Η ζωή με το linux

Οι λόγοι για αυτό δεν είναι καθόλου μα καθόλου τεχνικοί και έχουν να κάνουν με την απέχθεια της Aplle γαι το GPL και ειδικά για το GPL3. Οι χρήστες των Mac καθιέρωσαν τον ZSH, που περνάει σιγά σιγά σε εμάς, και στην επόμενη έκδοση (ή ίσως να έχει γίνει ήδη) θα είναι προ εγκατεστημένο και θα αφαιρεθεί εντελώς το Bash.

Eννοω να λειτουργει σε επιτραπεζιους υπολογιστες. Αρα εκ των πραγματων θα γινεται και συγκριση με το οποιο λειτουργικο βρισκεται σε αυτους. Windows , macos . Ο ιδιος ο Λινους σε καποιο βιντεο που ειχα δει στο ΥΤ ειπε οτι εφτιαξε το linux (kernel) με την προοπτικη/ευχη/οραμα να εξελιχθει σε desktop λειτουργικο. Το οτι ο κερνελ πλεον χρησιμοποιειται περισσοτερο σε αλλους τομεις δεν τον χαλασε ιδιαιτερα , ουτε ειναι δυσαρεστημενος. Αλλα μια μελαγχολια την εχει για το desktop κομματι.
Μιλησε για καθιερωση standards και καπου μιλησε οτι το chromebook / android ειναι ο δρομος προς αυτην την καθιερωση. Δεν ξερω αν αναφερθηκε σε αυτα τα δυο επειδη του στελνει τζαμπα φορητα η google ή/και οντως το εννοει ή απλα εννοει οτι η καθιερωση αυτη πρεπει να γινει απο καποια εταιρια γενικοτερα…
Γενικοτερα αφησε να εννοηθει οτι δεν ειναι ευχαριστημενος με την διεισδυση που εχει το linux στο desktop κομματι μετα απο 20+ χρονια.

Δεν ξερω σε ποιες αναφερεσαι , ειλικρινα το λεω , οποτε δεν μπορω να σου απαντησω σε αυτο.
Αλλα δεν μπορουμε να περιμενουμε απο εταιριες του βεληνεκους της nvidia να ανοιξει τον κλειστο driver της. Ειναι ουτοπικο μονο και ως σκεψη. Η amd ειναι στην γωνια να τον αρπαξει και να φτιαξει καλυτερο προιον. Μιλαμε για εταιριες δις δολλαριων που ο κωδικας τους ειναι επτασφραγιστο μυστικο αλλιως το κλεισανε το μαγαζι. Το ιδιο και τα windows …
Αν θελουν να συνεισφερουν κωδικα σε προτζεκτς ας το κανουν… κερδος ειναι για ολους. Αλλα δεν μπορουμε να τους λεμε “μα γιατι δεν μας δινετε τον κωδικα σας?” …

Ειμαι απο τους πρωτους που βριζει , κραζει και μισει την nvidia πολυ πριν τα δαχτυλα του Λινους. Απο τοτε που εξαγορασε την 3dfx και οικειοποιηθηκε τα παντα απο αυτην.
Ειμαι απο τους πρωτους που καταλαβαινει οτι η μη (σωστη) υποστηριξη εως σημερα του optimus στο λινουξ δεν ειναι (αποκλειστικα) υπαιτιοτητα του λινουξ.
Ειμαι ο πρωτος που καταλαβε οτι το optimus ειναι στην ουσια οικειοποιημενη τεχνολογια απο την 3dfx , τοτε που εβγαζε video accelerator cards π.χ. voodoo2 που την συνδεες στην βασικη καρτα του μηχανηματος. Αναλογα δουλευει το optimus προφανως με πιο εξελιγμενη υλοποιηση.
Αλλα επειδη με καιει το συγκεκριμενο θεμα , εχω παρακολουθησει απειρες συζητησεις σε φορουμς για αυτο το θεμα. Και οι περισσοτεροι καταληγουν οτι η υποστηριξη αργει ή δεν υπαρχει επειδη φταιει και το λινουξ , εξαιτιας του τροπου δομης του , οσον αφορα τον Χ / wayland και λοιπα components που σχετιζονται με τα γραφικα.

Απο την αλλη αυτο δεν σημαινει οτι ολοκληρη nvidia δεν μπορει να βρει λυση και να βγαλει σωστη υποστηριξη για το optimus , απλα εδω μπαινει και ο παραγοντας “δεν θελω να παιξω καλα με τα αλλα παιδακια στο λινουξ” , οπως φανηκε και στα θεματα σχετικα με τους drivers της με το wayland. Επισης μπορει να μπαινει και ο παραγοντας “μικρη αγορα” (=μικρη μεριδα στο desktop = δυσχρηστο λειτουργικο = κατακερματισμος). Στα ιδια γυρναμε με λιγα λογια.

Ο ορισμος του καταμερματισμου. Βγηκε ενας να πει “παιδια εχουμε 516 media players , τι καλο εχει ο καθενας , ας βγαλουμε εναν να συνδυαζει τα καλυτερα ολων…αν οχι εναν…2-3-4-5. Και αυτοι θα μπουν στις διανομες. Οι αλλοι ας υπαρχουν στο πισι του dev τους να τους χαιρονται αυτοι , εφοσον δεν πληρουν καποιες “προδιαγραφες””.
Και ετσι οπως λες σπαταλουνται ποροι σε 516 μικρα προτζεκτς , τα οποια καποια στιγμη πεθαινουν…και μενουμε με λιγα προτζεκτς που δεν ασχοληθηκαν να εξελιχθουν και ειναι υποδυεστερα , λειψα και ασχημα γιατι σκεφτοντουσαν “Γιατι να εξελιχθω , υπαρχει και το αλλο προτζεκτ που κανει το ιδιο πραγμα σχεδον με τον ιδιο τροπο με εμενα…ασε που να κουραζομαι τωρα. Στο τελος θα μου πουν οτι αντιγραφω το Χ προτζεκτ…που να μπλεκω τωρα”…

Το γνωρίζω αλλά και αυτό είναι ενδεικτικό της έλλειψης ενδιαφέροντος για τους «power users». Για να έρθουμε όμως και στο τεχνικό κομμάτι, οι ρυθμίσεις ενός τυπικού GUI (και στο Linux ισχύει αυτό) από τερματικό είναι κάτι της μορφής dbus-send --system --print-reply --dest=org.freedesktop.Hal /org/freedesktop/Hal/devices/computer org.freedesktop.Hal.Device.SystemPowerManagement.Shutdown και καθόλου «terminal-friendly», ακριβώς γιατί δεν προορίζονται να χρησιμοποιούνται στο τερματικό.

