Αναβάθμιση του Εορτολογίου - Ημερολογίου που είχα φτιάξει το 2020

@Maras Καταλαβαίνω τι εννοείς … Χρησιμοποιώ την libsdl2-2.0-0 , δεν απαιτείται η …image-2.0-0. Θα πρέπει να το δω βέβαια έχοντας εγκατεστημένο το λειτουργικό για να καταλάβω ακριβώς τι συμβαίνει. Η συγκεκριμένη εφαρμογή δεν φορτώνει καθόλου εικόνες τυπικής μορφής και γενικά βλέπω ότι τα γραφικά είναι οκ στο arch ! Κάτι φταίει με τη διαχείριση των συμβάντων (events) και βγάζει μάτι αυτό. Ίσως κάτι να λείπει, δεν το γνωρίζω , θα βγάλουμε άκρη σιγά-σιγά…

Στο arch οι έκδοση της sdl2 είναι η 2.0.20 ενώ της sdl2_image η 2.0.5. Γενικά το arch έχει νεότερες εκδόσεις από τα ubuntu/debian. Ίσως λοιπόν έχει αλλάξει κάτι σ’ αυτές τις νέες εκδόσεις των βιβλιοθηκών σχετικά με τα events.

1 «Μου αρέσει»

Ανησυχώ περισσότερο για την έκδοση της gcc !!!
Όταν έκανα το compilation με τη gcc του MX Linux 21 αλλά και με την αντίστοιχη του Mint 20.2 , η εφαρμογή δεν έτρεχε στα λίγο παλαιότερα λειτουργικά όπως το Ubuntu 18 ή Mint 18. Απαράδεκτο !!! Παρατήρησα στο Google ότι γκρίνιαζε κι άλλος κόσμος της δημιουργίας για αυτό το φαινόμενο. Οπότε, αποφάσισα να κάνω το compilation με τη gcc του Ubuntu 18 και τότε … έτρεχε μια χαρά η εφαρμογή και στα παλιότερα και στα πιο σύγχρονα λειτουργικά αυτών των οικογενειών τέλος πάντων *buntus , mint , debian. (Δεν είναι και λίγα…) Τέλος πάντων… Έκανα μόλις τώρα ένα compilation με τη gcc 4:10 του ΜΧ 21 κι έστειλα το executable στο φίλο μου @amonaxos να δοκιμάσει στο slackware . Είμαι πολύ περίεργος για το αποτέλεσμα… Κι επειδή έχεις arch , αν θέλεις , γράψε μου σε παρακαλώ το email σου ή καλύτερα στείλτο μου στο δικό μου (fanisatt@yahoo.gr) να σου στείλω κι εσένα το πακέτο να τεστάρεις…

Λοιπόν βρέθηκε το πρόβλημα για Arch και για SlackWare.
Οι διανομές αυτές χρησιμοποιούν την SDL2-2.0.20, τα debian-οειδή όπου και δοκίμασες χρησιμοποιούν την SDL2-2.0.14.
Αν κάποιος με Arch κάνει downgrade σε έκδοση πριν της 2.0.18 (εκεί αρχίζει το πρόβλημα), θα δουλέψει κανονικά το πρόγραμμα.
Για downgrade βρείτε προηγούμενες εκδόσεις εδώ : Index of /packages/s/sdl2/

2 «Μου αρέσει»

Το τσέκαρες ο ίδιος και πήγε καλά ;

1 «Μου αρέσει»

Ναι, ας το δοκιμάσουν και οι χρήστες Arch, για επαλήθευση.
Παραθέτω το changelog της SDL2 από την έκδοση 16 στην έκδοση 18, μήπως σε βοηθήσει να καταλάβεις τι άλλαξε, με βάση τον κώδικά σου :

2.0.18:
---------------------------------------------------------------------------

