H ζωή με τα Windows

Αποδεδειγμενα ο windows defender δεν κανει ολοκληρωμενη δουλεια. Δεν ξερω αν κανει καν καποια δουλεια :slight_smile:
Εγω , περαν του defender , εχω ενα avast για συνολικη προστασια και κυριως για τα διαφορα sites που τρεχουν διαφορα scripts κλπ και καποιο on-demand scanner για spyware/malwares που τον τρεχω μια φορα στο τοσο ετσι για ψυχολογικους κυριως λογους.
Περα απο ολα αυτα , ειμαι προσεκτικος προφανως…τι να σου κανει το οποιο antivirus αν εσυ σαν ζωον θες να εγκαταστησεις ενα παιχνιδι που κατεβασες απο τορρεντ και κλεισεις το antivirus για την διαρκεια της εγκαταστασης για να μην σου χαλασει την δουλεια κανα “false alarm” …
Το κακο με την φαση με τα antivirus ειναι οτι τρωνε πορους. Θα μου πεις οκ ισως ειναι ενα θεμα σε αδυναμα μηχανηματα , αλλα γιατι να εχουμε ενα “αναγκαστικο” software να τρωει πορους ασχετως μηχανηματος… Τα προβληματα του να εισαι δημοφιλες λειτουργικο να μου πεις…

Κοιτα , δεν ξερω αν ειναι ο καλυτερος ή οχι , μπορει και οχι δηλ , αλλα αφου :

  1. Εχει dark mode :slight_smile:
  2. Εχει ομοιογενεια στην εμφανιση.
  3. Κανει σωστα τις βασικες λειτουργιες.
    …εγω δεν εχω προβλημα μαζι του.
    Απο την αλλη βλεπω κατι file managers σαν τον nautilus και ξενερωνω… ο nemo που υποτιθεται οτι ειναι fork του nautilus ειναι κλασεις ανωτερος. Ο thunar (αν και οχι τελειος) , κλασεις ανωτερος. Ο dolphin αν τον φτιαξεις και λιγο με κανα theme/χρωματα ειναι ο απολυτος για μενα. Ακομα και ο deepin file manager κατι λεει , αν και λιγο bloated στην εμφανιση…
    Αλλα οι περισσοτεροι απο αυτους που περιγραφω , εκτος τον dolphin , εχουν ελλειψεις λειτουργικες ή εμφανισιακες…και κανουν τον windows explorer να μοιαζει υπερτατος , που δεν ειναι.

Μιλας μαλλον για το wsl 1/2 ε ? Ναι καλη φαση πρεπει να ειναι. Δεν το εχω χρησιμοποιησει , αλλα για τους προγραμματιστες πρεπει να ειναι τρελο εργαλειο. Αλληλοεπιδρανε τα δυο λειτουργικα σε ολα τα επιπεδα και καπου χανεσαι οσον αφορα το τεχνικο του θεματος :slight_smile:

Τι να σου εγω πλεον επιλεγω antivirus με βαση το av-test.org τα τελευται χρονια διαβαζα οτι πλεον δινει βαση στο defender η MS και συναγωνιζεται τα εστω τα μετρια γνωστα anti-virus , ετσι λεω γιατι να καθομαι και να χαραμιζω τους πορους του PC χωρις λογο μεινε με το default της MS…βεβαια και εγω χρησιμποιω το malawarebytes (ξεχασα να το αναφερω) αραια και που οπως ειπες ετσι για ψυχολογικους λογους…avast και εγω χρησιμοποιουσα παλαιοτερα την εποχη που ηταν το πιο δημοφιλες, αλλα και αυτο ειχε καποια στιγμη ειχε βαρυνει δεν ηταν τοσο καλο; και μετα πηγα σε bitdefender.
Τωρα αν καποια στιγμη αναγκαστω να χρησιμοποιησω windows για καθαρα επαγγελματικους λογους η αγορα (οχι οι free εκδοσεις) ενος καλου anitvirous νομιζω ειναι απαραιτητη, οσο και να προσεχει κανεις.

Για καθαρα θεμα εμφανισης δεν μου αρεσει, ισα ισα το “γυμνο” στυλ του nautilus και nemo και γενικα η ολη minimal φιλοσοφια ενος gnome η cinnamon γραφικου με ευχαριστει κατα την χρηση.