Γιατί σύγκριση; Άλλους στόχους έχει η κάθε λύση. Επίσης, άλλο «προοπτικη/ευχη/οραμα» και άλλο ενεργή επιδίωξη. Νομίζω θα συμφωνήσεις ότι διαφέρουν στις πρακτικές που ακολουθούνται.

Αυτό είναι ένα μοντέλο λειτουργίας μιας εταιρείας. Υπάρχουν πολλά άλλα με τα οποία μπορείς να έχεις κέρδη. Εξαρτάται, θα έλεγα εγώ, από το πόσο άπληστος είσαι. Αλλά δεν περιμένουμε την κάθε Nvidia. Απλά αναγνωρίζουμε ότι ευθύνεται και η στάση της.

Καλώς ανέφερες το θέμα του Wayland. Εκεί λοιπόν Intel και AMD συμφώνησαν με τους λοιπούς προγραμματιστές και μόνο η Nvidia είχε διαφορετική στάση, γιατί η συμφωνημένη προσέγγιση δε θα της επέτρεπε να χρησιμοποιήσει δική της ιδιοταγή τεχνολογία. Θα έλεγες ότι Intel και AMD είναι τόσο χαζές και δεν κατάλαβαν ότι θα «έχαναν λεφτά»; Δε νομίζω.

1 «Μου αρέσει»

Δεν ξερω τι αλλους στοχους εννοεις οτι εχουν , εφοσον ομως στοχευουν και στο desktop κομματι , ο απωτερος στοχος τους πρεπει να ειναι να ικανοποιηουν τον χρηστη τους οσο καλυτερα και αρτιοτερα μπορουν. Και οι desktop χρηστες ειναι απο τον τελειως αδαη μεχρι τον hardcore-δωστε-μου-compiles . Αν το λινουξ στοχευει ή πιστευει οτι οι χρηστες στο desktop που οφειλει να απευθυνεται ειναι μονο οι “γνώστες” / με τεχνικες γνωσεις , τοτε κατι κανει λαθος και ας πει καποιος στον Λινους οτι ουτε σε 100 χρονια δεν προκειται να αυξησει τα ποσοστα του το λινουξ.
Οκ θα πει καποιος οτι η ταδε διανομη εχει τετοιο target group , μαγκια της. Αλλα το θεμα ειναι να δουμε την συνολικη εικονα. Τι βηματα πρεπει να γινουν ωστε συνολικα οι διανομες να ακουμπησουν και πιο αρχαριους χρηστες ασχετως αν στο “περιθωριο” υπαρχουν και διανομες ειδικου σκοπου.

Ειναι πολυ απληστη. Λογω θεσης στην αγορα (μοναδικος αντιπαλος η amd/ati που παλευει να την φτασει) και λογω οικοδομηματος. Τετοιου μεγεθους εταιρια , δεν αρχιζει να χαριζει κωδικα.
Μπορει να συνεισφερει σε διαφορα προτζεκτς για δικους της σκοπους αλλα μεχρι εκει. Μην περιμενουμε περισσοτερα.

Δεν ξερω αν χανουν γενικοτερα λεφτα αυτες οι δυο. Στο λινουξ ο intel driver για τις καρτες γραφικων ειναι ανοιχτος εδω και χρονια. Δεν ξερω αν τον εδωσε η ιντελ ή απλα δεν ασχοληθηκε να φτιαξει κλειστο για το λινουξ και απλα καποιοι φτιαξανε τον ανοιχτο που απλα … δουλευει.
Συγκεκριμενα η ιντελ πρεπει να βγαζει τα κερατα της απο την πωληση επεξεργαστων και διαφορων καρτων ιντελ. Ισως σκεφτηκε “σιγα μην κανω μανουρα τωρα με τον driver στο linux , ας τον εχουν”…Ισως να ειναι υπερ του ανοιχτου λογισμικου…δεν ξερω λεπτομερειες.
Απλα θεωρω και φανταζομαι οτι βγαζουν τοσα λεφτα αυτες οι δυο που απλα επελεξαν να παιξουν καλα με τα παιδακια στο λινουξ. Η nvidia απο την αλλη ισως επειδη θελει να το παιξει τραμπουκος , ισως επειδη δεν θελει να ξοδεψει εργατοωρες να αλλαξει κωδικα για να παιξει με το wayland (μικρη αγορα/δεν καιγεται και τοσο/κλπ) ή γιατι δεν ξερει πως να το κανει ή γιατι εχει αλλες προτεραιοτητες ή οτιδηποτε τελοσπαντων απλα δεν συνεργαζεται… και αυτο ζημιωνει τον τελικο χρηστη.

Με λιγα λογια ολοι οι εμπλεκομενοι φταινε ως εναν βαθμο , το θεμα ειναι τι γινεται και πως θα κατσουν ολοι μαζι να συνεργαστουν για να βγουμε εμεις οι χρηστες ωφελημενοι…

Εννοώ ότι στο Linux δεν υπάρχει η οπτική «έχω Χ αριθμό πελατών, πρέπει να κάνω ό,τι θέλουν για να τους κρατήσω και να τους αυξήσω», γιατί δεν υπάρχουν πελάτες. Έχει σημασία αυτό. Όπως επίσης υπάρχει και διαφορά οπτικής στο τι θεωρείται «καλό» desktop.