General:
* The SDL wiki documentation and development headers are automatically kept in sync
* Each function has information about in which version of SDL it was introduced
* SDL-specific CMake options are now prefixed with 'SDL_'. Be sure to update your CMake build scripts accordingly!
* Added the hint SDL_HINT_APP_NAME to let SDL know the name of your application for various places it might show up in system information
* Added SDL_RenderGeometry() and SDL_RenderGeometryRaw() to allow rendering of arbitrary shapes using the SDL 2D render API
* Added SDL_SetTextureUserData() and SDL_GetTextureUserData() to associate application data with an SDL texture
* Added SDL_RenderWindowToLogical() and SDL_RenderLogicalToWindow() to convert between window coordinates and logical render coordinates
* Added SDL_RenderSetVSync() to change whether a renderer present is synchronized with vblank at runtime
* Added SDL_PremultiplyAlpha() to premultiply alpha on a block of SDL_PIXELFORMAT_ARGB8888 pixels
* Added a window event SDL_WINDOWEVENT_DISPLAY_CHANGED which is sent when a window changes what display it's centered on
* Added SDL_GetWindowICCProfile() to query a window's ICC profile, and a window event SDL_WINDOWEVENT_ICCPROF_CHANGED that is sent when it changes
* Added the hint SDL_HINT_VIDEO_EGL_ALLOW_TRANSPARENCY to allow EGL windows to be transparent instead of opaque
* SDL_WaitEvent() has been redesigned to use less CPU in most cases
* Added SDL_SetWindowMouseRect() and SDL_GetWindowMouseRect() to confine the mouse cursor to an area of a window
* You can now read precise mouse wheel motion using 'preciseX' and 'preciseY' event fields
* Added SDL_GameControllerHasRumble() and SDL_GameControllerHasRumbleTriggers() to query whether a game controller supports rumble
* Added SDL_JoystickHasRumble() and SDL_JoystickHasRumbleTriggers() to query whether a joystick supports rumble
* SDL's hidapi implementation is now available as a public API in SDL_hidapi.h

Windows:
* Improved relative mouse motion over Windows Remote Desktop
* Added the hint SDL_HINT_IME_SHOW_UI to show native UI components instead of hiding them (defaults off)

Windows/UWP:
* WGI is used instead of XInput for better controller support in UWP apps

Linux:
* Added the hint SDL_HINT_SCREENSAVER_INHIBIT_ACTIVITY_NAME to set the activity that's displayed by the system when the screensaver is disabled
* Added the hint SDL_HINT_LINUX_JOYSTICK_CLASSIC to control whether /dev/input/js* or /dev/input/event* are used as joystick devices
* Added the hint SDL_HINT_JOYSTICK_DEVICE to allow the user to specify devices that will be opened in addition to the normal joystick detection
* Added SDL_LinuxSetThreadPriorityAndPolicy() for more control over a thread priority on Linux

Android:
* Added support for audio output and capture using AAudio on Android 8.1 and newer
* Steam Controller support is disabled by default, and can be enabled by setting the hint SDL_HINT_JOYSTICK_HIDAPI_STEAM to "1" before calling SDL_Init()

Apple Arcade:
* Added SDL_GameControllerGetAppleSFSymbolsNameForButton() and SDL_GameControllerGetAppleSFSymbolsNameForAxis() to support Apple Arcade titles

iOS:
* Added documentation that the UIApplicationSupportsIndirectInputEvents key must be set to true in your application's Info.plist in order to get real Bluetooth mouse events.
* Steam Controller support is disabled by default, and can be enabled by setting the hint SDL_HINT_JOYSTICK_HIDAPI_STEAM to "1" before calling SDL_Init()
2 «Μου αρέσει»

Να είσαι καλά φίλε μου , τις βλέπω τις διαφορές θεωρητικά τώρα εδώ, εννοείται ότι θα αναγκαστώ να τα δω από πολύ κοντά όταν φθάσει αυτή η version στα λειτουργικά που χρησιμοποιώ … :grinning_face_with_smiling_eyes:
Ευχαριστώ πολύ !
Θα συμπεριλάβω στις οδηγίες αυτό που έκανες (για όσα λειτουργικά φέρουν την προχώ έκδοση) και όσοι ενδιαφερόμενοι θα δουν πολύ σύντομα να ανεβαίνει η νέα τροποποιημένη έκδοση όπου , έχουν προστεθεί κάποιες πιο σπάνιες εορτές - ονόματα και έχουν διορθωθεί 2 κινητές εορτές μετά από “ειδικές” οδηγίες του @amonaxos !!

