Αναβάθμιση του Εορτολογίου - Ημερολογίου που είχα φτιάξει το 2020

Έχεις απόλυτο δίκιο !! Κάτι πρέπει να κάνω καλύτερο πάνω σε αυτό…είστε αρκετοί που το ζητήσατε. Θα μου πάρει βέβαια κάποιο χρόνο αλλά , το σκέφθηκα αρκετά και αξίζει τον κόπο.
Ωραία ιδέα και για τους έτοιμους συνδυασμούς χρωμάτων , αυτό μάλιστα γίνεται εύκολα .
Ευχαριστώ πολύ - να είσαι καλά !

2 «Μου αρέσει»

Μια ωραία χρωματική παλέττα που θα ταίριαζε σε ημερολόγιο, θεωρώ, γιατί θυμίζει πολυκαιρισμένο χαρτί, είναι το Solarized Light :

2 «Μου αρέσει»

@Maras
Θα το δω κι αυτό , πολύ πιθανόν να μπει αυτό, ευχαριστώ πολύ!

1 «Μου αρέσει»

Προχωράει…το face lifting αλλά έχει δουλειά ακόμη !!!
Έχω προσθέσει καμιά 40αριά fonts (please no asking details πάνω σε αυτό παρακαλώ…) για να μπορεί ο χρήστης να επιλέγει…(κυρίως σκεπτόμουν πόσο ωραιότερη θα γίνει η άλλη εφαρμογή που έχω φτιάξει…η οποία πράγματι χρειαζόταν fonts…).
Καλή Σαρακοστή !
:cowboy_hat_face:


Επιφόρτωση: Νο fonter.png…

2 «Μου αρέσει»

σε έχω κάνει fork github να το ενημερώνεις Φάνη :slightly_smiling_face:

πολύ όμορφο, καμία σχέση!!!

2 «Μου αρέσει»

@amonaxos
Χαίρε Γιάννη !! οκ , το ενημερώνω κι αυτό, όσο καταλαβαίνω δηλαδή το τι ακριβώς γίνεται εκεί μέσα…αχχαχαχα
Δεν είναι όμως έτοιμο ακόμη το lifting … Μόλις ετοιμαστεί (πρώτα ο Θεός δηλαδή…) θα ανέβει κανονικά , όπως μέχρι τώρα δηλαδή . (Θα υπολείπεται η αναβάθμιση της εφαρμογής για χειρισμό υπομνήσεων του χρήστη σε διαφορετική βάση από την ετήσια. Ας περιμένει λίγο αυτό…)

1 «Μου αρέσει»

Νέα έκδοση v.2.5 εδώ : EORTOLOGIO GR download | SourceForge.net
Κώδικας εδώ : GitHub - fanisatt/EORTOLOGIO-GR: Greek Eortologio and Day Finder !
Ευχαριστώ πολύ !

4 «Μου αρέσει»

Μερακλίδικο interface και χρώμα, συγχαρητήρια και καλοτάξιδο!!!

2 «Μου αρέσει»

@Maras Να είσαι καλά φίλε μου ! Εγώ ευχαριστώ !!

1 «Μου αρέσει»

Φάνη μια χάρη: Τα επόμενα release να έχουν όνομα EortologioGR-0.0.0.zip/tar/etc και όταν το ξεζιπάρει ο χρήστης να βλέπει φάκελο EortologioGR/

Thanks :)

2 «Μου αρέσει»

Έγινε Γιάννη ! Σωστό το GR στο τέλος… :grinning:

Φάνη το θεμα δεν ειναι το GR. Έτσι κι αλλιώς απο την λέξη Eortologio ειναι φανερό πως απευθύνεται σε Έλληνες η εφαρμογή. Η ουσια αυτου που λέω είναι άλλη.
Το συμπιεσμένο αρχείο θα πρέπει να ειναι ως εξής πχ : ονομαεφαρμογης-αριθμος.zip
Και οταν αποσυμπιεζεται θα πρεπει ο κατάλογος να εχει το ονομα της εφαρμογης οπως ηταν στο συμπιεσμένο αρχειο. Μεχρι την παύλα δηλαδή.
Θα πρεπει δηλαδη να μπορει να γινει αυτο

appname-1.2.3.zip
unzip appname-1.2.3.zip &&
cd appname/

:wink:

1 «Μου αρέσει»

Γιάννη , το φάκελλο EORTOLOGIO τον οποίο παράγει η αποσυμπίεση μπορείς να τον μετονομάσεις όπως θέλεις και να τον ρίξεις μετά όπου θέλεις. Μπορείς και να τον συμπιέσεις με όποιο όνομα θέλεις ώστε να κάνεις στη συνέχεια τα υπόλοιπα. Επίσης , το appimage είναι εντελώς αυτόνομο και το ρίχνεις κι αυτό όπου θέλεις. Τι άλλο θέλεις ; αχαχαχαχαχαχ

Η τρίτη και τελευταία έκδοση του ημερολογίου - εορτολογίου είναι έτοιμη και σίγουρα υπό δοκιμή για ένα - δυο μήνες. Θα χαρώ πολύ να την κατεβάσετε και να την ξετινάξετε σε δοκιμές. Ο χρήστης μπορεί πλέον να καταχωρεί καθημερινά το ημερολόγιο του (πράγμα άσχετο με το σημειωματάριο) , ενώ προστέθηκε και η διαχείριση περιοδικά επαναλαμβανόμενων υπομνήσεων του χρήστη.
Το κατεβάζετε εδώ : EORTOLOGIO GR - HMEROLOGIO download | SourceForge.net
Video εδώ : Εορτολόγιο - Ημερολόγιο για λειτουργικά συστήματα GNU Linux x86_64. - YouTube
Ευχαριστώ πολύ !

4 «Μου αρέσει»
3 «Μου αρέσει»

Γιάννη αυτό που είδα να τρέχει είναι το προηγούμενο (v2.5).

Καλό Μήνα σε όλους ! Χρειάζομαι έναν δοκιμαστή της εφαρμογής στο Ubuntu 22.04, γιατί μου είναι αδύνατον προς το παρόν να το εγκαταστήσω και αυτό …φούλαραν οι δίσκοι μου !!
Αν κάποιος έχει εγκατεστημένο το Ubuntu 22.04 και έχει ήδη κατεβάσει την τελευταία έκδοση του εορτολογίου (v.3.2) , η οποία τώρα (θα πρέπει να) τρέχει σχεδόν παντού (για να μην την πάρει και τη σηκώσει ο έξω από εδώ…) , πολύ θα ήθελα καποιος με το τελευταίο Ubuntu να μου πει δυο λόγια…

@Maras
Καλημέρα και Καλό Μήνα ! Το παραπάνω θέμα με την προχώ έκδοση της SDL2 (πρέπει να ) έχει λυθεί μετά από τροποποιήσεις που επέφερα στον κώδικα. Εδώ τουλάχιστον το βλέπω μια χαρά να τρέχει και στα Ubuntu 18 - 20 - Μint 20 - αλλά και στο Fedora 35 . Θα ήθελα να σε παρακαλέσω να κατεβάσεις την τελευταία μου έκδοση για να την δοκιμάσεις στο Arch με την τελευταία έκδοση sdl2 και να μου πεις σχετικά , όποτε μπορέσεις. (Υπόψη ότι δεν υφίσταται πλέον κανένας περιορισμός ως προς το που θα τοποθετήσεις τον φάκελο της εφαρμογής στο δίσκο. όπου θέλεις το ρίχνεις…) Ευχαριστώ πολύ !
ΥΓ Εννοείται ότι θα την κατεβάσεις δωρεάν ειδικά εσύ…αχαχχααχχαχαχα

3 «Μου αρέσει»

Η έκδοση 3.2 φαίνεται να λειτουργεί κανονικά σε arch.

1 «Μου αρέσει»

@dancaer69
Φίλε μου σ’ ευχαριστώ πολύ !! Καλό μήνα !

1 «Μου αρέσει»