Ως προς το όσο καλύτερα μπορούν, αυτό κάνουν. Απλά η μία ομάδα παίζει εξαρχής με handicap και το ξέρουμε όλοι. Και μετά έρχονται και οι διαφορετικές πεποιθήσεις. Ας πούμε, θα διαλύσει το σύμπαν αν υπάρξει ποτέ στο Linux η σούπερ φιλική, πανεύκολη και εύχρηστη εφαρμογή που όμως πασάρει διαφημίσεις μέσα στη διεπαφή της.

1 «Μου αρέσει»

Δεν ξερω αν φταινε ολοι οι εμπλεκομενοι, δεν το ξερω τοσο καλα το θεμα, αλλά αυτο που ξερω ειναι οτι αποφευγω την nvidia εντελως γιατι υπαρχει σαφως το πολυ πιθανο ενδεχομενο να εχω προβληματα λογω των driver της και οσο την εχω αποφυγει δεν εχω προβληματα και αρα εχω βγει κερδισμενος (και αν εξαφανιστει αυριο η nvidia δε θα στενοχωρηθω καθολου). Απο την άλλη εσυ φαινεται οτι εχεις τους λογους σου να τη θες (και καλα κανεις αν σε εξυπηρετει), αλλά αυτο μου δινει την εντυπωση οτι επειδη εσυ τη θες και εχεις προβλημα, γενικευεις κρινοντας εξ ιδιων τα αλλοτρια και τα βαζεις στο ιδιο σακι ολα. Ή δεν ειναι ετσι;
Για πειτε και τη γνωμη σας για την εξαγορα της arm μια και μλαμε για nvidia… εκτος αν βγουμε οφτοπικ οποτε αφηστε το…

Με το “δεν υπαρχουν πελατες” εννοεις δεν θελουν πελατες ? Γιατι αν δεν θελουν πελατες (μιλαμε για τις διανομες παντα ετσι ? ) , ποιος ο λογος να υπαρχουν τοτε ?
Σαν να βγαλει μια εταιρια ενα αυτοκινητο με τριγωνικο τιμονι και τετραγωνες ροδες και γυρισει και πει “Δεν μας ενδιαφερει που δεν βολευονται οι ανθρωποι με αυτο που φτιαξαμε , οι 5 πελατες που μας ενδιαφερουν βολευονται…”. Ε οκ , δεν νομιζω να παει μακρυα μια τετοια εταιρια.
Οκ ας μεινουν οι διανομες με του ελαχιστους “πελατες”-χρηστες τους να μην τους υποστηριζει καμμια εταιρια λογισμικου (και hardware) και να παλευουν με τα cli εργαλεια και τα κακοφτιαγμενα/ασχημα gui εργαλεια που ισως καποιος ψηθει και φτιαξει…

Εισαι διανομη … απευθυνεσαι σε χρηστες . Το λογικο λεει να κανεις ο,τι καλυτερο μπορεις να τραβηξεις οσο περισσοτερους μπορεις. Εχεις και φιλοσοφια και ιδεωδη ? Ωραια , βαλτα και αυτα στην εξισωση , δες τι πρεπει να κανεις , πως να το κανεις , αντεγραψε καλοπροαιρετα ο,τι βρισκεις απο αλλα λειτουργικα , βελτιωσου , γινε ανταγωνιστικος και ολα θα παρουν τον δρομο τους.
Αν δεν απευθυνεσαι σε χρηστες ή τελοσπαντων στο μεγαλο μεριδιο των χρηστων τοτε πασο …κατσε στο καβουκι σου και καποια στιγμη θα πεθανεις και θα βλεπουμε τον κερνελ παντου εκτος απο τα πισι μας :slight_smile:

Αρχικα να σου πω οτι οπως δηλωσα και σε προηγουμενο ποστ μου , επειδη εζησα τις εποχες της 3dfx / voodoo και τα σχετικα , εχω μισησει την nvidia οσο δεν παει. Αν εξαφανιστει αυριο και εχουμε μονο τις amd δεν θα εχω κανενα απολυτως προβλημα.
Δυστυχως ομως βγαζει δυνατες καρτες και δυσκολα την ανταγωνιζεται η amd ειδικα σε φορητα και σε gaming καταστασεις. Ολα τα configurations ειναι intel/nvidia και τωρα που πηραν τα πανω τους και οι ryzen εχουμε και καποια intel/amd αξια λογου.
Αρα δεν γενικευω. Μαλλον γενικευω κρινοντας απο την πραγματικοτητα μιας και το 99.99999% των φορητων (για αυτην την κατηγορια μιλαμε) ειναι με διπλες καρτες και απο αυτο το ποσοστο το 99.99999% ειναι με intel/nvidia .
Αν βαλουμε στην εξισωση και εξειδικευμενα προγραμματα 3d modelling/designing/photogrammetry που θελουν cuda cores (ιδιως τα photogrammetry) τοτε η επιλογη configuration με nvidia ειναι μονοδρομος για καποιους. Προφανως σε desktop μηχανηματα μπορεις να εχεις περισσοτερες εναλλακτικες.
Το θεμα δεν ειναι οι drivers , αυτοι υπαρχουν και δουλευουν μια χαρα. Το θεμα ειναι το optimus που η υποστηριξη μεχρι και κανα χρονο πισω ηταν ανυπαρκτη και παιζαμε με το bumblebee με τα οσα προβληματα ειχε αυτο. Τωρα τελευταια εχουν γινει καποιες κινησεις αλλα οπως λενε και στο χωριο μου … we are not there yet.
Απο την αλλη , τωρα που το wayland πηρε λιγο τα πανω του , η nvidia τσιναει και το παιζει ιστορια γιατι πολυ απλα δεν θελει να παιξει μπαλιτσα με τους υπολοιπους υποθετω γιατι δεν θελει να πειραξει τους drivers της ή γενικοτερα να κανει δουλεια για να προσαρμοσει τους drivers της στο wayland. Προτεινει δικα της extensions και δεν ξερωγω τι. Γενικως δεν συνεργαζεται για τους οποιους βλαμενους λογους της.
Εχουμε φτασει λοιπον στο σημειο , οποιος θελει να παιξει με wayland να μην μπορει να το κανει με τους κλειστους οδηγους σε σημειο που οι διανομες να απενεργοποιουν τα wayland sessions αν δουν οτι εχουν εγκατασταθει κλειστοι nvidia οδηγοι. Αρα οσοι παιζουν με desktop μηχανημα ειναι καταδικασμενοι , οι αλλοι με τα φορητα την ψιλογλυτωνουν μιας και η ιντελ κανει ολη την δουλεια και ετσι δεν συναντιεται wayland με secondary nvidia καρτα.
(Το θεμα με τα φορητα ειναι σημαντικο γιατι υπαρχει μια στροφη των χρηστων σε φορητα για διαφορους λογους…δεν ειναι οπως παλιοτερα που ηταν πανακριβα και λιγοι τα ειχαν πραγματικα αναγκη).

