Εντυπώσεις απο την χρήση του MX Linux (με ή χωρίς systemd)

Σήμερα το πρωί, 3.7.2022, ανοίγοντας τον Libreoffice Writer, ξαναθυμήθηκα, ότι δεν ρυθμίζονται τα χρώματα και ο Gnome, σταμάτησε τις extensions, argos, dash to dock κ.ά., μετά την αναβάθμιση, του Μαΐου… και ξανανευρίασα…

Ύστερα από ένα αρχικό, “απολαυστικό, εξαμηνιαίο, παίδεμα”, για να το εγκαταστήσω, “κόλλησα”, εδώ και αρκετά χρόνια, στο Archlinux-Gnome! https://cerebrux.net/2017/06/29/egkatastasi-arch-linux-se-bios-pc/

Άριστη διανομή!

Βέβαια, με το παραμικρό πρόβλημα, κάνω “κλασική” επανεγκατάσταση, μέσα σε λίγες ώρες ή, όταν βιάζομαι, χρησιμοποιώ εγκαταστάτη Archon ή Calameres. https://users.auth.gr/users/4/7/050074/public_html/A5%2000%202.%20Arch%20Linux.pdf
Χρησιμοποίησα, κατά καιρούς και διανομές, SalientOS, Arcolinux, EndeavourOS…, όμως, ξαναγυρίζω, στο “κλασικό” Archlinux-Gnome…

Σήμερα, όμως, το αποφάσισα. Θα εγκαταστήσω το Archlinux-Xfce! Δεν περιμένω, άλλο να “διορθωθεί” το Gnome, που “δουλεύει”, σε όλες τις διανομές, όπως διαπίστωσα στο Virtualbox, εκτός απ’ το δικό μου, Archlinux!

Η εγκατάσταση έγινε, σε ένα τέταρτο…, μόνο, που ο calamares, εγκατέστησε το Archlinux σε UEFI κι έπρεπε, να χρησιμοποιώ F12, για το booting, επειδή το σύστημά μου, είναι BIOS… Πάντοτε την “πατάω”…, γιατί, πρέπει να πω, ότι είμαι “χρήστης”, με περιορισμένες γνώσεις.

Επανέλαβα την εγκατάσταση, με Archon, για να έχω την επιλογή…

Όλα τέλεια! Όταν, όμως, θέλησα να μεταφέρω, τα “κρυφά αρχεία”, της παλιάς εγκατάστασης, στην νέα εγκατάσταση…, έκπληκτος, διαπίστωσα, ότι δεν αναγνωρίζονταν, καμία θύρα, κανένα USB, παρά, το γεγονός, ότι με το gparted, όλες οι μονάδες “φαίνονταν”…

Και τώρα;

Σκέφτηκα, να εγκαταστήσω, το EndeavourOS-Gnome, αλλά θυμήθηκα, κάτι “προβληματάκια”, απ’ το παρελθόν και δεν προχώρησα… Για τον ίδιο λόγο, απέκλεισα και το Arcolinux… Επίσης, απέκλεισα, το SalientOS, το Manjaro, το openSUSE (Tumbleweed) και το Ubuntu, που τώρα, οι επιλογές αυτές, για μένα είναι, πάρα πολύ “αργές”, αφού έχω συνηθίσει, στην εκκίνηση των 4-5” δευτερολέπτων…

Απέκλεισα και το Debian, γιατί δεν κατάφερα, ποτέ, να κάνω, μια εγκατάσταση “της προκοπής”…

Αποφάσισα, να εγκαταστήσω το Spiral linux, αλλά δεν άνοιγε, το .iso, απ’ το USB-Ventoy…

Είχα, μόνο, μια τελευταία επιλογή. Το MX-linux!

Άρχισα, την εγκατάσταση. Περίμενα, από στιγμή σε στιγμή, κάτι, “να πάει στραβά”. Θα ήταν, άλλωστε, πολύ, φυσιολογικό!

