Αναβάθμιση του Εορτολογίου - Ημερολογίου που είχα φτιάξει το 2020

ΧΡΟΝΙΑ ΠΟΛΛΑ στον αγαπητό κόσμο του ανοιχτού λογισμικού !!!
Με την ευκαιρία του νέου έτους , προσπάθησα αρκετά ώστε να μπορεί να τρέχει το εορτολόγιο στις περισσότερες διανομές Linux 64bit … ακόμη και σ’ εκείνες οι οποίες αν και προϊόντα ανοιχτού λογισμικού ολοένα και κλείνονται περισσότερο στον εαυτό τους…
Λοιπόν , χωρίς πολλά λόγια , τη δούλεψα πολύ αυτήν την αναβάθμιση .
Έχω ένα video εδώ : Ελληνική Εφαρμογή Εορτολογίου - Ημερολογίου για Linux x86-64 - YouTube
Και εδώ το link για να κατεβάσετε την εφαρμογή : EORTOLOGIO GR download | SourceForge.net
Θα βρείτε οδηγίες inside.
Ευχαριστώ πολύ τούτον εδώ τον ελεύθερο χώρο που μας δίνει βήμα και λέμε τα δικά μας.

7 «Μου αρέσει»

Δε φαίνεται να λειτουργεί σωστά. Ανοίγει το παράθυρο της εφαρμογής κανονικά αλλά δεν ανταποκρίνεται ούτε σε κλικς του ποντικιού ούτε σε πατήματα πλήκτρων στο πληκτρολόγιο. Στο τερματικό δεν εμφανίζεται κάτι εκτός από το παρακάτω:
ATTENTION: default value of option allow_rgb10_configs overridden by environment.

Σε ποιο λειτουργικό για να το δω από την επομενη εβδομάδα…κι επειδή είναι πολλές οι διανομές αν βρεις κάποια λύση (κάποια ρύθμιση δηλαδή) παρακαλώ στείλε μου email.

Σε archlinux το δοκίμασα με fluxbox.

Ok Ευχαριστώ για την πληροφορία , δυστυχώς δεν γνωρίζω τις ιδιαιτερότητες αυτής της διανομής και δεν έχω καν κάποια άλλη σχετική αναφορά με κάποια προτεινόμενη λύση από το χρήστη του λειτουργικού. Ελπίζω να βρούμε κάποια λύση.

Και σε Debian 11.2 με ΜΑΤΕ βγαζει Segmentation Fault. Μηπως χρειαζεται τιποτα εξαρτησεις και βιβλιοθηκες;

Ρίξε μια ματιά στις οδηγίες , είναι 2 επίσημες βιβλιοθήκες της sdl που πρεπει να εγκατασταθουν. Δοκιμάστηκε επιτυχώς σε MX Linux που είναι Debian based οπότε με ενδιαφερει πολύ να μου πεις λεπτομερειες !!

Και οι δυο βιβλιοθηκες (libsdl2-2.0-0, libsdl2-image1.2) ειναι εγκατεστημενες. Και παρολα αυτα μου βγαζει Segmentation fault. Περιεργο.

Έχεις τοποθετήσει το φάκελο της εφαρμογής “Eortescalcd” μέσα στο προσωπικό σου directory /home/YourUserName/ όπως λένε οι οδηγίες ; Και πρέπει να είναι απ’ ευθείας εκεί - όχι μέσα σε κάποιον άλλο υποφάκελο π.χ. είναι λάθος να τοποθετηθεί στο directory “/home/YourUserName/Εγγραφα/”. Είναι ένα θέμα ασφαλείας αυτό - δεν ήθελα να μπορεί να τρέχει οπουδήποτε και δεν έπρεπε να τρέχει οπουδήποτε . Αν έχεις το φάκελο κανονικά εκεί που πρέπει τότε, είναι πράγματι πολύ περίεργο και πρέπει να το εξετάσω . Αν ΌΧΙ τότε , τοποθέτησέ τον εκεί και θα τρέξει μια χαρά στο DEBIAN. Απλά πες μου να γνωρίζω.

Ναι δουλευει αν το βαλεις στον συγκεκριμενο φακελο στο /home/username

Οπως βλεπεις απο την συγκεκριμενη εκδοση την v2, δυο ατομα που το δοκιμασαμε δεν μπορεσαμε να εχουμε το σωστο αποτελεσμα χωρις την βοηθεια σου. Για να μπορεσουμε να δοκιμασουμε σωστα την v3 το documentation θα πρεπει να ειναι πιο ξεκαθαρο με τα dependencies και τα requirements στην αρχη ετσι ωστε να το βρουμε μοναχοι μας. Εκτος εαν ηδη το εχεις καταγραψει και μου ξεφυγε οποτε χιλια συγνωμη.

Είναι ήδη γραμμένο αδερφέ στις οδηγίες !! Τέλος καλό - όλα καλά για σένα ! Να δούμε με το arch αν θα υπάρξει κάποια λύση…

Ναι εχεις δικιο εγω δεν το ειδα.

Μονο αν γινεται βαλε τα dependencies και τις οδηγειες για την εγκατασταση πανω πανω στο ΟΔΗΓΙΕΣ_GREEK γιατι ειναι ευκολο στην παρουσα μορφη του να παραληψει καποιος να διαβασει το συγκεκριμενο σημειο για τον φακελο.