Και ο doplhin ειναι καλος αν οχι ο καλυτερος για μενα οσον αφορα την λειτουργικοτητα (αλλα εκει πας σε KDE που ουτε κρυο ουτε ζεστη)

Οχι ακριβως το wsl το οποιο ειναι ο linux kernal μεσα στα windows…το αναποδο που λενε οτι μπορει στο μελλον να αφησει η MS τον δικο της Windows NT πυρηνα γιατι ειναι ενα “μπαχαλο” και εχει κοστος να το συντηρει και να το αναπτυσει. και να παει σε linux kernel που θα εχει στοιχεια των windows μεσα σαν layer (αν το καλαβα σωστα) ετσι γλιτωνει το κοστος αναπτυξης του πυρηνα , αφου παιρνει εναν ετοιμο καλοφτιαγμενο και επικεντρωνεταιχ στις υπηρεσιες απο οπου βγαζει το χρημα , επιχειρηματικα αν το δεις ειναι win win κατασταση

Κοιτα , δεν αποκλειεται κατι τετοιο , αν συνυπολογισεις το κοστος που θα γλυτωνει , τον αχταρμα στον κωδικα της αυτην την στιγμη και την “προ-εργασια” που εχει γινει ηδη με τα wsl 1/2.
Αν το κανει θα ειναι στην ουσια μια … linux διανομη που θα μοιαζει με windows :slight_smile: Κατι σαν το linuxfx :slight_smile:
Αν γινει κατι τετοιο εινα η απολυτη νικη του λινουξ (κερνελ) και η απολυτη ξεφτιλα της προγραμματιστικης ομαδας των windows ολων αυτων των χρονων που με περισσοτερους πορους και προσωπικο και χρημα βγαλανε ενα υποδυεστερο προιον (nt kernel) απο το αντιστοιχο linux kernel.
Τεσπα , εδω ειμαστε να δουμε που θα πανε τα πραγματα…

2 «Μου αρέσει»

Αν γινει αυτο…τοτε να δεις ποσο θα ανεβει το freebsd ξαφνικα :rofl:

Ακριβως αν και θα υπαρξουν σιγουρα γκρινιες , εξου και το παραπανω σχολιο μου (η οποια ειναι καζουρα για να μην παραξηγηθω) αν και περα απο την πλακα μια τετοια κινηση τι κερδος μπορει να εχει για τις αλλες παραδοσιακες διανομες, περα βεβαια απο τους drivers που πλεον θα δουλεουν τα παντα (με βαση την λογικη), δλδ παιζει να συρρικνωθουν γιατι θα πει ο αλλος γιατι να βαλω πχ ubuntu ας βαλω κατευθειαν Windows LX (τους βρηκα και ονομα :laughing: ) ας πουμε

Προσωπικά στο παρελθόν (μιας και πλέον windows δεν έχω) τα κριτήρια μου για το antivirus ήταν

  • To κριτήριο του ελάχιστου πρηξίματος: Μια στήλη που δεν υπάρχει αλλά είναι το βασικό κριτήριο είναι το πόσο σε πρήξει τα σκότια αντί να κάθετε στην γωνία του να κάνει την δουλεία του. Είτε πληρωμένο[*] το έχεις είτε όχι. Στην πρώτη περίπτωση να σου δείξει τι καλή δουλεία κάνει, στην δεύτερη για να το αγοράσεις. Συν να σου προτείνει 18 άλλες προστασίες.
    Το πρήξιμο αυτό, συν το μόνιμο ψυχολογικό άγχος ότι όλοι σε κυνηγάνε, οτι ο υπολογιστής σου έχει μη βελτιστοποιημένη registry, ότι κινδυνεύεις από παντού, οτι πρέπει να προσέξεις τι πατάς και που βάζεις το URL σου, μετράει περισσότερο για μένα απο το πόσους πόρους τρώει.

  • Το κριτήριο θα το ξαναστήσω που θα το ξαναστήσω: Μια άλλη χρήσιμη στρατηγική είναι να μην έχεις καθόλου antivirus. Έτσι και αλλιώς θα σου μείνει στα χέρια αργά η γρήγορα ότι και να κάνεις[**] γιατι να έχεις το πρήξιμο; Έχεις ένα image και επαναφέρεις. Προφανώς δεν μπαίνεις σο internet. Άλλα έτσι και αλλιώς ποτέ μα ποτέ δεν θα μπω οπουδήποτε θέλει κωδικό με τα Windows. Δεν το ρισκάρω και ανατριχίαζω στην σκέψη μόνο που το σκέφτομαι.
    Τεχνικά πιστεύω πως το μηδενικό antivirus είναι μια καλύτερη στρατηγική που αξιοποιεί καλύτερα τον χρόνο σου. Σκεφτείτε το …
    Στο Linux προφανώς δεν τρέχω κανένα antivirus εδώ και 20+ χρόνια, χωρίς κανένα απολύτως πρόβλημα. Δηλαδή τουλάχιστον για μένα. Μια εποχή κάτι στικάκια που είχα ήταν γεμάτα στους ιούς ή έτσι μου λέγανε.

