H ζωή με τα Windows

(δεν έχω χρόνο να εξηγήσω αλλά πολύ ενδιαφέρον θέμα), χοντρικά πες 10+pcs, όλα αρχαία, τα μισά win10, υπόλοιπα win7 (q6600/8G πρώτη φορά κράσαρε win σε v10), χοντρικά αποτελέσματα: win10 το πιο σταθερό win-ver. επίσης, το πιο εκνευριστικό (για όλους τους γνωστούς λόγους). το μεγαλύτερο πρόβλημά μου ever: (μετά την ανυπόφορη δικτύωση), το file system! για χρήστη μεγάλων έως τεράστιων αρχείων που διαμοιράζει δίσκους συχνότατα με άλλους, πραγματικά δεν έχω καταλήξει σε στατιστικό αποτέλεσμα αιτίας γιατί μπορεί να μην παίξει ανά πάσα στιγμή. πλέον, απλά μόνο ελπίζω. τα υπόλοιπα (gui, shop, ακόμα κι update) είναι εντελώς minus για μένα μπροστά στις λαχτάρες που έχω τραβήξει (όχι όμως κ το spy). δεδομένου ότι δεν παίζω ποτέ και δεν χρησιμοποιώ καμία μοντέρνα τεχνολογία w10 (όλα disabled), μου μένει μεν η σταθερότητα αλλά με πονάει εξαιρετικά το overload λόγω παλιών μηχανημάτων.

το γεγονός ότι δεν μπορώ να τα καταργήσω (λόγω εργασιακής συμβατότητας με συνεργάτες), αξιολογώ σαν καλό αφού δεν χάνω επαφή. σαν χομπίστας λατρεύω την… πολυπολιτισμικότητα :P κι επειδή επιβάλλεται το πολλαπλό hw για backup, μπορώ έτσι και πειραματίζομαι. αλλά σαν εργαζόμενος θα ήθελα πολλές φορές να μην χρειάζεται να ξαναφτιάξω τροχό για να… ξεκολλήσει το πρόβλημα κ να διεκπεραιωθεί η δουλειά μου. κι αυτό έως τώρα, μου συμβαίνει με ότι έχω δοκιμάσει (osx included) /…αλλά δεν έχω ικανό στατιστικό δείγμα με distros, θα δείξει.

2 «Μου αρέσει»

Το πρωτο που γραφεις ειναι προσωπικο αυθαιρετο συμπερασμα. Το δευτερο ειναι … προσωπικο αυθαιρετο συμπερασμα. Επειδη ετυχε μια φορα δεν παει να πει οτι εχει πιθανοτητα να ξανασυμβει , οπως δεν παει να πει οτι δεν εχει κιολας. Ειναι σαν να λεω , καποτε στην Γη επεσε ενας μετεωριτης … αρα στο μελλον μπορει να ξαναπεσει. Ε οχι , κατι που συνεβη στο παρελθον δεν δημιουργει την πιθανοτητα το ιδιο γεγονος να συμβει και στο μελλον…
Αν ειχαμε εσωτερικη πληροφορηση οτι οι τυποι που βγαζουν τα updates ξαφνικα βλακεψανε , οκ να βγαλουμε ενα συμπερασμα για την ποιοτητα των μελλοντικων updates…
Aσε που αυτο που συνεβη με εκεινο το update δεν επηρεασε τους παντες. Εμενα για παραδειγμα δεν με επηρεασε. Θα μου πεις και εναν να επηρεασε ειναι ζημια…δεκτο…απλα να μην πιθανολογουμε. Επειδη εσκαγαν οι μπαταριες στα samsung δεν παει να πει οτι θα σκανε στα μελλοντικα μοντελα. Εταιριες ειναι , μαθαινουν , δεν επαναλαμβανουν τα ιδια λαθη. Κανουν καινουργια :slight_smile:

Αυτο εχει καταντησει καραμελα. Εγω κανω τα παντα στο “κανουργιο” μενου ρυθμισεων. Στο παλιο , στο control panel δηλ , πρεπει να εχω μπει 5-10 φορες στην ζωη μου απο την αρχη της κυκλοφοριας των 10αριων. Συμφωνω παντως οτι γενικως οι ρυθμισεις ειναι λιγο αχταρμας…αλλα οκ βγαζεις ακρη στο τελος.

