Λιγος Χωρος στο Δισκο

δεν το χρησιμοποιω καν το timeshift, γιατι κανω κλωνοποιηση. τραβαω με dd ολοκληρο το «σκληρο» του virtualbox σε image σε εξωτερικο σκληρο. και το αντιγραφω και στον δευτερο σκληρο που εχω στο λαπτοπ. οποτε το εχω σε 3 κλωνους (εναν στο virtualbox, εναν στον εξωτερικο, και εναν στον δευτερο σκληρο του λαπτοπ)

στο virtualbox εχω ΠΑΝΤΑ ενα snapshot οποτε οτι και να γινει, κανω επαναφορα αμεσα. στον εξωτερικο σκληρο το ανανεωνω ανα μηνα σχεδον (τραβαω με dd το «σκληρο» του virtualbox στον εξωτερικο), και μετα συνδεω τον εξωτερικο σκληρο στο λαπτοπ και το πεταω και εκει. οποτε και οι 3 κλωνοι ειναι μονιμα ενημερωμενοι

και φυσικα ΠΑΝΤΑ ελεγχω τα checksums και στους 3 κλωνους, για να ξερω οτι ολα ειναι λειτουργικα και περασμενα σωστα

αν με χρειαστει να κανω επαναφορα στο λαπτοπ (βασικα με χρειαστηκε μια φορα, οταν με τα σκατωσε ο grub2). ξεκιναω απο ενα live gparted τραβαω μια dd τον κλωνο που υπαρχει ηδη στον δευτερο σκληρο του λαπτοπ, και τον πεταω στον boot σκληρο του λαπτοπ, κανω επανεκκινηση, το αφηνω να ξεκινησει απο τον σκληρο του λαπτοπ κανονικα, και απολαμβανω (αφου φυσικα εχω πεταξει τον grub2 και εχω βαλει extlinux)

status update: ΠΡΟΣΟΧΗ: η μεθοδος κλωνοποιησης με την εντολη «dd» παραπανω απευθυνεται ΜΟΝΟ σε οσους εχουν αριστη γνωση της dd. η λαθος χρηση της συγκεκριμενης εντολης μπορει να προκαλεσει οριστικη απωλεια δεδομενων. αν δεν εχετε εξοικειωση με την συγκεκριμενη εντολη προτιμηστε το timeshift

Επέτρεψε μου μια παρατήρηση: Αν θέλεις να παρουσιάσεις μια τέτοια λύση μπορείς να γράψεις έναν οδηγό, με την επισήμανση ότι αφορά σχετικά προχωρημένους χρήστες, κάτι που πάντα καλοδεχούμενο στο φόρουμ :innocent:.

Όταν όμως έχεις έναν αρχάριο χρήστη που ζητάει βοήθεια θα πρέπει να λαμβάνεις υπόψη τις γνώσεις του. Καλώς η κακώς το Timeshift είναι η προτεινόμενη λύση για το mint, το οποίο καλώς η κακώς απευθύνετε σε νεοεισερχόμενους χρήστες.

λεω να βαλω τωρα στο ιδιο το ποστ επισημανση, οτι η μεθοδος αυτη δεν απευθυνεται σε αρχαριους χρηστες, αλλα σε οποιους εχουν αριστη γνωση της dd, γιατι η λαθος χρηση της συγκεκριμενης εντολης μπορει να προκαλεσει οριστικη απωλεια δεδομενων (και οντως ειναι, γιατι αν την τρεξεις σε λαθος σκληρο ειναι χειροτερη και απο φορματ)

status update γιατι δεν μπορω να βαλω νεα απαντηση: @Asfodelus, πολλες φορες πραγματικα ξεχνιεμαι εντελως. με πανω απο 15 χρονια αποκλειστικα σε λινουΚΣ, με ειναι τοσο φυσικα και οικεια ολα αυτα, που πραγματικα (κακως) ξεχναω τελειως την οπτικη ενως νεου χρηστη

το timeshift ειναι κατι σαν τα restore points που ειχαν καποτε τα παντζουρια? (εποχες ΧΡ. για μετα δεν εχω ιδεα αν τα ειχαν). η, ειναι πληρη snapshots οπως αυτα σε ενα virtualbox? ρωταω γιατι δεν το εχω δει καν πως δουλευει

1 «Μου αρέσει»

Δηλαδή αν αφαιρέσουμε το timeshift απελευθερώνεται χώρος;
Το έχω προσθέσει (timeshift) σε SD card(64gb) για rpi4 (pop OS 21.10) και το pop OS, μου βγάζει ένδειξη για έλλειψη χώρου, όταν προσπάθησα να τρέξω ένα docker stack nginx proxy manager.

αντι να το πεταξεις τελειως, αν δεν εχεις εμπειρια με κλωνοποιησεις, κλπ, αστο, και απλα σβησε παλια σημεια επαναφορας, κρατα μονο καποια προσφατα, και βαλτο να παιρνει σημεια επαναφορας λιγοτερο συχνα (αν υπαρχουν αυτε οι δυνατοτητες). αν θελεις να το ξεφορτωθεις τελειως, θα πρεπει να κανεις τακτικα κλωνοποιηση ολοκληρη την SD card σε καποιον αλλο σκληρο αν θελεις να κρατας backup

1 «Μου αρέσει»

Δεν έχω εμπειρία με κλωνοποιήσεις, αλλά διαπίστωσα ότι υπήρχε αναξιοποίητος χώρος στην sd και έτσι με το gui(gparted) έκανα επέκταση του χώρου και με άλλο gui(discs) έκανα προσάρτηση (mount) ενός hdd που ξέμεινε από μία αναβάθμιση του λάπτοπ.
Δηλαδή δεν είχε σχέση με το timeshift, το οποίο μάλλον θα το χρησιμοποιήσω για να κάνω snapshots σε ξεχωριστό διαμέρισμα του σκληρού και λιγότερο συχνά όπως προτείνεις @DarkGoth .

@nikaskonstantinos τελικα οι παρατημενοι σκληροι απο τα λαπτοπ αποδεικνυονται χρησιμοι σε πολλες περιπτωσεις. το λαπτοπ που εχω εγω ειχε εναν μηχανικο με παντζουρια10 (χχχχαααααα!!! φτουουουου!!!.. αυτο ηταν φτυσιμο με ροχαλα στα παντζουρια :rofl:) τον εβγαλα, πηρα 2 ssd και ενα disk caddy για το λαπτοπ (ξηλωσα και το dvd σε περιπτωση που δεν το καταλαβες ηδη :stuck_out_tongue_winking_eye: ) εκανα το λαπτοπ full solid state, και τον μηχανικο, αφου τραβηξα ενα ωραιοτατο delete στα παντζουρια10, τον εχω βαλει για 4ο (ναι καλα ειδες 4ο! :crazy_face:) στο desktop μου, για να κραταω εκει τα σημεια επαναφορας του virtualbox

1 «Μου αρέσει»