Viber δεν κανει κλησεις video, σε ubuntu 22.04.1

το πακεταρισμα της εφαρμογης για Λινουχ ειναι απλα για κλωτσιες…
εχω το ιδιο ακριβως προβλημα σε Μιντ 21.1
ισως καποια στιγμη στο μελλον ξυπνησει ο maintainer και δουμε το φως…
ασχετο αλλα η εφαρμογη ειναι δημοφιλης μονο στο ελλαντα
στον υπολοιπο πλανητη αν τους πεις για viber σε κοιτανε καπως…
δοκιμασε εφαρμογες ανοιχτου κωδικα που δουλευουν αψογα σε Λινουχ π.χ.
https://www.signal.org/download/linux/

2 «Μου αρέσει»

Έχει πάνω από μισό χρόνο που παρακαλάω τις αδερφές μου να κατεβάσουν το signal να μιλάμε από εκεί και η απάντηση είναι: “Δεν θέλω να έχω άλλη μία εφαρμογή”… Στο μεταξύ έχουν instagram facebook watsup viber tiktok, το signal τους πείραξε…

2 «Μου αρέσει»

Χρειάστηκα το Viber πρόσφατα, σε Arch. Η εγκατάσταση μέσω AUR όντως δεν δούλεψε σωστά. Κοιτάζοντας τα σχόλια χρηστών από κάτω, στο AUR, έπεσα σ’ αυτό:


και δοκίμασα με τον τρόπο που περιγράφεται:

Δουλεύει (ανοίγω μέσω τερματικού, και το κλείνω κλείνοντας το παράθυρο τού τερματικού), και μόλις δοκίμασα και την βιντεοκλήση, η οποία δουλεύει κι αυτή.
Στη σελίδα που έβαλα, στο setup guide, έχει οδηγίες για αρκετές διανομές. Αν δε βγάλεις άκρη με όσα σού έχουν προταθεί παραπάνω, δεν έχεις να χάσεις τίποτα με μια δοκιμή.

Μόλις το ξαναδοκίμασα (γιατί το είχα δοκιμάσει και στο παρελθόν χωρίς αποτέλεσμα, αλλά είπα να δώσω άλλη μία ευκαιρία).
Το flatpak πακέτο όντως διαβάζει την κάμερα σαν input και δείχνει το preview. Παρ όλα αυτά, κρασάρει όταν ξεκινάει η βιντεοκλήση.
Επίσης όλα τα άλλα που είναι luggy στην εφαρμογή, συνεχίζουν να είναι και στην έκδοση flatpak.

Γενικά πολύ δυσαρεστημένος από την εφαρμογή… Το support τους άθλιο…

Δεν ειναι snap,
Τα snap δεν τα προτιμώ.
Δεν με ενδιαφερει η ύπαρξη τους.

Καλημέρα. Στο πρόβλημα που είχες το Μάιο, σου είχα προτείνει αυτο αλλά η λύση ήταν αλλού.
Εκείνη την περίοδο αντιμετωπιζα το ίδιο με σένα στο Arch και λυνόταν προσωρινά με το παραπάνω.
Λύθηκε στην πορεία με κάποια αναβάθμιση της εφαρμογής.
Για δοκίμασέ το πάλι.

Τελικα στο μονο που δουλευουν ολα εινα mint cinnamon 21.1.
Ουτε οι οδηγοι του εκτυπωτη sumsung M2020 δεν δουλευαν στα αλλα.
Ubuntu 22.10
Kubuntu 22.10
mint mate 21.1

για πες και σε μας το μυστικο, πως δουλεψε το βαιμπερ σε μιντ 21.1

Στο cinnamon δουλευει, οχι στο mate. Καθαρη εγκατασταση εκανα.

Δεν ξερω αν βοηθαει απλα επειδη το βρηκα σε διαφορους σαν λυση το αφηνω εδω μπας και βοηθηθει καποιος

Αρχικα εγκαθιστουμε το viber με snap

snap install viber-unofficial

Και μετα με την παρακατω εντολη συνδεεται και η καμερα

sudo snap connect viber-unofficial:camera

Τωρα γιατι ο κολοσσος rakuten δεν ασχολειται τοσο πολυ με το linux ειναι απλο. Ασχολειται. Απλα ασχολειται με μεγαλες διανομες και γραφικα περιβαλλοντα. Αν τα εσοδα σου απο τους χρηστες linux δεν φτανουν να βγαλουν τα εξοδα των προγραμματιστων σου τοτε ριχνεις περισσοτερο βαρος σε προγραμματιστες windows, android κτλ. Παντα θα πρεπει να θυμομαστε οι χρηστες linux οτι εφοσον δεν χρησιμοποιουμε τα πιο διαδεδομενα εργαλεια η λογισμικα του linux τοτε ειναι πολυ πιθανο να βρεθουμε με ασυμβατοτητες με workaround κτλ . Αυτα εχει ο κατακερματισμος οποτε απλα ζουμε με τα προβληματα του

γιατι, δουλευεει το snap; :joy:
Ουτε καν ανοιγει!!