Ναι σε κανα core2duo σε μηχανικο δισκο. Μην ειμαστε υπερβολικοι. Σε συγχρονο μηχανημα με ssd , πανω απο ωρα δεν χρειαζεται μια εγκατασταση windows 10.

Δεν ξερω σε ποια εκδοση αναφερεσαι ή εχεις μεινει , αλλα με τα 10αρια δεν θες σχεδον κανεναν driver να περασεις. Ναι μεν για καποια parts περναει γενικους drivers αλλα το συστημα ειναι λειτουργισιμο. Η μονη αναγκη για drivers ειναι για την καρτα γραφικων. Για τα υπολοιπα υποσυστηματα πλεον ολες οι εταιριες εχουν αυτοματο εργαλειο που ανιχνευει μαρκα/μοντελο και σου κατεβαζει αυτοματα ο,τι driver λειπει ή δεν ειναι ενημερωμενος…κλικ κλικ κλικ…τιποτα χειροκινητο. Παντα μιλαμε για συγχρονα μηχανηματα και οχι 10ετιας ++.

Καλως ηρθες στον θαυμαστο κοσμο του ninite. Με ευχαριστεις μετα :slight_smile:
Μην μου πεις για ειδικο software που ισως θελει καποιος. Αυτο προφανως δεν μπορει να μπει σε καποια σελιδα στυλ ninite μιας και αυτο ασχολειται με free software , το οποιο ομως μπορει να καλυψει το 95% των αναγκων του χρηστη για να ξεκινησει την δουλεια του…

Ο κοσμος των Η/Υ δεν ειναι ενα μαγικο μερος με ξωτικα , νεραιδες και μονοκερους. Τα παντα εχουν λογικη , τεχνικη εξηγηση. Μην τα ριχνουμε ολα στο λειτουργικο , ενω τα προβληματα μπορουν να οφειλονται σε χιλιαδες λογους. Δεν λεω οτι τα windows δεν εχουν γενικοτερα προβληματα , αλλα δεν ειναι τοσο ασταθη οσο αφηνεις να εννοηθει οτι ειναι.

Τελος , ολα αυτα τα γραφω οχι για να υποστηριξω windows ή linux ή οτιδηποτε. Απλα θελω να περναει η σωστη εντυπωση στους αναγνωστες…

2 «Μου αρέσει»

Δηλαδή αν έχεις linux για τα προβλήματα φταίει το λειτουργικό αλλά αν έχεις windows υπάρχουν 1000 άλλοι λόγοι όπως πχ η πανσέληνος… Πραγματικά απορώ δεν μπορεί κάποιος χρήστης να είναι δυσαρεστημένος από τα Windows και απόλυτα ικανοποιημένος από το linux; Τόσο περίεργο είναι δηλαδή;

Στο λάπτοπ της γυναίκας μου (win10 Lenovo ThinkPad t430) μετά από μεγάλο update σταμάτησε να λειτουργεί το dvd και δεν υπάρχει τρόπος να ξανάλειτουργήσει… Άσε με τώρα…

1 «Μου αρέσει»

Aυτο ειναι δικο σου συμπερασμα και οχι δικο μου. Αλλα στατιστικα αυτο που λες μπορει και να ισχυει.

Τα windows , λογω της φυσης τους εχουν περισσοτερο ογκο αρχαριων/μην σχετικων με τεχνολογια χρηστες. Αυτο αμεσως σημαινει περισσοτερες πιθανοτητες να κανει ο χρηστης καποια κουτσουκελα. (1)
Τα windows , λογω της μεγαλης χρησης τους σε τοσα πολλα μηχανηματα , εχουν πηξει σε ιους/spyware/malware , κακογραμμενα προγραμματα/drivers κλπ κλπ. Αυτο το γεγονος σε συνδυασμο με το (1) ενισχυει αυτο που εγραψες.
Το λινουξ , λογω της φυσης του , προσελκυει πιο καταρτισμενους/εχοντας γνωσεις χρηστες . Αυτοι εχουν πολυ μικρη πιθανοτητα να ξεσκισουν κατι στο συστημα τους. Δεν ειπα μηδενικη , αλλα πολυ μικρη.
Το λινουξ , λογω της φυσης του , δεν χρειαζεται antivirus / bloatware κλπ οποτε το να γινει καποια στραβη απο την χρηση αυτων ειναι μικρη.
Το λινουξ , λογω της φυσης του , δεν χρειαζεται drivers μιας και το 99% αυτων ειναι στο κερνελ. Αρα το να συμβει καποια στραβη απο κακογραμμενο/λαθος/βλαμενο driver ειναι μικρη.