Τελος δεν καταδεχομαι να μου υπαγορεψει το λειτουργικο μου το τι hardware θα παρω. Αυτο μπορει να μου το υπαγορεψουν μονο οι αναγκες μου και οι εργασιες μου. Το λειτουργικο πρεπει να εξελισσεται και να καλυπτει τις αναγκες του χρηστη ( σε software και hardware ). Αλλιως πολυ απλα αλλαζω λειτουργικο και κανω την δουλεια μου.

1 «Μου αρέσει»

μα…
εδω μλαμε για το ακριβως αντιθετο, δηλαδη το hardware προσπαθει να επιβαλλει το λειτουργικο που θα χρησιμοποιεις και αντιθετως το λινουξ προσπαθει να κανει οτι μπορει για να μπορει να χρησιμοποιηθει και το υλικο της nvidia. Τι άλλο θα μπορουσε να κανει δηλαδη; Ειναι περιεργο που εχεις βγαλει αυτο το συμπερασμα νομιζω.

Αν μιλαμε γενικα για hardware , συμβαινει ακριβως το αντιθετο απο αυτο που λες. Παντου ξεφυτρωνουν ποστς και αρθρα του στυλ “linux compatible pc/laptop”. Δηλαδη αρχιζουν και στηνονται configurations που να υποστηριζονται απο το λινουξ για αυτους που θελουν λινουξ εμπειρια στο hardware τους χωρις φασαριες και δραματα. Δεν βλεπω κατι αναλογο να γινεται για τα windows. Να ψαχνει ο κοσμος μηχανηματα συμβατα με τα windows.
Αρα τι γινεται ? Εχουμε ενα λειτουργικο που για τους χ,ψ λογους δουλευει καλα με καποιο hardware και καθολου καλα με καποιο αλλο. Αρα ποιος επιβαλλει τι ? Το λειτουργικο το hardware ή το αναποδο ?

Απο την αλλη , αν μιλησουμε ειδικα για την nvidia , οπως ειπαμε ειναι μια ιδιαζουσα περιπτωση. Το παιζει βαρυ πεπονι για λογους που μονο αυτη κατανοει. Και λαθος να εχει στους λογους της ο κατακερματισμος στο λινουξ νομιμοποιει αυτη την σταση της. Καλλιστα μπορει να γυρισει και να πει , φτιαχτε τον X και το wayland και μετα ελατε να μιλησουμε για drivers ή για optimus κλπ.
Αν δεν υπηρχε η τωρινη κατασταση στο λινουξ καλλιστα θα μπορουσε καποιος να της πει “Ξερεις δεν εχεις δικαιολογιες , απλα εισαι βλαμενη εταιρια”.
Στο συγκεκριμενο θεμα της nvidia προφανως η κοινοτητα δεν μπορει να κανει πολλα. Αμεσα τουλαχιστον. Αν δεν υπηρχε ο κατακερματισμος , σε προτυπα , τεχνολογιες , DEs , gtk / qt , X , wayland και ενα σωρο αλλα , τοτε θα υπηρχαν περισσοτερες εταιριες να φερνουν τα προιοντα τους και θα ανεβαινε το ποσοστο του λινουξ , θα εμπαινε στο ρανταρ της nvidia και τοτε θα ελεγε αλλα τραγουδια.
Τωρα ειναι μια κατασταση ευχαριστουμε που ασχολεισαι κιολας και βγαζεις linux driver ρε nvidia.

Με λιγα λογια δεν υπαρχουν οι καταλληλες συνθηκες για να ασχοληθει μια εταιρια με τον χωρο του λινουξ και αρα ολες εχουν δικαιολογιες πασης φυσεως για να μην το κανουν. Και οι λιγες που ασχολουνται στο μετρο που ασχολουνται κατορθωμα ειναι… και οταν λεω εταιριες μιλαω για σοβαρες εταιριες λογισμικου/υλικου.

Και αμα φερει καποια εταιρια το λογισμικο της (κλειστος κωδικας) αντι να λεμε και ευχαριστω … ωω κλειστος κωδικας , telemetry , μακρυα απο εμας , εμεις θελουμε μονο ανοιχτο κωδικα , ελευθερο λογισμικο και κλαματα και δραματα. Οι ιδιοι ομως στα windows που τρεχουν τοσες “κλειστες” εφαρμογες δεν εχουν τοσο μεγαλο προβλημα με συνομωσιολογιες.

Εγω θελω ανοιχτο κωδικα στο λειτουργικο μου. Δεν εχω ομως προβλημα να τρεξω κλειστο κωδικα σε εφαρμογες οπως θα τις ετρεχα και στα windows. Αν νομιζουν καποιοι οτι μπορουν να πορευτουν με αποκλειστικα ανοιχτο κωδικα ΠΑΝΤΟΥ , ζουνε σε παραλληλη πραγματικοτητα. Ακομα και τα firmwares στα parts του Η/Υ , εχουν κλειστο κωδικα. Αν θελουν να ειναι λοιπον σωστοι επαναστατες ας τα ξηλωσουν και αυτα και ας δουμε αν θα μπουταρει το μηχανημα…