1 «Μου αρέσει»

Έτρεξε κανονικά σε Slackware 15 με downgrade SDL2 < 2.0.18 :wink:

thank you @Maras

3 «Μου αρέσει»

Άμα βλέπω και άλλον χρήστη με SlackWare, αγαλιάζει η ψυχή μου, γίναμε 2, να είσαι καλά!!!

4 «Μου αρέσει»

Κάποια στιγμή θέλω να σε ρωτήσω , επειδή 5-6 είμαστε αν είσαι κάποιος από αυτούς που μίλαγα σε irc πριν 10-15 χρόνια :grin:

3 «Μου αρέσει»

Είναι έτοιμο το τελικό πακέτο (προστέθηκαν κάποιες όχι τόσο γνωστές εορτές και έγιναν διορθώσεις-βελτιώσεις με βάση τις προτάσεις που μου έστειλαν κάποιοι χρήστες) και μπορείτε να το κατεβάσετε εδώ :

Οδηγίες εγκατάστασης θα βρείτε εντός…
Όσοι ενδιαφέρεστε ή/και ασχοληθήκατε ήδη με την εφαρμογή , αξίζει νομίζω να δείτε και αυτό το ενημερωτικό video, το οποίο έφτιαξα για να φανούν κάποιες επιμέρους λειτουργίες της εφαρμογής :

Σας ευχαριστώ πολύ όλους για το ενδιαφέρον και για τη βοήθεια !

5 «Μου αρέσει»

Έτοιμο και το Application Image , το ανέβασα σήμερα μαζί με τα άλλα αρχεία στον ίδιο φάκελο , στο ίδιο link που δίνω παραπάνω ! Δεν θα τρέξει σωστά σε παλιότερες διανομές. Το δοκίμασα στα Ubuntu/Kubuntu 20 - Mint 20 και στο τελευταίο διαθέσιμο Fedora workstation και λειτουργεί μια χαρά. Προφανώς θα τα πάει καλά και στα Arch - Slackware μιας και δεν εξαρτάται πλέον η λειτουργικότητά του από τις εκδόσεις των βιβλιοθηκών του ΛΣ. Όποιος το δοκιμάσει επιτυχώς κι αν θέλει ας με ενημερώσει. Δυστυχώς δεν μπορώ να πω το ίδιο για το ΜΧ-21, εκεί το AppImage δεν λειτουργεί ικανοποιητικά, πράγμα που σημαίνει ότι ίσως το όποιο πρόβλημα υπάρχει να αφορά και σε άλλες διανομές χωρίς systemd. Ευχαριστώ !

2 «Μου αρέσει»

Στην πρώτη φώτο έτρεξα το κλασικό αρχείο και άνοιξε η εφαρμογή κανονικά

στην επόμενη έτρεξα το καινούριο AppImage και πάλι έτρεξε κανονικά.

Αυτό με το systemd νομίζω δεν ισχύει.

2 «Μου αρέσει»

Σ’ ευχαριστώ για τον κόπο να το δοκιμάσεις και για την ενημέρωση Γιάννη !! Το να πρέπει σώνει και καλά να κάνει ο χρήστης downgrade ήταν ένα σοβαρό μειονέκτημα διότι , κάποιες άλλες εφαρμογές ίσως είχαν πρόβλημα. Τώρα με το Application Image είναι οκ !!! (και η Ταβιθά φαίνεται μόνον μια φορά και όχι διπλή …αχχαχχαχαχα)
Σε ότι αφορά το ΜΧ Linux , αν δεν είναι το θέμα του systemd τότε, ίσως να πρόκειται για κάποια άλλη ιδιαιτερότητά του ! Συγκεντρώνω πληροφορίες για να ενημερώσω κι εγώ με τη σειρά μου το δημιουργό του appimage-builder και να βρεθεί η καλύτερη δυνατή λύση.

1 «Μου αρέσει»

Σε Ubuntu 21.10, το appimage επιστρέφει “Segmentation fault (core dumped)”

Ρίξε το φάκελο “Eortescalcd” στο προσωπικό σου directory : /home/username.
Τρέχεις από όπου θέλεις το appimage αλλά ο φάκελος Eortescalcd πρέπει να είναι στη θέση του.

