Αναβάθμιση του Εορτολογίου - Ημερολογίου που είχα φτιάξει το 2020

Δεν έχει δοκιμαστεί σε VM Γιάννη - όχι από μένα δηλαδή ! Το θέμα είναι ότι αυτό που είδες και εσύ και ο @dancaer69 δεν είναι μια φωτογραφία , στην ουσία όλα έτρεξαν κανονικά , ειδάλλως δεν θα βλέπατε το αρχικό παράθυρο κι από εκεί και πέρα υποθέτω ότι, συμπεριφέρεται σαν ένα παράθυρο στο παρασκήνιο ή πίσω από άλλα τέλος πάντων. Σαν να μην έχει προτεραιότητα. Δεν μου είπατε αν κλείνει από μόνη της η εφαρμογή δηλαδή αν “πέφτει” ή, αν αναγκαστήκατε να την κλείσετε αφού δεν ακούει τίποτε. Υποθέτω το δεύτερο… Έψαξα στο google αυτόν τον τύπο σφάλματος που ανέφερε ο @dancaer69 αλλά δεν είδα ή, δεν εννόησα κάποια προτεινόμενη λύση. Κατά την πολύ πτωχή μου γνώμη και με βάση τα ολίγα αυτά που είδα για αυτόν τον τύπο σφάλματος, θα μπορούσε να είναι ζήτημα κάποιας ρύθμισης του λειτουργικού. Δυστυχώς δεν έχω καθόλου ελεύθερο χώρο προς το παρόν για να εγκαταστήσω ένα ακόμη λειτουργικό και να το ψάξω. Κάποια στιγμή όμως ελπίζω να μου δοθεί η ευκαιρία να το κάνω και να το δω επί τόπου.

Στη δική μου περίπτωση τα κουμπιά ελέγχου για ελαχιστοποίηση ή κλείσιμο του παραθύρου λειτουργούν κανονικά. Πέρα από αυτό δεν λειτουργεί τίποτε άλλο. Δε νομίζω ότι είναι θέμα focus του παραθύρου ή θέμα του desktop environment μιας και το δοκίμασα αρχικά με fluxbox και τώρα με xfce. Δοκίμασα επίσης να φέρω το παράθυρο στην κορυφή από τη σχετική ρύθμιση του xfce αλλά και πάλι δεν άλλαξε κάτι. Επίσης το παράθυρο της εφαρμογής μπορεί να επανέλθει στο προσκήνιο με κλικ του ποντικιού πάνω του, όπως γίνεται και με όλα τα παράθυρα. Φαίνεται δηλαδή ότι οι λειτουργίες που καθορίζονται από τον window manager λειτουργούν κανονικά(όπως και τα κουμπία ελαχιστοποίησης/κλεισίματος).

2 «Μου αρέσει»

Ακριβώς τα ίδια και με slackware.

1 «Μου αρέσει»

Off-topic :

Πώς έβαλες GNOME40? Με GFS?

@amonaxos , @dancaer69
Κάτι όμως δεν επιτρέπει στην εφαρμογή να έρθει στ’ αλήθεια στην “επιφάνεια” ή, δεν της δίνει την απαραίτητη προτεραιότητα !! Κι εφόσον η εφαρμογή λειτουργεί σε Debian , Ubuntu , Kubuntu , Mint , MX Linux και πολλά άλλα ‘*.buntus’ ( :sweat_smile: ) , αυτό σημαίνει ότι, κάτι άγνωστο σε μένα υπάρχει στα arch - slackware (λειτουργικά τα οποία δεν έτυχε να εγκαταστήσω ποτέ εδώ φοβούμενος μήπως τα κάνω μαντάρα), κι αυτό το κάτι ίσως εσείς μπορέσετε να το εντοπίσετε ως πολύ πιο ψαγμένοι linuxαδες κι από εμένα κι από τους περισσότερους !! Προς το παρόν ασχολούμαι ακόμη με τις εξτρα γιορτές του Γιάννη… Δεν θα το αφήσω έτσι βέβαια. Σε κάποια χρονική στιγμή θα δημιουργήσω χώρο σε κάποιον δίσκο να εγκαταστήσω και το arch , επειδή κάποτε είχα τέλος πάντων συνυπάρξει για έναν χρόνο με το manjaro κι έχω πάρει μια σχετική γεύση.