Αγαπαω το λινουξ αλλα παραλληλα θελω να κανω και την δουλεια μου. Μπορω να την κανω με λινουξ και ελευθερο λογισμικο ? Θα το κανω. Αν για μια εργασια χρειαζομαι κλειστου κωδικα εφαρμογη θα την χρησιμοποιησω… τα υπολοιπα ειναι μαζοχισμοι και επαναστατικες αριες διχως βαση. Ναι οκ μας παρακολουθουν απο χιλιες μεριες . Ειναι ουτοπικο να λεει καποιος “δεν θελω chrome , γιατι με παρακολουθει η google” και να τρεχει ανδροιδ ή να μπαινει σε social media. Κοροιδευει πρωτιστως τον εαυτο του…
Το να φτασουμε στην αλλη ακρη με tin foil στο κεφαλι , και να ζουμε σε κανα υπογειο αποκομμενοι απο τα παντα παλι δεν ειναι ρεαλιστικο σεναριο…καποια ισορροπια πρεπει να εχουμε στην ζωη μας…

2 «Μου αρέσει»

Δεν γνωριζω να υπαρχουν μηχανηματα που δεν ειναι συμβατα με windows, ισως επειδη εχω πολυ καιρο να τα χρησιμοποιησω, αυτο ομως δε σημαινει οτι το λινουξ προσπαθει να επιβαλλει hardware (απο που και ως που; ), μαλλον το αντιθετο συμβαινει

Και γιατι αυτο συμβαινει μονο με την nvidia και οχι με την amd και την intel; Αυτα ειναι «ελαφρυντικα», να το πω ετσι, για αυτο λεω οτι γενικευεις.

-----

Επισης δε θελω chrome, δε χρησιμοποιω android (αλλά custom rom, νομιζω ετσι λεγοντε αυτα), δε μπαινω σε social media και δεν αισθανομαι καθολου επαναστατης. Μαλιστα δεν καταλαβαινω που κολλανε αυτα περι επαναστασης και τα περι tin foil. Εχω ομως την απορια, αν αυτα τα θεωρει καποιος για επαναστατες, τους άλλους τι τους θεωρει;

Δεν λεμε οτι επιβαλλει , αλλα λογω των συνθηκων που εχουν οδηγησει τα πραγματα σε μια κατασταση που καποιο hardware δεν παιζει σωστα εως καθολου και καποιο αλλο παιζει μια χαρα (δεν ειναι του παροντος να αναλυσουμε τους λογους) , πολλοι πορωμενοι με το λινουξ , αντι να πανε σε ενα λειτουργικο που τους καλυπτει πληρως οσον αφορα το hardware τους, προσπαθουν να παρουν hardware που παιζει αποδεδειγμενα καλα με το λινουξ. Γιατι ντε και καλα πρεπει να βαλουν λινουξ.
Αρα δεν τους επιβαλλει το λινουξ το hardware αλλα η πορωση τους με αυτο. Αρα κατ’επεκταση το λινουξ. Παιζουμε με τις λεξεις απο ενα σημειο και περα… αλλα πιστευω καταλαβαινεις τι εννοω με αυτα που γραφω.

Γιατι η nvidia δεν εχει ανταγωνισμο και δεν δινει αναφορα σε κανεναν για το πως θα παιξει μπαλα. Γιατι ειναι τραμπουκοι εκει μεσα. Γιατι μπορει να εχει κακογραμμενους drivers ή/και δεν θελει/ξερει πως να τους τροποποιησει σωστα για το λινουξ. Ο,τι και να σου πω εικασιες θα ειναι …

Το τι κανεις εσυ και εγω μεμονωμενα δεν αποτελει ικανο στατιστικο δειγμα για ασφαλη συμπερασματα. Το τι κανει η πλειοψηφια κοιταμε…

Να σου πω που κολανε. Θα στο συνδυασω με το chrome. Δεν θελεις chrome. Οκ, στο λινουξ ποιες ειναι οι εναλλακτικες ? Firefox ? Που ακομα να φτασει chrome σε ταχυτητα . Chromium (ungoogled για τους επαναστατες) ? Χωρις codecs , οχι ευχαριστω. Δεν αναφερομαι στην υπολοιπη πλεμπα των browsers γιατι δεν ειναι σοβαρα πραγματα αυτα.
Βγαινει λοιπον η microsoft και ανακοινωνει , σας φερνω Edge στο λινουξ. Στο σαιτ της microsoft linux users να παρακαλανε να φερει τον edge στο λινουξ , σε κατι φορουμς τυπου phoronix , οχι ευχαριστουμε , δεν θελουμε αλλο telemetry , για να το κανει η microsoft κατι πονηρο εχει στο μυαλο της , δεν αγαπαει το λινουξ , μακρυα , firefox ftw και αλλα τετοια επαναστατικα τραγουδια.
Εχω δοκιμασει τον edge στα windows και παει καλυτερα και απο τον chrome. Και ερχεται στο λινουξ. Δεν ξερω γιατι το κανει η microsoft , αλλα πρεπει να με χαλαει ? Μια ακομα επιλογη , ειτε μου αρεσει σαν browser ειτε οχι. Μπορει να φερει και κανα ms office αργοτερα (χλωμο) , θα μας χαλασει ? Μπορει να θελει να βγαλει δικη της διανομη στο τελος , ας το κανει…ε και ?
Δηλαδη αν πει μια μερα η adobe οτι φερνει στο λινουξ το photoshop θα μας χαλασει ? Επειδη ειναι κλειστου κωδικα ?

Εδω κολαει η επανασταση. Απο την μια εχουμε τους die hard λινουξ χρηστες που εχουν μια σταση “το λινουξ να μεινει σε τεχνικο επιπεδο , δεν ειναι για την πλεμπα , ανοιχτο λογισμικο , μην πατησει κλειστος κωδικας το ποδι του απο δω , μια χαρα ειμαστε και ετσι , δεν θελουμε εταιριες που θελουν να μας παρουν το λινουξ και να μας παρακολουθουν”.
Και απο την αλλη μερια εχουν τις φωνες της λογικης που λενε “οκ ολα αυτα , αλλα αμα ερθει κλειστο λογισμικο στο λινουξ , γιατι πρεπει να μας χαλαει ? Γιατι να μας χαλαει το γεγονος οτι θα εχουμε περισσοτερα εργαλεια στην διαθεση μας? Περισσοτερα εργαλεια , περισσοτερη πελατεια , περισσοτερη υποστηριξη , εξελιξη , περισσοτερη σημασια απο τους μεγαλους παιχτες κλπ κλπ κλπ κλπ”.

