Zen installer. . . Πληροφορίες σχετικά?

Σωστό αυτό που λες αλλά

  1. ήθελα να ξέρω αν είναι διανομή ή installer και αν θα έχει κάποιο θέμα
  2. είχα απορία τι συνέπειες έχει π.χ η εγκατάσταση του revenge os

Ευτυχώς λύθηκαν και οι 2
Τώρα μένει μόνο να δοκιμάσω και αμέσως να δω πως θα πάει…

to πιο κοντα σε arch ας το πω ετσι ειναι ο εγκαταστατης Anarchy linux κατα την γνωμη μου παντα. απο διανομες η καλυτερη ειναι η EndeavourOS. zen installer δοκιμασα μια φορα και ειχε θεματα.

1 «Μου αρέσει»

Ευχαριστώ φίλε…
Θέματα είχε αφού το εγκατέστησες ή κατα τη διάρκεια?
Anarchy linux το είδα επίσης νομίζω και το archbang είναι σε αυτή τη λογική.

ο ζεν κατα την διαρκεια ειχε θεματα. Anarchy linux αν θελεις σχεδον 100% arch. EndeavourOS για διανομη arch

1 «Μου αρέσει»

@anon21236004 Τα παραπάνω θέλεις να τα βάλεις σε production μηχάνημα ή σε πειραματόζωο?

Αν θέλεις να τα βάλεις σε production μηχάνημα, τότε μην χρησιμοποιήσεις τον zen installer. Πάνε σε κάτι πιο δοκιμασμένο.

Σε ό,τι αφορά στο revengeos: πώς γίνεται και ένα “σταματημένο” distro να έχει ενεργά repos? Πάντως, μόνο ένα καψωνόμουτρο θα πρότεινε σε κάποιον να προσθέσει repos ενός “σταματημένου” distro…

Anyway, η καλύτερη λύση για όλα είναι να κάνεις ένα virtualbox και να κάνεις εκεί τα πειράματά σου.

Ααααα, και να μην ξεχάσεις να μας πεις εδώ τις εμπειρίες που αποκόμισες από τα πειράματα αυτά. :innocent:

2 «Μου αρέσει»

Πολύ καλά τα λες και έχεις δίκιο.

Αυτή την απορία με το repo την είχα και εγώ για αυτό και ρώτησα.
Ουσιαστικά ο zen installer σου προτείνει να βαλεις αυτά τα repository στα σίγουρα.

Όσο για το pc μου ναι θα είναι productive και όχι δε μπορεί να έχει δυστυχώς virtual box.
Με 2 gb ddr2 και core 2 duo e5300 αυτό δεν είναι εφικτό.

Μπορώ όμως να το βάλω σε live usb ή όχι? Θα κάνω μια προσπάθεια και ότι βρέξει ας κατεβάσει…
Θα σας πω βέβαια τις εντυπώσεις μου εν καιρώ.

Πήρα ένα πάμφθηνο ssd. Δεν είχα ξαναπεράσει hardware. Βλέποντας και κάνοντας.
Περνάω σε ενα usb το archbang που έχει το zen installer.
O installer μου πήρε ακριβώς 9 λεπτά να τον ρυθμίσω και κανα 15λεπτο να εγκατασταθούν όλα.
Έβαλα mate mate-extra που το ξέρω με lxdm manager και linux lts kernel. Επέλεξα να του βάλω και το revenge repo και το pamac με το yay που είχε σαν επιλογή ο installer αν ήθελα. Πολλές και καλές επιλογές. Όλα κύλησαν υπέροχα για εμένα με τις όποιες (λίγες) γνώσεις έχω. Καταλάβαινα όμως τι κάνω με διάβασμα και συνδιαστικά αφού έπεσα και σταμάτησα 1-2 φορές. Δηλαδή δε σκέφτηκα π.χ πως το keymap είναι απλά η διάταξη του πληκτρολογίου. Όταν το βρήκα τι είναι πάτησα europe.
Συμβουλή: πάτησα gr στις γλώσσες και μετά όταν έπρεπε να δώσω όνομα δεν άλλαζε σε Αγγλικά. Με copy paste χαρακτήρες από google έδωσα το όνομά μου. Αυτό ήταν που έλεγα έπεσα και έμαθα.