2 «Μου αρέσει»
2 «Μου αρέσει»

Στην mx 19 που το δοκίμασα εγώ, ναι μεν τρέχει κανονικά, αλλά ούτε το παράθυρο μπορεί να μικρύνει - μεγαλώσει, ούτε ένα κουμπί κάτω κάτω φαίνεται καλά καλά γιατί το παράθυρο της εφαρμογής-προγράμματος είναι μεγάλο για την οθόνη μου. Ελπίζω να βοηθά αυτό στο τι μπορεί να μην πάει καλά…

1 «Μου αρέσει»

Δοκιμή σε RebornOS

Στις οδηγίες της εφαρμογής, αναφέρεται ότι χρειάζονται δύο εξαρτήσεις: “libsdl2-2.0-0, libsdl2-image1” στα “Pckages” του arch linux ψάχνοντας για τις δύο αυτές βιβλιοθήκες δεν σου δίνει αποτέλεσμα ίσως υπάρχουν με άλλο “όνομα”. δίνοντας σκέτο “libsdl” έχουμε το αποτέλεσμα αυτό:https://archlinux.org/packages/?sort=&q=libsdl&maintainer=&flagged=
Δίνοντας στον pamac “sdl_image” δίνει αποτέλεσμα από AUR τα δύο “sdl_image, ib32-sdl_image” τα οποία εγκατέστησα
αλλά δεν άλλαξε κάτι

1 «Μου αρέσει»

Ευχαριστώ για την ενημέρωση ! Τα παράθυρα της εφαρμογής δεν προβλέπεται να μικραίνουν ή να μεγαλώνουν. Λόγω της μικρής οθόνης δεν θα μπορείς να δεις ετήσιους πίνακες , υποθέτω σου βγάζει ένα μήνυμα και στο λέει. Κρύβε το σημειωματάριο (υπάρχει επιλογή στο μενού) για να δουλεύεις άνετα στο βασικό παράθυρο. Μπορείς επίσης να επιλέγεις άλλο font μικρότερο (π.χ. Arial 12) για να βλέπεις βοηθητικούς πίνακες με ονόματα , γιορτές κλπ. Το κάθε βοηθητικό παραθυράκι που σου εμφανίζει έχει πάνω δεξιά ένα κουμπί για αλλαγή font. Πήγαινε με το ποντίκι εκεί και θα δεις βοήθεια. Χαιρετώ !

1 «Μου αρέσει»

Ίσως δεν έγινα κατανοητός, η εφαρμογή ΔΕΝ λειτουργεί ούτε σε RebornOS και παρουσιάζει την ίδια συμπεριφορά με τα “άλλα” arch συστήματα.

Να σε ρωτήσω και κάτι γιατί μέ πιασε κάτιτίς και ψάχνω στο arch.org και γενικώς. Η βιβλιοθήκη είναι η “sdl2” A library for portable low-level access to a video framebuffer, audio output, mouse, and keyboard (Version 2)"

Αν έτσι είναι και εφ όσον είναι εγκατεστημένη στο σύστημά μου κατι άλλο τρέχει…

1 «Μου αρέσει»

Ευχαριστώ για την ενημέρωση ! Αν και είμαστε μια οικογένεια στο Linux και θα μπορούσαν κάποια πράγματα να ήταν πιο “συντονισμένα” , υπάρχουν δυστυχώς διαφορές ακόμη κι εκεί που μάλλον δεν θα έπρεπε. Δηλαδή γιατί να πρέπει εδώ να με λένε fanisatt και κάπου άλλού να με λένε sanifatt…??? Κοίτα να δεις εδώ τι βρήκα τώρα : [SOLVED] How to install sdl2, an undefined reference when compiling. / Pacman & Package Upgrade Issues / Arch Linux Forums
Συνεπώς , θέλω να το ψάξω μιας και δουλεύω με την SDL2…
Οι βιβλιοθήκες είναι libsdl-image1.2 και libsdl2-2.0-0 . Τουλάχιστον αυτό το όνομα έχουν στα λειτουργικά που χρησιμοποιώ για δοκιμές…

Σε linux mint 20.2 λειτουργεί κανονικά.