Αφού έχετε Debian based διανομή, γιατί χρησιμοποιείται το snap και όχι το .deb package ?

https://www.viber.com/en/download/

Και συγκεκριμένα εδώ :

https://download.cdn.viber.com/cdn/desktop/Linux/viber.deb

Σε εμένα λειτουργεί πολύ ικανοποιητικά ( ίσος την 1η φορά να επέλεξα μέσα από το menu του Viber πιο ακριβώς μικρόφωνο και κάμερα θέλω και από εκεί και έπειτα λειτουργεί απροβλημάτιστα ).

Package: viber
Version: 18.2.0.2
Status: install ok installed
Priority: extra
Section: non-free/net
Maintainer: Viber Media Inc <support@viber.com>
Installed-Size: 518 GB  # Αυτό δεν φαίνεται σωστό (δεν ξέρω γιατί) αλλά οκ.
Depends: libpulse0, libasound2, libnss3, libgstreamer-plugins-base1.0-0, libgstreamer1.0-0, gstreamer1.0-plugins-base, gstreamer1.0-plugins-good, gstreamer1.0-plugins-ugly, gstreamer1.0-pulseaudio, gstreamer1.0-libav, libxcb-xinput0, libstdc++6
Conflicts: viber (<< 18.2.0.2)
Replaces: viber (<< 18.2.0.2)
Homepage: https://viber.com
Download-Size: unknown
APT-Manual-Installed: yes
APT-Sources: /var/lib/dpkg/status
Description: Viber for Desktop.
 Free and secure calls and messages to anyone, anywhere, on any device and network, in any country!
 Viber for Desktop syncs your contacts, messages and call history with your mobile device.
  • Debian GNU/Linux 11.6 (bullseye)

Με έχει προβληματίσει πολλές φορές το ζήτημα του κατακερματισμού, καθώς αν και είμαι υπέρ της ελευθεριότητας και ανοιχτότητας που διέπει το λίνουξ, θα ήθελα να δω και κάποιες διαδεδομένες εφαρμογές να τρέχουν native και να παρέχουν την ίδια ακριβώς εμπειρία με τα windows.

Απο την άλλη, ο κατακερματισμός δεν έχει μόνο μειονεκτήματα, έχει και μεγάλα πλεονεκτήματα: Πριν υπεισέλθω σε αυτά να πω οτι ακόμα κι αν εγκαταλειφθούν οι περισσότερες μικρές - παράγωγες διανομές, που στις περισσότερες των περιπτώσεων δεν προσφέρουν τίποτα συνταρακτικά διαφορετικό, σε ο,τι αφορά την προοπτική της εισόδου μεγάλων εταιριών πάλι για κατακερματισμό θα μιλάμε (δεν θα πάψουν να υπάρχουν debian, rpm και arch, ούτε να ποικίλουν τα γραφικά περιβάλλοντα, οπότε ο φόρτος εργασίας και οι πόροι που απαιτούνται απο τις εταιρίες αυτές θα είναι λίγο-πολύ ο ίδιος).

