H ζωή με τα Windows

Ευκολα ειναι , τελεια δεν ειναι :slight_smile:

Εποχες dos , το antivirus “επιανε” … 5 ιους. Σαν τωρα το θυμαμαι. Ηταν μεγαλο κατορθωμα για το ιδιο το antivirus. Αρα να υπηρχαν ποσοι ιοι ? 10 ? Και πολλους λεω. Μην συγκρινουμε εκεινη την εποχη και τους ιους και την μηδαμινη διαδοση/υπαρξη του ιντερνετ (τουλαχιστον στην Ελλαδα) με το τι γινεται σημερα…

Η ευχρηστια των windows δεν ειναι μονο τα δεξι κλικς , αριστερα κλικς και τα drag & drops. Ουτε η μοναδικη δυσχρηστια του gnome 3 ειναι το πως θα ρυθμισεις το alt + shift.
Οταν λεμε , να ειμαστε αντικειμενικοι…να ειμαστε.

Αν θελουμε να ειμαστε αντικειμενικοι πρεπει να τα δουμε και τα καλα και τα κακα και των 6 κυριων DEs με αυτο των Windows. Αν θελουμε να ειμαστε αντικειμενικοι δηλαδη. Μονο τοτε μπορει καποιος να βγαλει αποτελεσμα.

Μιας και ο τίτλος του νήματος έχει να κάνει με τη ζωή με τα win , θα κάνω μια ερώτηση που ίσως σε κάποιους πιο έμπειρους στο εν λόγω λειτουργικό να φανεί βλακώδη - συγχωρήστε την απειρία μου.

Στο pc της συμβίας βρίσκονται εγκατεστημένα win10 home edition (ver. 2004 αν θυμάμαι καλά) .
Τις προάλλες προσπαθούσα να βρώ κάποια αρχεία μέσα από ένα φορητό backup drive και δεν μπορούσα να καταλάβω αν ο file manager των win έχει δυνατότητα να ανοίγει multiple tabs στο ίδιο παράθυρο. Ψάχνωντας λίγο στο νετ κατάλαβα πως “αναμένονται” απο παλιά και πως μαλλον πρέπει να εγκαταστήσω κάποιο additional λογισμικο για να έχω αυτή τη δυνατότητα (δεν το έκανα).

Κάνω κάπου λάθος ; Υπάρχει αυτή η δυνατότητα και λόγω ασχετοσύνης δεν μπορώ να την βρώ ;

Η δικτύωση είναι ακριβώς ίδια με αυτή στο Mint (μιλάω για το mint μιας και αυτό ξέρω πολύ καλά). Αν ρυθμίσεις από το menu των windows να μπαίνεις στα shares χωρίς κωδικό, τότε μπαίνει αυτόματα. Αν όμως ρυθμίσεις να μπαίνει με κωδικό θα πρέπει να βάλεις κωδικό στον χρήστη σου και όχι να τον αφήσεις κενό. Αν δεν βρίσκει υπολογιστές, τότε από το run -> \ip-τάδε μπαίνει 100% και μπορείς να κάνεις και map network disk και δεν ξανά ασχολείσαι.

Ta tabs στον explorer είχαν εμφανιστεί σε κάποια έκδοση αλλά η MS τα αφαίρεσε, δεν ξέρω για ποιον λόγο. Οπότε μόνο με 3d party πρόγραμμα μπορείς να έχεις. Επίσης μπορείς να χρησιμοποιήσεις τα power toys των 10ριων, όπου μπορείς να κάνεις custom διάταξη πολλών παραθύρων.

Γενικά πιστεύω πως τα πράγματα θα έπρεπε να είναι αντίθετα από ότι είναι τώρα, δηλαδή, οι power users να χρησιμοποιούσαν windows και οι απλοί χρήστες Linux. Τα windows σου δίνουν μια ελευθερία που δεν μπορεί να κατανοηθεί από τον απλό χρήστη, ενώ από την άλλη η ενσωματωμένη ασφάλεια του Linux θα του ήταν πιο χρήσιμη.
Υπάρχει μεγάλη ψηφιακή άγνοια και ψηφιακή αγραμματοσύνη εκεί έξω.

