Zen installer. . . Πληροφορίες σχετικά?

Ξέρετε να μου δώσετε πληροφορίες?
Είναι άλλος ένας installer για arch ή άλλη μια διανομή? Στο slant είδα οτι αναφέρεται σα διανομή.
Επίσης επειδή μου άρεσε όπως είδα το Revenge Os (πρώην OBR) είδα οτι η συνέχειά του (σταμάτησε το 2018) είναι αυτό το zen installer. Υπάρχουν και τα revenge repositories.

  1. Μπορώ να βάλω zen installer και μετά να προσθέσω αυτά τα repositories? (το έκανε ένας γνωστός)
    Πως το κάνουμε όμως και τι κινδύνους διατρέχουμε?

  2. Αν εγκαθιστούσα το Revenge Os με δεδομένο οτι έχει σταματήσει η διανομή αυτή (αν και εξελίσσεται κανονικά ως rolling) και με γνώμονα οτι το συνεχίζουν κάποια παιδιά ως ένα σημείο, λέτε να έχω πρόβλημα?

Σας ευχαριστώ…

Δεν θα πρότεινα τίποτα από όλα αυτά.

  • Θες να φτιάξεις το λειτουργικό όπως ακριβώς θες; Μην προσπαθείς να κόψεις δρόμο και απλά βάλε κανονικό Arch.
  • Θες ευκολία; βάλε μια γνωστή υποστηριζόμενη διανομή και στα πλαίσιά της μπορείς πάλι να την στρώσεις σύμφωνα με τα γούστα σου. Οι δύο κυριότερες επιλογές για Arch-based είναι Manjaro και EndeavourOS.
4 «Μου αρέσει»

Σε ένα forum άσχετο με linux ένας φίλος έβαλε arch κανονικό μέσω archbang και από εκεί πέρασε και το αποθετήριο του revenge.
Αυτό πως μπορώ να το κάνω?

Επίσης αυτό που ουσιαστικά ρωτάω είναι αν και καταπόσον ο zen installer είναι άλλος ένας arch installer ή καινούρια διανομή.
Είδα οτι έχει και το pamac κ.λ.π αλλά το manjaro για κάποιο λογο δε μου αρέσει οπτικά.
Βέβαια το κάνεις όπως θες αλλά και πάλι δε μου κάνει. Δε μπορώ να το εξηγήσω.

Σε αυτά που ρωτάω υπάρχει κάτι το αρνητικό ?
Θελω να πω γιατί να μη δοκιμάσω το zen installer?
Arch δεν βάζει με αυτόν κανείς ?

Καλο ειναι να μην χρησιμοποιουμε installers για τα arch. Ή ακολουθησε το wiki που ειναι απλα μια σελιδα με εντολες και confs ή απλα βαλε μια ετοιμη διανομη και στρωσε την.
Και εμενα τα manjaro με i3 δε μαρεσαν καθολου εμφανησιακα. Γιαυτο το τροποποιησα μεσω ενος scriptακιου που αλλαξε τα config files μου(που μετα τα ξανατροποποιησα γτ παλι δε μαρεσε τελειως).

Αυτο εδω ειναι το scriptακι που προσωπικα με βολευει ως start up.

Μπορεις να το τρεξεις και σε γυμνο Arch.

1 «Μου αρέσει»

Ναι αλλά γιατί δεν κάνει να χρησιμοποιούμε installers?
Το θέμα το έκανα για τον zen installer.
Είναι διανομή ή απλά ένας ακόμα installer?

Επίσης μήπως ξέρεις αν αυτό το repo του revenge αν το εγκαταστήσω σε arch ή zen installer π.χ θα έχω θέμα?

Απο οσο ξερω ειναι εγκαταστατης(σορρυ παιδια δε μπορω να αλλαζω γλωσσα γιατι ειναι διαδικασια 4 πληκτρων) και οχι διανομη.

Οι εγκαταστατες τεινουν να εχουν κολληματα και μικρο-προβληματακια κατα την εγκατασταση, ειδικα αυτοι που ειναι σε γραφικο περιβαλλον(ο μονος που δουλευει κατα 90% ειναι ο Καλαμαρης που λειτουργει με πολλες διανομες).

Οσον αφορα τα αποθηκευτηρια, σε γυμνο Αρτς μπορεις να βαλεις ο,τι αποθηκευτηριο θες.

Ενας γνωστος μου εγκατεστησε τη διανομη “μαυρο Αρτς” σε γυμνο Αρτς.
Βασει αυτου του βιντεο.

1 «Μου αρέσει»

Αρα αν ξεπεράσουμε τα κολλήματα κατα την εγκατάσταση όλα βαίνουν καλώς.
Συνεπώς μια δοκιμή θα με πείσει…

Τώρα για το revenge Os παρόλο που το έχουν παρατήσει εφόσον είναι rolling διανομή λες να είχα κανένα πρόβλημα αν το δοκίμαζα?

Αν το εχουν παρατησει, σιγουρα θα εχεις καποιο θεμα.