Το σημαντικότερο πλεονέκτημα λοιπόν του κατακερματισμού, είναι η ευελιξία που παρέχει στο χρήστη: Ο,τι hardware και να έχω διαθέσιμο (brand new ή παλιατζαρία, low-end ή τουρμπίνα) υπάρχει μια διανομή που μπορεί να εγκατασταθεί σχετικά εύκολα και να τρέξει στο μηχάνημα μου αξιοπρεπώς. Πράγμα που δεν συμβαίνει και επίσημα πλέον στα windows, καθώς ήδη πριν 5 μέρες σταμάτησαν να υποστηρίζονται ΚΑΙ τα 8.1 και πλέον οι διαθέσιμες επιλογές είναι 10 ή 11. Αυτή την στιγμή υπάρχουν λειτουργικότατες κάρτες γραφικών (ATI των late 00’s πχ) που μπορούν αντεπεξέλθουν στην βασική χρήση, οι οποίες δεν έχουν driver για τα 10/11. Υπάρχουν επίσης μηχανήματα που δυσκολεύονται να ανταπεξέλθουν στην καθημερινή χρήση αυτών των δύο συστημάτων λόγω μεγάλων απαιτήσεων σε πόρους, την στιγμή που κάποια απο αυτά μπορούν να τρέξουν αξιοπρεπώς μια τεράστια γκάμα διανομών λίνουξ.
Το δεύτερο σημαντικότερο πλεονέκτημα είναι η ποικιλία: δεν μ’ αρέσει για παράδειγμα το GNOME για τους x,y λόγους; Έχω αρκετές αξιόλογες και αξιόπιστες εναλλακτικές. Σε αντίθεση με τα windows που την στιγμή έρχονται με δύο εκδόσεις με παρόμοιο UI στο οποίο ο μέσος χρήστης μπορεί να παρέμβει μέχρι ενός σημείου κι αυτό με εξωτερικά εργαλεία (πόσοι είναι ικανοί να παρέμβουν στο χαοτικό registry χωρίς να σπάσουν το σύστημα;) και απευθύνονται σε όλο το διαθέσιμο hardware που υπάρχει εκεί έξω (με εξαίρεση αυτό που δεν υποστηρίζεται με drivers), σε όλα τα επίπεδα εμπειρίας χρήστη (απο τον πλέον αδαή, μέχρι τον πιο προχωρημένα) και φυσικά σε όλα τα γούστα. Μιλάμε δηλαδή για ενα (το ίδιο) λειτουργικό για όλα τα μηχανήματα, για ολα τα επίπεδα εμπειρίας και για όλες τις προτιμήσεις.

Αν το σκεφτεί κανείς ψύχραιμα ορθολογικά (δηλαδή χωρίς τις ιδεοληψίες και τις ιδεολογικές αγκυλώσεις που μπορεί να διέπουν κάποιους εκ των υπερασπιστών των ΕΛ/ΛΑΚ) το λάθος το έχουν τα windows. Απλά έχουν καταφέρει μέσω καραμπινάτων τακτικών μονοπώλησης της αγοράς, η λάθος προσέγγιση τους να θεωρείται όχι μόνο σωστή αλλά και η ενδεδειγμένη.

Το θεμα ειναι οτι και οι δυο περιπτωσεις,Linux και windows , εχουν τα θετικα τους και τα αρνητικα τους. Ζυγαρια δεν υπαρχει. Ο κατακερματισμος δυσκολευει απλα τον προγραμματιστη. Συνηθως τα παντα παιζουν σε μαμα ubuntu η μαμα redhat. Ελα που ο καθε χρηστης θελει αλλο γραφικο περιβαλλον αλλη διανομη , και εννιοτε αλλο init. Ο προγραμματιστης δεν πρεπει να βγαινει απο το σπιτι του για να τους καλυψει ολους.Ομως δεν ειναι ετσι. Οτιδηποτε διαφορετικο ο προγραμματιστης θα σου απαντησει βρεστο μονος σου. Ειναι σαν να σου πουλησει καποιος ενα φιλτρο λαδιου για audi και συ να το βαλεις σε vw. Ναι μπαινει και δουλευουν ολα κανονικα. Ομως σε καποια βλαβη η αντιπροσωπεια θα σου απαντησει οτι λογω αυτης της αλλαγης δεν μπορει να σου επισκευασει το οχημα. Ενας λογος που το linux εχει βαθμο δυσκολιας σε σχεση με windows ειναι και η διαφορετικοτητα σε ολα.

Για την υποστηριξη σε drivers εχω αλλη αποψη. Ειχα καποια στιγμη εναν amd 5500B η κατι τετοιο και τα ενσωματωμενα γραφικα δεν ελεγαν να ξεκινησουν σωστα ποτε! Οποτε αγορασα μια καρτα γραφικων τη φθηνοτερη για να μπορω να βλεπω οσο καλυτερα γινεται.

Για την υποστηριξη η μη των 8.1, ειναι σαν να γινει μια ζημια σε ενα συστημα με ubuntu 10.04. Ολοι θα πουμε στον χρηστη να το παρατησει και να βαλει ubuntu 22.04. Οποτε ολοι το ιδιο κανουν απλα η οπτικη γωνια αλλαζει.

Το linux εχει κατακερματιστει, δυσκολευοντας τους προγραμματιστες αλλα και τους κατασκευαστες υλικου. Αν μπορουμε να αποδεχθουμε αυτο συνεχιζουμε ακαθεκτοι, αλλιως βρισκουμε αυτο που μας ταιριαζει.