Όμως, όχι! Όλα, πήγαιναν άψογα! “Απαράδεκτα, άψογα!” Κατά βάθος, ήθελα, “με την πρώτη, στραβή”, να επαναλάβω την “κλασική” εγκατάσταση Archlinux-Gnome…, να τελειώνουμε… Όμως, “στραβή”, δεν προέκυψε…

Ως τώρα, όλα δουλεύουν, ταχύτατα, άψογα… και, ορισμένα, διστάζω να το πω, αλλά είναι, καλύτερα, απ’ όσα ήξερα… Ίσως, ανεπαίσθητα, νιώθω να “μου λείπει”, κάπως, ο pacman και το systemd…

3 «Μου αρέσει»

Μπορείς να χρησιμοποιήσεις το pacapt στο mxlinux;

Παρεπιπτόντως δεν μου έχει τύχει ποτέ να μη δουλέψει το ventoy, το οποίο λειτουργεί με μόνη απαίτηση το copy-paste για συνηθισμένη χρήση. Χρησιμοποιώ επίσης το ίδιο USB και για αποθήκευση απλών αρχείων κειμένου.

1 «Μου αρέσει»

Ευχαριστώ πολύ Κώστα! Το Ventoy κι εγώ το δουλεύω, χωρίς, κανένα πρόβλημα και όλες, τις εγκαταστάσεις, τις κάνω, από εκεί! Απλά, η συγκεκριμένη Spiral Linux.iso, για κάποιον, λόγο δεν άνοιγε, όπως γινόταν με όλες τις άλλες. Το pacapt, το ακούω, πρώτη φορά και σ’ ευχαριστώ, ειλικρινά. Θα προσπαθήσω να το δοκιμάσω. Πάντως, μέχρι τώρα, είμαι εντυπωσιασμένος, απ’ τη δυναμικότητα του MX-Linux, την αμεσότητα, την ταχύτητα, την απλότητα, την καθαρότητα…, σαν σφιχτοδεμένη γροθιά!

1 «Μου αρέσει»

Δεν σου λείπει το systemd στο MX. Μπορείς να επιλέξεις στο advanced options του grub να ξεκινήσεις το σύστημα με systemd. Κατόπιν, από το προγραματάκι Boot Options υπάρχει η δυνατότητα να το κάνεις default.

1 «Μου αρέσει»

Στο φινάλε όλα λογισμικά είναι που στόχο έχουν να μας υπηρετούν και όχι το αντίστροφο. Το MX δεν μπήκε ποτέ σε λογικές init wars και λοιπών προστριβών και κατάφερε αυτό που ακριβώς επιζητά ένας μέσος χρήστης. Streamline λειτουργία.

Θα χαρώ να διαβάσω τις εμπειρίες σου από την καθημερινή του χρήση.

4 «Μου αρέσει»

Τέλειο, ευχαριστώ! Φαντάζομαι, αυτό δεν θα έχει επιπτώσεις στη λειτουργία του ΜΧ. Αλήθεια, γιατί δεν το χρησιμοποιεί ως απαραίτητο; Υπάρχει κάποια αιτιολογία; Γενικά, ως τώρα, η εντύπωσή μου, είναι, πως το systemd, έχει, μόνο, πλεονεκτήματα…

Παραγνωρίζεις την ακαταμάχητη δύναμη της ανθρώπινης ηλιθιότητας. Έχω παρακολουθήσει τη διαμάχη από την αρχή και αυτά που διάβαζα με είχαν όπως και όλους προδιαθέσει αρνητικά. Αλλά ήταν έλλειψη γνώσης. Λίγο μετά το φόρουμ αποφάσισα να ψάξω τι συμβαίνει και να δω και τα εναλλακτικά. Και βρήκα πως από την αρχή η συζήτηση ήταν ναρκοθετημένη και όπου ουδείς ενάντια είχε κατανοήσει βασικά πράγματα. Αλλά με το που αρχίσαμε να το χρησιμοποιούμε και το είδαμε ευτυχώς επήλθε στη μεγάλη μάζα μια κατανόηση. Στις σχετικές συζητήσεις που σπάνια γίνονται στις μέρες μας, οι θετικές γνώμες είναι πολλαπλάσιες των αρνητικών. Και γίνονται απο ανθρώπους της πιάτσας όχι απο επαναστάτες του πληκτρολογίου.