[*] Το Antivirus είναι ουσιαστικά μηνιαίο ενοίκιο χρήσης του υπολογιστή.
[**] Ακόμα θυμάμαι τον υπολογιστή να έχει κολλήσει ιό ΚΑΤΑ ΤΗΝ ΕΓΚΑΤΑΣΤΑΣΗ των Windows τότε που είχε ανοίξει μια τρύπα στο μηχανισμό RPC των Windows

Και μιας και έπεσα πάνω τους σήμερα πόσο κάνει το desktop στις μέρες μας και γιατί ακόμα και αν το Linux κερδίσει δεν θα έχει καμία απολύτως σημασία

Year Ended June 30, 2019 (In millions)
Server products and cloud services $32,622
Office products and cloud services $31,769
Windows $20,395
Gaming $11,386
Search advertising $7,628
LinkedIn $6,754
Enterprise Services $6,124
Devices $6,095
Other $3,070
Total $125,843

Για το File manager, τα Windows Millenium ήταν καλά. Είχες και χωριστο background σε κάθε φάκελο. Από εκεί και μετά βράστε ρύζια. Ο τελευταίος λίγο που το είδα χαοτικός, να βάλουμε ribbon για να λέμε ότι βάλαμε, τεράστια κουμπιά …

Τελειότερος ο nemo. Έχει τα κολπα του Next για να ανεβαίνεις φακέλους, έχει emplems και χρώματα.

Δεν το καταλαβα αυτο. Δουλευεις offline ? Συνεχως ? :slight_smile:

Ουτε αυτο το καταλαβα , σοβαρα το λεω :slight_smile: Εγω που δεν εχω και κανα τρελο use case , ολο και σε καποιο ebanking θα μπω μπας και εκανε λαθος κανας τραπεζικος αλγοριθμος και μου εβαλε ακυρα λεφτα :slight_smile: , ή σε κανα φορουμ (με κωδικους) ή σε κανα social media για να μπανισω τι γινεται ,ή γενικως σε σαιτς που δυστυχως ή ευτυχως υπαρχει αναγκη να ειμαι εγγεγραμμενος με κωδικους. Αρα το να σουλατσαρω στο ιντερνετ ξεβρακωτος ειναι καπως…
Δεν στηριζομαι στο defender να με καλυψει…δεν μου γεμιζει το ματι.

Απο την αλλη ναι , η παρουσια στο πισι σου των free antivirus ειναι η δικαιολογια για να σε πρηζουν να αγορασεις την paid εκδοση τους. Οκ το avast συγκεκριμενα πρηζει σε λογικα πλαισια , ενα δυο πρηξιματα (popups) ανα καποιες μερες…οσο κανει σωστα την δουλεια του…τα ανεχομαι.
(Απο ο,τι βλεπω το avast τρεχει γυρω στις 7-8 διεργασιες οσο μπορω να δω , με συνολικη χρηση περιπου 150-160mb ram…δηλ οκ…αναγκαιο κακο…αλλα κακο).

Για μενα ξερεις ποιος ειναι ο τελειοτερος file manager ? Αυτος που μπορει να ανοιξει με super + e και να βγαινω απο τους φακελους με “backspace”.
Το 1ο ειναι θεμα DE. Τα περισσοτερα DEs στο λινουξ υλοποιουν την χρηση του super key με την λογικη “οn-press” και οχι “on-release”. Αρα δεν μπορεις να το συνδυασεις ευκολα με αλλο κουμπι. Γιατι με το που το πατησες εκανε αυτο που ειναι ορισμενο να κανει . Αν πατησεις το 2ο κουμπι που θες , αυτο θα σκασει μονο του γιατι το super key πλεον ειναι εκτος μιας και εκανε την δουλεια του στο “on-press”…
Καποια (δεν θυμαμαι ποια) , το υλοιποιουν στο “on-release” , αλλα αμα δεν ειναι το DE που σου αρεσει ή δεν εχει τον file manager της αρεσκειας σου ? Θα τον “τραβας” απο το αλλο DE μαζι με τα απειρα DE dependencies…ακυρη φαση.
Το 2ο (αυτο με το backspace) ειναι θεμα του ιδιου του file manager να το υλοποιησει. Δεν θυμαμαι αν καποιος το υλοποιει εξ’ορισμου (μπορει 1-2…δεν θυμαμαι…) , αλλα σιγουρα εγω που θελω για του χ,ψ λογους να παιξω με gnome (future proof , gtk lover) και αρα με τον nautilus δεν το εχω αυτο το feature. Καποια στιγμη ψαχνοντας βρηκα λυση με καποια custom python scripts ή κατι τετοιο που τα εφτιαξα με το χερι και τα περασα σε κατι φακελους του nautilus αλλα δεν ειναι σοβαρα πραγματα αυτα…

ΥΓ : Επισης αυτο που δεν μου αρεσει στον nautilus ειναι το “date/time column” στο list view , οπως επισης το πως γινονται resize οι στηλες. Βασικα πραματα δηλ και εχει αποτυχει πληρως…

