Ώστε θέλεις να αντικαταστήσεις το init system; Κάνε το σωστά

Ένας επαγγελματίας προγραμματιστής πήγε στην microsoft. Δεν είναι παράξενο ή ασυνήθιστο νομίζω, οπότε μάλλον αδιάφορο το γεγονός. Ειδικά από τη στιγμή που ο ίδιος δε φαίνεται να ενδιαφέρεται και πολύ για το ανοιχτό ή ελεύθερο λογισμικό (δικαιολογημένα σε κάποιο βαθμό θα έλεγα).
Τώρα αν θα προκύψει πρόβλημα στη συντήρηση του systemd ή οτι άλλο έχει να κάνει με αυτόν, τότε θα έλεγα πως αν σου αρέσει το systemd καλλίτερα τώρα να προκύψει, ίσως, τέτοιο θέμα παρά αργότερα. Αν δε σου αρέσει το systemd ή οτι άλλο σχετίζεται με αυτόν, τότε μπορεί να είναι για καλό που πήρε τέτοιο δρόμο.
Γενικά αδιάφορο θα έλεγα, αλλά ας ακούσουμε και άλλες απόψεις καθότι στις λεπτομέρειες μπορεί να κρύβεται κανάς διάολος :grin:

2 «Μου αρέσει»

Ως προς την ουσία της υπόθεσης: Το systemd έχει άδεια χρήσης GPL …

Γενικά απέφευγα να αναφερθώ, ή αρχική σκέψη ήταν να το βάλω κρυφό, για να μπορώ αν βγω λάθος να σφυρίζω αδιάφορα, ενώ στην αντίθετη περίπτωση να πω: “Χα σας τα έλεγα”. Αλλά ασκήσεις θάρρους :innocent:

Από την αρχή κάτι σε αυτή την είδηση δε μου κολλάει: Η μόνη πηγή είναι το Phoronix που δεν έδωσε καμία απόδειξη. Καμία επιβεβαίωση ή διάψευση απο Microsoft, Redhat αλλά και τον ίδιο τον Pottering κάτι ασυνήθιστο. Δε θα εκπλαγώ αν η όλη υπόθεση είναι μια μεγάλη τρολία :smiley:

Βέβαια, η παραπάνω “προσωπική θεωρία συνωμοσίας” δεν αλλάζει σε τίποτα την ουσία της ιστορίας. Το systemd έχει άδεια χρήσης GPL …

Δεν ξέρω αν θα μπορούσε να συζητηθεί αυτό που λέμε για την τέχνη. Το αν, δηλαδή, μπορείς να διαχωρίσεις το έργο από τον καλλιτέχνη. Στην συγκεκριμένη περίπτωση, η επιλογή του (αν όντως έγινε και είναι αληθινή), να πάει στην Microsoft, είναι κατακριτέα για μένα και είναι προσωπική μου άποψη γιατί είναι θέμα εμπιστοσύνης. Μου δείχνει δηλαδή καιροσκοπία και τυχοδιωκτισμό και μην ακούσω για το είναι πολλά τα λεφτά και ποιός θα μπορούσε να αρνηθεί?!. Από την άλλη μεριά μια τέτοια πράξη ρίχνει στα μάτια μου και το έργο, γιατί είμαι από αυτούς που στην τέχνη θέλω το έργο να συμβαδίζει με τον καλλιτέχνη. Αυτά τα ολίγα από εμένα.

2 «Μου αρέσει»

Υπάλληλος της redhat ήταν, αν δεν είναι και τώρα, δε νομίζω οτι μπορούμε να το ξεχωρίσουμε αυτό, από το γεγονός οτι το έργο δημιουργήθηκε για να εξυπηρετηθούν τα πρότζεκτ της εταιρείας, (και όχι απαραίτητα ο χομπίστας με το rpi0 )και κατ’επέκταση σε όποιον άλλο σέβεται την gpl (όπως είπε και ο @Asfodelus). Επαγγελματίας είναι και όχι ρομαντικός καλλιτέχνης. Την καριέρα του κοιτάει και οι εταιρείες τις δουλειές τους. H μόνη εμπιστοσύνη που μπορεί να προκύψει είναι από την gpl, που αυτό καλό είναι βέβαια, αλλά εκεί νομίζω σταματάει και η εμπιστοσύνη εκτός και αν μιλάμε για άτομα που έχουν αποδείξει οτι προωθούν ενέργειες σχετικά με το ελεύθερο λογισμικό.

Από πότε είναι αυτά αλληλοαποκλειομενα?

