Frozen-bubble ανάλυση οθόνης

Έχω ένα πρόβλημα με το παιχνίδι του τίτλου σχετικά με την ανάλυση της οθόνης. Το παιχνίδι από προεπιλογή ξεκινάει σε παράθυρο, το οποίο όμως είναι πολύ μικρό για την ανάλυση της οθόνης(1920Χ1080). Μετά από λίγο ψάξιμο, βρήκα ότι δεν υποστηρίζει αλλαγή μεγέθους αλλά μπορεί να τρέξει σε fullscreen με την εντολή "frozen-bubble --fullscreen). Το πρόβλημα είναι όμως ότι με αυτή την παράμετρο, ενώ ξεκινάει σε fullscreen, η οθόνη είναι μαύρη και μόλις το κλείσω(αναγκαστικά) αλλάζει και την ανάλυση στο desktop(σε 1280Χ1024 νομίζω). Δοκίμασα να το τρέξω και εκτός gnome3, σε άλλο tty το οποίο χρησιμοποιώ για να τρέχω παιχνίδια μέσω ενός πολύ μικρού window manager(smallwm), αλλά κι εκεί είχα το ίδιο αποτέλεσμα. Σε ένα δεύτερο pc που είναι κι εκεί εγκατεστημένο λειτουργεί κανονικά σε fullscreen, αλλά εκεί η οθόνη έχει μικρότερη ανάλυση(1440Χ900).
Η ερώτηση μου λοιπόν είναι, αν υπάρχει κάποιος τρόπος να το τρέχω σε κάτι σαν virtual desktop, όπως γίνεται με το wine, με μικρότερη ανάλυση.

Ένας απλός τρόπος

Xephyr -br -ac -noreset -screen 800x600 :1 &
export DISPLAY=:1.0
frozen-bubble --fullscreen
1 «Μου αρέσει»

Μόλις το δοκίμασα, αλλά παρότι αλλάζει το παράθυρο στην ανάλυση που βάζω, το παιχνίδι αγνοεί την παράμετρο “fullscreen” και εξακολουθεί να είναι σε μικρότερο παράθυρο.
EDIT:
Δοκίμασα επίσης την εναλλαγή σε ολόκληρη οθόνη μέσω του πλήκτρου “f” που κάνει αυτή τη δουλειά, αλλά και πάλι δε μεγαλώνει το παράθυρο, απλά μεταφέρεται στην πάνω δεξιά γωνία.

Δεν νομιζω οτι το παιχνιδι ειναι σχεδιασμενο να τρεχει fullscreen οπως τα αλλα παιχνιδια. Ακομα και σε 1600x900 σε fullscreen βλεπω μαυρο σε μεγαλο μερος απο τα δεξια και αριστερα της οθονης. Αυτο εμενα μου λεει οτι το παιχνδι απο κατασκευης του κανει scale βαση του υψους και οχι του πλατους

Δεν ξέρω τι υποστήριξη έχει σε αναλύσεις και δυστυχώς φαίνεται πως έχει σταματήσει ή ανάπτυξή του μιας και δεν είναι δυνατή ούτε η πρόσβαση στην ιστοσελίδα του παιχνιδιού. Πάντως σε pc με οθόνη με μέγιστη ανάλυση 1440Χ900 εμφανίζεται σε ολόκληρη την οθόνη κανονικά(βέβαια είναι τραβηγμένο ως προς το πλάτος της οθόνης).
Αυτό που όμως θέλω εγώ ουσιαστικά είναι ένας τρόπος να τρέχει σε μεγαλύτερο παράθυρο. Επειδή όμως μόνο υποστήριξη fullscreen φαίνεται να διαθέτει, προσανατολίστηκα προς τα εκεί. Πάντως με το xephyr ότι ανάλυση και να έβαλα παραμένει στο ίδιο μέγεθος.
EDIT:
Δοκίμασα ν’ αλλάξω την ανάλυση σε 1440Χ900 πριν τρέξω το παιχνίδι και σ’ αυτή την περίπτωση τρέχει σε ολόκληρη οθόνη. Και πάλι βέβαια, αλλάζει η ανάλυση της οθόνης μόλις βγω απ’ το παιχνίδι(δεν παραμένει 1440Χ900 αλλά μάλλον γίνεται 800Χ600, μιας και παράθυρα και γραμματοσειρές μεγαλώνουν πολύ). Επίσης αλλάζει και η ρύθμιση σε “Μονή Οθόνη”(έχω 2 οθόνες συνδεδεμένες) και μετά απ’ αυτό δεν είναι δυνατή αλλαγή dual monitor, μόνο το “Μονή Οθόνη” λειτουργεί οπού εκεί μπορώ να αλλάξω την ανάλυση.

Δεν υποστηρίζει μεγαλύτερες αναλύσεις, αλλά κατάφερα να το κάνω να εμφανιστεί σε όλη την οθόνη με την βοήθεια του Lutris.

Παίξε λίγο με τις παραμέτρους ίσως πετύχεις καλύτερο αποτέλεσμα.

1 «Μου αρέσει»

Τελικά βρήκα κι εγώ τρόπο προσπαθώντας να το τρέξω σε 2ο xserver. Λόγω λάθους στο script που έφτιαξα(export DISPLAY=:1.0), ξεκίνησε κανονικά στον πρώτο σε ανάλυση 1440Χ900 χωρίς όμως να αλλάξει την ανάλυση στο desktop.
Έτσι τρέχοντας το παρακάτω script έχω το επιθυμητό αποτέλεσμα

    export DISPLAY=:1.0
    xrandr --output HDMI-A-0 --mode 1440x900
    frozen-bubble --fullscreen
    xrandr --output HDMI-A-0 --mode 1920x1080