1 «Μου αρέσει»

Βάλε στόχο στην επόμενη έκδοση της εφαρμογής να τρέχει από οπουδήποτε. Αν θέλει να αποθηκεύει αρχεία ρυθμίσεων του χρήστη να τα βάζει στο "~/.config/eortologio’, αν θέλει κάπου να έχει αρχεία δεδομένων η σωστή θέση είναι η ‘/usr/share/eortologio/’. Γενικά στο Linux ακολουθούμε μια δομή στο που μπαίνει καθε τι.

Οι αλλαγές πρέπει να είναι ευκολος, αλλά δεν βλέπω τον κώδικα κάπου αλλά υποθέτω PASCAL (όχι βλέπω την γλώσσα C, τότε γιατί θέλεις ειδική έκδοση της SDL;) Συνιστώ να μάθεις και να προσθέσεις κάποιο build system πx meson η cmake. Θα κάνει τον εντοπισμό βιβλιοθηκών και τον εντοπισμό των φακέλων ευκολότερο. Αν θέλεις να την κάνεις portable μετέτρεψε την σαν AppImage

Φιλικά

2 «Μου αρέσει»

Δεν θέλω να τρέχει απ’ οπουδήποτε και δεν θα τρέχει !!
Τίποτε το ειδικό δεν χρειάζεται να εγκατασταθεί. Δυο κλασσικές βιβλιοθήκες SDL είναι.
Ναι ναι application image , το είχα κάνει πρόσφατα με την προηγούμενη έκδοση και θα τα είχα αποφύγει όλα τούτα τώρα αλλά … δυστυχώς λειτουργούσε μόνον σε μοντέρνες διανομές και δεν τα πήγαινε καλά ούτε καν με τις λίγο παλιότερες . Οπότε ανησύχησα , και καλά έκανα…ανέφερα το πρόβλημα και αναμένω να τακτοποιήσουν πλήρως το bug… C application - system calls · Issue #171 · AppImageCrafters/appimage-builder · GitHub
Φιλικά…

Συγχαρητηρια και ευχαριστώ για το εορτολόγιο!
μια επισήμανση έχω αν σε ενδιαφέρει φυσικά. Τα κορίτσια με το όνομα Ρόδω , εορτάζουν στις 3 Απριλίου κάθε χρόνο. Την ημέρα εκείνη εορτάζει “Το Ρόδο το Αμάραντο”…
Αν σε ενδιαφέρει πάντως μπορώ να ασχολήθώ με όλα τα σπάνια ονόματα της Ελλάδας και να σου βρω τις ημερομηνίες εορτής τους! Σε μελλοντικό update τα βάζεις. Δυστυχώς δεν γνωρίζω πως να ανοίξω τα dat αρχεία να έπαιζα λίγο.
πάντως η εφαρμογή είναι πολύ σωστή στα εορτολογικά απ όσο είδα!
thanks!

3 «Μου αρέσει»

Ευχαριστώ πολύ αδερφέ ! Ούτε κι εγώ δεν θα πειράξω τα dat αρχεία γιατί θα ήταν φασαρία να εναρμονίσω ξανά τον υπόλοιπο κώδικα με αυτά. Πιο εύκολα θα μου βγει αν κάνω μια προσθήκη νέων εορτών (σε επίπεδο κώδικα - ο χρήστης δεν θα νιώσει τίποτε). Έχεις το email μου στις οδηγίες , βεβαίως με ενδιαφέρουν όλες εκείνες οι θρησκευτικές εορτές που συνδέονται με ονόματα ακόμη κι αν είναι τοπικές οπουδήποτε στην Ελλάδα !!! Ότι έχεις υπόψη σου στείλε μου όποτε θέλεις , (θα αργήσει η v. 3 πρώτα ο Θεός…) είτε είναι σταθερές είναι είναι κινητές εορτές. Εννοείται ότι, το ορθόδοξο εορτολόγιο είναι πολύ ευρύτερο από το δικό μου, επειδή περιλαμβάνει και εκείνες τις εορτές που δεν σχετίζονται με ονόματα (και είναι πολλές…) , είναι όμως έξω από τον αντικειμενικό σκοπό αυτής της εφαρμογής. Πες μου αν θέλεις και σε ποιο λειτουργικό το δούλεψες … Χαιρετώ !

1 «Μου αρέσει»

Η εφαρμογή δοκιμάστηκε σε ubuntu 20.04 gnome, σε ubuntustudio 20.04 xfce και σε ένα imac a1224 2007 με mint 20 cinnamon.
και πρώτα ο Θεός… σε 1-2 μήνες θα δοκιμαστεί σε slackware 15

3 «Μου αρέσει»

Σ’ ευχαριστώ για την πληροφορία Γιάννη , θα μου πεις για το slackware στο email !!

Δεν ξέρω αν έχεις τρέξει την εφαρμογή σε VM?
Έστησα ένα slackware 15 με gnome 40 σε virtualbox και έτρεξα την εφαρμογή, αλλά ενώ άνοιξε το παράθυρο κανονικά μέχρι εκεί και τέλος. Δεν δέχεται καμία εντολή με το ποντίκι , ούτε μενού ούτε τίποτα.
Σαν να άνοιξε μια φωτογραφία δηλαδή. Δεν ξέρω αν είναι θέμα της επειδή έτρεξε σε vm ή όχι αν θες τσέκαρε το…

1 «Μου αρέσει»

Δε νομίζω ότι έχει σχέση το ότι τρέχει σε vm. Το ίδιο κάνει και σε archlinux. Το έχω αναφέρει παραπάνω.

2 «Μου αρέσει»