Αν δεν ηταν τα windows πιθανων δεν θα υπηρχε το linux και αν δεν υπηρχε το linux δεν θα υπηρχαν φθηνοι server για να ανεβαζει οποιοσδηποτε θελει μια ιστοσελιδα. (Και αλλα πολλα που δεν εχουν να κανουν με το desktop) Ολοι ειναι χρησιμοι στην τεχνολογια

Απόλυτα σωστά αυτά που λες αλλά για να καταστήσω κι εγώ σαφές τι θέλω να πω θα βάλω ενα υποθετικό παράδειγμα: Αν οι ρόλοι είχαν αντιστραφεί και τα windows του 90% market share είχαν κατακερματισμό, με το χέρι στην καρδιά πιστεύεις οτι οι εταιρείες δεν θα έβαζαν τους προγραμματιστές να κόψουν τον λαιμό τους και να παρέχουν ευρεία υποστήριξη;

Επειδή εγώ πιστεύω πως ναι, θα το έκαναν, το πρόβλημα για μένα δεν εντοπίζεται τόσο στον κατακερματισμό όσο στο χαμηλό μερίδιο της αγοράς του λίνουξ.

Θα θυμάσαι οτι ακούγαμε λογικοφανή επιχειρήματα για την επι σειρά ετών άρνηση της Nvidia να ανοίξει τον κώδικα. Ώσπου μια ωραία πρωΐα η Κίνα αποφάσισε να αποσύρει τα windows σε 700 εκατομμύρια υπολογιστές που αφορούν στην δημόσια διοίκηση και ως εκ θαύματος η Nvidia αποφάσισε να ανοίξει τον κώδικα :slightly_smiling_face:

Στο προηγούμενο ποστ, ήθελα να πω με λίγα λόγια οτι το να προσφέρεις ένα και μόνο σύστημα, με ένα και μoναδικό UI, για όλο το διαθέσιμο hardware, για όλα τα επίπεδα εμπειρίας (σούπερ αδαείς και σούπερ προχωρημένους), για όλους τους τύπους χρηστών (οικιακούς χρήστες, επαγγελματίες, χομπίστες, gamers), αλλά και για όλες τις προτιμήσεις δεν μου φαίνεται σε καμία περίπτωση το σωστό και το ενδεδειγμένο: Στην πραγματικότητα είναι απλά αυτό που κάνει η Microsoft, έχοντας παράλληλα καταφέρει με μονοπωλιακές τακτικές να επικρατήσει στο συντριπτικά μεγαλύτερο μέρος της αγοράς. Αλλά επειδή το κάνει η microsoft του 90% και πάνω market share δεν σημαίνει οτι είναι και το σωστό.

Επειδή έχω ασχοληθεί με παλαιότερο hardware δεν είναι τόσο απλά τα πράγματα. Εγώ για παράδειγμα στο δεύτερο μου μηχάνημα είχα για χρόνια μια ATI Radeon HD4350. Πλέον, εδώ και 2 χρόνια, την έχω αναβαθμίσει με μια AMD του 2014 δεύτερο χέρι και έβαλα την παλιά ΑΤΙ στο μηχάνημα ενός φίλου και σε πληροφορώ οτι ακόμα και σήμερα είναι πλήρως λειτουργική για την χρήση που της κάνει (σερφάρισμα, youtube 720p και φορές και 1080p, νετφλιξ και office). Μπορείς να μου βρεις διαθέσιμο driver για τα 10/11;
Μετά πολλά απο τα συστήματα που υπάρχουν ακόμα σε Ελληνικά σπίτια δεν αναβαθμίζονται περά απο τα 4gb ram όταν οι σύγχρονες εκδόσεις των windows θέλουν τουλάχιστον 2gb με το καλημέρα… Το μεγαλύτερο ψέμα που έχει ειπωθεί πριν 3 χρόνια απο πωλητές κλειδιών windows 10 - reviewers τεχνολογίας στον youtube (νομίζω καταλαβαίνετε για ποια ελληνόφωνη περίπτωση μιλάμε) ήταν οτι αν ένα μηχάνημα μπορεί να τρέξει τα windows 7 μπορεί να τρέξει και τα windows 10. Στις εικονικές μηχανές πανίσχυρων συστημάτων που έκαναν τις δοκιμές μπορεί. Στο πραγματικό hardware των middle και late 00’s δεν νομίζω οτι υφίσταται το νομοτελειακό του ανωτέρω συμπεράσματος και το λέω εκ πείρας.