Δηλαδη η πορωση με το ελευθερο λογισμικο και το λινουξ φτανει στα ορια της συνομωσιολογιας που ενιοτε στεκει και ενιοτε δεν υπαρχει. Διαστρεβλωση της πραγματικοτητας οτι καλα ειμαστε και μονοι μας , μην μας πλησιαζετε την ωρα που τα εργαλεια στο λινουξ σε καποιους τομεις ειναι παιδικου επιπεδου αλλα οοοχι ειναι μια χαρα για μας…ειναι ανοιχτου κωδικα…αυτο αρκει.
Ειναι αυτο που λεω εδω και καιρο , καποιοι θελουν το λινουξ κλειστο κλαμπ με λιγη δοση φιλοσοφιας και ιδεολογιας. Και οι υπολοιποι μπειτε και καντε την δουλεια σας αν μπορειτε. Αν δεν μπορειτε δρομο και μην μας ενοχλειτε , δεν θελουμε εξελιξη , προοδο και να μας δινετε σημασια.

Οπως ειπα , το θεμα εχει πολλες προεκτασεις και απο ενα σημειο και περα απλως επαναλαμβανουμε τις ιδιες εννοιες και πραγματα…

2 «Μου αρέσει»

Ε ναι
Τι να κανουμε; να χρησιμοποιουμε λειτουργικο στον υπολογιστη μας αναλογα με το hardware; Αν ειναι ετσι τοτε καλλιστα μπορουμε να πουμε οτι το hardware επιβαλλει το λειτουργικο. Δε βλεπω ομως το λογο για το αντιθετο…

Εστω, αλλά γιατι αυτο ειναι επανασταση;
τεσπα…

Η ουτοπία είναι κάτι μακρινό, που όμως το βλέπεις και αν ξεκινήσεις να περπατάς θα το φτάσεις μια μέρα. Αλλά σε κάθε βήμα που κάνεις αυτή θα απομακρυνθεί από εσένα δυο βήματα. Και σε τι χρησιμεύει η ουτοπία τότε θα μου πεις; Μα είναι απλό σε κάνει να περπατάς.

Η φιλοσοφία πίσω από το ελεύθερο λογισμικό είναι που μας κάνει να περπατάμε.

Αλλά οι περισσότεροι από εμάς ζούμε και στον πραγματικό κόσμο. Και θα κάνουμε τις επιλογές μας και θα προσπαθήσουμε να κάνουμε την δουλεία μας. Και ναι θα χρησιμοποιήσουμε Android και ναι θα έχουμε κλειστά firmware στα μηχανήματα μας. Αλλά έχουμε εκεί μπροστά μας ορατό ένα στόχο και κάνουμε βήματα να τον φτάσουμε. Που ξέρεις ίσως μια μέρα.

Γιατί η χρήση μιας τεχνολογίας δεν σημαίνει και τυφλή αποδοχή της

Μια ενδιαφέρουσα συζήτηση είναι τι θα είχε συμβεί σε κάποιο παράλληλο σύμπαν που δεν θα υπήρχε το Linux και το ελεύθερο λογισμικό. Ποια θα ήταν η κατάσταση του Internet; Πως θα ζούσε κάποιος προγραμματιστής σε μια επαρχιακή πόλη; Πόσο ίδιο θα ήταν το Hardware με αυτό που έχουμε σήμερα;

Ένα μικρό παράδειγμα: Την εποχή του Napster και του Windows media Player στα σκαριά υπήρχε μια τεχνολογία προστασίας προστασίας ψηφιακού περιεχομένου για τα αρχεία mp3. Η τεχνολογία αυτή ήταν ενσωματωμένη στον σκληρό δίσκο. Ο σκληρός δίσκος δεν θα έστελνε τα δεδομένα του στο λειτουργικό σύστημα αν ήταν κάποια μουσική που δεν είχες τα δικαιώματα. Υποστήριξη υπήρχε στα Windows, ή αυτό έγραφε ο ειδικός τύπος της εποχής. Μια τέτοια τεχνολογία δεν θα μπορούσε να υπάρξει με ανοικτό κώδικα (σήμερα είναι πολύ ποιο εύκολο). Δεν την είδαμε ποτέ σαν καταναλωτές. Ένας από του λόγους ήταν πως η Microsoft δεν είχε μονοπώλιο σε ποσοστό 100%. Αν την ενεργοποιούσε την επόμενη οι μισοί καταναλωτές θα έπαιρναν τηλέφωνο αυτόν τον μυστήριο τύπου που τους τα έπρηζε με το Linux.

Προφανώς σε υποθετικά σενάρια κάνει κανείς ότι ευλογοφανείς (ή όχι) υποθέσεις θέλει. Αλλά μήπως να εκτιμήσουμε το τι έχει προσφέρει το Linux και το ελεύθερο λογισμικό, ακόμα και σε όσους δεν το χρησιμοποιούν; Τι έχει προσφέρει ακόμα αν το ποσοστό του ήταν μεγαλύτερο

ΥΓ: Προφανώς το hardware είναι καθοριστικό για το τι λογισμικό τρέχεις. Και το λογισμικό καθορίζει τις εξελίξεις το υλικό. Και οι βελτιώσεις στο υλικό είναι μια πρόκληση στο λογισμικό να το γονατίσει. Αν ήταν αλλιώς θα έτρεχα τα νευρωνικά μου στα raspberry και όχι στον deep-server.