Μολις το δοκιμασα σε Nemo και κανει ακριβως αυτο (δεν το ηξερα καν οτι τα εχει) :sweat_smile:

1 «Μου αρέσει»

Θα μπεις με Windows; Και εντάξει να μπείς σε κανένα φόρουμ. Αλλά σοβαρά τώρα θα μπεις απο Windows σε τραπεζικό λογαριασμό; Ξα σου που λέμε και στην Κρήτη. Δικά σου λεφτά είναι …

Η πολιτική η δικιά μου είναι να τα θεωρώ ότι τρέχουν κάτι κακό έτσι και αλλιώς (γιατί και να προσπαθήσω να δω τι τρέχουν δεν θα βγάλω άκρη). Οπότε ποτέ μα ποτέ δεν θα μπω σε τράπεζα με Windows. Και σε Linux θα έχω ένα browser με προφίλ μόνο για αυτή την δουλεία. Στο παρελθόν με εικονική μηχανή μέσα σε Linux αν η τράπεζα δεν είχε υποστήριξη για Firefox.

Η λογική είναι πως: Αν θεωρείς πως τα Windows είναι τρύπια έχεις καλύτερη ασφάλεια απο το να προσπαθείς να τρέχεις Antivirus, Web protector, firewall, και ότι άλλο και καλά σου δίνει ένα antivirus σε μια απέλπιδα προσπάθεια να κάνει ένα φράκτη από κοτετσόσυρμα τοίχο . Αν ξέρεις πως έχεις ένα σάπιο λειτουργικό θα μαζέψεις την δουλεία και θα κάνεις ένα reboot σε ένα σοβαρό λειτουργικό όπου τουλάχιστον μπορείς να στείλεις ένα mail με ασφάλεια.

1 «Μου αρέσει»

Καλα το πας λιγο στα ακρα πιστευω. Πολυς κοσμος μπαινει στο ebanking του με windows. Δεν του εκλεψε το λειτουργικο του τα λεφτα του. Εχεις ενα λειτουργικο (windows) που στοχευεται απο πολλους. Απλα παιρνεις τα μετρα σου. Οπως ειπα και πριν , το λειτουργικο θα σε προστατεψει ως εναν βαθμο. Το ιδιο και το antivirus. Απο κει και περα ειναι και θεμα αντιληψης του χρηστη. Γιατι και αυτα που περιγραφεις αν κανει καποιος αδαης χρηστης παλι θα “τσιμπησει” κατι…ναι…μεσα στο VM :slight_smile:

Ναι , αλλα ας συμφωνησουμε οτι πολλοι εχουν δουλεια που γινεται μονο (για τους χ,ψ λογους) ή καλυτερα στα windows…δεν μπορουν ετσι απλα να αλλαξουν λειτουργικο. Αρα καλυπτουν τα οπισθια τους οσο καλυτερα γινεται στο λειτουργικο που χρησιμοποιουν.

ΥΓ : Ακομα περιμενω τις διανομες να φερουν τον thunderbird 78.x :slight_smile: Μονο το dev channel του ubuntu το εχει και το debian unstable. Ειχε πεσει εντολη/συσταση απο upstream να καθυστερησουν οι διανομες να το περασουν λογω enigmail και να περιμενουν την εκδοση 78.2+. H οποια εχει βγει εδω και καιρο , αρα δεν ξερω γιατι ακομα οι διανομες δεν την εχουν περασει…

Κι εγώ το δοκίμασα. Σε μένα άνοιξε τον pinoy επειδή είχα δοκιμάσει πριν λίγο καιρο το Ukui και άλλαξε τη ρύθμιση. Το διόρθωσα με το xdg-mime. Φαίνεται ότι η συντόμευση ανοίγει τον default file manager, οπότε δεν είναι ρύθμιση του file manager. Επίσης δεν είχα κανένα πρόβλημα με τη χρήση του super. Δηλαδή το super-e δεν ανοίγει το μενού εφαρμογών το οποίο ανοίγει με το super σκέτο. Οπότε, στο cinnamon τουλάχιστον, λειτουργεί κανονικά.