Στο live usb το archbang μου άρεσε και το βρήκα πολύ όμορφο οπτικά. Αλλά πήγα σε αυτό που ξέρω (mate).
Εν τω μεταξύ έψαχνα να συνδεθώ σε wifi αλλά αυτό ήταν ενα διάφανο εικονίδιο κάτω δεξια που μου πήρε κανα 5λεπτο να το βρώ.

Εν τω μεταξύ το mate αυτό δεν έχει μεγάλη ομοιότητα με το mate mint που θα έγραφα κανονικά.
Το alt shift μπήκε πανεύκολα έχω Αγγλικά και Ελληνικά.

Το wifi με παίδεψε, κατάφερα να συνδεθώ από το wifi fon που έχω, αλλά στη συνδεσή μου την κανονική δε συνδέεται. Δε με αφήνει να βάλω τον κωδικό που έχω. Όποιος ξέρει ας δώσει μια συμβουλή. Εν τω μεταξύ μπόρεσα να συνδεθώ επειδή προνόησα να βάλω κατα το installation από το zen το network manager.

Ο installer είναι αρκετά πλήρης και έχει πολλά προγραμματάκια να βάλει κανείς αν το επιθυμεί.
Firefox,Chromium και κάτι άλλους περίεργους. Clementine, ristretto, vlc και τα συναφή.

Τι σύστημα έχω τώρα μη ρωτάτε. Archbang, arch, mate ένας αχταρμάς. Δουλεύει με το arch όμως και pacman ή pamac που όμως το τελευταίο δεν ξέρω που να το βρώ.

Το home directory το έβαλα στο σκληρό αλλά όταν ανοίγω το home δε βγάζει τα αρχεία bin, bash, etc και τέτοια που έχει το mint mate.

Σε γενικές γραμμές είμαι ικανοποιημένος από το zen installer και θα τον συνιστούσα σε κάποιον που θέλει να μπει στο arch. Δεν ξέρω όμως αν είμαι ο κατάλληλος να συνιστά πράγματα τόσο στο arch όσο και στο linux.

1 «Μου αρέσει»

Φίλε μου ρήτορα, απ’ ότι βλέπω στο μυαλό σου όλα είναι ένας αχταρμάς. Όπως είπαν και οι πρηογούμενοι για να πας σε έναν έτοιμο installer πρέπει πρώτα να το στήσεις μόνος σου. Ας πάμε επί του θέματος τώρα.
Πρώτο σφάλμα:

Τι σύστημα έχω τώρα μη ρωτάτε. Archbang, arch, mate ένας αχταρμάς

Το Arch είναι ένα. Με την πολύ απλή φιλοσοφία KISS (KEEP IT SIMPLE STUPID).

Δεύτερο:

Δουλεύει με το arch όμως και pacman ή pamac

Τι είναι το pacman και τι είναι το pamac; Έχεις αναρωτηθεί; Είπαμε KISS

Τρίτο:

home directory το έβαλα στο σκληρό αλλά όταν ανοίγω το home δε βγάζει τα αρχεία bin, bash, etc

Ξέρεις την δομή του συστήματος αρχείων στο Linux; Αν όχι τότε https://linux-user.gr/t/pws-einai-diamorfwmeno-to-systhma-archeiwn-toy-linux/81 θα σε βοηθήσει πολύ αυτό.

Και όλα αυτά γιατί δεν τα κράτησες απλά και δεν πήγες βήμα βήμα.

Μια συμβουλή από εμένα με την όποια εμπειρία που έχω. Βάλε ένα distro που στα παρέχει έτοιμα όλα. Και ξεκίνα μέσω VirtualMachines να στήσεις το πρώτο arch σου. Καθαρό και πάνω απ’ όλα δικό σου.

5 «Μου αρέσει»

Κοίτα ναι ίσως τα έχω αχταρμά στο μυαλό μου. Το είδα πως γίνεται βήμα βήμα διάβασα και το wiki.

Έχω arch ναι. Απλά πήγα μέσω Τριπόλεως και για αυτό έκανα το χωρατό με τον αχταρμά.