Προφανώς, δεν είναι τέλειο, ούτε είναι το τέλος της εξέλιξης. Κανένα λογισμικό ποτέ δεν είναι. Κάποια μέρα θα έχουμε κάτι καλύτερο, αλλά αυτό δε θα έρθει από όσους χρησιμοποιούν μοντέλα ανάπτυξης του παρελθόντος. Αν υπάρξει κάτι καλύτερο θα έρθει από αυτούς που χρησιμοποιούν σήμερα το systemd όχι απο όσους είναι ενάντιοι.

Προσωπικά εκτιμώ διανομές τύπου MX, λιγότερο από όσες χρησιμοποιούν εναλλακτικά συστήματα init. Κάπου πρέπει να παίρνεις θέση. Το ότι υποστηρίζει και systemd δεν το γνώριζα και το είδα θετικά. Προφανώς, ότι αρέσει στον καθένα βέβαια. Και αν κάποιος είναι ευχαριστημένος από τη διανομή που έχει εμένα με κάνει να είμαι ευχαριστημένος διπλά.

2 «Μου αρέσει»

Κάπου είχα ξαναπεί οτι αν τρέξεις την mx με systemd (δηλαδή είχαμε ξαναπεί οτι υποστηρίζει και αυτό) φορτώνει λίγο πιο γρήγορα, αλλά μετά δεν πηγαίνει τόσο γρήγορα όσο όταν κάνεις boot με την default επιλογή.
Είμαι περίεργος να δω αν έχουν και οι άλλοι την ίδια εντύπωση… @Stelios_Haralabidis και @orcrist τι λέτε; έχετε την ίδια εντύπωση;

1 «Μου αρέσει»

Παρά τη συνήθειά μου, να δοκιμάζω, αμέσως…, έριξα, μια ματιά, στο διαδίκτυο και πραγματικά, έτσι είναι, όπως τα λες. Θεωρώ, ότι το systemd στο MX, μάλλον, δεν έχει να προσφέρει πολλά κι απ’ τη στιγμή, που ως τώρα “δουλεύει” άψογα και ταχύτατα, δεν θα το ρισκάρω. Άλλωστε, συμβαίνει και το οξύμωρο, το sysVinit του MX, να ανταποκρίνεται καλύτερα στην φιλοσοφία KISS του Archlinux, απ’ ότι το systemd. Πάντως, ευχαριστώ πολύ, για την εποικοδομητική ανταλλαγή απόψεων, σήμερα.

Θα με ενδιεφερε η αποψη σου. Εχεις επιχειρηματα;

Η αλήθεια είναι ότι εδώ και μήνες το τρέχω με systemd (μου έμεινε η συνήθεια λόγω ενός προγράμματος, το οποίο αλλιώς δεν ξεκινούσε αυτόματα). Εδώ και μια ώρα τρέχω με default αλλά να σου πω, δεν πρόσεξα ως τώρα διαφορά. Θα έχω το νου μου πάντως…

1 «Μου αρέσει»

Αρκετά παράξενο αν συμβαίνει. Το systemd δεν έχει να κάνει με την εκκίνηση ή τη λειτουργία προγραμμάτων που δεν είναι υπηρεσίες.

Στα άλλα νέα υπάρχουν ενδείξεις πως ο Lennard Pottering (ο δημιουργός του avahi, pulseaudio και systemd) δε δουλεύει πλέον στη Redhat, αλλά δεν έχει γίνει καμία ανακοίωση ακόμα.

2 «Μου αρέσει»

Αποφάσισα, να μη “σκαλίσω”, τουλάχιστον, “προς το παρόν” τη νέα εγκατάσταση του MX-Linux, που δούλευε, άψογα… Όμως, δεν άντεξα… Εγκατέστησα το systemd…

Η εκκίνηση, από 22’’ δευτερόλεπτα…, έπεσε στα 6” δευτερόλεπτα!