Γιατι οχι με live usb; Επισης, εχει δοκιμασει κανεις το woe usb; Θα βολευε για κατι τετοιο (και άλλα πραματα ενδεχομενως) ;

99% στα σφάλματα των updates, φταίει κάποιο 3d party πρόγραμμα. Πχ στο άρθρο που ανέφερε ο I_Simo_Hayha_Il τα αρχεία δεν σβήνονται, απλά δημιουργεί καινούργιο χρήστη (τα αρχεία μένουν στον προηγούμενο χρήστη). Χωρίς να το έχω μελετήσει, αυτό, πιστεύω ότι συμβαίνει γιατί κάποιο πρόγραμμα (βλέπε avast) κλειδώνει τα αρχεία (όπως είχε γίνει και παλαιότερα) και δεν μπορούν να γίνουν update. Οπότε για να αποφύγει προβλήματα(όπως τότε με τον file explorer), δημιουργεί νέο χρήστη, δλδ το “σβήνει αρχεία” είναι παραπλανητικό.
Εγώ αυτήν την στιγμή στο laptop αντιμετωπίζω περισσότερα προβλήματα στο mint 20 που δεν υπήρχαν στο 19.3 πχ μετά από hybernation δεν επανέρχεται το wifi, το σπαστικό scroll μενού στο δεξί κλικ, δεν παίζει το screen saver και μερικά ακόμα, από ότι στα windows που προς το παρόν δεν έχω κάποιο πρόβλημα. Τώρα φταίει το λειτουργικό ή εγώ; Δεν ξέρω.

Οπότε επιστρέφουμε στο ίδιο γνωστό μοτίβο. Στο Linux φταίει το λειτουργικό, στα Windows ο αδαής χρήστης.

Αλλά υπάρχουν δυο είδη ευπαθειών: Οι ευπάθειες του λειτουργικού και οι ευπάθειες του χρήστη. Στο Linux μπορώ να είμαι 100% ήσυχος πως ότι και αν κάνει κάποιος χρήστης στον λογαριασμό του τα δικά μου αρχεία καθώς και το λειτουργικό δεν θα πάθει τίποτα απολύτως. Στα Windows όμως αν κάνει ο δίπλα την παπαριά την πληρώνω και εγώ. Έ όσο και να το κάνουμε δεν είναι το ίδιο πράγμα.

Και όποιος μπαίνει σε τράπεζα απο Windows (με antivirus και ότι άλλο βάλεις να τρώει πόρους) απλά πάει γυρεύοντας για μπελάδες.

Και ακόμα καλύτερα αν έχουν στην τσέπη του ένα στικάκι με μια live διανομή, να κάνουν δουλεία που απαιτεί πρόσβαση στο δίκτυο, και να περιορίσουν στο ελάχιστο δυνατό την πρόσβαση στο δίκτυο από τα Windows, και τέλος τα προβλήματα. Ε και δεν θέλει καμία τρομερή εκπαίδευση αυτό έτσι δεν είναι;

Για ακόμα καλύτερα αποτελέσματα βγάζουμε το καλώδιο του δικτύου από τον υπολογιστή όταν τρέχει Windows. Τέλος και στα προβλήματα με τις αναβαθμίσεις.

Ακόμα καλύτερο ένα dual boot. Το καλύτερο εργαλείο για την κατάλληλη δουλεία. Ναι το καταλαβαίνω. Και εγώ σε μια δουλεία χρησιμοποιούσα στο παρελθόν προγράμματα για Windows (και το Revit δεν τρέχει σε εικονική μηχανή). Αλλά δεν θα έστελνα το email μέσα από τα Windows, δεν πηγαίνω γυρεύοντας για μπελάδες. Ακόμα και μια εικονική μηχανή με Linux μέσα στα Windows είναι ποιο ασφαλής απο 10 antivirus.

Αχ αυτή η κατάρα της τελευταίας έκδοσης :grin:

1 «Μου αρέσει»

Μην βγαζεις συμπερασματα που δεν βγαζω ή εννοω. Οταν αναφερομαι σε “λειτουργικο” αναφερομαι γενικα. Το ιδιο ισχυει και για linux . Απλα επειδη το λινουξ στοχευεται λιγοτερο , εχει λιγοτερη δουλεια να κανει , ωστε να σε προστατεψει. Σε οποιοδηποτε λειτουργικο , ο χρηστης πρεπει να πονηρευεται σε καποιες περιπτωσεις…απλα στα windows πολυ περισσοτερο :slight_smile:

Αναλογως ποιοι χρηστες και σε ποιο λειτουργικο εχουν administrative permissions. Μην γενικευουμε :slight_smile:

Ναι ολες οι μεθοδοι που περιγραφεις ειναι ασφαλεις αλλα ειναι ακραιες για μενα. Τοσος κοσμος και τοσα χρονια κανουν εγχρηματες συναλλαγες σε windows σε οποιονδηποτε browser. Ξερεις ποιοι ειχαν προβλημα ? Αυτοι που δεν προσεξαν. Αυτοι που δεν πηραν μετρα προστασιας… Αυτοι λοιπον που δεν μαθανε 2 πραγματα παραπανω για να προστατευτουν θα εχουν την ιδια δυσκολια να στησουν VM/dual boot/live usb για να κανουν την δουλεια τους…

