Δείξε άφοβα το Desktop σου

Είναι mate σε mint. Το χρησιμοποιεί όλη η οικογένεια. Αλλά προσωπικά εγώ έχω (σε multi boot) arch με plasma

3 «Μου αρέσει»

Το κανούριο μου setup.

@anon74452261 ο λαός ζητάει και το plasma setup σου χαχα

11 «Μου αρέσει»

Ως πρώτο post, καλώς σας βρήκα!

10 «Μου αρέσει»

KDE και τα μυαλά πουρές :smile:

10 «Μου αρέσει»

Καλώς ήρθες! Απλός λιτός!

1 «Μου αρέσει»

Ευχαριστώ! Μετά από μια ζωή σε Windows, είπα να κάνω στροφή 180 μοιρών και να δοκιμάσω τα ακριβώς αντίθετα από όσα ήξερα!
Και επειδή λένε “Sure, Emacs is a great OS but lacks a decent editor”:


ΥΓ: Δεν θέλω να αρχίσω Emacs vs Vim, ο καθένας στα δικά του.

4 «Μου αρέσει»

Απλά το ρίχνεις και αφήνεις ο κόσμος να καεί :wink: Μετά κάνεις τον δικό σου editor και γίνετε ο επόμενος overlord.

2 «Μου αρέσει»

Να και το plasma desktop μου. Βασικά εργαλεία yakuake και kdeconnect.
Θα παραθεσω σε νέο νήμα και τις προσαρμοσμένες εντολές του kdeconnect όπου μπορείς με το κινητό σου να κάνεις zoom (αν είσαι απομακρυσμένος από το κομπιούτερ), να εκτελείς προγράμματα και σκριπτάκια.

Απογοήτεση, το ότι δεν μπορεί να κάτσει (στην έκδοση 5) το Newsticker.
Ένα πολύ ωραίο εργαλείο για rss feed που στα παρουσίαζε ρολάροντας (όπως κάποιοι τίτλοι στην τηλεόραση. (εντάξει έδωσα σαφή εικόνα τώρα! :roll_eyes:)

8 «Μου αρέσει»

Αν δεν θέλεις το preview στα εικονίδια γιατί προσωπικά με εκνευρίζουν δεξί κλικ στην επιφάνεια εργασίας Icons->Show Preview

όχι βρε μου αρέσει. Εδώ έψαχνα τρόπο να κάνω κομπάίλ νέο dolphin ώστε να κάενι ότι και ο caja (nautilus του mate) με τα αρχεία ήχου.
Είναι και ο λόγος που κατά καιρούς έβαζα enlightenment. Με το mouse-on
σε κάποιο βίντεο ας πούμε, άνοιγε πλαισιάκι και σου έπαιζε το βίντεο (εικόνα και ήχο).
Αλλά έχεις δίκιο. να θες στα γρήγορα να κάνεις κλικ κάπου και να μην μπορείς γιατί έχει καλυφτεί αυτό το κάπου από ένα tooltip.

Κάτι πάλι που μου την έχει σπάσει στο πλασμα 5 είναι ότι σου έκοψε τη δυνατοτητα με το hover
(…hover, mouse_on, ποτέ δεν κατάλαβα πως πρέπει να το λέω!)
να κάνεις μπρόουζινγκ στο ίδιο το τουλτιπ και να κοιτάς τα περιεχόμενα των φακέλων.
Το έχει βασικά αλλά πρέπει να κάνεις κλικ στο σταυρουδάκι. Οπότε δώρο άδωρο. αφού θα κάνεις κλικ το κάνεις στο φάκελο και τον ανοίγεις κανονικά.

Η μετάβαση σε i3 μετά από 1 εβδομάδα προσπάθειας.
i3-gaps/polybar/urxvt
cli apps:ranger/tty-clock/htop

7 «Μου αρέσει»

στο παρελθόν είχα αυτό το φόντο! Τρομερό τοπίο και συγχαρητήρια πανέμορφο!

Τι είναι το Ι3; (…20 χαρακτήρες)

Manjaro Xfce σε macbook 13 του 2015.
rofi, tilix, default xfce panel for top bar, 4 workspaces, heavy use απο shortcuts.
(Προσπαθώντας να κάνω replicate κάποια πράγματα από ι3)

6 «Μου αρέσει»

11 «Μου αρέσει»

10 «Μου αρέσει»

Καλωσόρισες @koulaxizis

1 «Μου αρέσει»

Καλώς σας βρήκα κι εδώ! :slight_smile:

2 «Μου αρέσει»

Να και το δικό μου. Kubuntu με wallpaper από το προηγούμενο Fedora.

13 «Μου αρέσει»

Ωραίος ο Θανάσης! Καλώς ήρθες

1 «Μου αρέσει»