1 «Μου αρέσει»

Σε εχασα τελειως εδω. Λες οτι τα windows σου δινουν καποιες ελευθεριες που δε σου δινει το λινουξ ή λες κατι άλλο; Τι εννοεις βασικα οτι τα windows σου δινουν μια ελευθερια κλπ;

Σωστα , αλλα εσυ αναφερθηκες στο gnome 3 , για αυτο και εγω σχολιασα το εν λογω DE.

Οχι δεν κάνεις , ηταν στα πλανα να βαλουν multi tabs στον file explorer αλλα δεν εγινε ποτε. Εγκαταληφθηκε. Μονο με 3rd party εφαρμογη μπορεις να δεις tabs σε file manager…δυστυχως…

2 «Μου αρέσει»

Βασικά έχεις δίκιο, η σωστή λέξη είναι “ευκολία” και όχι ελευθερία. Θέλοντας να πω, ότι με απλά κλικ μπορείς να πειράξεις registry, administrative tools κτλπ, κάτι που σε linux θα ήθελες δικαιώματα, τερματικό κτλπ. Έτσι, ένας απλός χρήστης δύσκολα θα πειράξει σημαντικές ρυθμίσεις σε linux, χωρίς να το σκεφτεί και να το ψάξει πρώτα.

1 «Μου αρέσει»

Για να έχεις γράψει αυτό το άρθρο @Asfodelus, μάλλον ο πιτσιρικάς με το Fortnite, τον οποίο καταλαβαίνω απόλυτα, δε σε πρόσθεσε στα kill του. :joy:

1 «Μου αρέσει»

χρησιμοποιω linux εδω και 10 χρονια. τα windows σχεδον σε αχρηστεια. Παρ ολα αυτα ομως πολλα τα προβληματα με τα linux. οσο για σταθεροτητα τους μονο ως ανεκδοτο. Αναγκαστηκα να ξανα χρησιμοποιησω τα win 10 λογω web x. Ουδεμια σχεση με τα παλια προβληματα επι εποχης 7 και xp. κανενα προβλημα τα ελληνικα ηταν ελληνικα . Σκεφτομαι να ξανα επανελθω στα windows. Tα linux απλα να ξαναπαιζουν οσοι δεν εχουν καποια σοβαρη εργασια

1 «Μου αρέσει»

Οι ώρες οι καλές αδερφέ.
Του καθενός ό,τι του κάθεται καλύτερα.
Εμένα, πάλι, εδώ και καμιά 15αριά χρόνια το λίνουξ με έσωσε στη δουλειά και στο σπίτι από το χτικιό που λέγεται windows.
Όσες φορές από ανάγκη χρησιμοποιώ windows (βρε 10άρια, βρε 7άρια), τα καντήλια πάνε σύννεφο.

5 «Μου αρέσει»