Φαντασου οτι εχθες που εκανα αναβαθμιση τα Manjaro, υπηρχε ενα πακετο που λεγεται ttf-inconsolata και επικοινωνει με ενα αλλο που λεγεται xfv(st terminal). Ε το xfv το εχουν παρατησει με αποτελεσμα οταν πηγα το προαναφερθεν πακετο στην νεα εκδοση, να κατετστρεψε ολες τις γραμματοσειρες που ηταν στο τερματικο(ranger,vim,weather etc).

2 «Μου αρέσει»

Γιατί αν γίνει κάτι είσαι μόνος σου και επειδή ακριβώς δεν ήξερες τι έκανες (γιατί ήξερε ο installer), το πιο πιθανό είναι να πας για format ή για αλλαγή διανομής.

Οι installerς (όπως και το Archon που έχουμε φτιάξει) έχουν σκοπό μόνο τη διευκόλυνση σε όσους ξέρουν τι κάνουν και ΟΧΙ για να μπει ένας αρχάριος με μπρατσάκια στα βαθιά.

Τρομερή γραμματοσειρά, αυτή έχω και εγώ στο τερματικό.

3 «Μου αρέσει»

οκ κατάλαβα είμαι αρχάριος αλλά έχω δει σε εμένα ο,τι πέφτοντας μαθαίνω…
Είμαι περισσότερο τύπος που μαθαίνει κάνοντας κάτι παρά τύπος που κάνει κάτι έχοντας μάθει το 100%

Είδα κάποια βίντεο του zen installer και τον βρήκα θετικό και αν κρίνω από τα σχόλια μόνο κακά δεν ήταν
Αν βάλω το arch mate μέσω live usb μπόρω να παίξω και μετά να προχωρήσω σε εγκατάσταση.
Σωστό δεν είναι αυτό σαν κίνηση?

Ναι το ξερω, ειναι η μονη που με βολευει αλλα η εκδοση 3, δ η μ ι ο υ ρ γ η σ ε κ α π ο ι α π ρ ο β λ η μ α τ α κ ι α :stuck_out_tongue_winking_eye:.
Οποτε IgnorePkg.

Ναι αλλά δεν το κάνεις, εδώ είσαι και ρωτάς γνώμες.
:P

3 «Μου αρέσει»

Σωστό αυτό που λες αλλά

  1. ήθελα να ξέρω αν είναι διανομή ή installer και αν θα έχει κάποιο θέμα
  2. είχα απορία τι συνέπειες έχει π.χ η εγκατάσταση του revenge os

Ευτυχώς λύθηκαν και οι 2
Τώρα μένει μόνο να δοκιμάσω και αμέσως να δω πως θα πάει…

to πιο κοντα σε arch ας το πω ετσι ειναι ο εγκαταστατης Anarchy linux κατα την γνωμη μου παντα. απο διανομες η καλυτερη ειναι η EndeavourOS. zen installer δοκιμασα μια φορα και ειχε θεματα.

1 «Μου αρέσει»

Ευχαριστώ φίλε…
Θέματα είχε αφού το εγκατέστησες ή κατα τη διάρκεια?
Anarchy linux το είδα επίσης νομίζω και το archbang είναι σε αυτή τη λογική.

ο ζεν κατα την διαρκεια ειχε θεματα. Anarchy linux αν θελεις σχεδον 100% arch. EndeavourOS για διανομη arch

1 «Μου αρέσει»

@anon21236004 Τα παραπάνω θέλεις να τα βάλεις σε production μηχάνημα ή σε πειραματόζωο?

Αν θέλεις να τα βάλεις σε production μηχάνημα, τότε μην χρησιμοποιήσεις τον zen installer. Πάνε σε κάτι πιο δοκιμασμένο.

Σε ό,τι αφορά στο revengeos: πώς γίνεται και ένα “σταματημένο” distro να έχει ενεργά repos? Πάντως, μόνο ένα καψωνόμουτρο θα πρότεινε σε κάποιον να προσθέσει repos ενός “σταματημένου” distro…

Anyway, η καλύτερη λύση για όλα είναι να κάνεις ένα virtualbox και να κάνεις εκεί τα πειράματά σου.

Ααααα, και να μην ξεχάσεις να μας πεις εδώ τις εμπειρίες που αποκόμισες από τα πειράματα αυτά. :innocent:

2 «Μου αρέσει»

Πολύ καλά τα λες και έχεις δίκιο.

Αυτή την απορία με το repo την είχα και εγώ για αυτό και ρώτησα.
Ουσιαστικά ο zen installer σου προτείνει να βαλεις αυτά τα repository στα σίγουρα.

Όσο για το pc μου ναι θα είναι productive και όχι δε μπορεί να έχει δυστυχώς virtual box.
Με 2 gb ddr2 και core 2 duo e5300 αυτό δεν είναι εφικτό.

Μπορώ όμως να το βάλω σε live usb ή όχι? Θα κάνω μια προσπάθεια και ότι βρέξει ας κατεβάσει…
Θα σας πω βέβαια τις εντυπώσεις μου εν καιρώ.

