Κάντε το τερματικό όμορφο με lsd

Δύσκολα ανοίγεις το τερματικό χωρίς να γραψεις την εντολή ls. Ας την κάνουμε τουλάχιστον λίγο ποιο ενδιαφέρουσα.

LSD το όμορφο

Το ls είναι λίγο βαρετό. Μπορείς να του βάλεις χρώμα, αλλά παραμένει πάλι βαρετό. Ας του βάλουμε λίγο χρώμα. Ας το κάνουμε όπως στα sixties, με την εντολή lsd Ας το κάνουμε να δείχνει σαν το παρακάτω:

Εγκατάσταση

Σε arch :arch:, fedora :fedora: και gentoo, υπάρχει στα αποθετήρια. Για ubuntu :ubuntu:, mint :mint: και debian :debian: θα κατεβάσουμε το πακέτο από εδώ Releases · lsd-rs/lsd · GitHub. Επίσης υπάρχει σε snap.

Τον τρόπο που προτιμώ, καθώς και ένα script που το εγκαθιστά τον έχω δείξει ήδη εδώ

Μετά την εγκατάσταση, μπορούμε να βάλουμε ένα alias στο .bashrc ή στο zshrc

 alias ls='lsd --classify'

και δεν θα δεις το ποιο σηματικό, αυτό που το κάνει να ξεχωρίζει. Δεν θα δεις τα εικονίδια.

Εγκατάσταση Nerd Fonts

Η λύση είναι να εγκαταστήσουμε το Nerd Font για το γραμματοσειρά που χρησιμοποιούμε στο τερματικό

Περισσότερα για τα Nerd Fonts εδώ nerd-fonts/readme.md at master · ryanoasis/nerd-fonts · GitHub

Για να τα εγκαταστήσεις έχω ένα βολικό script, που θα το βρεις εδώ.

Βάλε στο nerd_fonts αυτές που θέλεις, μην το παρακάνεις όμως, γιατί είναι μεγάλες σε μέγεθος.

Παρουσίαση σε Βίντεο

exa το σοβαρό

Να δειξω και το άλλο ls που έχει φτιαχτεί σε Rust. To exa. To lsd μπορείς να το δεις και σαν παιγνίδι, το exa όμως είναι μια πολύ σοβαρή και χρήσιμη εντολή. Μπαίνει όμως μόνο με το cargo, τουλάχιστον την χρονική στιγμή που γράφτηκε το άρθρο.

Για περισσότερα

Εύκολη εγκατάσταση

7 «Μου αρέσει»
2 «Μου αρέσει»