Δεν είναι αλληλοαποκλειόμενα γενικά. Θα μπορούσε να ήταν και ο συγκεκριμένος. Είναι όμως; Νομίζω όχι. Νομίζω πως είναι καριερίστας σκέτο… (μπορεί και να κάνω λάθος βέβαια)

1 «Μου αρέσει»

Μετά από 14 χρόνια συνεισφοράς στην Red Hat και στο ελεύθερο λογισμικό αποφάσισε να αλλάξει εργοδότη. Αυτός τυγχάνει να είναι η Microsoft. Στο κάτω κάτω επαγγελματίες άνθρωποι είναι. Σε περίπτωση που ισχύει δεν μου κάνει καμία εντύπωση. Όπως αλλάζουμε δουλειά εμείς έτσι αλλάζει και ο κύριος.

3 «Μου αρέσει»

Σε συνέχεια της θεωρίας συνωμοσίας μου.

Στο συνέδριο Linux Plumbers υπάρχει μια ομιλία. Για τον Lennard δεν αναφέρει δίπλα καμία εταιρεία. Θα πρέπει να καθίσω να βρω το Video μέσα στο stream αν υπάρχει.

image

Στην ανακοίνωση της Microsoft για υποστήριξη του Systemd σε WSL

αναφέρεται η Canonical

άν ο δημιουργός δούλευε στη Microsoft, το λογικό θα ήταν να εμφανίζονταν στην παρουσίαση.

Άρα το μόνο ασφαλές συμπέρασμα που μπορεί να βγει, είναι πως δε δουλεύει στη RedHat. To άλλο λυπηρό συμπέρασμα που μπορεί είναι πως στην εποχή του Internet όλοι αντιγράφουν τον άλλον για το κλικ, και κανένας δεν κάνει δημοσιογραφία. Κανένας δε σκέφτηκε να έρθει σε επαφή και να επιβεβαιώσει μια είδηση. Έστω να γράψει προσπαθήσαμε να επικοινωνήσουμε αλλά δεν τα καταφέραμε.

1 «Μου αρέσει»

Ισως ο λόγος που τα έσπασε με την RedHat, δείτε το παρακάτω βίντεο. Τα Windows 11 αυτη την στιγμή έχουν καλύτερη προστασία από κακόβουλο λογισμικό με Secure Boot και TPM. Εμείς αντίθετα το πρώτο που κάνουμε είναι να απενεργοποιούμε το Secure Boot.

Στο παρακω κείμενο περιγράφετε πως μια διανομή Linux, επόμενης γενιάς μπορεί να γίνει ασφαλής, απο την στιγμή που πατάς την εκκίνηση του υπολογιστή. Ξακαθαρίζει πάνω σε τι δουλευε τα τελευταία χρόνια.

Το καινούργιο που έχει προστεθεί είναι μια πρόταση για ένα εννοποιημένο πακέτο που περιέχει ένα kernel, ένα ramdisk και τις παραμέτρους της γραμμής εντολής του kernel σε ένα κρυπτογραφημένο αρχείο που μπορεί να φορτωθεί με το UEFI.

Τώρα ως γνωστόν ο διάβολος είναι στις λεπτομέριες. Κανένας δεν λέει όχι σε μεγαλύτερη ασφάλεια, αλλά οι σχετικές τεχνολογίες μας παίρνουν πίσω λίγο απο τον έλεγχο που έχουμε πάνω στον υπολογιστή. Θεωρώ θετικό πάντως, πως στις σχετικές συζητήσεις μετέχει επίσημα το Arch Linux.

Και τέλος η θεωρία συνομοσίας μου δεν ισχύει. Δείτε στο βίντεο στο 15:00 :innocent:

1 «Μου αρέσει»

Και ένας νέος οργανισμός μας προέκυψε ο UAPI που είναι:

The userspace API (“uapi”) group is a community for people with an interest in innovating how we build, deploy, and run modern Linux operating systems. It serves as a central gathering place for specs, documentation, and ideas.

Έχει κάποιες ενδιαφέρουσες προδιαγραφές σε σχέση με τη χρήση του TPM για παράδειγμα, αλλά δεν έχουμε ήδη τον www.freedesktop.org; Μάλιστα κάποιες προδιαγραφές όπως

Ξεκίνησαν από εκεί. Το ρήγμα μοιάζει να είναι βαθύ, και όσο και αν η ύπαρξη ομάδων για την τυποποίηση πάντα είναι μια καλή κίνηση, προσωπικά δε βλέπω με καλό μάτι την εξέλιξη. Οι αλλαγές στη δεύτερη προδιαγραφή για παράδειγμα είναι ωραίες (και ταιριάζουν γάντι στα flatpacks και το systemd) , επίσης πολύ ποιο πλήρες. Αλλά θα ήταν καλύτερο να περνούσαν στην προδιαγραφή του freedeskop, δεν ξέρω πόση προσπάθεια έγινε, αν έγινε. Καλαμπόκι για να δούμε αντιδράσεις, αν δούμε. Εδώ το μαθαίνετε από τους πρώτους. Ίδωμεν …

1 «Μου αρέσει»