1 «Μου αρέσει»

Από όσο διάβασα και αν κατάλαβα σωστά με SDL, resize window δεν γίνεται έτσι κι αλλιώς οπότε αυτό δεν είναι bug ούτε παράληψη από τον προγραμματιστή. Απλά Φάνη δώσε μικρότερο window στο επόμενο update διότι είναι όντος μεγάλο.

Για το θέμα που υπάρχει όμως σε slackware και arch έχω την εντύπωση πως δεν δουλεύει η εφαρμογή σε διανομές που δεν έχουν systemd :joy:
συγκεκριμένα δεν δουλεύει ο κέρσορας

SDL_CreateSystemCursor, SDL_SetCursor,

τώρα αν είναι αυτό , πως συνδυάζεται με το systemd δεν ξέρω; :stuck_out_tongue_winking_eye:

2 «Μου αρέσει»

Το Arch είναι διανομή με systemd.
Εμένα μου τρέχει αλλά δεν μπορώ να κλικάρω πουθενά.
Σε Arch Linux τα απαιτούμενα πακέτα εγκαθίστανται ως εξής

sudo pacman -S sdl2 sdl2_image
2 «Μου αρέσει»

Γιάννη, σιγά-σιγά όλοι θα πάνε σε monitor μεγαλύτερης ανάλυσης οπότε δεν αξίζει η ταλαιπωρία για κάτι τέτοιο.
Για το άλλο που γράφεις , δεν είναι απλά ο κέρσορας όπως μου το περιγράψατε. Θα γινόταν η δουλειά έστω και χωρίς αυτόν. Εξ’ όσων φαίνεται όμως είναι θέμα διαχείρισης των events , δηλαδή στο πως λειτουργεί η SDL_PollEvent σε αυτά τα λειτουργικά. Όλο το πρόγραμμα είναι ένας βρόγχος με την SDL_PollEvent να παίζει τον πρωταγωνιστικό ρόλο. Ειλικρινά δεν γνωρίζω τι ακριβώς φταίει ούτε και πάει το μυαλό μου. Οψόμεθα…

Αν θες βοήθεια προσπάθησε να ανεβάσεις τον πηγαίο κώδικα σε ένα git αποθετήριο για να μπορεί όποιος θέλει να βοηθήσει πιο έμπρακτα.

1 «Μου αρέσει»

Βασίλη , με αυτές τις βιβλιοθήκες καλύπτεται η κατά άλλη διάλεκτο … libsdl-image1.2 ?
Έχω ανεβάσει τον πηγαίο κώδικα της προηγούμενης version και έλεγα να περιμένω λίγο πριν ανεβάσω και αυτόν , για τυχόν διορθώσεις κλπ. Και πράγματι το δουλεύω ακόμη - προσθέτω κάποια στοιχεία που μου έδωσε ο Γιάννης (@amonaxos ).

Νομίζω πως ναι, αυτές είναι οι αντίστοιχες στο Arch (και τις συν αυτώ διανόμες).
Όπως σωστά είπες μάλλον είναι θέμα με τι διαχείριση των events γιατί θα έπρεπε τα clicks να κάνουν trigger τα αντίστοιχα events.

1 «Μου αρέσει»

Θα το βρούμε…που θα πάει ;
Καλό βράδυ !!

1 «Μου αρέσει»

@fanisatt εικασία, μήπως φταίει το γεγονός ότι χρησιμοποιείς διαφορετικές εκδόσεις των βιβλιοθηκών? Θα μπορούσες να το τροποποιήσεις έτσι ώστε να κάνει χρήση της :

libsdl2-image-2.0-0 (Για debian-οειδή)
SDL2_image (Για SlackWare)
sdl2_image (Για archlinux)

μιας και χρησιμοποιείς την SDL2?
Εδώ φαίνεται το changelog και οι αλλαγές από την 1.2 που χρησιμοποιείς τώρα :
https://www.libsdl.org/projects/SDL_image/

1 «Μου αρέσει»