Λιγος Χωρος στο Δισκο

Καλησπερα,
Εχω εγκαταστασει στο (αρκετα παλιο) λαπτοπ μου, μαζι με windows και μια διανομη linux mint.
Μου εβγαλε αυτην την ειδοποιηση.

screenshot 1

Παρολο που διαγραφω αρχεια απο τον φακελο ληψεις, η ειδοποιηση εξακολουθει να εμφανιζεται.
Εχετε καποια ιδεα για το πως μπορω να το διορθωσω?

Σε πόσα GB δίσκο έκανες εγκατάσταση το mint;;

Τρέξε την εντολή df για να δεις τι παίζει. (μήπως δεν είναι το root partition αλλά το boot π.χ.

Συγκεκριμένα τρέξε

df -h

και δώσε το output για να σε βοηθήσουμε

Ακολουθησα αυτον τον οδηγο
(https://www.pcsteps.gr/29041-εγκατάσταση-linux-mint/)

Αν θυμαμαι καλα εδωσα περιπου 130 gb για το home, 10 gb root partition και 2 gb για τον χωρο εικονικης μνημης.

Αυτο ειναι το αποτελεσμα του ελεγχου μετα την αναλυση χρησης δισκου

Αν δεν καταλαβα την ερωτηση και απαντησα λαθος, παρακαλω διορθωστε με.

Το αποτελεσμα της εντολης df

4

Έχεις αρκετά μικρό root partition…
Λοιπόν… από τις 2 φωτό λίγο μπερδεύτηκα όσον αφορά το /home. Στην πάνω λέει χρήση 92.1% και στην κάτω λέει 60%…
Αυτό που μπορείς να δοκιμάσεις για να ελευθερώσεις λίγο (έως πολύ) χώρο, είναι να καθαρίσεις την cache του package manager. (στην προκειμένη του apt).
Αν τρέξεις

sudo apt autoclean --dry-run

θα σου εμφανίσει πόσα αρχεία και τι μεγέθους το καθένα, μπορεί να πετάξει. Πρακτικά είναι οι προηγούμενες εκδόσεις των πακέτων που έχεις εγκατεστημένα.

1 «Μου αρέσει»

Αφου εκτελεσα αυτην την εντολη ( sudo apt autoclean ) μου εμφανισε αυτην την οθονη, και τιποτα αλλο.

5

Υπαρχει μηπως τροπος να αυξησω τον χωρο του root?

Φαίνεται ότι τα διαμερίσματα root και home είναι δίπλα οπότε γίνεται και θα πρέπει να το κάνεις αφού το 10G είναι λίγος χώρος για το λειτουργικό. Καλό θα ήταν να το κάνεις γύρω στα 30 και αν έχεις χώρο ίσως και λίγο παραπάνω. Χρειάζεσαι κάποιο live cd/dvd(νομίζω το mint είναι τέτοιο) και την εφαρμογή gparted η οποία είναι συνήθως προεγκατεστημένη. Αν δεν είναι μπορείς να την εγκαταστήσεις απ’ το live περιβάλλον. Αν δεν έχεις το live cd μπορείς να κατεβάσεις και να χρησιμοποιήσεις αυτό του gparted κατευθείαν:
https://gparted.org/livecd.php
Από το gparted μπορείς να μικρύνεις το διαμέρισμα home από την αριστερή πλευρά του(την αρχή του δηλαδή), ώστε να δημιουργηθεί ελεύθερος χώρος. Μετά θα μεγαλώσεις το root διαμέρισμα από τη δεξιά πλευρά του(το τέλος του δηλαδή).

1 «Μου αρέσει»

Σε ευχαριστω, θα το δοκιμασω αμεσως!

Μηπως γνωριζετε για ποιο λογο αρχικα εμφανιζοταν αυτη η ειδοποιηση?
Αν δηλαδη υπαρχει καποιο προβλημα στη χρηση του υπολογιστη απο εμενα.
Ρωταω για να μπορεσω να το αποφυγω στο μελλον.

