Visual Studio Code, Code-OSS, VSCodium: Τι να διαλέξω;

Είτε μας αρέσει είτε όχι το Visual Studio Code είναι ένα πολύ καλό δωρεάν εργαλείο ανάπτυξης. Αν πας να το εγκαταστήσεις θα βρεις στα αποθετήρια σήμερα 3 διαθέσιμες επιλογές.

Τι είναι αυτά; Τι διαφορές έχουν μεταξύ τους, και τι να επιλέξω; Η συζήτηση συνήθως ξεκινά με το ζήτημα της τηλεμετρίας. Αλλά υπάρχουν και άλλες παράμετροι.

Απενεργοποιώντας την τηλεμετρία

Για το τι είναι τηλεμετρία, αν είναι πάντα κακή ή όχι το έχουμε συζητήσει εδώ:

Οι περισσότερες αντιδράσεις απέναντι στο VSCode είναι Παυλωφικού τύπου. Arrgg Microsoft Bad Bad Bad. Παρόλα αυτά το VSCode είναι ένα πολύ καλό λογισμικό. Η δική μου θέση; Προτιμώ να μην ξαναβάλω την Microsoft στην ζωή μου. Για ένα απλό λόγο, δεν θέλω να ξαναγίνει μονοπώλιο. Οπότε αν υπάρχουν εναλλακτικές, εξίσου καλές όμως, δεν θα την προτιμήσω. Μέχρι στιγμής το θεωρώ το δεύτερο καλύτερο IDE μετά το CLion, το οποίο όμως μπορώ αυτή την στιγμή να χρησιμοποιώ δωρεάν.

Όσο για την τηλεμετρία είναι εξαιρετικά απλό να απενεργοποιηθεί.

Να πω πως η συγκεκριμένη τηλεμετρία δεν με ενοχλεί, ίσως μόνο το ‘Usage Data’. Τα υπόλοιπα τα θεωρώ χρήσιμα. Αλλά έστω ότι με ενοχλεί. Πως μπορεί να είναι κανείς σίγουρος ότι την έχει αφαιρέσει πραγματικά; Ε τότε μπορείς να εγκαταστήσεις κάτι από τα υπόλοιπα.

Code OSS

Το VSCode είναι διαθέσιμος με κάποια άδεια αλλά δεν είναι ελεύθερο λογισμικό. Μπορείς να τον πάρεις τον κώδικά όμως (διαθέσιμος με άδεια BSD) και να αφαιρέσεις την τηλεμετρία.

Το Code OSS κάνει το ίδιο ακριβώς πράγμα. Χρησιμοποιεί τον ίδιο κώδικα από το αποθετήριο της Microsoft και αφαιρεί την τηλεμετρία. H Microsoft θα πάρει ακριβώς τον ίδιο κώδικα θα προσθέσει εικονίδια & branding διαθέσει ως VS Code. Γιατί το συζητάμε τότε;

Γιατί κατ αρχήν δεν είναι όλος ο κώδικας του VSCode διαθέσιμος. Κάποια σημαντικά κομμάτια όπως η πλήρης υποστήριξη για C++ δεν είναι. Το ίδιο ισχύει και για την C#. Επίσης κάποιες επεκτάσεις, για παράδειγμα αυτή θέλουν την “κανονική έκδοση”.

Ένα άλλο πρόβλημα είναι τα αποθετήρια των επεκτάσεων. Η χρήση του Microsoft Visual Studio Code Marketplace δεν μπορεί να χρησιμοποιηθεί από το Code OSS.

VSCodium

Το Code OSS κάνει το ίδιο ακριβώς πράγμα, αλλά είναι ανεξάρτητο από την Microsoft. Όσο για τις επεκτάσεις: Το VSCodium χρησιμοποιεί το Open VSX registry αλλά εκεί θα βρεις εκεί λιγότερες επεκτάσεις. Μπορείς να χρησιμοποιήσεις τα “επίσημα” αποθετήρια μεν, αλλά δεν είναι ξεκαθαρισμένο αν αυτό είναι νόμιμο. Οπότε κάνει περισσότερες αλλαγές από το Code OSS, αλλά όχι πάρα πολλές.

Marketplaces

Σαν ένα παράδειγμα μιας επέκταση που υπάρχει μόνο στο Visual Studio Marketplace είναι αυτή εδώ: OpenOCD with Picoprobe for macOS - Visual Studio Marketplace. Αν με ενδιαφέρει να γράψω σε OpenScad, στο ένα μαγαζί θα βρω αυτό και στο άλλο αυτό. Και είναι διαφορετικά πακέτα. Καθόλου καλό αυτό :smiling_face_with_tear:

Τι να διαλέξω

Στην πράξη τι αποθετήρια για τις επεκτάσεις είναι ενεργά εξαρτάτε από το πακετάρισμα της κάθε διανομής. Δεν έχω βρει σημαντικές διαφορές όποιο και να είναι, ούτε έχω χρειαστεί κάποια επέκταση που να μην την βρω, αν και μπορεί να μην την θέλω ακριβώς γιατί δεν μπορώ να την βρω :grin:.

Προσωπικά κατέληξα στην επίσημη έκδοση, με απενεργοποιημένη την τηλεμετρία, έτσι για την αλητεία.

Εσείς; Αν ήταν να επιλέξετε κάποια από τις 3 λύσεις τι θα επιλέγατε;

  • Code - OSS
  • Visual Studio Code
  • VSCodium
0 ψηφοφόροι

Αν για κάποιον η σωστή απάντηση είναι Eclipse, ας μην μπει στον κόπο να το δηλώσει σαν σχόλιο :crazy_face:

4 «Μου αρέσει»

Επίσημη έκδοση μόνο διότι χρειάζομαι το remote session / development / audio όπως επίσης και το marketplace όπου έχω πρόσβαση όχι μόνο σε υποστήριξη πληθώρα γλωσσών αλλά και κάποιων «εξωτικών» (βλέπε pinescript).

Η δε out of the box υποστήριξη GitHub αλλά και διαχείρηση docker σε remote server είναι άψογη.

Η τηλεμετρία δεν με πειράζει, είναι χρήσιμη να βλέπουν τι χρησιμοποιούμε περισσότερο, πως και σε τι λειτουργικό / υπολογιστή.

2 «Μου αρέσει»

H Microsoft αρχίζει να κλείνει το οικοσύστημα και να περνάει σε κλειστές λύσεις. Η αρχή έγινε με την Python (Pylance) και συνεχίζει με την C#.

1 «Μου αρέσει»