Δείξε άφοβα το Desktop σου

Στο thinkpad παίζω μόνο με i3wm με alacritty/tmux/tmux-powerline, χωρις πολλα πολλα


4 «Μου αρέσει»

τι χρησιμοποιείς για screenfetch στην πρώτη εικόνα;

1 «Μου αρέσει»

To screenfetch-c απο εδω https://github.com/woodruffw/screenfetch-c compiled from source, με μερικες μοντιφες… 10Χ σε ταχυτητα σε σχεση με το κλασσικο bash based screenfetch

2 «Μου αρέσει»

Βλέπω alacritty, tiling, ranger file manager, ΤhreadRipper, 2x GPU… Θεός!!
Alacritty FTW!
Προτείνω, αν έχεις χρόνο να παίξεις, να βγάλεις το xfce και να βάλεις i3-gaps, xmonad ή dwm… Ειδικά το xmonad, έχει απίστευτο support για multimonitor. Ομοίως και το i3-gaps…
Επίσης, αν σ’αρέσει το vim style navigation, δοκίμασε και το nnn για cli file browsing - είναι φτωχότερο αλλά πολύ πιο γρήγορο από ranger.
Επίσης, να υποθέσω ότι κάνεις GPU passthrough στο Windows VM??

1 «Μου αρέσει»

Σε λίγο καιρό θα μεταβώ αποκλειστικά σε i3-sway. Απλά δεν έχω και πολύ χρόνο λόγω επαγγέλματος.
Passthrough FTW. no more reboots.

1 «Μου αρέσει»

19 posts were split to a new topic: Δειξε αφοβα το Desktop σου (fog edition)

Νά’μαι κι εγώ. Plasma @ KDE Neon πριν το φορμάτ. Το workstation του σπιτιού.

Δυστυχώς μετά από 11 χρόνια άρχισε ο μηχανικός δίσκος WDC WD7500AAKS-0 να εμφανίζει σφάλματα οπότε και ήρθε η ώρα για αντικατάσταση, ε, ευκαιρία και για ένα φρεσκάρισμα.

9 «Μου αρέσει»

Δεν είναι ο,τι πιο όμορφο, αλλά λειτουργεί…
(επίσης νόμιζα ότι θα ήταν το πρώτο desktop με anime wallpaper, αλλά όχι… :frowning:)

6 «Μου αρέσει»

Λοιπόν, έχουμε και λέμε Ubuntu 18.04LTS:

Gnome shell με τα εξής plugin ενεργοποιημένα:

  • Unite
  • VMnethider
  • Trash
  • Suspend Button
  • Sound Settings
  • Sound Input and Device Chooser
  • Extend Panel Menu
  • Noanoyance
  • Log out button
  • Suspend Button
  • Clipboard Indicator

Και ουσιαστικά το έκανα Unity χωρίς Unity. Το wallpaper αλλάζει με το variety ένω το quake με κάνει productive όταν θέλω μια κονσόλα. Το guake είναι ρυθμισμένο με το κουμπί Pause Break που πρακτικά ΚΑΝΕΝΑ λογισμικό δεν το χρησιμοποιεί.

ΑΝΥ QUESTIONS?

7 «Μου αρέσει»

Το menubar θα του πήγαινε στο πανελάκι στην κορυφή, αλλά δεν ξέρω αν το υποστηρίζουν όλα τα apps.

Βασικά δεν ξέρω εάν υπάρχει plugin γι αυτό.

Δες gnome-global-application-menu.

@tabakisp Θέλω unity-like μενού, βασικά θέλω να κάνω το gnome…unity. To συνήθισα σαν τις εξαρτήσεις στην αρχή λες τι είναι αυτό και μετά τσουπ δεν αντέχεις χωρίς αυτό.

Δεν ξέρω πως να το κάνω, προσωπικά μου αρέσει μενού πάνω στο παράθυρο.

1 «Μου αρέσει»

Ότι σ’ αρέσει, απλά το πρότεινα σε περίπτωση που ήθελες και δεν ήξερες επειδή έτσι είναι στο Unity.

11 «Μου αρέσει»

Κλαίω με την ονομασία του κάδου απορριμάτων!

9 «Μου αρέσει»

Ε μα!

:grin::grin::grin::grin:

Μιλαμε για το περιβαλλον xfce η κανω λαθος?

Νομίζω μοιάζει με mate.

2 «Μου αρέσει»