Εντυπώσεις απο την χρήση του MX Linux (με ή χωρίς systemd)

Υπάρχει πάντα κάποιος καλός λόγος για να ξεκινάει μια υπηρεσία. Η απάντηση εξαρτάτε από το τι απομακρύνεις. Κάποιες υπηρεσίες φορτώνουν οδηγούς. Αν βγάλεις τη systemd-modules-load.service το μισό υλικό μπορεί να σταματήσει να δουλεύει για παράδειγμα. Αν σταματήσεις την ufw δε θα έχεις καθόλου firewall. Αν σταματήσεις τη cups δε θα έχεις εκτύπωση [1].

Οι συγκεκριμένες 2 υπηρεσίες ελέγχουν για αναβαθμίσεις και αν υπάρχουν τις εκτελούν. Οπότε αν τις απενεργοποιήσεις θα χάσεις αυτές τις δυνατότητες. Αυτό που θα είναι ορατό είναι πως δε θα σου εμφανιστεί κάποιο μήνυμα ότι υπάρχουν διαθέσιμες αναβαθμίσεις. Θα πρέπει λοιπόν να θυμάσαι να το τσεκάρεις μόνος σου τακτικά.

Tο αν θα γίνουν αυτόματες αναβαθμίσεις ή όχι θα το ρυθμίσει κάποιο αρχείο στον κατάλογο /etc/apt/apt.conf.d, δεν ξέρω ποιο ακριβώς στο MX.

Αλλά υπάρχει και κάτι άλλο που πρέπει να λεχθεί. Αυτές οι δυο υπηρεσίες δεν είναι μέσα στην κανονική σειρά εκκίνησης, καλούνται απο κάποιο timer. Στο σύστημα μου η εντολή systemctl cat apt-daily.timer δίνει:

[Unit]
Description=Daily apt download activities

[Timer]
OnCalendar=*-*-* 6,18:00
RandomizedDelaySec=12h
Persistent=true

[Install]
WantedBy=timers.target

και για το apt-daily-upgrade.timer

[Unit]
Description=Daily apt upgrade and clean activities
After=apt-daily.timer

[Timer]
OnCalendar=*-*-* 6:00
RandomizedDelaySec=60m
Persistent=true

[Install]
WantedBy=timers.target

Αν καμία φορά στο τερματικό πας να εγκαταστήσεις κάτι και σου λέει πως το apt είναι κλειδωμένο είναι επειδή ο timer έχει ενεργοποιηθεί. Μιας και οι διανομές θέλουν πραγματικά να έχεις ενημερωμένο σύστημα για ασφάλεια, θα το τρέξουν συνήθως στην αρχή, μιας και δεν μπορούν να ξέρουν τις ώρες που συνήθως έχεις τον υπολογιστή ανοικτό. Αλλά υπάρχει πολύ ευελιξία στο πότε θα το βάλεις να τρέχει ώστε να μην μπαίνει στα πόδια σου στην εκκίνηση. Ο σωστός τρόπος είναι να φτιάξεις ενα drop in αρχείο και να κάνεις εκεί τις αλλαγές. Ποτέ δεν πειράζουμε άμεσα τα αρχεία ρυθμίσεων των υπηρεσιών.

Για τους timers μπορούν να λεχθούν σελίδες επι σελίδων, και εδώ μέσα θα βρεις κάποια εισαγωγικά κείμενα. Ακολούθα το tag: systemd, καθώς και εδώ: Αποτελέσματα για “systemd” – Cerebrux

[1] Η υπηρεσία cups είναι socket activated. Υπάρχει το cups.socket και αυτό ξεκινάει την υπηρεσία όταν κάτι προσπαθήσει να συνδεθεί σε αυτή τη «πρίζα». Οπότε σε αυτή την περίπτωση πρέπει να απενεργοποιήσεις το socket ή υπηρεσία δεν είναι ενεργοποιημένη έτσι και αλλιώς.

ΥΓ: Χμμμ νόμιζα πως είχα γράψει αρθράκι για τους timers, αλλά το γκούντα μου :rofl:

Να σου πώ! Όταν έχεις γνώσεις, τότε, επιλέγεις, αυτό, που λες, εσύ… Ο άσχετος, όμως, όπως εγώ, που δεν ξέρει τί σημαίνει, “επιλογή πυρήνα”, ακολουθεί μια διαδικασία, που προκαλεί θυμηδία, στον γνώστη… Ευτυχώς, βέβαια, που “υπάρχει”, τρομερή ικανοποίηση, όταν φθάνεις, μέσα από άγνωστα μονοπάτια, γεμάτα, παγίδες και αγκάθια, στο επιθυμητό αποτέλεσμα…, ίσως, όπως ο Κολόμβος, όταν ανακάλυψε την Αμερική…, “τρόπος του λέγειν”, δηλαδή… Όσο, για τα υπόλοιπα, το ίδιο δύσκολο μονοπατι είναι, για μένα, αλλά νιώθω, όμορφα, όταν η εκκίνηση του ΜΧ γίνεται, τώρα, σταθερά, σε 5.5 s και μου θυμίζει, τα 3.6 s του Archlinux-Gnome, που αναπολώ, γιατί, όσο νάναι για αρκετά χρόνια, περιδιάβαινα, τα σκοτεινά, για μένα, μονοπάτια του, που ήταν γεμάτα αγκάθια, αλλά και απόλαυση, μοναδική…

2 «Μου αρέσει»

Κανονικά θα έπρεπε να το προσθέσω στην προηγούμενη απάντηση αλλά επειδή μπορεί να μη γίνει αντιληπτό. Αν απενεργοποιήσεις μια υπηρεσία αυτό που κάνεις είναι να την αφαιρέσεις από τη διαδικασία εκκίνησης.