Στατιστικα λοιπον , αν λαβουμε ολα τα παραπανω , που ειναι γενικες εκτιμησεις που αγγιζουν αρκετα την αληθεια , αυτο που εγραψες αγανακτισμενος , μπορει και να ισχυει για την πλειοψηφια των προβληματων στα δυο λειτουργικα.
Δεν αναφερομαστε σε προβληματικο hardware που εκει ο,τι λειτουργικο και να βαλεις , ο,τι και να κανει ο χρηστης , το οτι θα σκασει το προβλημα καποια στιγμη ειναι αναμενομενο.

Το τι συνεβη σε εσενα , εμενα και στον αλλον καποια στιγμη σε ενα μηχανημα … δεν λεγεται στατιστικο δειγμα ικανο για να οδηγησει σε ασφαλη συμπερασματα :slight_smile:

1 «Μου αρέσει»

Μα, δε μίλησα για προβληματικό hardware, το dvd είναι μια χαρά, τσεκαρισμένο υπάρχει γενικό θέμα από την έκδοση 1903 και μετά… Και όταν μιλάμε για ένα λειτουργικό βάζουμε στην εξίσωση όλους τους παράγοντες μέσα και όχι ότι μας βολεύει… Γιατί αφαιρείς πχ τους ιούς, είναι μέρος της καθημερινότητας ενός χρήστη windows

Μα εισαι ισα ισα που τους εβαλα. Αλλα τους ιους δεν τους βαζει το λειτουργικο. Τους βαζει ο ανιδεος χρηστης. Και το ανιδεος το λεω με πολλη αγαπη. Ας μην το πω ανιδεος , να το πω τεχνολογικα αναλφαβητος. Εγω γιατι δεν εχω κανεναν ιο εδω και χιλιαδες χρονια στα windows ?
Ενα avast εχω εγκατεστημενο και τιποτα αλλο. Αλλα ξερω οτι αν κατεβασω κανα παιχνιδι/προγραμμα απο torrent θα το περασω απο χιλιους ελεγχους πριν το λειτουργησω.
Αν δω αρχειο του στυλ “Μαιρουλα_Γυμνη.jpg.exe” θα την ψιλιαστω την δουλεια.
Αρα ναι , ο ιος ειναι μερος της ζωης μας με τα windows , αλλα δεν ειναι υπαιτιοτητα του λειτουργικου. Μονο αν θεωρησεις οτι η διαδοση του λειτουργικου ειναι υπαιτιοτητα που στοχευεται απο τους ιους…

Για να το θέσουμε αλλιώς τα Windows είναι πολύ ποιο φιλικά και εύκολα για τον χρήστη, τουλάχιστον σε αυτό το κομμάτι. Για να σπάσεις ένα σύστημα με Linux θέλει να γνωρίζεις το πως και να το προσπαθήσεις. Το τερματικό δεν είναι για τον καθένα.

Αντίθετα τα Windows κάνουν τα πάντα για να διευκολύνουν τον χρήστη. Αρκεί να ανοίξεις τον υπολογιστή, να τον συνδέσεις στο δίκτυο και να περιμένεις επαρκή χρόνο. Η δουλεία θα έχει γίνει απο μόνη της.