Τελικά, ήταν απλό! https://daylifetips.com/enable-systemd-on-mx-linux/

Έγραψα “Boot options”, στην “αναζήτηση”, επειδή στη δική μου version (“MX-21.1 Wildflower”), δεν υπάρχει στο “MX-Tools”, όπως λένε οι οδηγίες και, όταν άνοιξε, συμπλήρωσα, μετά το quiet splash, το init=lib/systemd/systemd, δηλαδή, quiet splash init=lib/systemd/systemd. Πάτησα “Αpply” και στο τερματικό, έγραψα, “sudo reboot”.

Η εκκίνηση, μου φάνηκε, κάπως, πιό αργή…

Με το systemd-analyze, διαπίστωσα, ότι ήταν 22” δευτερόλεπτα…

…και με το systemd-analyze blame, η βραδύτητα, οφείλονταν: α) στο nmbd.service, β) στο NetworkManager-wait, γ) στο lvm2-monitor.service, και δ) στο nfs-server.service

Τα απομάκρυνα, ένα-ένα, γράφοντας, στο τερματικό την εντολή: sudo systemctl disable nmbd.service και ύστερα, sudo reboot

Ύστερα: sudo systemctl disable NetworkManager-wait και sudo reboot

Ύστερα: sudo systemctl disable lvm2-monitor.service και sudo reboot

Ύστερα: sudo systemctl disable nfs-server.service και sudo reboot

Κάθε εκκίνηση, ήταν πιό σύντομη και η τελευταία, 6” δευτερόλεπτα…, που θεωρώ, ότι είναι, πολύ “αξιοπρεπής” και σκέφτομαι να μη συνεχίσω τις απομακρύνσεις…

Βέβαια, αν κάποια, “απομάκρυνση”, είναι σημαντική, μπορεί να επαναφερθεί, με την εντολή, π.χ.: sudo systemctl enable nfs-server.service και sudo reboot

Πάντως, για το αποτέλεσμα αυτό, θέλω να ευχαριστήσω τον @orcrist και τον @Asfodelus στον διάλογο (Αναλύοντας τον χρόνο εκκίνησης του υπολογιστή).

2 «Μου αρέσει»

H συγκεκριμένη υπηρεσία είναι η μεγαλύτερη πηγή καθυστέρησης. Αυτό που κάνει είναι να περιμένει μέχρι το δίκτυο να είναι έτοιμο και λειτουργικό. Ότι ξεκινάει μετά από αυτήν προϋποθέτει πως έχεις ένα λειτουργικό δίκτυο. Συνήθως αυτό δεν είναι πρόβλημα, αλλά αν παρατηρήσεις προβλήματα με υπηρεσίες που δεν ξεκινούν (καλό να κάνεις κάποιον έλεγχο κατά περιόδους με το cockpit ή με τη γραμμή εντολών) ενεργοποίησε την ξανά.

Τις άλλες δυο υπηρεσίες καλά έκανες, εφόσον δεν τα χρησιμοποιείς. Το nmbd.service κάνει μετάφραση ονομάτων δικτύου για Novel δίκτυα. Αν δεν κάνεις χρήση δικτύου Windows εν είναι απαραίτητη. Επίσης (αν μπορεί ας επιβεβαιώσει κάποιος) από τα Windows 7 και μετά δε χρειάζεται.

Μα δε θα ρισκάρεις κάτι, απλά θα κάνεις boot από τον grub με την επιλογή να χρησιμοποιηθεί το systemd για init (δε χρειάζεται δηλαδή να τη φορτώνεις μόνιμα με αυτό τον τρόπο)

Επίσης είχα ξαναπεί παλιότερα, πως ίσως η mx να είναι βελτιστοποιημένη στο sysvinit και να μην έχει δουλευτεί πολύ (από τους developers) στο systemd, και για αυτό να πηγαίνει πιο αργά με αυτό. Δεν έχω ιδέα όμως πως, γιατί και αν είναι όντως έτσι.