Πήρα ένα πάμφθηνο ssd. Δεν είχα ξαναπεράσει hardware. Βλέποντας και κάνοντας.
Περνάω σε ενα usb το archbang που έχει το zen installer.
O installer μου πήρε ακριβώς 9 λεπτά να τον ρυθμίσω και κανα 15λεπτο να εγκατασταθούν όλα.
Έβαλα mate mate-extra που το ξέρω με lxdm manager και linux lts kernel. Επέλεξα να του βάλω και το revenge repo και το pamac με το yay που είχε σαν επιλογή ο installer αν ήθελα. Πολλές και καλές επιλογές. Όλα κύλησαν υπέροχα για εμένα με τις όποιες (λίγες) γνώσεις έχω. Καταλάβαινα όμως τι κάνω με διάβασμα και συνδιαστικά αφού έπεσα και σταμάτησα 1-2 φορές. Δηλαδή δε σκέφτηκα π.χ πως το keymap είναι απλά η διάταξη του πληκτρολογίου. Όταν το βρήκα τι είναι πάτησα europe.
Συμβουλή: πάτησα gr στις γλώσσες και μετά όταν έπρεπε να δώσω όνομα δεν άλλαζε σε Αγγλικά. Με copy paste χαρακτήρες από google έδωσα το όνομά μου. Αυτό ήταν που έλεγα έπεσα και έμαθα.

Στο live usb το archbang μου άρεσε και το βρήκα πολύ όμορφο οπτικά. Αλλά πήγα σε αυτό που ξέρω (mate).
Εν τω μεταξύ έψαχνα να συνδεθώ σε wifi αλλά αυτό ήταν ενα διάφανο εικονίδιο κάτω δεξια που μου πήρε κανα 5λεπτο να το βρώ.

Εν τω μεταξύ το mate αυτό δεν έχει μεγάλη ομοιότητα με το mate mint που θα έγραφα κανονικά.
Το alt shift μπήκε πανεύκολα έχω Αγγλικά και Ελληνικά.

Το wifi με παίδεψε, κατάφερα να συνδεθώ από το wifi fon που έχω, αλλά στη συνδεσή μου την κανονική δε συνδέεται. Δε με αφήνει να βάλω τον κωδικό που έχω. Όποιος ξέρει ας δώσει μια συμβουλή. Εν τω μεταξύ μπόρεσα να συνδεθώ επειδή προνόησα να βάλω κατα το installation από το zen το network manager.

Ο installer είναι αρκετά πλήρης και έχει πολλά προγραμματάκια να βάλει κανείς αν το επιθυμεί.
Firefox,Chromium και κάτι άλλους περίεργους. Clementine, ristretto, vlc και τα συναφή.

Τι σύστημα έχω τώρα μη ρωτάτε. Archbang, arch, mate ένας αχταρμάς. Δουλεύει με το arch όμως και pacman ή pamac που όμως το τελευταίο δεν ξέρω που να το βρώ.

Το home directory το έβαλα στο σκληρό αλλά όταν ανοίγω το home δε βγάζει τα αρχεία bin, bash, etc και τέτοια που έχει το mint mate.

Σε γενικές γραμμές είμαι ικανοποιημένος από το zen installer και θα τον συνιστούσα σε κάποιον που θέλει να μπει στο arch. Δεν ξέρω όμως αν είμαι ο κατάλληλος να συνιστά πράγματα τόσο στο arch όσο και στο linux.

1 «Μου αρέσει»

Φίλε μου ρήτορα, απ’ ότι βλέπω στο μυαλό σου όλα είναι ένας αχταρμάς. Όπως είπαν και οι πρηογούμενοι για να πας σε έναν έτοιμο installer πρέπει πρώτα να το στήσεις μόνος σου. Ας πάμε επί του θέματος τώρα.
Πρώτο σφάλμα:

Τι σύστημα έχω τώρα μη ρωτάτε. Archbang, arch, mate ένας αχταρμάς

Το Arch είναι ένα. Με την πολύ απλή φιλοσοφία KISS (KEEP IT SIMPLE STUPID).

Δεύτερο:

Δουλεύει με το arch όμως και pacman ή pamac

Τι είναι το pacman και τι είναι το pamac; Έχεις αναρωτηθεί; Είπαμε KISS

Τρίτο:

home directory το έβαλα στο σκληρό αλλά όταν ανοίγω το home δε βγάζει τα αρχεία bin, bash, etc

Ξέρεις την δομή του συστήματος αρχείων στο Linux; Αν όχι τότε https://linux-user.gr/t/pws-einai-diamorfwmeno-to-systhma-archeiwn-toy-linux/81 θα σε βοηθήσει πολύ αυτό.

Και όλα αυτά γιατί δεν τα κράτησες απλά και δεν πήγες βήμα βήμα.

Μια συμβουλή από εμένα με την όποια εμπειρία που έχω. Βάλε ένα distro που στα παρέχει έτοιμα όλα. Και ξεκίνα μέσω VirtualMachines να στήσεις το πρώτο arch σου. Καθαρό και πάνω απ’ όλα δικό σου.

5 «Μου αρέσει»