Δειξε αφοβα το Desktop σου (fog edition)

Προχθές έστησα ένα openbox περιβάλλον -ώστε να έχω shots για να γράψω οδηγίες- και άρχισα να φτιάχνω την εμφάνισή του.

date

Συνήθως ξεκινάω από κάπου, ένα wallpaper, ένα set εικονιδίων κλπ. Δεν έχει σημασία αν είναι “του γούστου” όλων (αδύνατο), η διαδικασία είναι ίδια, απλά καθένας διαλέγει τα δικά του “στοιχεία”. Wallpaper, εικονίδια, χρώματα.

Δεν έχω φτιάξει ακόμη όσα θέλω, προς το παρόν είμαι εδώ:

Αυτό που “ανακάλυψα” άλλη μια φορά, είναι ότι τα aliases -συντομογραφίες εντολών που χρησιμοποιούμε συχνά, καταχωρημένες μέσα στο αρχείο ρυθμίσεων shell που χρησιμοποιούμε (εδώ bash), ώστε να μη γράφουμε ολόκληρη την εντολή) με έχουν “καταστρέψει”. :stuck_out_tongue:
Για παράδειγμα, αν θέλω να εγκαταστήσω ένα πακέτο σε deb based διανομή γράφω “agi όνομα πακέτου”, σε arch based διανομή “pin όνομα πακέτου”. Το agi το έχω ορίσει σα συντομογραφία του sudo apt install, το pin σα sudo pacman -S κλπ. Μ’ αυτά και αυτά, στην πορεία των χρόνων, έχω “ξεχάσει” τις πραγματικές εντολές :stuck_out_tongue:

1

2

6 «Μου αρέσει»

3 posts were merged into an existing topic: Δειξε αφοβα το Desktop σου

A post was merged into an existing topic: Δειξε αφοβα το Desktop σου

A post was merged into an existing topic: Δειξε αφοβα το Desktop σου

Custom gtk themes και home εικονίδια με το oomox.

To oomox είναι μια γραφική εφαρμογή, που μας βοηθάει να φτιάξουμε δικές μας χρωματικές παραλλαγές σε “γνωστά” θέματα και εικονίδια.

Οδηγίες για εγκατάσταση και εξαρτήσεις στο νήμα της εφαρμογής.

Υπάρχει η δυνατότητα για εγκατάστασης από έτοιμο πακέτο. Επειδή όμως γίνονται συνεχώς προσθήκες θεμάτων, εικονιδίων και templates, ίσως να μην περιέχονται ή να μην είναι ενημερωμένα στην τελευταία έκδοση. H manual εγκατάσταση είναι 2 εντολές και η λειτουργία του απροβλημάτιστη, αρκεί να έχουν εγκαταστασθεί οι εξαρτήσεις.

Στο screenshot μια custom εμφάνιση, βασισμένη στο arc theme και τα suru++ εικονίδια, με χρώματα από το wallpaper. Στην εφαρμογή (δεύτερη οθόνη) οι ρυθμίσεις που χρησιμοποιήθηκαν πριν το export των θεμάτων:

10 «Μου αρέσει»

νομιζω το KDE PLASMA Manjaro