Aυτο το θυμασαι ? Ξερεις ποιο ειναι το ηθικο διδαγμα ? Απλα δεν ξερεις απο που θα την φας. Αρα προστατευεσαι με μετρο και λογικη και με την σκεψη οτι εσυ εγω και ο παραδιπλα δεν ειναι στο ρανταρ αυτων που στηνουν τετοια πραγματα. Ενα antivirus , λιγη προσοχη στα σαιτς και στα εμαιλς που ερχονται και δεν χρειαζονται ακραιες λυσεις…

Αν ηταν καποια αλλη εκδοση με καποια αλλα features δεν θα ασχολιομουν. Αλλα η συγκεκριμενη σειρα φερνει 2 αλλαγες που για μενα ηταν στην wishlist μου εδω και καιρο οπως :

  1. Dark mode. Τα παντα στα windows μου ειναι με dark mode και night light ενεργο συνεχως. Κοιτας την οθονη του φορητου μου που εχει μαυρα bezels και απλα βλεπεις μια μαυριλα παντου :slight_smile:
  2. Minimize to tray. Αυτο που αναζητουσα παντα. Αντι να εχεις το thunderbird να τρεχει συνεχως στην taskbar , να κανει minimize στο tray. Μεγαλη υποθεση λεμε…τουλαχιστον για μενα :slight_smile:

Όχι να γενικεύσουμε. Κατ αρχήν όταν μιλάμε για χρήστη μιλάμε για χρήστη. Δηλαδή δεν έχει διαχειριστικά προνόμια. Πόση ζημία μπορεί να κάνει ένας τέτοιος χρήστης στο Linux; Πόση στους άλλους χρήστες; Καμία, αν και μπορεί να κάνει πολλές στον εαυτό του.

Αλλά για να κάνει μια ζημιά θα πρέπει να την κάνει με ένα ενεργητικό τρόπο. Στα Windows ουκ ολίγες φορές είχαμε περιπτώσεις που για να συμβεί η στραβή αρκούσε ο υπολογιστής να είχε σύνδεση στο δίκτυο. Και μην ακούσω πως τα έφταιξαν κλπ… αυτά ισχύουν μέχρι την επόμενη φορά.

Στα Windows πόσο ασφαλής μπορεί να είσαι για πράξεις που κάνει ένας άλλος λογαριασμός χρήστη; Σε ένα Linux μπορείς να έχεις ενεργό ένα λογαριασμό guest και να ξέρεις πως το λειτουργικό και τα αρχεία σου θα είναι ασφαλή. Μόνος λόγος ανησυχίας είναι πως η IP σου είναι δημόσια και μπορεί ο guest να προκαλέσει το ενδιαφέρον των αρχών. ΟΚ εδώ και μόνον εδώ θα δεχτώ το επιχείρημα πως δεν μπορεί να σε προστατεύσει το λειτουργικό :slight_smile:

Οπότε η λογική είναι να καθίσεις με σταυρωμένα τα χέρια; Μισό κάποιος πριν κάποιες δημοσιεύσεις κατηγορούσε τους χρήστες του Linux για φανατικούς που δεν θέλουν να έχουν κλειστά firmware στις συσκευές τους. Τελικά μάλλον κάποιο δίκιο το έχουν, έτσι δεν είναι;

Και κανένας μας δεν έχει ακούσει πότε για κάποιο χρήστη των Windows που δεν είχε ποτέ κανένα πρόβλημα. Μα αφού στο παρελθόν τα Windows έχουν κολλήσει μόνο επειδή είχαν σύνδεση στο δίκτυο. Τι να λέμε τώρα…

Ακραίο μέτρο να χρησιμοποιείς το σωστό εργαλείο για την κατάλληλη δουλεία; Και πόσο δύσκολο είναι να έχεις μια live διανομή να διαβάζεις και να στέλνεις email, αν η φύση της εργασίας το δικαιολογεί. Αν η φύση της τώρα είναι απλά να απαντάς σε email, ε τότε δεν θέλεις τα Windows καν.

1 «Μου αρέσει»

Μιλαμε για χρηστη χωρις administrative permissions ? Τοτε εισαι σιγουρος πολυ. Δεν μπορει να ακουμπησει τιποτα στο c:\ . Μονο ο,τι υπαρχει στο c:\users\mparmpamitsos.

Οχι η λογικη ειναι να μην στρουθοκαμηλιζουμε. Δεν μπορει να θες να προστατευτεις απο το κακο λειτουργικο και ο,τι αυτο φερνει μαζι του αλλα να χρησιμοποιεις δισκους στο πισι σου :slight_smile: Ή καν Η/Υ μιας και δεν ξερεις τι εχουν προγραμματισει μεσα στο BIOS.
Δεν μπορει καποιοι να μιλανε για ελευθερο λογισμικο παντου ,οταν εχουν δισκους στο πισι τους με κλειστο firmware και γενικως parts στο πισι τους με κλειστο firmware. Σκεψου οτι στην διανομη τους εχουν εγκατεστημενο καποιο linux-firmware-mplampa για να παιζουν οι συσκευες τους.
Αρα ειτε το πας στα ακρα τελειως και δεν χρησιμοποιεις καν πισι ή προστατευεσαι με λογικη και μετρο. Αλλιως κοροιδευουμε τον εαυτο μας και μιλαμε για “ελευθερο λογισμικο” ή κακο λειτουργικο με ορους αλα καρτ…

