μέσα από την θρησκεία του ή και για τον ανηψιό μου που ζει αποκλειστικά διαμέσο παιχνιδιών.

##
## Example config file for freshclam
## Please read the freshclam.conf(5) manual before editing this file.
##


# Comment or remove the line below.
#Example

# Path to the database directory.
# WARNING: It must match clamd.conf's directive!
# Default: hardcoded (depends on installation options)
#DatabaseDirectory /var/lib/clamav

# Path to the log file (make sure it has proper permissions)
# Default: disabled
UpdateLogFile /var/log/clamav/freshclam.log

# Maximum size of the log file.
# Value of 0 disables the limit.
# You may use 'M' or 'm' for megabytes (1M = 1m = 1048576 bytes)
# and 'K' or 'k' for kilobytes (1K = 1k = 1024 bytes).
# in bytes just don't use modifiers. If LogFileMaxSize is enabled,
# log rotation (the LogRotate option) will always be enabled.
# Default: 1M
#LogFileMaxSize 2M

# Log time with each message.
# Default: no
#LogTime yes

# Enable verbose logging.
# Default: no
#LogVerbose yes

# Use system logger (can work together with UpdateLogFile).
# Default: no
#LogSyslog yes

# Specify the type of syslog messages - please refer to 'man syslog'
# for facility names.
# Default: LOG_LOCAL6
#LogFacility LOG_MAIL

# Enable log rotation. Always enabled when LogFileMaxSize is enabled.
# Default: no
#LogRotate yes

# This option allows you to save the process identifier of the daemon
# This file will be owned by root, as long as freshclam was started by root.
# It is recommended that the directory where this file is stored is
# also owned by root to keep other users from tampering with it.
# Default: disabled
PidFile /run/clamav/freshclam.pid

# By default when started freshclam drops privileges and switches to the
# "clamav" user. This directive allows you to change the database owner.
# Default: clamav (may depend on installation options)
#DatabaseOwner clamav

# Use DNS to verify virus database version. FreshClam uses DNS TXT records
# to verify database and software versions. With this directive you can change
# the database verification domain.
# WARNING: Do not touch it unless you're configuring freshclam to use your
# own database verification domain.
# Default: current.cvd.clamav.net
#DNSDatabaseInfo current.cvd.clamav.net

# database.clamav.net is now the primary domain name to be used world-wide.
# Now that CloudFlare is being used as our Content Delivery Network (CDN),
# this one domain name works world-wide to direct freshclam to the closest
# geographic endpoint.
# If the old db.XY.clamav.net domains are set, freshclam will automatically
# use database.clamav.net instead.
DatabaseMirror database.clamav.net

# How many attempts to make before giving up.
# Default: 3 (per mirror)
#MaxAttempts 5

# With this option you can control scripted updates. It's highly recommended
# to keep it enabled.
# Default: yes
#ScriptedUpdates yes

# By default freshclam will keep the local databases (.cld) uncompressed to
# make their handling faster. With this option you can enable the compression;
# the change will take effect with the next database update.
# Default: no
#CompressLocalDatabase no

# With this option you can provide custom sources for database files.
# This option can be used multiple times. Support for:
#   http(s)://, ftp(s)://, or file://
# Default: no custom URLs
#DatabaseCustomURL http://myserver.example.com/mysigs.ndb
#DatabaseCustomURL https://myserver.example.com/mysigs.ndb
#DatabaseCustomURL https://myserver.example.com:4567/allow_list.wdb
#DatabaseCustomURL ftp://myserver.example.com/example.ldb
#DatabaseCustomURL ftps://myserver.example.com:4567/example.ndb
#DatabaseCustomURL file:///mnt/nfs/local.hdb

# This option allows you to easily point freshclam to private mirrors.
# If PrivateMirror is set, freshclam does not attempt to use DNS
# to determine whether its databases are out-of-date, instead it will
# use the If-Modified-Since request or directly check the headers of the
# remote database files. For each database, freshclam first attempts
# to download the CLD file. If that fails, it tries to download the
# CVD file. This option overrides DatabaseMirror, DNSDatabaseInfo
# and ScriptedUpdates. It can be used multiple times to provide
# fall-back mirrors.
# Default: disabled
#PrivateMirror mirror1.example.com
#PrivateMirror mirror2.example.com

# Number of database checks per day.
# Default: 12 (every two hours)
#Checks 24

# Proxy settings
# The HTTPProxyServer may be prefixed with [scheme]:// to specify which kind
# of proxy is used.
#   http://     HTTP Proxy. Default when no scheme or proxy type is specified.
#   https://    HTTPS Proxy. (Added in 7.52.0 for OpenSSL, GnuTLS and NSS)
#   socks4://   SOCKS4 Proxy.
#   socks4a://  SOCKS4a Proxy. Proxy resolves URL hostname.
#   socks5://   SOCKS5 Proxy.
#   socks5h://  SOCKS5 Proxy. Proxy resolves URL hostname.
# Default: disabled
#HTTPProxyServer https://proxy.example.com
#HTTPProxyPort 1234
#HTTPProxyUsername myusername
#HTTPProxyPassword mypass