2 «Μου αρέσει»

Mea culpa, τόσες φορές που το χεις αναφέρει

2 «Μου αρέσει»

Αγαπητοί φίλοι και συνοδοιπόροι…
Έχω αρχίσει την αναβάθμιση του εορτολογίου προσθέτοντας βασικά αστρονομικά δεδομένα που ενδιαφέρουν τους χρήστες. Κι επειδή δεν είμαι αστρονόμος είμαι στο ψάξιμο…
Ειδικότερα για την Ανατολή και τη Δύση ηλίου έχω μεταγλωττίσει σε C ένα υπέροχο (σε δημόσια θέα) ““προγραμματάκι”” (εντός πολλών εισαγωγικών…) του τεράστιου Roger W. Sinnott το οποίο βέβαια προσάρμοσα έτσι ώστε να εξυπηρετεί την εφαρμογή.

Έβαλα και τις φάσεις της σελήνης…χάριν σε έναν τύπο που ανακάλυψα ψάχνοντας (θα μάθω το όνομά του για να κάνω μνεία επίσημη…) ο οποίος έφτιαξε έναν κώδικα για Arduino και βασίσθηκε σε άρθρο του περιοδικού [skyandtelescope]. Το τσίμπησα κι αυτό και το έφερα στα μέτρα της εφαρμογής.

Βρίσκομαι σε φάσεις δοκιμών…ενώ αναζητώ παράλληλα κάποιον καλό κώδικα για τον υπολογισμό της ώρας που ανατέλλει και δύει η Σελήνη. Αν έχετε κάτι υπόψη μου το λέτε… Ευχαριστώ πολύ !
Στιγμιότυπα δοκιμών… Προσθήκη Ανατολής/Δύσης Ηλίου - Φάσεων Σελήνης - YouTube

2 «Μου αρέσει»

Έτοιμο … μπορείτε να το κατεβάσετε όσοι ενδιαφέρεστε για ώρες ανατολής-δύσης ηλίου/σελήνης και φάσεις σελήνης. (Δεν προστέθηκε τίποτε άλλο…)
Κατέβασμα εδώ : EORTOLOGIO GR download | SourceForge.net
Τελικά βρήκα έναν αλγόριθμο (πρόγραμμα basic) του περιοδικού Sky & Telescope για τον υπολογισμό ανατολής-δύσης σελήνης. Προσάρμοσα - Μεταγλώτισσα σε C … παιδεύτηκα…χααχχααχ και τώρα φαίνεται μια χαρά…
Κώδικας εδώ : https://github.com/fanisatt/EORTOLOGIO-GR

5 «Μου αρέσει»

Δυστηχως δεν εχω προσβαση σε υπολογιστη για να το κατεβασω τωρα.

Αν ομως δεχεσαι καποια κριτικη θα σου ελεγα να προσεξεις λιγο το παρουσιαστικο. Τα χρωματα που εχεις χρησιμοποιησει ειναι αρκετα “σκληρα” και σε περιπτωσεις δυσαναγνωστα τα κειμενα. Αν θελεις να χρησιμοποιησεις συνδυασμο χρωματων καλυτερα να απευθυνθεις σε ειδικους. Πχ αν γραψεις 100, color combination canva στη google θα βρεις ταιριαστους συνδυασμους στο canva που εχουν φτιαχτει απο ανθρωπους που μπορουν να καταλαβουν ποιο ειναι το σωστο ταιριασμα. Για την ιστορια με τετοιους τροπους συνδυαζω και γω χρωματα οταν χρειαζεται για να κανω ξεκουραστο οτιδηποτε θελω να δειξω η να χρησιμοποιηθει απο αλλους.

Η δευτερη λυση ειναι απλο… Γενικα οι απλες εφαρμογες που δεν επηρεαζουν την ομαλοτητα σε ενα desktop εχουν μεγαλυτερη αποδοχη και συνηθως ξεκουραζουν το χρηστη. Απλες γραμματοσειρες, αρκετο transparent οπου χρειαζεται η λευκο χρωμα.

Αυτα, αν και μονο απο το screenshot που βλεπω ομως θα το κατεβασω να το δοκιμασω οταν ειναι εφικτο.

2 «Μου αρέσει»