wifi δεν ξαναξεκινάει μετά από διακοπή σύνδεσης

με Xubuntu 20.04 64bit
σε παλιό φορητό Toshiba Satellite,
αν κοπεί η wifi σύνδεση για κάποια δευτερόλεπτα,
ΔΕΝ επανέρχεται αυτομάτως,
πρέπει να κάνω επανεκκίνηση

1 «Μου αρέσει»

Εχει εναν πολυ ωραιο οδηγο στο cerebrux ισως βοηθησει να μην εχεις αποσυνδεσεις.
Ειχα και γω προβλημα με το wifi και ο οδηγος εκανε δουλεια.

2 «Μου αρέσει»

Έχω περιγράψει και παλαιότερα παρόμοιο πρόβλημα. Σε Mint 19, όταν έπεφτε το δίκτυο ή όταν έβαζα το laptop σε αναμονή το wifi δεν επανερχόταν, απλά έκλεινα και ξανά άνοιγα τον HW διακόπτη. Με το Mint 20 δεν πιάνει πλέον αυτό και αναγκάζομαι να κάνω επανεκκίνηση.
Το θέμα είναι ότι, έχω Dual Boot με windows 10 και μου κάνει ακριβώς το ίδιο πρόβλημα. Ειδικά στα 10 δεν επανερχόταν ούτε με τον HW διακόπτη. Έχω δοκιμάσει άπειρες λύσεις, αλλά καμιά δεν έχει επιδιορθώσει το πρόβλημα σε κανένα από τα λειτουργικά.
Οπότε φαντάζομαι ότι φταίει η παλαιότητα του wifi και των drivers. Είναι μια κάρτα Intel (δεν θυμάμαι μοντέλο) σε έναν i5 4ης γενιάς.

πράγματι πολύ κατατοπιστικό άρθρο,
όπως όλα στο υπέροχο cerebrux.net,
αλλά το πρόβλημα σ’ αυτόν τον παλιό τοσίμπα με xubuntu 20.04 64 bit,
δεν είναι συσκευής μέσω USB,
δεν πρόκειται δηλ. για αντάπτορα wifi,
ο φορητός έχει δικό του ενσωματωμένο wifi,
το οποίο λειτουργεί κανονικά,
το μόνο πρόβλημα που παρουσιάζει είναι ότι
αν γίνει κάποια διακοπή διαδικτύου ολίγων δευτερολέπτων,
ΔΕΝ επαναφέρει αυτόματα τη σύνδεση,
νομίζω δηλ. ότι είναι θέμα λογισμικού, όχι hardware

Πάρε ένα εξωτερικό usb ανταπτορα για το wifi να κάνεις τη δουλειά σου αφου λες ότι σου κάνει τα ιδια και στα windows μη παιδευεσαι τσάμπα,το πιθανότερο είναι ότι είναι πρόβλημα στο hardware.Ισως να δοκιμαζες να κάνεις αναβάθμιση στα Bios

μόνο Xubuntu 20.04 είναι εγκαταστημένο στο φορητό,
τα γούιντοουζ που είχε πριν 13 χρόνια
τα έστειλα στα σκουπίδια,
έχουμε στο φόρουμ κάτι για
αναβάθμιση στα Bios;

Δωσε σε τερματικο sudo dmidecode βαλε τον κωδικο σου και αντεγραψε οτι σου δωσει για να δουμε μητρικη και bios