1 «Μου αρέσει»

Ναι αυτό είναι, πολύ ευχάριστο γεγονός και αν είχα γνώσεις, θα μπορούσα να απαλλάξω και μερικές ακόμη δράσεις απ’ την εκκίνηση… Πάντως, θα εκτιμούσα, ιδιαίτερα αν κάποιος μου έλεγε τις “ασφαλείς” για απομάκρυνση, από τις παρακάτω:

2.384s apt-daily.service
 626ms loadcpufreq.service
 620ms systemd-modules-load.service
 558ms ufw.service
 551ms smartmontools.service
 525ms apt-daily-upgrade.service
 364ms blueman-mechanism.service
 359ms smbd.service
 305ms dev-sda1.device
 275ms upower.service
 261ms udisks2.service
 250ms cpufrequtils.service
 187ms virtualbox.service
 151ms lightdm.service
 148ms plymouth-quit-wait.service

Βασίλη, η εμπειρία μου, ως απλού χρήστη, απ’ το MX-Linux, ως τώρα είναι άριστη και νιώθω, ότι “μου ταιριάζει” απόλυτα, επειδή προσαρμόζεται στις γνώσεις μου και με βοηθάει να επιτύχω τον στόχο μου, σαν να με “καθοδηγεί”. Παρά ταύτα, “νοσταλγώ” και το Archlinux, που με ανάγκαζε, με το παραμικρό, να πληρώσω τα λάθη μου, αλλά να ανέχομαι και τις “παραξενιές” τις δικές του, με τις αναβαθμίσεις. Δεν το κατηγόρησα, όμως, ποτέ και το χρησιμοποίησα για χρόνια, επειδή είναι διανομή για γνώστες ή για χρήστες, που απολαμβάνουν, “να βγάζουν το ψωμί τους, με τον ιδρώτα τους”… Το θέμα, όπως καταλαβαίνεις, είναι καθαρά φιλοσοφικό :smile:… Διαπιστώνω, ότι το MX αποδέχεται, να εφαρμόζω, αυτά, που έμαθα στο Archlinux, όπως π.χ. το systemd, τις ρυθμίσεις, συνδέσεις, εφαρμογές κ.ά., επίσης να μετατρέπω, πιό εύκολα, ολόκληρη την οθόνη σε επιφάνεια κειμενογράφου και άλλα, που φαντάζομαι, θα τα διαπιστώσω στη συνέχεια… Άλλωστε, όλες οι διανομές, είναι στην αρχή, άριστες ή με ελάχιστα προβλήματα… Απλά, η ΜΧ διαχέει μια ασφάλεια, μια σταθερότητα… Ίδωμεν!

Μπορείς να χρησιμοποιήσεις την υπο-εντολή cat για να βρεις τι κάνει το κάθε τι. Για παράδειγμα:

systemctl --no-pager cat udisks2.service

και θα δεις

[Unit]
Description=Disk Manager
Documentation=man:udisks(8)

[Service]
Type=dbus
BusName=org.freedesktop.UDisks2
ExecStart=/usr/libexec/udisks2/udisksd
KillSignal=SIGINT

[Install]
WantedBy=graphical.target

Αν δεν καταλαβαίνεις τι θα πει Disk Manager σου λέει απο κάτω man 8 udisks και θα βρεις τι ακριβώς κάνει [1]. Spoiler alert είναι υπεύθυνη για την αυτόματη προσάρτηση όταν προσθέσεις ένα usb stick. Αντίστοιχα θα βρεις πως το blueman έχει να κάνει με το bluetooth και το ufw με το firewall. To τι κάνει το virtualbox το αφήνω σαν άσκηση :slight_smile:

Οπότε αν δεν τρέχεις ποτέ εικονικές μηχανές δε θέλεις την υπηρεσία virtualbox. Αλλά σε αυτή την περίπτωση γιατί το έχεις εγκατεστημένο; Στον υπολογιστή μου δεν έχω bluetooth (αλλά έχω ένα σε στικ) θα μπορούσα να το αφαιρούσα, αλλά για ποιο λόγο; Δεν κερδίζω καν τα 364ms λόγω παραλληλίας.

Το τι μπορείς να αφαιρέσεις εξαρτάτε από εσένα κατά κύριο λόγο.

