GNOME: Επαναφορά στις αρχικές του ρυθμίσεις όταν έχει σπάσει το σύμπαν

Το Gnome desktop, φαινομενικά για την πλειονότητα των χρηστών δεν εμφανίζει κανένα πρόβλημα και μάλιστα είναι αρκετά ανθεκτικό στο “ξύλο” που του ρίχνουμε με τα themes, icons, customizations. Παρόλα αυτά το GNOME δεν αρέσκεται… σε αυτά όπως έχει συζητηθεί και παλιότερα στο παρακάτω νήμα:

Κάποια στιγμή λοιπόν θα βρεθεί μια ασυμβατότητα και θα τα ρημάξει όλα με αποτέλεσμα ίσως να μην μπορείτε να μπείτε καν στο desktop.

To φαινόμενο είναι πιο συχνό σε Rolling Release διανομές όπου κάποιο extension, theme κλπ δεν παρακολουθεί τις εξελίξεις του GNOME και μόλις έρθει κάποια αναβάθμιση π.χ. από GNOME 41 σε 42 να σκάσει όλο στα μούτρα μας.

Προσωπικά, εδώ και δύο μήνες είμαι το προσωπικό μου πειραματόζωο για να δω αν μπορώ να χρησιμοποιήσω το GNOME όπως μας το παραδίδουν οι δημιουργοί του. Καθαρό, μανήσιο, γνήσιο… πως να το εξηγήσω αλλιώς…

Έλα μου όμως είχα ξεχάσει ανοιχτό ένα extension/tweak το οποίο νόμιζα ότι είναι του GNOME… Έτσι σήμερα ανοίγοντας το PC και μόλις πήγε να μπει στον λογαριασμό… μπούμ:

Ευτυχώς, πάντα έχω έναν επιπλέον λογαριασμό χρήστη που δεν τον χρησιμοποιώ και τον έχω για έκτακτες ανάγκες όπως η παραπάνω. Μόλις μπήκα σε αυτόν τον λογαριασμό, φόρτωσε κανονικά το GNOME. Όπα…, λέω… κάτι μάλλον πήγε στραβά με τον κανονικό λογαριασμό.

οπότε ανοίγω τερματικό και συνδέομαι στον “προβληματικό” λογαριασμό:

su - onoma_xristi_allou_logariasmou

έπειτα ελέγχω τα αρχεία log:

journalctl -b -g gnome

όπου άρχισαν να φαίνονται κάτι ωραιότατα “Failed to load Gome Session” και άλλα…

Οπότε, ήρθε η ώρα να ξεκινήσουμε με μια καθαρή έκδοση του GNOME.
Κάνοντας αναζήτηση βρήκα το παρακάτω :

Αφού ήμουν συνδεδεμένος από τερματικό στον λογαριασμό που είχε πρόβλημα, αυτό που μπορούσα να εκτελέσω είναι ο τελευταίος τρόπος :

mv ~/.config/dconf/user ~/.config/dconf/user_bak

Έπειτα, logout και ξανά login για να δω … φως…

Πρόλαβα μόνο να προσθέσω κάποιες συντομεύσεις, λίγο πριν πω τον πόνο μου.

Τέλος καλό, όλα καλά…
και themes / icons / extentions … ποτέ ξανά !!!..

(… ή μήπως να δοκιμάσω κάτι που μου γυάλισε στο μάτι…

8 «Μου αρέσει»

Καλο το κολπο με τον καινουργιο λογαριασμό χρήστη.θα φτιαξω εναν αμεσως.Thanks.

3 «Μου αρέσει»

δώσε και σε αυτόν admin δικαιώματα και μπες απλά μια φορά. Μετά μην τον χρησιμοποιήσεις ποτέ !

1 «Μου αρέσει»

Δηλαδή αυτό που έφταιγε ήταν το περιεχόμενο μέσα στο $HOME/.config/dconf/$USER ; Αν ναι, τότε φαντάζομαι μία άλλη λύση θα ήταν:

  1. Να ξεκινησεις το PC σε runlevel χωρις γραφικό αλλά με network ή απλά να αλλάξεις TTY και να κανεις login από τερματικό. πχ CRTL+ALT+F2; telinit 3; systemctl stop gdm;
  2. Να βρεις ποιο πακέτο εγκατέστησε αυτόν τον φάκελο πχ rpm -qf $HOME/.config/dconf/
  3. Να το σβήσεις και να το κάνεις force install ξανά. πχ rm $HOME/.config/dconf/
  4. Τέλος να κάνεις restart το gnome σε κανoνικό graphical runlevel. πχ systemctl start gdm, CTRL+ALT+F5 (ή F6 δεν θυμαμαι καλα).
1 «Μου αρέσει»

Φυσικά αν είχα χρόνο θα το έψαχνα να δω τι φταίει, αλλά εκείνη την ώρα έπρεπε να ξεκινήσω δουλειά.

Επίσης δεν με ενδιέφερε και τόσο, γιατί όπως είπα πλέον χρησιμοποιώ pure Gnome όποτε ένα hard reset ήταν απλούστερη λύση

1 «Μου αρέσει»

Δεν είναι απλά κάποιο πρόγραμμα. Έχω γράψει έναν οδηγό εδώ:

2 «Μου αρέσει»

Τι εννοείς pure; Το κάνεις κάθε φορά compile μονος σου;

Επισης, για hard reset θα ήταν φαντάζομαι το dconf reset -f /org/gnome/; Δεν ξερω ομως, εχω να χρησιμοποιησω πανω απο 5 χρονια Gnome.

Νομίζω το εξήγησα στο αρχικό μου thread. Έκανα ένα πείραμα 2 μήνες και κατάφερα να μην χρειάζομαι κανένα extension / customization / theme στο GNOME. Το χρησιμοποιώ όπως βγαίνει upstream

1 «Μου αρέσει»

Πολύ ενδιαφέρον! Χρησιμοποιώ gnome, αρκετά χρόνια και Libreoffice στο οποίο, ρυθμίζω, τα χρώματα σκούρα και τα γράμματα άσπρα. Όμως, μετά, την τελευταία αναβάθμιση, του gnome, πριν από ένα μήνα, η ρύθμιση αυτή, στο Libreoffice, δεν γίνεται και η σελίδα έχει την παρακάτω μορφή. Αν επανέφερα τις αρχικές ρυθμίσεις, στο gnome, θα μπορούσε να διορθωθεί η κατάσταση, στο Libreoffice;

Δυστυχώς δεν μπορώ να το γνωρίζω αυτό. Δεν χρησιμοποιώ Libreoffice

Ευχαριστώ, για την απάντηση.

1 «Μου αρέσει»