Από win98 άρχισα με Linux (SUSE). Κάποια στιγμή στα XP εγκατέλειψα οριστικά τα win και είχα μόνο Linux. Δοκίμασα σχεδόν όλες τις διανομές. Έμεινα περισσότερο σε UBUNTU και αργότερα DEBIAN. Εδώ και πολύ πολύ καιρό χρησιμοποιώ ΜΙΝΤ. Κάποια στιγμή στο παρελθόν, να ένα ολοκαίνουργιο laptop με προεγκατεστημένο OS win7. Σκέφτηκα, “άστο μωρέ, τι στο καλό, και αυτό λειτουργικό είναι…”. Πάνω στο τετράμηνο χρήσης (ούτε κρύο ούτε ζέστη), "υπάρχει η δυνατότητα δωρεά εγκατάστασης των win10 (κάπως έτσι…) Τικάρω 'οχι. Το popup συνέχισε απτόητο για μερικές ημέρες και εγώ απτόητος έδινα την ίδια απάντηση. Κάποια στιγμή ένα pop up με ενημερώνει πως κάνει download τα win10 παρά το γεγονός πως είπα όχι και μετά πως κάνει αναβάθμιση σε win 10. Βρε σου είπα ΟΧΙ!!! Μεσαίο δάχτυλο power button για 4 δευτερόλεπτα… DEBIAN… ουφ ησύχασα…!! Έκτοτε ούτε σαν αστείο. … Δεν είμαι φανατισμένος, υπέρ του ενός ή του άλλου. Η εμπειρία μου λέει πως ένας χρήστης όπως εγώ που δεν χρειάζομαι εξειδικευμένα προγράμματα, δουλεύω κυρίως με κείμενα (lyx), το Linux είναι ιδανικό. Ποτέ δεν μπήκα στα ενδότερα του λειτουργικού, έμαθα όμως να "μαντεύω) την λύση όταν αντιμετωπίζω κάποιο πρόβλημα. Ήρθανε στιγμές που το καταράστηκα αλλά τα Win δεν μου φάνηκε ως εναλλακτική. Στην τελική τα win εκτός του ότι τραμπουκίζουν τον χρήστη, τα θεωρώ χαώδη. Κάθε φορά που χρειάστηκε να βρεθώ σε win αισθάνομαι χαμένος. Μάλλον γιατί δεν είμαι εξοικειωμένος με το λειτουργικό αλλά βλέπω και μόνιμους χρήστες Win μια από τα ίδια. Για να μην λέω πολλά, πιστεύω πως το linux είναι η καλύτερη επιλογή για χρήστες όπως εγώ χωρίς ιδιαίτερες γνώσεις περί των υπολογιστών. Τα win είναι καλά για όλους εκείνους που έχουν εμπειρία και γνώσεις στον τομέα ώστε να τα λειτουργούν σωστά. Τώρα γιατί αδαείς και άσχετοι χρησιμοποιούν win και όχι linux δεν μπορώ να απαντήσω… Μάλλον όπως ψηφίζουν, έτσι επιλέγουν και λειτουργικό… μάλλον.

2 «Μου αρέσει»

Aν και το θεμα ειναι χιλιοπαιγμενο και εχουν ακουστει τα επιχειρηματα και των δυο πλευρων απειρες φορες , ας σχολιασω αυτο που παραθεσα.
Ο αδαης χρηστης μπορει να εχει λογιστηριο και το προγραμμα του λογιστηριου να ειναι windows only. Ο αδαης χρηστης μπορει να ειναι η γκομενα που stream-αρει , δεν εχει γνωσεις Η/Υ αλλα εμαθε για τον χ,ψ λογο να δουλευει adobe premiere. Ο αδαης χρηστης μπορει να θελει να παιζει καποιο windows-only παιχνιδι. Ο αδαης χρηστης (υπαρκτο παραδειγμα - φιλος μου) , μπορει να ειναι 3d designer και να εχει μαθει να δουλευει εδω και πανω απο 20 χρονια την adobe suite , autodesk προιοντα και λοιπα windows only προγραμματα σχετικα με την εργασια του. Θα του πεις , κανε convert ολα τα προτζεκτς σου σε νεα προγραμματα ? Ξεκινα να μαθαινεις νεα εργαλεια , οταν ο χρονος ειναι χρημα για να βγει ο επιουσιος ? Αυτα δεν γινονται.

Αρα το οτι εβγαλες προσωπικα ενα συμπερασμα οτι το λινουξ ειναι για τους αδαεις χρηστες και δεν καταλαβαινω γιατι πανε και χρησιμοποιουν windows , καταλαβαινεις οτι δεν λαμβανει υποψη του οσα εγραψα παραπανω που ισχυουν στο 100%.

Μην σου πω , οτι το συμπερασμα σου δεν στεκει και πολυ και μπορω να σου επιχειρηματολογησω για το ακριβως αντιθετο. Αλλα οπως ειπα , ειναι χιλιοπαιγμενο εργο , μην λεμε τα ιδια.

10 σειρές πιο πάνω από το κομμάτι που παραθέτεις, γράφει ο OP:

To windows only πρόγραμμα λογιστηρίου, το adobe remiere, adobe suite, autodesk xyz και windows only game δεν είναι “δεν χρειάζομαι εξειδικευμένα προγράμματα”!
Άλλο πράμα λέει ο άνθρωπος!