Επίσης η λύση “αμα δεν σου παίζει σωστά αναβάθμισε / πάρε άλλο”, ειδικά σε εποχές οικονομικής στενότητας, εμένα δεν μου φαίνεται ούτε δεοντολογικά, ούτε και ορθολογικά η σωστή εκτός κι αν μιλάμε για τόσο παλιό hardware που είναι νομοτελειακά για να πηγαίνει στην ανακύκλωση…
Αν μιλάμε για hardware που μπορεί να ανταποκριθεί ακόμα στις πραγματικές ανάγκες των κατόχων του (όπως για παράδειγμα να τρέξει έναν σύγχρονο browser, να παίξει αξιοπρεπώς hd βιντεάκια στις εκάστοτε πλατφόρμες κτλ) γιατί να το “σκοτώσουμε” επειδή μια εταιρία με τις επιλογές της ωθεί τους χρήστες να το εγκαταλείψουν και τις εταιρίες hardware να μην ενημερώνουν τους οδηγούς, κρίνοντας ασύμφορη την διαδικασία; Η σωστή λύση και αυτή που πρέπει να επικοινωνήσουμε είναι “εφ’ όσον υπάρχει συμβατότητα βάλε λίνουξ”

Το αποδέχομαι και συνεχίζω ακάθεκτος. Προτιμώ να κάνω μερικούς συμβιβασμούς ως χρήστης (που με την πάροδο των χρόνων σταδιακά λιγοστεύουν) παρά να χάσω την ελευθερία της επιλογής και την ευελιξία που μου προσφέρει το λίνουξ οικοσύστημα :smiley: Επιλογές είναι όλα, πάντα κάτι κερδίζεις και κάτι χάνεις.

Απλα ιστορικα το αναφερω… Τα windows καποτε κατακερματιστηκαν εν μερει. Ηταν η εποχη των windows NT που παιζαν σε διαφορους επεξεργαστες οπως MIPS, ARM , PowerPC ,x86 και αλλους (νομιζω ακομη και σε DEC alpha επαιζαν) Τοτε ημουν μικρομεγαλος και παντου ακουγα οτι αυτο το software δεν παιζει το αλλο παιζει κτλ. Ενω δηλαδη ηταν ευκολο για τη Microsoft το translation για αλλους επεξεργαστες, Ηταν απιθανο για το software που υπηρχε, οποτε το project εληξε αδοξα. Και μην ξεχναμε οτι τοτε η microsoft δεν ειχε το 90% αλλα το 99%…

Για τα υπολοιπα δεν εχει σημασια ποιος η τι φταιει. Οπως καποιος δεν μπορει να λειτουργησει σε windows ετσι και καποιος αλλος δεν μπορει να λειτουργησει σε linux. Και οπως ειπα δεν περισσευει κανενας στην αναπτυξη της τεχνολογιας

1 «Μου αρέσει»

Άλλου είδους κατακερματισμός και άλλες εποχές.

Σήμερα υπάρχουν εταιρίες που υποστηρίζουν εφαρμογές τόσο για τα windows, όσο και για το android και για το λίνουξ και φορές και για τα Mac/iphone… Ακόμα και με μικρές εφαρμογές (όχι απο τίποτα κολοσσούς στον χώρο του software) συμβαίνει να ανταποκρίνονται σε πολλά απο αυτά τα συστήματα.

Καταλαβαίνω βέβαια το point σου, μεγάλες εταιρίες και βαριές επαγγελματικές εφαρμογές, πολύ μεγαλύτερες απαιτήσεις, αλλά εξακολουθώ να πιστεύω οτι οι εταιρίες δίνουν βάση όπου κρίνουν οτι υπάρχει μεγάλο μερίδιο αγοράς ή/και προοπτικές κέρδους. Γι αυτό εστιάζω κυρίως στο μικρό μερίδιο και λιγότερο στον κατακερματισμό.

Αναφέρομαι μόνο στον εκτυπωτή M2020 γιατί έχω τον ίδιο. Δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα τουλάχιστον μέχρι το ubuntu 22.04 που έχω τώρα αλλά και σε προηγούμενες εκδόσεις. Για πληροφορίες : https://forum.ubuntu-gr.org/viewtopic.php?f=16&t=32108

Στο 22.04 δουλεύει και σε μένα. Στο 22.10 οι οδηγοί δεν εγκαθίστανται

Δουλεύω μόνο σε LTS εκδόσεις .