Ξέρω τι είναι pacman και pamac. Ουσιαστικά ο pamac είναι το γραφικό περιβάλλον για εγκατάσταση εφαρμογών πακέτων κ.λ.π Απλά δεν το είχα δουλέψει ξανά.
Για τη δομή αρχείων είδα διαβάσει και είχα δει και ένα βίντεο. Μπερδεύτηκα σε κάποια σημεία αλλά μια εικονίτσα την έχω. Βέβαια στο σύστημα που έχω τώρα φτιάξει/στήσει δε βλέπω τα files: pictures,videos κ.λ.π και όταν π.χ κατεβάζω καμια φωτογραφία αυτή αποθηκέυεται στην επιφάνεια.
Υποθέτω πως αν το είχα κάνει με τον τρόπο που λες θα ήξερα τι και πως.

Οκ πάντως το βλέπω και δουλεύει μια χαρά. Μόνο πρόβλημα το wifi που δουλεύει μεν αλλά μόνο στο fon. Ελπίζω να μη σπάσω το σύστημα. Πάντως εδώ είμαι και θα ρωτάω και εσάς για τυχόν απορίες και ελπίζω να μη σας πρήζω. Με την πορεία θα μάθω και περισσότερα πραγματάκια γιατί διαβάζω αυτά που λέτε.

Σημασία έχει να το πας και ένα βήμα παραπάνω από μόνος σου. Επίσης και εγώ στη θεωρία μπορώ να λύσω μια διαφορική εξίσωση 3ου βαθμού. Στην πράξη όμως;
Έτσι πάει και με οτιδήποτε κάνεις. Η πρακτική είναι που θα σου μάθει.

Προτιμάς να έχεις ένα σύστημα που δουλεύουν όλα τα γρανάζια; ή ένα σύστημα που εξαιτίας ένος γραναζιού μπλοκάρει όλο το σύστημα; Αναρωτήσου αυτό και άσε το arch να έρθει στην ζωή σου φυσικά.

Το arch δεν είναι μαγκιά. Μην το ξεχνάς αυτό.

Προσωπικά εγώ θα είμαι εδώ για να απαντάω σε ότιδηποτε μπορώ αρκεί και ο ενδιαφερόμενος να έχει ως σκοπό να μάθει και όχι να προτρέχει χωρίς λόγο!

1 «Μου αρέσει»

κοίτα φίλε για να μη χαλάσω και το θέμα γενικά δεν έχεις άδικο
δεν εβαλα το arch από μαγκιά εξάλλου σε ποιόν να πουλήσω μαγκιά
ο installer πάντως ήταν μια ευκαιρία να μάθω λίγο και από δω τι παίζει
2-3 πραγματάκια κάνω με το κομπιούτερ ούτε χάκερ θέλω να γίνω ούτε τίποτα

Εδώ δεν είμαστε να κρίνουμε ποιος θα βάλει ποια διανομή. Ωστόσο η εμπειρία με συγκεκριμένες διανομές δείχνει ότι υπάρχει ένα μοτίβο. Από την πλευρά μου θα σε συμβούλευα να μην έρθεις εδώ στο πρώτο λάθος αλλά να πας στο arch wiki.

1 «Μου αρέσει»

ε ξέρω οτι πρέπει να πάω στο archwiki
το πρώτο λάθος ήδη το έχω εντοπίσει με το wifi που λειτουργεί αλλά μόνο το ελεύθερο
γενικά είναι και πολλά που τα έψαξα πριν φτάσω να ρωτήσω εδώ
Οκ δεν είναι ωραίο να ρωτάς για όλα και πρέπει και να μπορείς να μάθεις τίποτα όχι απλά να τα παίρνεις έτοιμα
Για εμένα όλα ίδια είναι αν μάθεις τη λογική…Στην αρχή π.χ διάβαζα τι είναι window manager αλλά μου πήρε μήνες να το κατανοήσω…
Όλα είναι σχετικά…

