Μετατροπή κινητού σε camera

Στου κορωναιού τον καιρό θέλησα να αγοράσω μια webcamera αλλά δεν υπάρχει τίποτα…(που να το αντέχω οικονομικά!)
Έτσι λοιπόν αποφάσισα να μετατρέψω το κινητό μου, xiaomi redmi 5, σε webcam.
Είμαι με linux mint 19.3 cinnamon και ο υπολογιστής μου είναι, acer ES 15 aspire.
Ψάχνοντας λοιπόν στο ίντερνετ, με google translation, έπεσα επάνω σε αυτό [http://www.dev47apps.com/droidcam/linuxx/] που δε μπορώ να αξιολογήσω την αξιοπιστία του. Εσείς τι λέτε να προχωρήσω υπάρχει κάποια άλλη λύση;

Με ένα απλό ψάξιμο, φαίνεται εντάξει. Εφόσον μπορείς να χρησιμοποιήσεις το τερματικό, μπορείς να κάνεις compile το πρόγραμμα από τις οδηγίες που δίνει ο developer. Εάν όμως δε θέλεις να κάνεις συνεχώς compile, υπάρχει διαθέσιμο PPA για διανομές βασισμένες στο Ubuntu και οδηγίες γι’ αυτό εδώ.

Ένα γρήγορο edit: οι οδηγίες για το PPA φαίνεται ότι είναι για παλιότερη έκδοση του Ubuntu. Δεν ξέρω αν θα δουλέψει στο Linux Mint 19.3.

2 «Μου αρέσει»

Ευχαριστώ για την απάντηση θα δοκιμάσω και θα ενημερώσω.

1 «Μου αρέσει»

Τελικά υπήρξε κάποια πρόοδος; Ρωτάω γιατί ενδιαφέρομαι και εγώ να το βάλω, αλλά μέχρι στιγμής έχω αποτύχει.

Δυστυχώς δεν ευόδωσε η προσπάθεια μου πλήρως. Το κινητό λειτούργησε σαν κάμερα αλλά δεν μπόρεσα να το χρησιμοποιήσω σε διάφορες εφαρμογές (zoom, skype…)
Έχω όμως μια άλλη πρόταση επικοινωνίας που θα σας ενθουσιάσει.

:rofl: :rofl: :rofl:
Η πίσω κάμερα στοχεύει στο χαρτί που γράφω και την μπροστά τη έχω να βλέπω που στοχεύει (η πίσω) για να προσανατολίζω το χαρτί στα όρια της οθόνης.

4 «Μου αρέσει»

Δες και αυτό, ίσως βοηθήσει

Κάμερα από λαπτοπ πόσο δύσκολο είναι να προστεθεί σε σταθερό ?

Εάν εννοείς ενσωματωμένη κάμερα από laptop, συνήθως δουλεύουν μέσω USB και θα πρέπει να την αποσυνδέσεις από το laptop και να κολλήσεις τους ακροδέκτες της κάμερας στους αντίστοιχους ενός USB connector. Εάν γνωρίζεις πως γίνεται, καλή τύχη.

Εάν είναι εξωτερική κάμερα την οποία έχεις συνδέσει σε laptop, λογικά θα δουλέψει σε οποιοδήποτε μηχάνημα χωρίς ιδιαίτερα προβλήματα.

Εχω δυο παλια λαπτοπ που θα βγαλω τις καμερες και θα το παλεψω.Βλεπω τωρα στο youtube (οσο με αφηνει) καποιους να λειτουργουν τις καμερες σε σταθερο !

1 «Μου αρέσει»

Κατέχεις από ηλεκτρονικά; Αλλιώς χλωμό

Για ριχτε μια ματια εδω.

με wifi και RTSP προτοκολλο στον ενσωματομενο server του app, και το VLC στο λαπτοπ μου με την 802.11n συνδεση μου η καθηστερηση ειναι στα 2 με δυομιση δευτερολεπτα. Το Κινητο θα πρεπει να ειναι στο ιδιο subnet που ειναι και το laptop σας ή το Desktop σας.

Το κινητο μου ειναι ενα Motorola Moto X Play και με Debian Stable στο λαπτοπ ( HP Envy 17-j150ca με 12 GB RAM ) δουλευει μια χαρα.

Δοκιμαστε το και πειτε αν σας δουλεψε.