Επειδή έχεις λίγο χώρο σ’ αυτό το διαμέρισμα και αν γεμίσει δε θα μπορείς να μπεις στο λειτουργικό. Αυτά που διέγραφες δεν είχαν αποτέλεσμα επειδή βρίσκονταν σε άλλο διαμέρισμα(έχεις το home σε άλλο διαμέρισμα και εκεί βρίσκεται ο φάκελος Λήψεις για παράδειγμα)

2 «Μου αρέσει»

Το διαμερισμα αυτο μηπως ξερετε με ποιον τροπο γεμιζε?
Ηταν αποτελεσμα καποιας δικης μου ενεργειας η συνεβαινε φυσιολογικα οσο ειχα ανοιχτο τον περιηγητη και δουλευα?

Ο ίδιος ο οδηγός του Linux Mint προτείνει για μέγεθος του root γύρω στα 100GB γιατί χωρίς επιπρόσθετα η ίδια η εγκατάσταση πιάνει γύρω στα 15.

Εφόσον δεν έχεις κάνει κάτι άλλο θα σου πρότεινα να το εγκαταστήσεις ξανά

Θεωρειτε οτι ειναι προτιμοτερο να μην προσπαθησω καν να διορθωσω το προβλημα με το εργαλειο gparted?

Αν έχεις διάθεση πειραματισμού κάντο, νομίζω ότι κάποιος έβαλε το link πιο πάνω. Περισσότερα θα μάθεις.

Η αληθεια ειναι οτι κυριως με ενδιαφερει να βρω μια οριστικη λυση στο προβλημα, και μαλλον η εγκατασταση απο την αρχη φαινεται προτιμοτερη.
Με κινδυνο να κουρασω με τις ερωτησεις μου, ξερετε πως μπορω να χωρισω εκ νεου τον δισκο ετσι ωστε να μην χασω τα αρχεια μου?

Ο καλύτερος τρόπος είναι να έχεις χωριστή κατάτμηση για το /home. Θα σε διευκολύνει αυτό αν αποφασίσεις να αλλάξεις την διανομή στο μέλλον, Επίσης ο χώρος που απαιτεί το TimeShift στο Mint είναι πολύς. Θέλεις 2 και 3 φορές περισσότερο χώρο στον δίσκο. Αν για σύστημα αρχείων έχεις το btrfs δεν έχεις αυτή την ποινή,

Αλλά, υπάρχει πάντα ένα αλλά. Τα παραπάνω κάνουν την διαδικασία της εγκατάστασης πολύ πιο πολύπλοκη. Οπότε αποφάσισε αν θέλεις αυτήν την παραπάνω πολυπλοκότητα

2 «Μου αρέσει»

Για να μη χάσεις τα αρχεία σου, σε τελική ανάλυση μπορείς πάντα να κάνεις ένα Backup και να τα βάλεις σε ένα φλασάκι. Μετά ξανακάνε εγκατάσταση, κατά τη διάρκεια της οποίας μπορείς να είσαι άνετος για τον τρόπο που θα κάνεις τα νέα Partitions. Συμφωνώ ότι τα 10 GB είναι λίγα για το /Root Partition, βάλε τουλάχιστον 20, η 30 GB. Παρ’ ότι η παρακάτω συμβουλή μπορεί να φαίνεται αυτονόητη, θα σου πω ότι αφού θέλεις να κάνεις καθαρή εγκατάσταση (και αφού πήρες Backup τα αρχεία σου) κατά τη διάρκεια της εγκατάστασης καλό είναι να διαγράψεις όλα τα Partitions που δημιούργησες στο Mint την προηγούμενη φορά. Επίσης, θα πρέπει να ξέρεις ότι σήμερα πλέον, στο Linux Mint δεν είναι απαραίτητο να δημιουργείς ξεχωριστό Partition για εικονική μνήμη.

Στα πρώτα μου χρόνια με το Linux αυτό έκανα. Τελικά αποφάσισα ότι η πολυπλοκότητα υπερβαίνει των κάποιων πλεονεκτημάτων που δίνει αυτή η λύση. Τα τελευταία χρόνια χρησιμοποιώ μόνο ένα partition. To /home κρατιέται καθημερινό backup με timeshift σε άλλον δίσκο και επαναφέρω από αυτό όποια αρχεία χρειάζομαι όταν αλλάζω διανομή η κάνω καθαρή εγκατάσταση.

