Wifi δεν δουλεύει παρά μόνο με VPN!

Καλημέρα σε όλους! Αντιμετωπίζω το εξής θέμα. Ξαφνικά, μετά από ενεργοποίηση του Proton VPN (το οποίο χρησιμοποιώ συχνά) για εργασία σε καφετέρια, έπαψε να λειτουργεί το wifi μου. Συνδέεται αλλά δεν λειτουργεί. Εδώ είναι το περίεργο τώρα. Μόλις ενεργοποιώ το VPN λειτουργεί κανονικά!

Δεν έχω πρόβλημα να δουλεύω με VPN ανοιχτό, εκτός από την πλατφόρμα trading μου που φρικάρει γιατί βλέπει ολλανδία και δεν κάνει login οπότε χρησιμοποιώ την web έκδοση. Όμως θα ήθελα να δω εάν το έχει κάποιος και εάν διορθώνεται.

Καλημέρα, μήπως αφήνει απομεινάρια?
Δες το αποτέλεσμα της εντολής :

nmcli device

και της :

nmcli connection show --active

Διάβασε και εδώ :

Πρέπει να μπεις στο ProtonVPN και να απενεργοποιήσεις το kill switch!

4 «Μου αρέσει»

Λύθηκε παιδιά, ευχαριστώ! Χρησιμοποίησα την εντολή που μου έδωσε ο @Maras

nmcli connection delete pvpn-ipv6leak-protection

όμως θα ακολουθήσω και την συμβουλή του @mr.touchwood και θα απενεργοποίησω το kill switch.

2 «Μου αρέσει»

Θα σου πρότεινα, για αρχή, να μην πειράξεις το ipv6leak και να ασχοληθείς με το kill switch.
Σε περίπτωση απενεργοποίησης του ipv6leak μπορεί να διαρεύσει η ip σου, κάτι που μάλλον δεν θέλεις εφόσον χρησιμοποιείς vpn. Κάνε έναν έλεγχο πχ με το https://ipleak.net/

Όσον αφορά στο Kill Switch έχεις 3 εναλλακτικές :

  1. Να το απενεργοποιήσεις μόνιμα. Είτε από την εφαρμογή, είτε από τερματικό με
nmcli connection delete pvpn-killswitch
  1. Να επιλέξεις Kill Switch, οπότε θα απαγορεύσει όλες τις εξωτερικές συνδέσεις σε περίπτωση που διακοπεί η σύνδεσή σου στο διαδίκτυο, εκτός εαν τη διακόψεις μόνος σου.

  2. Permanent Kill Switch όπου σε κάθε περίπτωση απώλειας της σύνδεσης στο διαδίκτυο, απαγορεύει τις εξωτερικές συνδέσεις, ακόμα και σε περίπτωση που κάνεις επανεκκίνηση του υπολογιστή.

Καλό είναι να ρίξεις και μια ματιά και στην τεκμηρίωση της εφαρμογής, γιατί η μη πλήρης γνώση των δυνατοτήτων της, συνήθως προκαλέι μεγαλύτερη ζημιά από τη μη εφαρμογή της.

2 «Μου αρέσει»

Αυτό το νήμα έκλεισε αυτόματα 2 ημέρες μετά την τελευταία απάντηση. Δεν επιτρέπονται πλέον νέες απαντήσεις.