Οπου αντιθετο αν καταλαβαινω καλα “το λειτουργικο να επιβαλλει το hardware”. Να σου πω εναν λογο. Γιατι το hardware που τρεχει καλα στο λειτουργικο της καρδιας μας , που μας το “επιβαλλει” κατα καποιον τροπο το λινουξακι μας , ενδεχεται να μην ειναι το καταλληλο για την εργασια που το θελουμε ! σοκ ! το ξερω :slight_smile:
Εγω ας πουμε ασχολουμαι καποιες στιγμες με photogrammetry προγραμματα. Θελουν cuda cores. Αρα θελουν nvidia. Αρα αν επαιρνα μηχανημα με amd/ati καρτα , θα επαιζε ενδεχομενως με λιγοτερα προβληματα με το λινουξ και δεν θα εκανα την δουλεια μου ποτε. Και μονο που θα εβαζα λινουξ δεν θα εκανα την δουλεια μου , μιας και τα εργαλεια μου ειναι windows-only αλλα λεμε τωρα…κουβεντα να γινεται :slight_smile:

Οπως το βλεπω εγω η σειρα πρεπει να ειναι εργασια - καταλληλο software - καταλληλο hardware - λειτουργικο που δουλευουν ολα τα προηγουμενα σωστα.
Αν μιλαμε για πισι - χομπυ - προσωπικη ενασχοληση και οχι για production μηχανημα , τοτε μιλαμε σε αλλη βαση και μπορουμε να πουμε τελειως διαφορετικα πραγματα.

Η ερωτηση δεν ειναι “γιατι ειναι επανασταση” , αυτο δεν επιδεχεται αναλυσης. Η ερωτηση πρεπει να ειναι γιατι να κανουμε τετοιες επαναστασεις με τοσο απολυτο και στειρο τροπο σε εναν τομεα που αλλα πραγματα εχουν προτεραιοτητα για εναν χρηστη/επαγγελματια. Παντα βλεπω την εικονα οπου μιλαμε για χρηστη που ειναι σχετικα αρχαριος και προσπαθει να κανει καποια δουλεια στο μηχανημα του.
Παλι αν μιλαμε για προσωπικο πισι / browsing / emails / movies , μιλαμε σε αλλη βαση και κανουμε και λεμε ο,τι θελει ο καθενας.
Τεσπα , η υπεραναλυση μπορει και να σκοτωσει την ουσια του θεματος που συζηταμε…

A ναι σωστο αυτο. Αποδεκτο επισης

ναι για αυτο ειπα πιο πανω καλα κανεις αν σε εξυπηρετει . Δεν υπαρχει κανενα σοκ…

Αρα μονο για επιβολη εκ μερους του hardware μπορουμε να μιλησουμε (και εμμεσως της nvidia αν θελουμε να υπερθεματισουμε)

Καλα το βλεπεις εδω, και εγω το ιδιο θα εκανα ενδεχομενως

Αρα μη γενικευουμε επειδη εμεις θελουμε συγκεκριμενο λογισμικο για δουλεια που δεν ειναι συμβατο με οποιοδηποτε hardware ή λειτουργικο. Eτσι δεν ειναι;

1 «Μου αρέσει»

@mphxths Ένα γενικό σχόλιο γιατί δε μπορώ να γράψω αναλυτικά. Στέκεσαι στο τι κάνουν/έχουν οι “άλλοι” αλλά ενδεχομένως δε σκέφτεσαι πώς το απέκτησαν και πώς το διατηρούν.

Π.χ. τον μέσο χρήστη μπορεί να μην τον ενδιαφέρει η αδιαφορία της τάδε εταιρείας για τα standards και να θέλει απλά “τον γρηγορότερο browser”. Κάποιους όμως τους ενδιαφέρουν τα standards που εξασφαλίζουν υγιές περιβάλλον ανάπτυξης, το να μην ξέρει μέχρι και ο τελευταίος υπάλληλος της τάδε εταιρείας ποιες σελίδες επισκέπτονται και όλα αυτά.

Πιο απλά, αυτά που εσύ θεωρείς ίσως συγκριτικά πλεονεκτήματα των “άλλων” έχουν αποκτηθεί/επιβληθεί με σκιώδεις μεθόδους. Το Linux δε μπορεί να πράξει αντίστοιχα και δεν έχει και λόγο να το κάνει.

1 «Μου αρέσει»

Θελω να επιτελεσω την Χ photogrammetry δουλεια ( εργασια ) . Μετα απο μελετη αποφασισα οτι η δουλεια μου θα γινει σωστοτερα/αρτιοτερα με το Ψ photogrammetry προγραμμα ( καταλληλο software ) . Aυτο το προγραμμα λοιπον αποφασισε οτι θα κανει την δουλεια του καλυτερα με nvidia καρτες ( καταλληλο hardware ) και σε περιβαλλον windows ( καταλληλο λειτουργικο ).
Στην συγκεκριμενη περιπτωση το “καταλληλο software” (και κατ’επεκταση η “εργασια” ) επεβαλλε το hardware και το λειτουργικο. Το hardware ειναι εκει , εχει συγκεκριμενα χαρακτηριστικα και δυνατοτητες. Δεν επεβαλλε τον εαυτο του σε κανεναν. Απλα αποτελεσε την βελτιστη επιλογη.
Αν λογω χαρακτηριστικων και δυνατοτητων μπορουμε να πουμε οτι εμμεσως “επεβαλλε” τον εαυτο του ως βελτιστη επιλογη , θα μπορουσαμε ναι. Θεμα οπτικης σαφως.
Αλλα στην σειρα προτεραιοτητων που εχω βαλει , το hardware δεν ειναι ψηλα στην “τροφικη αλυσιδα” για να επιβαλλει κατι. Ειναι εκει σαν επιλογη … Δεν αγοραζουμε το hardware δηλ και λεμε “ωραια τωρα , τι εργασια μπορουμε να κανουμε με αυτο που αγορασαμε ?” ή να πουμε "ωραια θελω να βαλω λινουξ , τι hardware να παρω ? Α οκ αυτο. Και με αυτο το hardware τι δουλεια μπορω να κανω ? " . Ειναι λιγο παραλογη σκεψη ολο αυτο…

Ετσι οπως τα λες , αλλα περα απο την δικη μου ειδικη εργασια ας πουμε , υπαρχουν παμπολλες ειδικες εργασιες που δεν τραβανε σε λινουξ και παμπολλες που τραβανε… Οπως ειπα για εργασιες home computing , το λινουξ παιζει και να ειναι η βελτιστη επιλογη…
Αλλα σε production καταστασεις π.χ. 3d modelling , photogrammetry , επεξεργασια ηχου/εικονας , χρηση ms office σε εταιρικα περιβαλλοντα , active directory φασεις , ειδικο λογισμικο σε εταιριες και και και και… η πιθανοτητα το λινουξ να ειναι η βελτιστη επιλογη ειναι μικρη.
Δεν μιλαμε για σερβεροκαταστασεις , τελειως αλλη φαση…