ειναι πολυ πιθανο εξαλλου η απαντηση που θα παρεις να προερχεται απο το archwiki που κοιταξε άλλος. Για ποιο λογο να πας μεσω λαμιας; δηλαδη να κοιταξει ο άλλος για να σου πει εσενα αυτο που θα μπορουσες να δεις μονος σου κατευθειαν; εντωμεταξυ ολοι κοιταμε το archwiki που και που ανεξαρτητως διανομης γιατι ειναι πολυ καλο, δηλαδη θελω να πω αξιζει να το συμβουλευεσαι

3 «Μου αρέσει»

Φυσικα, αλλα αν το βαλουμε σε ποσοστα η πρακτικη παιρνει 20% αξιας και η θεωρια 80%.
Γιατι τετοια αποκλιση? Για τον απλο λογο οτι χωρις τη θεωρια δεν εχεις ορθη πρακτικη αλλα χωρις τη πρακτικη εχεις μια χαρα ορθη θεωρια.

Οταν ασχολεισαι με τη διανομη σου ειναι προτιμοτερο να εχεις διαβασει τα μαθηματα σου αρκετα καλα και να μην εχεις αγγιξει ποτε γραμμη εντολων, παρα να εχεις 20 χρονια εμπειρια σε γραμμη εντολων και να μην εχεις ανοιξει wiki ποτε σου.

Η πρακτικη υπαρχει για να επιβεβαιωνει τη θεωρια, αλλιως εκτος απο αχρηστη ειναι και επικινδυνη.

Εν ολιγοις η θεωρια ειναι μπουσουλας(οπως και εσυ σωστα εμμεσως ανεφερες σε προηγουμενα σχολια) και η πρακτικη ειναι η εμπειρια.
Και τα δυο σημαντικα αλλα δε σε μαθαινει η εμπειρια. Σε μαθαινει ο μπουσουλας και σε επιβεβαιωνει η εμπειρια.

2 «Μου αρέσει»

Προσωπικά και φιλικά, όταν σε τρώει να δοκιμάσεις κάτι, βλέπεις τι διαθέσιμο χρόνο έχεις και το δοκιμάζεις. Διαβάζεις βλέπεις βιντεάκια και ουσιαστικά παίζεις με κάτι που σε έτρωγε να δοκιμάσεις. Αν ήθελες να στήσεις arch θα άκουγες τις συμβουλές παραπάνω και θα επέλεγες το Manjaro ή το endeavouros και θα είχες ένα ωραιότατο καλοστημένο λειτουργικό σύστημα. Αν ήσουν μερακλής θα προσπαθούσες να περάσεις το arch μόνος σου ( υπάρχει και ωραιότατο βίντεο στο φόρουμ). Σου τα γράφω αυτά, γιατί ενώ ουσιαστικά έχεις αποφασίσει ότι θα το δοκιμάσεις διατυπώνεις και οδηγείς μια συζήτηση σε λάθος μονοπάτια…

Όπως και να έχει, μη φοβάσαι να δοκιμάζεις πράγματα και φυσικά θα θέλαμε να μοιράζεσαι τις εμπειρίες σου μαζί μας!

3 «Μου αρέσει»

Όλα τα μηνύματα φιλικά τα βλέπω. Το manjaro θα το έβαζα αλλά δε μου αρέσει. To endeavourOS είναι σαν το arch οπότε είπα να δω τον installer.
Τα βίντεο τα είδα ειδικά του φίλου Αριστοτέλη και βοηθήθηκα γιατί κατάλαβα ακριβώς πως δουλεύει η arch wiki. Επίσης σε κάθε βήμα καταλάβαινα 95% τι έκανε. Χρόνο εφόσον με παύσαν από τη δουλειά λόγω ιού έχω άπλετο. Κάθε μέρα διαβάζω, βλέπω video και κινούμαι πολύ προσεκτικά στο τι κάνω στο σύστημά μου.
Είπα οτι αν δεν ασχοληθώ με το arch τώρα που έχω άπειρο χρόνο δε θα το κάνω ποτέ.

Όσο για την πρακτική: Είδα από τη σχολή που τελείωσα οτι διαβάζοντας βιβλία επι βιβλίων λίγα θα σου μείνουν. Αν δεν έχεις κάνει πρακτική θα σου μείνουν ελάχιστα. Κοινώς αν δε βάλεις arch και να διαβάσεις τι είναι ο pacman απλά θα ξέρεις οτι βγαίνει από το package manager.