Δε θέλεις να σηκώνει γραφικό περιβάλλον; Αφαίρεσε τότε το lighdm. Αν δεν έχεις δίκτυο με Windows μπορείς να αφαιρέσεις το smbd, αλλά αν μια μέρα έρθει κάποιος με ένα Laptop και θέλεις να μεταφέρεις κάποια αρχεία θα θυμηθείς πως έχεις απενεργοποιήσει την υπηρεσία ή θα έρθεις εδώ να ρωτάς;

Ένα από τα πλεονεκτήματα του systemd είναι πως η σκαλωσιά είναι έτοιμη και όλλες οι υπηρεσίες θα έχουν έτοιμη την υποδομή για αυτές. Το ίδιο δεν μπορεί να λεχθεί για το sysvinit που κάθε διανομή πρέπει να στήσει τη σκαλωσιά από την αρχή. Ναι, μια βελτιστοποίηση πάνω στη διανομή είναι εφικτή (με το επιπλέον πλεονέκτημα πως μπορεί να είναι σε διαφορετικά αρχεία αφήνοντας τα αρχικά αγνά για να ξέρεις τι αλλαγές έγιναν), μπορούν να ρυθμιστούν διαφορετικά τα υποσυστήματα όπως πχ το journald η το socket activation να μην ξεκινάει κάτι αν δεν είναι απολύτως απαραίτητο, κάτι που ίσως να φανεί σαν μια καθυστέρηση την πρώτη φορά.

Αλλά σε γενικές γραμμές από τη στιγμή που θα δεις την οθόνη σύνδεσης η δουλεία του συστήματος εκκίνησης έχει τελειώσει. Κανένα σύστημα εκκίνησης δε θα κάνει τον Firefox η τον διαχειριστή αρχείων ταχύτερο, ούτε θα δώσει μικρότερους χρόνους rendring στο Blender.

Με υπολογιστές έχουμε να κάνουμε όπου όλα είναι πιθανά :stuck_out_tongue_closed_eyes:, αλλά για να δεχτώ αυτόν τον ισχυρισμό θέλω νούμερα.

[1] Επίσης πρόσεξε πως λέει Type=dbus. Αυτό σημαίνει πως θα ενεργοποιηθεί μέσα από μια κλίση του dbus. Δεν είναι μια συνήθης υπηρεσία συστήματος και έτρεξε επειδή υπήρχε κάτι συνδεμένο στο USB. Έκανε τη δουλεία της, πιθανά να προσθέσει πχ μια κάμερα.

1 «Μου αρέσει»

Ευχαριστώ πολύ, για τις πολύ ενδιαφέρουσες πληροφορίες. Θέλω να ρωτήσω. Όταν απομακρύνω μια ενέργεια απ’ την εκκίνηση, σημαίνει, ότι μόλις μπει σε λειτουργία ο Η/Υ, αυτό, που απομάκρυνα, δεν θα λειτουργεί; Για παράδειγμα, η εκκίνηση γινόταν, στα 6.3 s και με sudo systemctl disable apt-daily.service, έριξα την εκκίνηση, στα 5.892s

Startup finished in 4.073s (kernel) + 1.818s (userspace) = 5.892s 
graphical.target reached after 1.728s in userspace

Τώρα, στον Η/Υ, η apt-daily.service, θα λειτουργεί κανονικά ή όχι; Εγώ, νόμιζα, ότι η απομάκρυνση αφορούσε, μόνο, τον χρόνο της εκκίνησης. Ευχαριστώ!
Συγγνώμη για την “παράθεση κώδικα”, που δεν ξέρω πώς γίνεται, επειδή δεν ξέρω να χρησιμοποιώ code tags.

@Stelios_Haralabidis αυτό δεν καταλαβαίνω γιατί το έκανες. Αν επιλέξεις έναν Kernel με systemd στον grub, ξεκινάς με systemd. Απλά δεν χρειαζόταν όλο αυτό. Τώρα θα μου πεις " και γιατί υπάρχει τότε αυτές οι οδηγίες;". Έλα μου ντε. Τέλος πάντων, κρατάω το υπόλοιπο όμως, με την απενεργοποίηση των υπηρεσιών, αν και στο δικό μου μηχάνημα 12ετίας μια χαρά γρήγορα ξεκινάει η διανομή με systemd, δίχως να χρειάζεται τίποτα έξτρα. Θενκς :+1::+1::+1:

2 «Μου αρέσει»