κι’ομως, 10GB για μιντ δεν ειναι καθολου ανεπαρκη. οριακα ΙΣΩΣ, αλλα οχι ανεπαρκη. εχω εγκαταστησει LMDE4 με xfce σε 10GB «σκληρο», με 2 GB swapfile, και εχω ακομα 4GB ελευθερο χωρο. ναι καλα ειδατε 10GB «σκληρο»

το συστημα αυτο το εχω μεσα σε ενα virtualbox και προσφατα το κλωνοποιησα οπως ειναι σε λαπτοπ που πηρα (στο λαπτοπ ομως το μεγαλωσα, γιατι δεν εχει νοημα να εχεις 128GB SSD και να πηγαινει το 90% χαμενο)

debian@osiris:~$ ls -al //mnt/sdc1/
total 106193672
drwxr--r-- 12 debian debian        4096 Feb 22 11:21 .
drwxr--r--  7 debian debian        4096 Jan  3  2021 ..
drwxr-xr-x  5 debian debian        4096 Feb 22 11:21 .minetest
drwxr-xr-x  4 debian debian        4096 May 25  2021 DCIM
-rwxr--r--  1 debian debian     1048576 Apr 17  2020 FakeFloppy.img
-rwxr--r--  1 debian debian     1048576 Apr 17  2020 FloppyFake.img
drwxr-xr-x  2 debian debian        4096 May 25  2021 Ringtones
drwxr-xr-x  2 debian debian        4096 May 25  2021 VindeoArtist
drwxr-xr-x 41 debian debian        4096 Jul 25  2021 debian
-rwxr--r--  1 debian debian 40020664320 May 14  2021 debian64naked
drwxr-xr-x 25 debian debian        4096 May 25  2021 lmde4
-rwxr--r--  1 debian debian 10737418240 Feb 27 15:00 lmde64debbie <=
<=αυτο εδω αποπανω ειναι το ψευτικο loopdev filesysystem με το LMDE4
drwxr--r--  2 debian debian        4096 Mar  2  2019 lost+found
-rwxr--r--  1 debian debian 42949672960 Mar 26  2021 pantzouri10
drwxr-xr-x  2 debian debian       12288 May 25  2021 phone-backups
drwxr-xr-x  3 debian debian        4096 May 25  2021 remix.kwed.org
drwxr--r--  4 debian debian        4096 Jan  1  2021 stef
-rw-------  1 root   root    4294967296 Sep 18  2020 swap
-rwxr--r--  1 debian debian 10737418240 Feb 27  15:00 virtuelle
-rwxr--r--  1 debian debian         777 Sep 19  2020 wgettext

status update: δεν με αφηνε να αναρτησω νεα απαντηση γιατι δεν εχει απαντησει καποιος, και ετσι κανω edit σε αυτην.

ιδου και το LMDE4 με τον 10GB «σκληρο» του. 2μιση GB εχει τελικα ελευθερα (οχι 4 που νομιζα), αλλα και παλι. ειναι πληρης εγκατασταση και ειναι σε 10GB. που ειναι οχι απλα καλα, αλλα το’χει ΑΝΕΤΑ. αυτο το πραγμα ειναι το LMDE4 που εχω μεσα στο virtualbox, και απο αυτο εχω μπει τωρα εδω και γραφω

lmde4@lmde4:~$ df -h | grep --regexp=/dev/sd --regexp=file --ignore-case
Filesystem      Size  Used Avail Use% Mounted on
/dev/sda1       9.8G  6.7G  2.6G  72% /
/dev/sdc        9.8G  2.6G  6.7G  28% /mnt
lmde4@lmde4:~$ 

και τωρα που το σκεφτομαι, ακομα και σε SDcard θα χωρουσε αυτο :stuck_out_tongue_closed_eyes:

Σύμφωνα με την διανομή: 20GB of disk space (100GB recommended) Cinnamon Edition.

Το Timeshift θέλει πολύ χώρο και είναι ο βασικός αίτιος, το πρώτο snapshot θα διπλασιάσει τις απαιτήσεις σε χώρο από μόνο του. Τα επόμενα θέλουν λιγότερο, αλλά σιγά σιγά αυξάνει τις απαιτήσεις. Αν δεν θέλεις να δώσεις αυτόν τον χώρο είναι συνιστώμενο να επιλέξεις κάποια άλλη διανομή.