Ναι γιατι υπηρχαν χρηστες που δεν ενημερωναν το λειτουργικο τους επειδη την ειχαν δει ξερολες ή επειδη υπηρχαν χρηστες (ακομα υπαρχουν) που νομιζαν οτι μονο ο defender κανει δουλεια…αμ δε :slight_smile:

Το ακραιο μετρο δεν ειναι το σωστο εργαλειο. Ειναι σαν να παρω ενα περιστροφο και να πυροβολαω την μυγα που πεταει. Ε μπορει να την σκοτωσω , αλλα την ιδια δουλεια και ακομα καλυτερα θα την εκανα με μια μυγοσκοτωστρα…

Αν εισαι πρακτορας ή δουλευεις στον τομεα της “βιομηχανικης κατασκοπειας” μην σου πω οτι επιβαλλεται κιολας :slight_smile:

Απο το 3% των χρηστων linux με βαση οσα και οσους γνωριζω, ιδεολογικα το χρησιμοποιουν απο το 0.001 εως το 0.1% . Οι υπολοιποι προσπαθουν να κανουν τη δουλεια τους. Αντιστοιχα και στα windows το μεγαλυτερο ποσοστο δεν το ενδιαφερει αν παρακολουθητε η τα λεφτα πανε στη microsoft κτλ. Γενικα η ιδεολογια ειναι ενα απειροελαχιστο ποσοστο που δεν προκειται ποτε να καθορισει τα πραγματα (εκτος και αν ζουσαμε στη βορειο κορεα)

Ως εκ τουτου το λειτουργικο συστημα πρεπει να παρεχει πρωτα απ ολα λειτουργικοτητα.

Ολα τα mainstream λειτουργικα υπαρχουν γιατι εξυπηρετουν, με διαφορετικη λογικη το καθενα.

Τα λειτουργικα bsd εχουν πολυ καλη αποδοση στα δικτυα και στη διανομη πολυμεσικων αρχειων

Τα λειτουργικα linux εχουν εκ κατασκευης την ανεση να δουλευουν με πολαπλους χρηστες και η ασφαλεια ειναι δεδομενη

Το mac os αν και εχει χασει τη δυναμικη του, υποστηριζεται απο επαγγελματιες εικονας και ηχου. Φυσικα με το τρομερο marketing της apple εχει περασει σαν ομορφο και μοναδικο για απλους χρηστες

Τα windows εχουν καταφερει να εχουν 100% συμβατοτητα με ολο το hardware και software που κυκλοφορει. Και μονο οτι μπορεις να εγκαταστησεις προγραμματα οπως το kdenlive και το qemu του δινει απολυτο πλεονεκτημα.

Και το chromeos εχει δωσει μια πολυ φθηνη λυση χωρις να χρειαζεται μεγαλους πορους, που ομως ειναι και λειτουργικη, αφου μπορει να τρεξει ακομη και εφαρμογες android

2 «Μου αρέσει»

@Asfodelus

Θα διαβάσω όλο το νήμα, όπως κάνω σε όλα τα νήματα που με ενδιαφέρουν στο φόρουμ, αλλά ένιωσα την ανάγκη κατευθείαν να απαντήσω, και μετά να διαβάσω την υπόλοιπη συζήτηση.

Η ανάρτησή σου μου θυμίζει ακριβώς τους χρήστες που δεν έχουν διαβάσει τίποτα για το Λίνουξ, βρίσκονται μπροστά του, δεν ξέρουν πως να αλλάξουν και να ρυθμίσουν το παραμικρό, και μετά τους φταίει το Λίνουξ.

Ξέρεις από άλλες αναρτήσεις μου εδώ ότι λατρεύω το Λίνουξ, και αντιπαθώ σφόδρα τα 10άρια, αλλά δεν παύω να προσπαθώ να είμαι αντικειμενικός.

Η δικτύωση στα 10άρια είναι πανεύκολη, αρκεί να έχεις ελάχιστες τεχνικές γνώσεις και να μην βασιστείς στην αυτόματη εύρεση άλλων clients στο δίκτυο.

  1. Ξεκινάς με έλεγχο της ρύθμισης στο network & sharing center να ζητά πάντα κωδικό, νομίζω είναι και προεπιλεγμένη.
  2. Βάζεις σταθερή ΙΡ σε κάθε client.
  3. Κάνεις φακέλους κοινόχρηστους σε κάθε client, όποιους θέλεις. Προσέχεις να γνωρίζεις username & password για κάθε χρήστη σου, ιδανικά είναι τα ίδια σε κάθε PC. Αλλιώς προσθέτεις χρήστες στους κοινόχρηστους φακέλους που φτιάχνεις, ή τον “Everyone” και ξεμπερδεύεις.