1 «Μου αρέσει»

Το αυτο. Επισης στο λινουξ ειναι λιγο πιο ευδιακριτη η στιγμη που δινεις administrative (root) permissions σε κατι. Σου ζηταει τον κωδικο , και προχωρας. Καταλαβαινεις (αυτοι με την στοιχειωδη αντιληψη) , οτι εδω δινω το ΟΚ σε κατι να εκτελεστει ως Administrator…αρα λιγο προσοχη.
Το αναλογο στα windows ειναι ενα popup που κανείς δεν διαβαζει τι λεει , στο πισω μερος του μυαλου μας εμεις που γνωριζουμε ξερουμε τι ειναι και παταμε ΟΚ. Ο υπολοιπος πληθυσμος θεωρει οτι ειναι ενα παραθυρο που ενω δεν ξερει τι κανει απλα πρεπει να πατησει το ΟΚ για να προχωρησει η δουλεια… Και καπου εδω εγινε η στραβη…

Στο λινουξ θα σπασει το συστημα οταν εισαι νεοεισερχομενος και αρχιζεις και παιζεις στο τερματικο ή αν εισαι βλαμενος και ενω σου δινει καποιος προσβαση στο συστημα του ( VM + root access) εσυ το καλυτερο που σκεφτηκες να κανεις ειναι rm -rf / , θεωρωντας οτι εγινες μαγκας ενω δεν πηρες χαμπαρι οτι ησουν σε VM :slight_smile:
(Αληθινη ιστορια μεταξυ δυο χρηστων στο “διπλανο” φορουμ , τρελο γελιο :slight_smile: )

Οπότε για το ότι δεν παίζει σωστά η κάρτα σου σε linux φταίει ξεκάθαρα η Nvidia και οι επιλογές σου και όχι το λειτουργικό σύστημα! Σωστά;

Mα ειπα εγω οτι δεν φταιει η nvidia ? Ειδικα στο θεμα nvidia - linux ειναι περισσοτερο απο δεδομενο οτι φταιει η nvidia.
Τι σχεση εχει αυτο ομως με την υπαρξη ή μη ιων σε ενα λειτουργικο , με τον τροπο που περνανε λογω απειριας χρηστη ( στα windows ) και υπαρξη ή μη κακογραμμενων προγραμματων/drivers σε ενα λειτουργικο , κυριως στα windows βασικα.

Δηλαδη απο την μια λεμε δεν φταιει το λινουξ που η nvidia τον παιζει με τους drivers και γενικοτερα βασικα , που ισχυει , αλλα απο την αλλη λεμε αα φταινε τα windows γιατι δεν δουλευει η ταδε συσκευη ενω μπορει καλλιστα να φταιει ο driver του κατασκευαστη.
Δεν μιλαμε για την περιπτωση του dvd στο φορητο , εκει ναι μπορει να φταιει η ενημερωση των windows (κατα πασα πιθανοτητα), μπορει και οχι , μην γενικευουμε…
Στατιστικα αναλυουμε το θεμα , δεν εχουμε γνωση της καθε περιπτωσης …

Ξερω δυο περιπτωσεις ανθρωπων (o ενας ειναι και χρηστης λινουξ επισης) που δεν εχουν κανενα antivirus στα παραθύρια και ποτε δεν ειχαν προβλημα με ιους. Ομως προσεχαν που, πως, και τι εκαναν (δηλαδη δεν ειναι ασχετοι γενικοτερα).
Συμπερασμα, η συμπεριφορα του χρηστη στο διαδικτυο και γενικοτερα ειναι πιο σημαντικη απο το τι λειτουργικο χρησιμοποιει…

Εγω παντως δεν πολυκαταλαβα πως το εσπασα και δεν το προσπαθησα και πολυ, αλλά για μενα το σημαντικο εδω ειναι οτι σου δινεται η δυναμη να το σπασεις αμα θες :smile:
Θα ελεγα οποιος εδω δεν εχει σπασει συστημα με λινουξ να σηκωσει το χερι, αλλά δεν το λεω γιατι φοβαμαι μην ειμαι ο μονος :smile:

4 «Μου αρέσει»

Εγώ πάλι θα έλεγα πως θα είχες σπάσει κάθε ρεκόρ σε like :stuck_out_tongue:

1 «Μου αρέσει»

Πόσο, μα πόσο γέλασα, δεν ξέρεις…
https://www.howtogeek.com/658194/windows-10s-new-update-is-deleting-peoples-files-again/
Προσοχή στη λέξη “again”…

2 «Μου αρέσει»

Κατα πασα πιθανοτητα γιατι δεν καταλαβες τις λεξεις που εγραψα και κατ’επεκταση τις εννοιες που περιεγραψα. Ξαναδιαβασε το προσεκτικα αυτη την φορα και αν εχεις αποριες εδω ειμαι.
Προσοχη στην λεξη “προσεκτικα”…

Η ειρωνία να λείπει. Τέτοιες συμπεριφορές εκεί που σε παίρνει.