Αυτό δε σημαίνει ντε και καλά ότι δε θα ξεκινήσει. Άλλα πράγματα (timers, sockets, εξαρτήσεις από άλλες υπηρεσίες) μπορεί να προκαλέσουν την εκκίνηση της. Αν θέλεις να μην τρέξει ποτέ και για κανένα λόγο, τότε θα πρέπει να την κάνεις mask.

Γενικά όταν λέμε υπηρεσία στο systemd αυτή μπορεί να είναι τουλάχιστον 5 διαφορετικά πράγματα (oneshoot, dbus simple, forking, notify, idle) Επίσης, έχεις sockets και timers και πολλά άλλα όπως automunts κλπ. Οπότε αν θέλεις να σκαλίσεις θα πρέπει να γνωρίζεις λίγο τα βασικά.

2 «Μου αρέσει»

Έχεις, απόλυτο δίκιο! Οι απαντήσεις σου, φανερώνουν, ότι διαθέτεις, ενσυναίσθηση γνώστη! Κατάλαβα, ότι το “σκάλισμα” (δεν μπορώ να το αποφύγω), αναπόφευκτα, με οδηγεί, αργά ή γρήγορα, σε επανεγκατάσταση…, όπως κάνω, τόσα χρόνια…, εκτός κι αν έχω την κατάλληλη λύση στο πρόβλημα, από κάποιον γνώστη. Διάβασα τις παραπομπές, που μου έδωσες και θα επεξεργαστώ, τις νέες ερωτήσεις, που μου δημιουργήθηκαν. Ευχαριστώ, πολύ και πάλι. Επίσης, για το apt…, δίκιο έχεις… Ευτυχώς, το ΜΧ κάνει εκκίνηση στα 5.3 s και δεν παρουσιάζει, πρόβλημα σε κάποια, λειτουργία, ούτε και στην sudo apt update && sudo apt dist-upgrade && sudo apt autoremove…

… και θα το δεις οτι θα συνεχιστεί αυτή η “απαράδεκτη αψογίλα” :slightly_smiling_face:

4 «Μου αρέσει»

@Stelios_Haralabidis αν μπορείς όταν κάνεις παράθεση κώδικα να χρησιμοποιείς τα κατάλληλα code tags για να είναι ευανάγνωστες οι εντολές που παραθέτεις και να μπορούν να γίνουν copy paste από κάποιον άλλο

Σε καταλαβαίνω και για αυτό το λόγο διατηρώ το Arch εδώ και 6 χρόνια την ίδια εγκατάσταση, την έσπασα κανα 2 φορές αλλά με διάβασμα και επιμονή την έφερα στα μέτρα μου. Το φιλοσοφικό κομμάτι του Arch δε σχετίζεται μόνο με το KISS principle αλλά και με την αναζήτηση της βοήθειας μέσω του εξαιρετικού documentation που παρέχεται από το Arch Wiki.

Με απλά λόγια, το Linux είναι για πάσα νόσον και πάσαν … φιλοσοφία :smile:

5 «Μου αρέσει»

Bill καταλαβαίνω, τι εννοείς! Είμαι απόλυτα ικανοποιημένος, απ’ το MX-Linux, που εγκατέστησα τον τελευταίο καιρό και καθημερινά με ικανοποιεί περισσότερο απ’ την ταχύτατη εκκίνησή του (5-6s) και την σιγουριά που εμπνέει, κάθε εφαρμογή. Δεν με δυσκόλεψε πουθενά, αν και το δουλεύω με τις ίδιες συνθήκες και προγράμματα, όπως και το Archlinux, που κάθε μέρα έπρεπε κάτι να ρυθμίσω… Ίσως γι αυτό, δεν μπορώ, να το ξεχάσω… και σήμερα, το φόρτωσα στο Virtualbox, σε 1 ώρα, με τις εξαιρετικές οδηγίες του KUMWENDA (https://www.makeuseof.com/install-arch-linux-on-virtualbox-guided-installer/)…, αλλά θα χρειαστώ, μερικές ώρες, για να το προσαρμόσω “στα μέτρα μου”…, είπαμε, όμως…

2 «Μου αρέσει»

Θέλω να προσθέσω, στην προηγούμενη ανάρτησή μου (8.7.22), ότι παρά το γεγονός, ότι εγκατέστησα εύκολα, το Archlinux στο Virtualbox του MX-Linux 21.1, αναγκάστηκα, ύστερα από μία μέρα, να το απομακρύνω, απ’ τις συνεχόμενες επανεκκινήσεις…, κάθε 10-30 δευτερόλεπτα! Το ίδιο συνέβαινε, βέβαια, μετά τον Μάϊο 2022, όταν, τότε, χρησιμοποιούσα Archlinux και φόρτωνα στο Virtualbox, Archlinux, EndeavourOS, ArcoLinux…, που επανεκκινούσαν, συνεχώς, αυτόματα, κάτι που δεν έκαναν οι άλλες διανομές, όπως το MX-Linux… και αυτός, ήταν ένας, απ’ τους λόγους, που αντικατέστησα το Archlinux… Έτσι, τώρα, αντικατέστησα και το Archlinux στο Virtualbox, με το Spiral Linux-Gnome, πολύ πιό εύκολα και δεν μου λείπει το περιβάλλον Gnome, μπορώ να πω καθόλου…

1 «Μου αρέσει»