# If your servers are behind a firewall/proxy which applies User-Agent
# filtering you can use this option to force the use of a different
# User-Agent header.
# As of ClamAV 0.103.3, this setting may not be used when updating from the
# clamav.net CDN and can only be used when updating from a private mirror.
# Default: clamav/version_number (OS: ..., ARCH: ..., CPU: ..., UUID: ...)
#HTTPUserAgent SomeUserAgentIdString

# Use aaa.bbb.ccc.ddd as client address for downloading databases. Useful for
# multi-homed systems.
# Default: Use OS'es default outgoing IP address.
#LocalIPAddress aaa.bbb.ccc.ddd

# Send the RELOAD command to clamd.
# Default: no
NotifyClamd /etc/clamav/clamd.conf

# Run command after successful database update.
# Use EXIT_1 to return 1 after successful database update.
# Default: disabled
#OnUpdateExecute command

# Run command when database update process fails.
# Default: disabled
#OnErrorExecute command

# Run command when freshclam reports outdated version.
# In the command string %v will be replaced by the new version number.
# Default: disabled
#OnOutdatedExecute command

# Don't fork into background.
# Default: no
#Foreground yes

# Enable debug messages in libclamav.
# Default: no
#Debug yes

# Timeout in seconds when connecting to database server.
# Default: 30
#ConnectTimeout 60

# Maximum time in seconds for each download operation. 0 means no timeout.
# Default: 0
#ReceiveTimeout 1800

# With this option enabled, freshclam will attempt to load new databases into
# memory to make sure they are properly handled by libclamav before replacing
# the old ones.
# Tip: This feature uses a lot of RAM. If your system has limited RAM and you
# are actively running ClamD or ClamScan during the update, then you may need
# to set `TestDatabases no`.
# Default: yes
#TestDatabases no

# This option enables downloading of bytecode.cvd, which includes additional
# detection mechanisms and improvements to the ClamAV engine.
# Default: yes
#Bytecode no

# Include an optional signature databases (opt-in).
# This option can be used multiple times.
#ExtraDatabase dbname1
#ExtraDatabase dbname2

# Exclude a standard signature database (opt-out).
# This option can be used multiple times.
#ExcludeDatabase dbname1
#ExcludeDatabase dbname2

Έτσι εννοείς?

1 «Μου αρέσει»

Ναι δεν χρειάζεται για αυτά ClamTK. Βασικά κανέναν antivirus δεν χρειάζεσαι.
Το wine και ότι διακινείται στα παιχνίδια σου, δεν μπορούν να μολύνουν το Linux.
Στα αλλά λειτουργικά που αναφέρεσαι αν είναι Windows τότε ανάλογα την έκδοση του Windows (πχ Windows 10) είναι αρκετό το Windows defender

@SteAnos βασικα, επειδη στο αμεσο περιβαλλον μου (οικογενεια, συγγενεις, φιλοι, κλπ), ειμαι ο μονος με υπολογιστη και λινουΚΣ (ολοι οι αλλοι ειναι μονο κινητο/ταμπλετ), αναφερω συχνα τον εαυτο μου σαν παραδειγμα σε καποια πραγματα που παρατηρω, γιατι απλα δεν εχω αλλα παραδειγματα αναφορας να χρησιμοποιησω

π.χ. αναφερθηκες σε καποιο addon στον firefox, οποτε ειπα οτι εγω για λογους ασφαλειας κυριως, βαζω ελαχιστα addons και μονο αυτα που ειναι δοκιμασμενα χρονια

για το θεμα του antivirus που ειπα οτι εγω δεν ειχα ποτε antivirus σε κανενα συστημα μου και ποτε δεν ειχα προβλημα με ιους στο λινουΚΣ, παλι το χρησιμοποιησα σαν παραδειγμα αναφορας

δεν ειναι δηλαδη οτι το κανω για να επιδειχτω, η, κατι. απλα μπορει καποιος να παρει μια ιδεα απο τη δικη μου εμπειρια (μιας που δεν εχω παραδειγματα απο το περιβαλλον μου), που ισως να τον βοηθησει καπου (η μπορει και οχι. και αυτο παιζει σαν πιθανοτητα). αλλωστε σε μια συζητηση συνηθως αυτο που μοιραζομαστε ειναι εμπειριες :blush:

ναι ειναι ολο με διεσεις (#) γιατι αν παρατηρησεις, το μεγαλυτερο μερος του αρχειου ειναι κειμενο που διευκρινιζει πως λειτουργουν καποιες ρυθμισεις που περιεχει το αρχειο μεσα. για παραδειγμα, σε αυτο το κομματι του αρχειου:

# Maximum size of the log file.
# Value of 0 disables the limit.
# You may use 'M' or 'm' for megabytes (1M = 1m = 1048576 bytes)
# and 'K' or 'k' for kilobytes (1K = 1k = 1024 bytes).
# in bytes just don't use modifiers. If LogFileMaxSize is enabled,
# log rotation (the LogRotate option) will always be enabled.
# Default: 1M
#LogFileMaxSize 2M

οι γραμμες αυτες παρακατω ειναι απλα κειμενο που εξηγει πως λειτουργουν και τι ακριβως ειναι οι ρυθμισεις που αναφερονται αμεσως μετα, και γι’αυτο το βαζουν με #, για να μην το θεωρει το προγραμμα σαν κωδικα και να μην προσπαθει να το εκτελεσει:

# Maximum size of the log file.
# Value of 0 disables the limit.
# You may use 'M' or 'm' for megabytes (1M = 1m = 1048576 bytes)
# and 'K' or 'k' for kilobytes (1K = 1k = 1024 bytes).
# in bytes just don't use modifiers. If LogFileMaxSize is enabled,
# log rotation (the LogRotate option) will always be enabled.

ο κωδικας ας το πουμε ετσι, ειναι οι 2 παρακατω γραμμες κατω ακριβως απο το κειμενο:

# Default: 1M
#LogFileMaxSize 2M

οι συγκεκριμενες γραμμες εχουν # για να τις αγνοει το προγραμμα, γιατι πιθανο εχει δικες του προεπιλεγμενες ρυθμισεις. αν ομως θελεις να αλλαξεις αυτες τις ρυθμισεις, σε δινει τη δυνατοτητα με το να αφαιρεσεις τα # απο τις γραμμες αυτες και να τις ρυθμισεις οπως εσυ επιθυμεις

Ναι, αυτό εννοώ.
Επίσης, δεν ξέρω αν χρησιμοποιείς το timeshift, θα σε βοηθήσει να επανέλθεις σε προηγούμενη κατάσταση του συστήματος αν έχεις κάνει στιγμιότυπο(create->snapshot), για να αποφεύγεις τα μπλεξίματα. Μηχανή του χρόνου δηλαδή.

Ναι εννοείται. Είναι από τα λίγα που έχω σετάρει από την πρώτη στιγμή και πραγματικά έχει φανεί σωτήριο. Δεν έχω χάσει ακόμα το αρχικό manjaro download. Είναι στον άλλο δίσκο με ένα xfce desktop όπου έχει όλα τα προγράμματα άλλα κάπως έχασε πλήρως όλα τα appearence setup (ή τουλάχιστον έτσι δείχνει) κι ένα gnome desktop όπου είναι δεν είναι λειτουργικό γιατί δεν δουλεύει το ποντίκι όπως θα περίμενε κανείς και το αριστερό κλικ μοιάζει πολύ με το tab σε ένα desktop που έχει ρυθμισμένο το keyboard σε ρόλο mouse. Ή και σαν stiky keys. (Ή τουλάχιστον έτσι φαίνεται)
Αποφάσισα να τα αφήσω όπως είναι και να πάω στον άλλο δίσκο, να κάνω format τα windows και με το manjaro-usb να κάνω δεντροφύτευση και σε αυτόν (SSD500G) ένα ποlύ ωραίο XFCE ακόμα, που μου μοιάζει περισσότερο για μπόλιασμα (Έχω την αίσθηση πως κάπως παίρνει και εγκαθιστά τα καλά κομμάτια του άλλου XFCE από τον άλλο δίσκο). Οπότε για να σπάσω το μονωπόλειο της μάικρο…χαρντ (Για να μου έρθει τώρα η γλουγκουλ ως τοποτηρήτρια), προσπάθησα να κάνω μονοπώλειο τα Manjaro, επιδίωξη αρκετά δύσκολη και επίπονη και με αμφισβητήσιμο αποτέλεσμα. ““Πόντο πόντο κερδίζεται η ελευθερία. Kbps το kbps θα την πάρωμεν την πόλην”” :grin:

1 «Μου αρέσει»

Αναρωτιέμαι…
Μου ήρθε αυτό σε mail, όπου αξιολόγησα ότι μπορώ να το ανοίξω και που βγάζει σε αυτή τη σελίδα…¨

Αυτές οι μαρτυρίες, άρθρα, μετρήσεις, είναι όλο και πιο συχνές. Αν διαβάσετε πιο κάτω και πιο συγκεκριμένα τους τρόπους διάδρασης του κάθε 3nd part πραγματικά δεν καταλαβαίνω πόσο διαφορά έχει αυτό από αυτό που εννοούμε Hacking. Αναφέρεται σε άδειες που δεν περιορίζονται στο only read, αλλά χρειάζονται άδειες read & write


Αν έχει κάποιος τις παραπάνω άδειες δεν νομίζω πως έχει ανάγκη να χακερνάει