Εγω σχολιασα το συμπερασμα στο οποιο κατεληξε , με την οποια λογικη και σκεπτικο το εκανε. Το συμπερασμα λοιπον ελεγε :

"Για να μην λέω πολλά, πιστεύω πως το linux είναι η καλύτερη επιλογή για χρήστες όπως εγώ χωρίς ιδιαίτερες γνώσεις περί των υπολογιστών. Τα win είναι καλά για όλους εκείνους που έχουν εμπειρία και γνώσεις στον τομέα ώστε να τα λειτουργούν σωστά. "

Αυτο το συμπερασμα λοιπον σχολιασα βασιζομενος οτι ο αδαης χρηστης μπορει και να χρησιμοποιει εξιδεικευμενα προγραμματα. Αυτο δεν τον κανει “μη αδαη” χρηστη.
Η κατηγορια αδαης χρηστης + μη χρηση εξιδεικευμενων προγραμματων ειναι μια υποπεριπτωση των αδαων χρηστων.
Οπως επισης το συμπερασμα οτι τα windows ειναι για αυτους που εχουν εμπειρια και γνωσεις στον τομεα , ουσιαστικα δεν ισχυει , κρινοντας εκ του αποτελεσματος. Αποτελεσμα που λεει οτι windows χρησιμοποιει και η κουτση Μαρια. Τοσο απλα.

Και όμως, “κρίνοντας εκ του αποτελέσματος”, ισχύει!!
Είπα

Το “σωστά” κάνει την διαφορά. Η όποια Μαρία μπορεί να χρησιμοποιεί win αλλά για ρίξε μια ματιά στον υπολογιστή της… Δύο και τρία antivirus (free εκδόσεις) ανενημέρωτα, επειδή κάποιο popup τους πληροφορούσε πως κινδυνεύουν… Άπειρα popup από trial εφαρμογές που διαγκωνίζονται στην οθόνη πιο θα εμφανιστεί πρώτο… ο υπολογιστής να σκούζει… Η Μαρία κάνει χρήση του υπολογιστή της και άλλοι κατάχρηση… Αυτή η καταγραφή στο τι συμβαίνει στο υπολογιστή της όποιας Μαρίας μπορεί να συνεχιστεί … Καταλαβαίνεις τι λέω… Δεν αρκεί να ξέρεις να πατάς τον διακόπτη.
Όταν έγραψα πως

έχω στο μυαλό μου αυτούς ακριβώς τους χρήστες που δεν χρησιμοποιούν εξειδικευμένα προγράμματα. Για τους άλλους που είναι υποχρεωμένοι, λόγω προγραμμάτων, η απάντηση είναι εύκολη… Είναι αναγκασμένοι (το είπες και εσύ).
Επαναλαμβάνω, πως σε κάθε περίπτωση, η συντήρηση των win ώστε να λειτουργούν απρόσκοπτα απαιτεί χρήστες με γνώσεις ενώ στο Linux τα πράγματα είναι πολύ πιο απλά.

1 «Μου αρέσει»

Ναι συμβαινουν αυτα σε καποιον βαθμο. Το οτι συνεχιζει η πλειοψηφια να χρησιμοποιει windows τι σημαινει ομως ? Γιατι η κουτση Μαρια συνεχιζει να τα χρησιμοποιει ενω δεν μπορει να τα χρησιμοποιησει…σωστα ?
Μηπως γιατι το λινουξ ειναι πιο τεχνικο και πιο περιπλοκο και αρα πιο δυσχρηστο ?

Ειναι γενικο συμπερασμα και ισως , λεω ισως , να ισχυει υπο προυποθεσεις. Ποιες προυποθεσεις ? Παρε ενα παιδι 10 χρονων που δεν εχει δει ποτε στην ζωη του καποιο λειτουργικο. Δωστου καποια σοβαρη και ευχρηστη διανομη λινουξ και δωστου και windows . Ισως να βολευτει με το λινουξ και δεν το δενω και κομπο…
Οταν το 99% των χρηστων μαθανε σε windows 95/98/xp/7/8/10 κλπ (επειδη το λινουξ ακομα εβγαζε τα πρωτα του δοντακια) , οπου τα πραγματα ηταν σταθερης εμφανισης , λειτουργικοτητας , ευχρηστιας , σε ορισμενο βαθμο (ενταξει τα προβληματα υπηρχαν και θα υπαρχουν στα windows) , και τον ριχνεις στο χαος των λινουξ διανομων , με τα απειρα διαφορετικα σε ολα τα επιπεδα DEs , package managers , software stores , εντολων τερματικου και σε ειδικες περιπτωσεις software και hardware τα πραγματα στην καλυτερη θα δουλεψουν με μαιμουδιες που θελουν…τεχνικες γνωσεις … τι περιμενεις να γινει ?
Να σου πω εγω τι θα γινει. Θα παει τρεχοντας στα windows.