Αυτό ήταν, τελείωσες!

Μετά όταν θέλεις να δεις τους κοινόχρηστους φακέλους σου από άλλο PC του δικτύου, γράφεις στη μπαρα διευθύνσεων του Windows Explorer, την διεύθυνση ΙΡ του υπολογιστή που θέλεις να δεις, π.χ.
\\192.168.1.15\
ή το όνομά του
\\AsfodelusPC\
και τέλος.

Τέλος, προαιρετικά, δημιουργείς συντομεύσεις για τα παραπάνω με δεξί κλικ στο φάκελο που μπήκες, όπου θέλεις, π.χ. στην Επιφάνεια Εργασίας, για να τα έχει έτοιμα ο χρήστης σου.

Ε δεν νομίζω ότι για έναν λινουξά είναι δύσκολο να τα σκεφθεί αυτά.

Τα παραπάνω τα έχω κάνει εκατοντάδες φορές με απόλυτη επιτυχία, χωρίς ποτέ πρόβλημα.

OK αν θελουμε να ειμαστε αντικοιμενικοι δεν μπορουμε να παρουμε το “δεν νομιζω για εναν λινουξα” σαν βαση συζητησης. Το ζητημα ειναι οτι αν ηταν τα 10αρια τοσο ευκολα και τοσο τελειεα δεν θα ειχαν τα θεματακια τους.

Μερικοι απο μας τα εχουμε δει τα Windows απο τα 3.11 σε 5.25 ιντσων δισκετες (ουτε καν 3.5) μεχρι τα 10αρια. Εχουμε φαει τα σοθικα μας με μπλε οθωνες, drivers που ηταν ανυπαρκτοι ή κρασαραν το συστημα λογω ασυμβατοτητας (στην μεταβαση απο τα XP στα 7αρια γιατι τα (S)Vista τα παρακαμψαμε) και διαφορες αλλες ενδιαφερουσες τσαχπινιες. Ιους να δουν τα ματια σου απο την εποχη του MS-DOS κιολας δεν ειναι κατι καινουργιο το σπορ… αλλα το ζητημα ειναι οτι το αλλαλουμ που υπαρχει στα 10αρια δεν υπαρχει σε κανενα Desktop Environment σε καμια διανομη.

Οσο για ευκολεια… το μονο που μπορω να παρατηρισω ωσο ποιο αντικοιμενικα μπορω ειναι οτι τις ιδιες κινησεις που θα κανεις στο GNU/Linux θα τις κανεις και στα Windows. Με τον ιδιο τροπο ανοιγεις τα παραθυρα με τον ιδιο τροπο ανοιγεις εφαρμογες κανεις δεξι κλικ, αριστερο κλικ, drag & drop και ολα τα καλα. Και παλι μπορουμε να κανουμε Alt+Shift παρολο που σε καποια DE γινεται λιγο πιο δυσκολα… πχ GNOME3 παρολα αυτα και παλι μιας και γινει η ριθμηση αυτο ητανε. Χωρις να χρειαστει language pack ή κατι αλλο.

Δεν ειναι οτι ειναι πιο ευκολο το ενα απο το αλλο απλα διαφορετικο. Και δεν γινεται να κανουμε τo GNU/Linux να γινει σαν τα Windows (οσο και να προσπαθουν τα WindowsFX) αλλα ουτε και τα Windows θα γινουν ποτε GNU/Linux για απλους και ευκολονοητους λογους οσο και να προσπαθει το WSL2 με γραφικες εφαρμογες κλπ κλπ.

1 «Μου αρέσει»

Μα συμφωνώ σε όλα! Δεν καταλαβαίνω γιατί έκανες παράθεση εμένα.

100 φορές έχω πει ότι θεωρώ τα 10 πιο δύσκολα από τις εύχρηστες διανομές όπως π.χ. το Mint και επίσης 100 φορές έχω πει ότι τα αντιπαθώ σφόδρα και αν μπορούσα, θα έμενα με το Λίνουξ μόνο.

Τώρα για το “λινουξάς” ε όπως και να το κάνουμε, σήμερα ο μέσος χρήστης Λίνουξ κατά τεκμήριο είναι πιο προχωρημένος από αυτόν των Win. Εκτός αν του το έβαλε κάποιος άλλος και του το παρέδωσε έτοιμο, όπως έχω κάνει εγώ σε λαπτοπ για άτομα τρίτης ηλικίας… Τα οποία μια χαρά χειρίζονται το λαπτοπ και δεν τους λείπει τίποτα…