@anon54176929 Συμφωνω σε οσα λες . Αλλα ειναι ουτοπικα στην εφαρμογη τους. Οπως ειπα δεν μπορουμε να κρυβομαστε απο τον chrome και να μπαινουμε facebook και αλλα social media. Να εγκαθιστουμε binary firmwares στην διανομη μας που δεν ξερουμε τι εχουν εκει μεσα. Να εχουμε parts στον Η/Υ μας με firmwares που δεν ξερουμε τι τρεχουν . (Καποιοι δισκοι δεν ηταν με firmwares που ειχαν κατι backdoors καποτε?). Να τρεχουμε ανδροιδ / ios στο κινητο μας. Και να εχουμε και ανοιχτο το location και καταγραφει η γοογλε που παμε. Να βαζουμε fingerprint/face id στο κινητο μας. Και ενα σωρο αλλα που μας εχουν φακελωσει αλλα εμεις να κλαιγομαστε για στανταρντς και αδειες και κλειστους κωδικες.
Θα μου πεις οκ , οπου μπορουμε να πολεμησουμε τετοιες τακτικες και καταστασεις ας το κανουμε και θα συμφωνησω απολυτα. Αλλα με μετρο και λογικη.
Οταν λοιπον πας να περασεις debian που το παιζει το βαρυ πεπονι του ελευθερου λογισμικου και δεν εχει firmwares στην εγκατασταση και δεν δουλευει τιποτα , τι να το κανω ? Οταν μου εχει το firefox esr που ειναι 70 εκδοσεις πισω και για να παιξεις με τον “κανονικο” firefox ειτε πρεπει να πας στο unstable channel ή να βρεις το deb τελοσπαντων απο καπου , τι να το κανω ?
Οταν η “επανασταση” ακυρωνει τον ρολο σου σαν λειτουργικο συστημα , καπου πρεπει να αναθεωρησεις…

Oταν λες “Το linux δεν μπορει να πραξει αντιστοιχα και δεν εχει και λογο να το κανει” …αναφερεσαι σε…διανομες ? Υποθετω πως ναι. Ε λοιπον αναλογα την καθε διανομη παει αυτο. Η καθε μια εχει την γραμμη της , την φιλοσοφια της , το target group της , της ανοχες της ή μη και παει λεγοντας. Δεν υπαρχει κοινη γραμμη…η καθεμια κανει ο,τι γουσταρει…
Το κερνελ δεν ασχολειται με αυτα (και κατ’επεκταση ο Λινους και οι υπολοιποι devs του). Το τι κανουν οι διανομες ατομικα αλλα και συλλογικα καθοριζει το τι πορεια θα παρει το “λινουξ” …

Τεσπα , εγω παντως οταν ερθει ο edge στο λινουξ θα τον τεσταρω. Φακελωμενος ειμαι απο χιλιες μεριες ηδη , δεν μου αρεσει αλλα δεν μπορω και να το αποφυγω τελειως. Προσπαθω να απαγκιστρωθω απο chrome , τουλαχιστον με την microsoft γνωριζομαι περισσοτερα χρονια , υπαρχει συναισθημα πια , ας με παρακολουθει αυτη μονο :slight_smile:

1 «Μου αρέσει»

Ναι αυτα τα εγραψες (φανταζομαι) εξαιτιας του δικου μου λαθους που εγραψα «software» αντι για λειτουργικο. Το διορθωσα ομως παραπανω, αλλά μαλλον ειχες αρχισει ηδη να απαντας…

ναι, το θεμα ειναι πως αν καποιος βγαζει το καταλληλο προγραμμα για πχ windows επειδη εκει ειναι το target group του δε σημαινει οτι φταιει σε κατι το λινουξ, οπως επισης και οτι οποιος δε χρησιμοποιει το συγκεκριμενο προγραμμα τον λεμε αυθαιρετα επαναστατη και πως επισης φταιει το λινουξ για καποιον κλειστο driver. Αυτα δε στεκουν και αυτο ειναι ολο…

1 «Μου αρέσει»

Εμμεσως φταιει. Φταιει που δεν κατεστησε τον εαυτο του μεγαλυτερο παιχτη στον desktop τομεα και δεν εγινε υπολογισιμη δυναμη. Για ποιους λογους εγινε/γινεται αυτο , τους αναλυσαμε πιστευω επαρκως.

Εγω προσωπικα δεν λεω αυτο. Επαναστατη (διχως αιτια) λεω αυτον που ενω ξερει οτι το Χ προγραμμα ειναι αρτιοτερο/καταλληλοτερο για την δουλεια του , αυτος επιλεγει το Ψ προγραμμα που ειναι αντικειμενικα υποδυεστερο αλλα τον καλυπτει ιδεολογικα.
Ξαναλεω σε προσωπικο/ιδιωτικο επιπεδο κατι τετοιο ειναι αξιεπαινο. Καποιος να βγει απο την “βολη” του , να συμβιβαστει , να ζοριστει για να χρησιμοποιησει αυτο το υποδυεστερο προγραμμα μονο και μονο για να ικανοποιησει αυτο που πρεσβευει ιδεολογικα.
Τετοιες επιλογες δεν χωρανε κατ’εμε σε επαγγελματικα σεναρια , που εκει κοιτας πρακτικα τι κανει την δουλεια σου καλυτερα…

1 «Μου αρέσει»

ok καλα ειμαστε τωρα
θα ειμαστε ακομα καλλιτερα αν μπορεσει να μας πει ο @anon54176929 περισσοτερα για σκιωδεις μεθοδους, πχ γιατι ο chrome φαινεται να λειτουργει πιο γρηγορα (οχι ιδιαιτερα θα ελεγα), λογω του οικοσυστηματος της google, απο άλλους browser