Ειναι δικο σου συμπερασμα οπως και να χει και σεβαστο αλλα δεν συμφωνω. Θελω να πιστευω οτι τοσα χρονια που ασχολουμαι με το λινουξ , κατι εμαθα , και παρολα αυτα θεωρω μπελαλιδικη την συντηρηση μιας διανομης σε καθημερινη βαση και καθημερινη χρηση. Οχι δυσκολη , μπελαλιδικη. Για πολλους λογους , αν θες στους αναλυω…

η συντηρηση μιας διανομης λινουξ ειναι πολυ ευκολοτερη απο των windows. o χρηστης των windows μπορει να αφησει ανημερωτες εφαρμογες επ απειρον γιατι η ενημερωση γινεται αυτοματα με ειδοποιηση μονο για το λειτουργικο οχι για τις εφαρμογες. εκει πρεπει να ΚΑΤΕΒΑΣΕΙΣ καποιο εργαλειο που σιγουρα θα σου εγκαταστησει κι αλλα εκτος απο αυτο.στο λινουξ ενημερωνονται ΟΛΑ με μια κινηση.διανομες οπως πχ η μιντ ειναι φουλ αυτοματοποιημενες και ο χρηστης δεν θα ανοιξει τερματικο ποτε.σαν το αυτοκινητο. ο χρηστης δεν αρκει να ξερει μονο το κλειδι να βαλει για να εκκινησει. χρειαζεται και αλλα να ξερει.και αντιληψη στην οδηγηση.ευτυχως που στην ζωη μου δουλεψα 6 μηνες μονο windows. τοσο χρειαστηκε για να αρχισουν τα προβληματα μου. τωρα στο θεμα υπολογιστης ειμαι ξενοιαστος. 5 λεπτα αν βρεθω σε υπολογιστη με παραθυρα με πιανουν τα νευρα μου.

Η συντήρηση (να μην πω η χρήση) οποιουδήποτε λειτουργικού, σίγουρα θα έχει σκαμπανευάσματα αν δεν μάθεις να την κάνεις σωστά. Και οι περισσότεροι χρήστες δεν το μαθαίνουν ή δεν το κάνουν καθόλου.

Η κλασσική κατάσταση για μία εγκατάσταση Windows για έναν χρήστη που δεν έχει παιδευτεί να είναι καλός χρήστης, είναι να έχει τα πάντα στον δίσκο C:, μία επιφάνεια εργασίας γεμάτη με 500 φακέλους αρχεία και εικονίδια, ανενημέρωτες εφαρμογές, ένα broswer και ένα μενού δεξί κλικ γεμάτο με άχρηστα έως και malware προγράμματα, καθώς και 500 εφαρμογές του τύπου Mcafee, Chrome, Opera, AVG κλπ κλπ που εγκαθίστανται μόνες τους με την εγκατάσταση κάποιου άλλου εργαλείου. Να μην πω πως η μέση εγκατάσταση με ένα σοβαρό Scan από Antivirus βγάζει και μια 100οστή ύποπτα αρχεία κατά μέσο όρο. Και αυτό το λέω με την εμπειρία μου από τους 100άδες υπολογιστές γνωστών που έχω κληθεί να “φτιάξω γιατί κολλάνε”.