3 «Μου αρέσει»

Τώρα το έβαλες, οπότε μπήκες με τη μία στα βαθειά. Πριν 2,5 χρόνια έβαλα arch σε παλιό υπολογιστή μόνο για πειραματισμό. Έκανα του κόσμου τα λάθη, άλλαξα ένα σωρό desktop και τα μπέρδεψα αλλά έμαθα λίγο λίγο πολλά πράγματα. Ο μόνος τρόπος να μάθεις είναι να πάθεις. τα παιδιά εδώ έχουν δίκιο ότι η πεπατημένη είναι αλλιώς, αλλά τώρα που μπήκες όπως μπήκες στα βαθειά, παίξε, πάθε και μάθε! Btw., τον υπολογιστή αυτόν τον παλιό και ταλαιπωρημένο, που έχει δει από Ubuntu 10.04 και δώθε, τον βολεύτηκα τελικά τόσο πολύ που τώρα τον έχω σαν βασικό σύστημα. Καλή συνέχεια!

4 «Μου αρέσει»

Να σαι καλά φίλε. Η αλήθεια είναι πως το έβαλα αφού είδα όλα σου τα βίντεο πρώτα και πολλά του distrotube. Δεν κόλωσα δε συνάντησα δυσκολίες. Όλα πλέον τα βρίσκω και στο wiki.

Κοίτα να δεις είχα μπει παλιά στο wiki και το βρήκα βουνό και ακαταλαβίστικο. Όταν είδα το βιντεό σου άλλαξα γνώμη. Κατάλαβα πως δουλεύει. Στην αρχή νόμιζα οτι πάμε να δούμε το πρόβλημα που έχουμε. Λάθος νόμιζα όμως. Πάμε να δούμε ένα πρόβλημα που εξαρτάται από κάποιες άλλες ρυθμίσεις. Παράδειγμα: είχε τον ήχο mute το σύστημα μου. Εγώ με το mint δεν είχα μάθει ποτέ πως το alsa by default είναι mute. Οπότε δεν αρκούσε να δω απλά οτι έπρεπε να πατήσω amix. Έπρεπε να πάω και πιο πίσω να δω και άλλα πράγματα.

Γενικά ο λόγος που πήγα στο arch είναι οτι στο mint είχα πολύ παλιά προγράμματα και έχανα κάποιες λειτουργίες. Ο λόγος που δεν πήγα σε manjaro ή κάτι σαν το endeavourOS είναι απλός. Το πρώτο είναι arch compatible και το δεύτερο στην ουσία είδα πως είναι Arch + Εφαρμογές. Εγώ που έχω dual core σύστημα δεν ήθελα π.χ να έχω ότι εφαρμογή θέλουν. Θεώρησα οτι δεν είναι χρήσιμο να μπω και να σβήνω εφαρμογές.

Ότι και να γίνει έχω στον άλλο σκληρό mint σεταρισμένο όπως το θέλω. Αλλά θα μείνω στο Arch. Ούτε πυρηνική επιστήμη είναι και κακώς το φοβόμουνα. Έχει διάβασμα όμως και κάποια πράγματα πρώτα πρέπει να τα μάθεις πριν πας. Αλλά αυτό ευθύνεται πλήρως στην microsoft. Γιατί εγώ μια ζωή φώναζα τεχνικό να μου περάσει windows. Τώρα όμως δε φοβάμαι να κάνω το οτιδήποτε. Γενικά πρέπει να βρεί κανείς τη χρυσή τομή μεταξύ nofear χαρακτήρα & σύνεσης.

Να σαι καλά και συνέχισε τα ενδιαφέροντα video φίλε. Τώρα η μόνη πρεμούρα μου είναι θα σβήσω το κάτω panel να το κάνω τούμπα και να μοιάζει με windows/mint κ.λ.π Και δε θα μάθαινα για τα panels αν δεν έβαζα archbang μέσω ZEN.

5 «Μου αρέσει»

Χαίρομαι που βοήθησε σε κάτι το βίντεο. Καλή συνέχεια!

1 «Μου αρέσει»