Δειξε αφοβα το Desktop σου (fog edition)

Από το testing σύστημα:

Και για τους συλλέκτες αυτοκόλλητων (είμαι και γω μια τέτοια), το laptop μου:

14 «Μου αρέσει»

τι ωραίο το kde… το λατρεύω!

4 «Μου αρέσει»

Κυριολεκτικά οποιαδήποτε διανομή, με οποιδήποτε περιβάλλον μπορεί να δείχνει όμορφη (ανάλογα με τις προτιμήσεις του καθενός μας) αρκεί να ασχοληθεί να τη φτιάξει όπως θέλει :wink:

5 «Μου αρέσει»

επειδή βλέπω μεγάλη συλλογή, ποια διανομή πιστεύεις είναι η πιο παραμετροποιήσιμη;

Αν μιλάμε για εμφάνιση, δεν έχει να κάνει με τη διανομή, είναι καθαρά θέμα περιβάλλοντος.
Όποια διανομή κυριολεκτικά και νάχω, μπορώ να την κάνω ίδια ακριβώς με οποιαδήποτε άλλη, αρκεί να χρησιμοποιώ το ίδιο περιβάλλον.

Σε επίπεδο περιβάλλοντος, πιο παραμετροποιήσιμο είναι αυτό… που ξέρω/ξέρεις να παραμετροποιούμε. Σαφέστατα, ανάλογα την “ωριμότητα” του περιβάλλοντος, μερικά πράγματα μπορεί να γίνονται πιο απλά ή νάναι πιο “δύσκολα” ή να περιορίζονται από τις δυνατότητές του, αλλά από κει και πέρα είναι θέμα γνώσης και ασχολίας.

πχ. έχω ασχοληθεί πάρα πολύ με την παραμετροποίηση του openbox. Σε όποια διανομή και να τον έχω, μπορώ να κάνω ότι σκεφτώ στα custom θέματά μου και να τον κάνω ίδιο, με οποιασδήποτε άλλης διανομής. Αλλά αυτό είναι απλά επειδή έχω ασχοληθεί.
Το ίδιο μπορεί να γίνει και με οποιονδήποτε άλλον window manager, αρκεί να βρεθούν τα κόλπα του. :slight_smile:

Γενικά δεν κοιτάω και τόσο πως μοιάζει ένα περιβάλλον, αλλά αν με βολεύει χρηστικά. Από κει και πέρα, μπορεί να δείχνει όπως θέλω αν ασχοληθώ λίγο με αυτό :wink:

4 «Μου αρέσει»

lolcat καγκουριές. :stuck_out_tongue:

7 «Μου αρέσει»

Μ’ αρέσουν αυτά!!!

dash to panel??

Ναι, έχει μια “κλασσική” αίσθηση και βολεύει στην πρόσβαση shortcuts κλπ. και στη δεύτερη οθόνη.
Μια συνήθεια που έχει μείνει και από πιο minimal εποχές.

πχ με tint2 στη μια οθόνη και polybar στην άλλη:

4 «Μου αρέσει»

MX linux με openbox (tint2, polybar, rofi κλπ.)

10 «Μου αρέσει»

Ωπ! Που 'σαι ρε ατομάρα;

3 «Μου αρέσει»

Νομίζω ότι δεν έχω δει καλύτερο ταίριασμα σε χρώματα σε desktop πέρα από τα δικά σου :clap::clap::clap:

5 «Μου αρέσει»

@billniakas Ευχαριστώ :slight_smile:

8 «Μου αρέσει»

Νομίζω ότι πρέπει να μας γράψεις, αν θέλεις, κανένα άρθρο να μάθουμε και εμείς λιγο μπαλίτσα. Ειδικότερα πως διαχειριζόμαστε τα dotfiles και το open box.

4 «Μου αρέσει»

Cyberνύχτα, στη μόδα των ημερών :stuck_out_tongue:

11 «Μου αρέσει»

τι θα γίνει με σένα; Μας κάνεις να αλλάζουμε DE κάθε δύο μέρες χαχαχα!

Για άλλη μια φορά τρομερή!

2 «Μου αρέσει»

Νομίζω πρέπει να μαζέψουμε όλα της @fog σε δικό της νήμα :slight_smile:

6 «Μου αρέσει»

Και να μας γράψει κανέναν ωραίο οδηγό για customization.

4 «Μου αρέσει»

Κανένα πρόβλημα να κάνω κάτι τέτοιο αλλά μιλάμε για πολλά περιβάλλοντα, πολλές δυνατότητες κλπ.
Οδηγός μπορεί να γίνει για κάποιο συγκεκριμένο customization πχ.
Πιο λογικό μου φαίνεται μια συλλογή από tips, εργαλεία, γενικούς τρόπους ή βοηθητικά προγράμματα για να “πειράζουμε” εμφανίσεις.

Βέβαια δεν μπορώ να εγγυηθώ ότι είναι τα καλύτερα στο είδος τους ή οι πιο εύκολοι ή σωστοί τρόποι. Είναι “ανακαλύψεις” κυρίως και ιδέες ενός μόνιμου noob :stuck_out_tongue:

2 «Μου αρέσει»

Προσωπικά σκεφτόμουν κάτι πάνω στο open box και τα dotfiles γιατί ένα icon pack ένα wallpaper και ενα theme στo gnome το κάνουν οι περισσότεροι.

3 «Μου αρέσει»

Από τα πιο εύκολα αυτό, θα το ετοιμάσω. :wink:

Είχα ξεφύγει σε άλλες καταστάσεις εγώ. Ναι, ένα θέμα gtk ή εικονιδίων που να σου αρέσει είναι εύκολο να το βρεις, αλλά τι γίνεται αν θες να το πειράξεις λιγάααακι για να ταιριάζει ακριβώς στο σούπερ ντούπερ wallpaper που τσίμπησες;
Πάρε παράδειγμα ένα σετ -πολύ όμορφων- εικονιδίων που είναι τώρα της μοδός, τα Zafiro. Έχουν 5-6 αποχρώσεις για τα places, αλλά καμμιά δεν ταίριαζε με το σημερινό wallpaper, για τα εικονίδια του home.
Τα εικονίδιά του είναι svg, άρα αρχεία κειμένου. Tέλεια, γιατί καλλιτέχνης δεν είμαι, εντολές στο τερματικό τα ψιλοκαταφέρνω. :smiley:

Παίρνεις copy όλο το φάκελο και του δίνεις ένα σεμνό και ταπεινό όνομα (πχ. Zafiro-fog :stuck_out_tongue: ) Ένα color picker (εγώ σπαμάρω αυτό του geany), βρίσκεις τα 2 χρώματά του, βρίσκεις 2 που σε καλύπτουν και θες να χρησιμοποιήσεις, ανοίγεις την κονσόλα, δίνεις 2 εντολές για replace χρωμάτων στο φάκελο των places και το home σου ταιριάζει μια χαρά με το περπουλί του desktop :stuck_out_tongue:

Πιο πολύ ώρα μου πήρε να γράψω αυτό το μήνυμα, παρά να τα φτιάξω αυτή τη στιγμή, για το παράδειγμα :wink:

4 «Μου αρέσει»