Αντιθέτως, η κλασσική κατάσταση για μια διανομή Linux είναι απλά να μην γίνονται updates, γιατί δεν τα κάνει ο χρήστης και να έχει μερικά εξτρά ppa που μπορεί να μην τα χρησιμοποιεί. Αυτή είναι η εμπειρία που έχω από τους 5-6 γνωστούς μου. Αλλά το πρόβλημα μου για να συγκρίνω είναι πως δεν βρήκα ποτέ κάποιον που να έχει Linux και να μην έχει ιδέα. Κάθε γνωστός με Linux που θα με φωνάξει είναι γιατί είτε έσπασε κάτι πολύ άσχημα στην εγκατάσταση και δεν μπορεί να καταλάβει πως να το φτιάξει ή βαριέται, είτε γιατί θέλει να κάνει μία πιο ασυνήθιστη ρύθμιση που δεν εμπιστεύεται να κάνει μόνος του.

1 «Μου αρέσει»

…με το βλέμμα στραμμένο στο λίνουξ!

Είναι αλήθεια ότι πολλά πράγματα στις μέρες μας (05/09/2021), όπως:
η ανακοίνωση της επίσημης κυκλοφορίας των windows11 με την λίνουξ εμφάνιση, και τις “περίεργες” απαιτήσεις σε hardware για ισχυρό virtualization,
το λίνουξ λειτουργικό της microsoft, το CBL-Mariner, το οποίο εκτός των άλλων θα επιτρέπει την εκτέλεση γραφικής διεπαφής εφαρμογών του wsl2,
ένα wsl2, στο οποίο μπορούμε ήδη να εγκαταστήσουμε περισσότερα από ένα λίνουξ λειτουργικά συστήματα,
ο winget διαχειριστής πακέτων της microsoft, “βασισμένος” στον appget, του προδομένου από τη συμπεριφορά της microsoft, προγραμματιστή του,
φανερώνουν τη βούληση των υπευθύνων της microsoft, για ακόμη μεγαλύτερα οφέλη για τους ίδιους αλλά και το ευρύ κοινό,
με το βλέμμα στραμμένο στο λίνουξ!
Ας ελπίσουμε ότι αυτός ο εναγκαλισμός δεν θα αποβεί μοιραίος για κάποιον.
Χωρίς υποκριτική διάθεση όμως,
το windows υποσύστημα λίνουξ 2, έχει πάρα πολλές βελτιώσεις και επιτρέπει σε λίνουξ χρήστες να δημιουργήσουν στα windows.
Παραδόξως ιδιαίτερα σε όσους δεν “λατρεύουν” το systemd, αφού ούτε και το wsl2 τα πηγαίνει καλά με αυτό.
Έτσι πολλοί προγραμματιστές έχουν αναπτύξει διάφορους τρόπους για να επεκτείνουν την λίστα των λίνουξ διανομών που μπορούν να εγκατασταθούν στα windows.
Η εμπειρία χρήσης βέβαια των λίνουξ διανομών, δεν συγκρίνεται και υπερτερεί σε σχέση με αυτή του υποσυστήματος των windows, ποιός ξέρει όμως ίσως αυτό αλλάξει σταδιακά με τις τρελές προδιαγραφές των windows11.
Για του λόγου το αληθές, μέσα από το powershell, με εγκατεστημένο το wsl2 στα windows:

wsl -l -o #βλέπουμε ποιες διανομές είναι επίσημα διαθέσιμες
wsl --install -d Ubuntu #εγκαθιστούμε για παράδειγμα έναν ubuntu server
wsl -s Ubuntu #κάνουμε τον ubuntu προκαθορισμένη διανομή για το wsl2
wsl -d Ubuntu #"τρέχουμε" τον ubuntu απευθείας από το powershell
wsl -t Ubuntu #σταματάμε τον Ubuntu server από το powershell
wsl --unregister Ubuntu #απεγκατάσταση της συγκεκριμένης διανομής
wsl -l -v #βλέπουμε ποιες διανομές έχουμε εγκαταστήσει

Νομίζω πως, όπως λέγαμε και στο γυμνάσιο, συγκρίνετε πορτοκάλια με αυγά. Προσπαθείτε να συγκρίνετε λειτουργικά ενώ στην ουσία συγκρίνετε ανθρώπους, ψηφιακά αναλφάβητους ανθρώπους.

2 «Μου αρέσει»