1 «Μου αρέσει»

Το προβλημα με τα Windows ειναι οτι με τις πρακτικες του τις “ευκολιες” του και το workflow του δεν μαθαινει στον χρηστη να ειναι “προσεκτικος”. To UAC αντι να ειναι ενα popup μπορει απλα να ειναι ενα password field. Τοσο πολυ ολοι οι engineers στην Microsoft δεν μπορουσαν να το βαλουν; Οχι βεβαια ειναι σχεδιαστικη επιλογη. Ευκολεια που γυρναει μπουμερανγκ και αναρωτιουνται οι χρηστες… μα τι εκανα λαθος; Αφου ετσι μας εχουν πει; Δεν εχω δει πουθενα σε κανενα tutorial στο Internet και στο youtube κλπ κλπ… προσοχη σε αυτο το σημειο γιατι μπορειτε να χαλασετε το συστημα σας. Αλλα και να το πουν… ο χρηστης που θα δει απλα το screenshot και τον youtuber να τα προσπερναν με χαρακτηριστικη ανεση χωρις σκεψη… θα πει… ναι ετσι γινεται αυτο θα κανω και θα λυσω το προβλημα μου ή θα εγκαταστησω το προγραμμα ταδε.

Απο εκει αρχιζουν ολα τα θεματα. Ο χρηστης ειναι ο πιο αδυναμος κρικος. Αυτον πρεπει να δυναμωσουμε. :slight_smile:

1 «Μου αρέσει»

Αν παραβιαζω κανονισμους του φορουμ με το προηγουμενο ποστ μου , υπαρχουν moderators να επιληφθουν. Ως τοτε συμπεριφορες αστυφυλακα να υιοθετεις σε χρηστες που σε παιρνει…
@GNUTechie Δεν διαφωνω σε αυτα που γραφεις , αλλα απο καποιο σημειο και περα πρεπει να αρχισει να καταλαβαινει καποια πραγματα και ο ιδιος ο χρηστης.
Αν κατεβασει καποιο προγραμμα/παιχνιδι με ιο , παει να το εγκαταστησει , υπουλως ζητησει administrative permissions , τα windows του βγαλουν 20 popups , βαλει 10 φορες τον κωδικο του , και αφου το εγκαταστησει γεμισει 40 ιους … πως θα μπορουσαν τα windows (και οποιο λειτουργικο) να τον προειδοποιησει ή να του ανοιξει τα ματια ?
Μηπως να πεταει και κανα popup του στυλ “Αμα το κατεβασατε απο τορρεντ , τσεκαρετε το με κανα antivirus πριν την εγκατασταση !!” ?
Το λειτουργικο μπορει να προστατεψει τον χρηστη μεχρι ενα σημειο. Απο κει και περα θελει προσωπικη ενασχοληση απο τον ιδιο τον χρηστη να αρχιζει να ψιλιαζεται τι συμβαινει στο διαδικτυο και οτι δεν ειναι ολα ροδινα και ευχαριστα…

Σε αυτο συμφωνω, απλα αυτο που λεω συνηθως οταν μιλαμε για ευκολεια χρησης ειναι οτι καποια πραγματα δεν μπορουν να ειναι ευκολα ανεξαρτητως του λειτουργικου που δουλευουμε. Δεν μπορουμε να κρυβουμε πτυχες του λειτουργικου πισω απο GUI και να δινουμε την αισθηση στον χρηστη οτι ειναι καλυμενος οτι χαζομαρα και να κανει. Το κακο εχει αρχισει χρονια τωρα αλλα ηταν λιγοτερο κακο διοτι οι χρηστες ειχαν διαφορετικες συνηθειες. Τα (Σ)Vista και τα 7αρια βαλαν το UAC στο προσκηνειο αλλα και παλι η φιλοσοφια του Next-> Next-> Next δεν ειναι αρκετη να αλλαξει τις συνηθειες των χρηστων. Συν του οτι το UAC δεν βγαινει για προγραμματα που ειναι bundled με το κυριος προγραμμα στο Setup/Install αρχειο ειτε EXE ή MSI. Ετσι παταει καποιος OK μια φορα και ολα τα υπολοιπα προγραμματα εγκαθηστονται και δεν υπαρχει ουτε μια λιστα με απαγορευμενα προγραμματα για να σταματαvε τα adware κατι που θα μπορουσε να γινει αν η MS ειχε βγαλει πιο αυστηρα κριτιρια για το τι γινεται εγκατασταση στο συστημα…