1 «Μου αρέσει»

δηλαδη με αυτο τον τροπο @GNUTechie δουλεψε η καμερα του κινητου για την εφαρμογη chat του υπολογιστη; ρωταω γιατι άλλο να παρουμε εικονα απο την καμερα του κινητου και άλλο να χρησιμοποιησουμε την εικονα αυτη σε εφαρμογη οπως το skype, linphone κλπ

Αν οι εν λογω εφαρμογες σου επιτρεπουν να παρεις rtsp stream απο οποιαδηποτε πηγη και μπορεις να την χρησιμοποηιεσεις αντι της webcam που εχεις τοτε ναι. Αλλα τουλαχιστον απ´οτι ξερω ουτε η μια ουτε η αλλη εφαρμογη το επιτρεπουν αυτο. Στην περιπτωση του Skype δεν μπορεις να διαλεξεις IP Camera εκτως των USB συσκευων. Εαν εχεις εφαρμογη για webchat που υποστηριζει τετοιου ειδους εισοδο δηλαδη RTSP Stream αντι για συσκευη USB τοτε ναι.

Αν έχεις μια ροή βίντεο είναι δυνατόν να φτιάξεις μια ψεύτικη συσκευή που να την βλέπει σαν κάμερα κάθε εφαρμογή. Θέλεις τα πακέτα v4l2loopback-dkms και v4l2loopback-utils

Ένα πιθανό σενάριο (https://github.com/umlaeute/v4l2loopback/wiki/Skype) στην χειρότερη περίπτωση μπορείς να κάνεις stream μια περιοχή της οθόνης

ffmpeg -f x11grab -s 640x480 -i :0.0+10,20 -vf format=pix_fmts=yuv420p -f v4l2 /dev/video1

και να χρησιμοποιήσεις την συσκευή /dev/video1 για το skype. Με λίγο ψάξιμο σίγουρα θα υπάρχει μια καλύτερη λύση, και να παίρνεις απευθείας το stream.

Θα πρέπει πρώτα να ακολουθήσεις τις οδηγίες της αρχικής σελίδας για να φορτώσεις τον οδηγό και να φτιάξεις τις εικονικές συσκευές. Για μόνιμη λύση θα πρέπει να ρυθμίσεις τον υπολογιστή να το κάνει αυτόματα κάθε φορά που ξεκινά.

3 «Μου αρέσει»

ακριβως αυτο ηξερα και εγω, και για αυτο ρωτησα. Επομενως η λυση στο αρχικο ερωτημα του @kostas ειναι αυτη που εδωσε ο @Asfodelus ουσιαστικα (που δεν την ηξερα και ειναι πολυ ενδιαφερον μα την αληθεια) ή αν υπαρχουν και άλλες σαν και αυτη που εδωσε ο Talos. Για απευθειας stream σε τετοιες εφαρμογες δεν εχω βρει κατι…

O @Asfodelus εδωσε την πιο τεχνικα αρτεια απαντηση. Η δικια μου απλα παρολιγο εφτασε μεχρι το πυγαδι αλλα νερο δεν ηπια ακομα.

Βεβαια το θεμα ειναι να μπορει καποιος με την app της IP Camera και ενα αλλο προγραμμα πχ το OBS να μπορει να στειλει δεδομενα σε μια εικονικη webcam συσκευη στο συστημα… αλλα θα παρει πολυ ψαξιμο και δεν θα ειναι realtime καθως θα υπαρχει μια σχετικα αισθητη καθηστερηση (3 με 4 δευτερολεπτα με προχειρους υπολογισμους).

1 «Μου αρέσει»

Που χωρίς αυτήν την απάντηση όμως δεν θα μου πέρναγε από το μυαλό πως να το ψάξω. Οπότε λύθηκε (αν λύθηκε) με την συλλογική βοήθεια όλων.

Επειδή είναι χρήσιμο μέρες που είναι αν ο @kostas τα καταφέρει ας ενημερώσει το πως. Και καλό θα ήταν να κάτσει κάποιος να το κάνει έναν οδηγό.

Update για το upadte time: Πιστεύω πως αν φτιάξεις σωστά το pipeline και δεν κάνει άσκοπα scalling/encoding/decoding θα είναι realtime. Αλλά για το ότι θέλει διάβασμα και δοκιμές, θέλει διάβασμα και δοκιμές.

2 «Μου αρέσει»

Εγω που το δοκιμασα σε Linux mint 19.3 x64 δεν δουλεψε

Είναι ενδιαφέρον ζήτημα, τελικά ουσιαστικά αποτελέσματα είχε κανείς ;

Μια δική μου σκέψη, την έστω απλή και μικρούλα κάμερα του Raspberry Pi 8-megapixel Camera Module v2 μπορούμε να την χρησιμοποιήσουμε ως κάμερα στο desktop/laptop μας ;

Ευχαριστώ πολύ για την ενδιαφέρουσα συζήτηση.