Lan video (με webCam)

θα ήθελα ν’ αφήσω atom-laptop με πχ sparky (ή άλλο), να μεταδίδει usb-webcam-εικόνα(&ήχο) εντός δικτύου σπιτού (όχι με εξωτερική πρόσβαση /θα ‘θελα να καταφέρω αποφυγή ip-cam γι’ αυτή τη χρήση).

αν επίσης θέλω ν’ αποφύγω την εύκολη απομακρυσμένη πρόσβαση οθόνης πχ (γιατί υποθέτω θα τρώει πολύ περισσότερους πόρους), τι επιλογές έχω για ελεύθερη αναμετάδοση προς όλες τις αιτούμενες συσκευές (και ταυτόχρονα), ΕΝΤΟΣ δικτύου μου?

επίσης, πόσες τέτοιες αναμεταδόσεις θα μπορούσε να σηκώσει ένα εσωτερικό δίκτυο? 2-3 θα δημιουργούσαν bottleneck σ’ ένα σύνηθες router παρόχου? (χρειάζομαι καλύτερο?)

ευχαριστώ παίδες ;)

ps. ενήμερος για mob2cam-topic

Δες και αυτό το νήμα

2 «Μου αρέσει»

δεδομένου ότι δεν επιθυμώ καταγραφή, ούτε έξυπνες λειτουργίες παρατήρησης κίνησης, ούτε χρήση ip security cams (αλλά κατευθείαν το webcam-video κάποιου pc εντός lan), παρακολουθώντας για το zoneminder καταλαβαίνω ότι είναι overkill, λάθος?

κάνει το motion-eye για την ανάγκη μου?

επίσης, διαβάζω:
“απλή λύση είναι: στο vlc-μενού επιλέγεις Πολυμέσα / Άνοιγμα ροής δεδομένων δικτύου. σου ζητάει να εισάγεις δικτυακό URl, το γράφεις με το χέρι δηλαδή. Στη δική μου περίπτωση εισάγω rtsp://root:MAC συσκευής@Εσωτερική IP συσκευής/live.sdp . Πρέπει όμως να διαβάσεις προσεκτικά το εγχειρίδιο σου. Πιθανότατα να χρειάζεται κάτι λίγο διαφορετικό να εισάγεις στο vlc , ειδικά αντί του live.sdp στο τέλος να πρέπει κάτι άλλο. Την IP της κάμερας δες την στο ρούτερ”

URI: θα βρω το uri του laptop, σωστά? όχι της usb-webcam του…?
MAC: wifi-mac-address της κάρτας του laptop
IP: την όποια παίρνει κάθε φορά (το laptop /κ μετά ίσως στατική)
cam-IP: σε webcam δεν υπάρχει
live.sdp: εννοεί εγχειρίδιο ip-cam? (no ip-cam!)

(αφού ότι δεν πρόκειται για ip-cam), άρα στο vlc θα καταλλήξω να βλέπω μόνο το webcam-output ή όλο το desktop? :)

μια ιδεα για αυτο ειναι να τρεχεις μια εφαρμογη στο λαπτοπ σαν το linphone (που ειναι voice-video call εφαρμογη) ρυθμισμενη να απανταει αυτοματα σε εισερχομενη κληση (νομιζω ειχε μια τετοια ρυθμιση το linphone) και ετσι να βλεπεις οποτε θελεις τι τρεχει…
μια ιδεα ειναι, δεν το εχω δοκιμασει, ομως μαλλον ευκολο να το δοκιμασεις…

1 «Μου αρέσει»