Δεν εχω κατι εναντιων των Windows αλλο απο το οτι ειναι κλειστο εκει που δεν πρεπει και δεν σου δινει ολα τα options στο καινουργιο του GUΙ που σημαινει οτι και παλι θα πρεπει να εχει Control Center μαζι με το καινουργιο Settings που μονο αν εισαι ψημενος με τα Windows θα σκευτεις να ψαξεις.

Ενα αλλο παραδειγμα… ειναι τα online accounts με τα οποια τα Windows 10 ειναι συνδεδεμενα και δουλευουν. Αν θες να κανεις password recovery πρεπει να κανεις ολων των ειδων τα τερτιπια για να βγαλεις ακρη και να ξαναμπεις στο account σου. Με local account αυτο γινεται ευκολα αν μπεις με το Offline NT Password & Registry Editor και το σβηνεις για να μπεις και να το ξαναβαλεις οπως θες.

Ασε που για να φτιαξεις local accounts στην τελευταια εκδοση των Windows 10 δεν υπαρχει αλλος τροπος απο το να βγαλεις το desktop η laptop εκτως Internet, γιατι δεν υπαρχει πια η επιλογη να το κανεις αυτο κατα την εγκατασταση των Windows 10 απο την 1903 και μετα.

@GNUTechie Τι να σου πω ? Οτι δεν ειναι ετσι ? Ετσι ειναι :slight_smile:
Απο ο,τι καταλαβαινω η microsoft προσπαθει να φτιαξει ενα οικοσυστημα σαν της Apple. Με online accounts , store , telemetry κλπ.
Της βγει δεν της βγει , αν ειναι καλο ή οχι , αν ακολουθει σκιωδεις τακτικες ή οχι νομιζω ξερουμε τις απαντησεις.
Το θεμα ειναι οτι η μεγαλη μεριδα των χρηστων , των αδαων , αυτων που κοιτανε να κανουν την δουλεια τους χωρις να σκοτιζονται πολυ , απλα επιλεγουν τα windows για την ευχρηστια τους και για το οτι τα παντα λειτουργουν στα windows… Aρα δεν βρισκουν λογο να πανε καπου αλλου ασχετως αν το καπου αλλου κανει την δουλεια τους καλυτερα ή τουλαχιστον στον ιδιο βαθμο με τα windows…

Εγω σαν χρηστης που ανα διαστηματα παιζω και με τα 2 λειτουργηκα linux σαν main OS απο επιλογη γιατι το γουσταρω και ειναι ενα απο τα χομπυ μου και windows απο αναγκη γιατι μονο εκει μπορεις να παιξεις σωστα τα games…Τα τελευταια 7 χρονια που εξαιτιας της συνεχης τριβης μου με το linux στην ουσια με “εκπαιδευσε” και με εκανε πιο συνειδητοποιημενο και προσεκτικο χρηστη, οποτε εχουν να μου δημιουργηθουν θεματα και προβληματα στα windows πολλα χρονια, πλεον οταν τα εγκαθιστω δεν βαζω κανενα τριτο antivirus μονο windows defender, οποτε απο τη μερια μου ειμαι καλυμενος, (αυτον τον καιρο δεν εχω βεβαια win, οποτε γλιτωσα τα τελευταια αμφιλεγομενα updates που εχει γινει ενας ψιλοντορος και δεν εχω αποψη).

Το αρνητικο των win για μενα το κακιστο UI, το χαος με τις ρυθμισεις ο file manager που ποτε δεν μου αρεσε…πρεπει καποια στιγμη να κανει κατι με αυτο η MS στην τελικη ας αντιγραψει το UI της apple η καποιο απο τα γνωστα που υπαρχουν στο Linux.

Επισης θα ηθελα πολυ να δω αυτο που λενε τωρα τελευταια για windows με linux kernel και να γινουν τα windows προγραμματα ενα layer του OS σαν το proton στο steam.