Viber δεν κανει κλησεις video, σε ubuntu 22.04.1

Αυτο συμβαινει.
Δεν αναγνωριζει την camera .
Το κανω εγκτασταση με SNAP και δεν ανοιγει καθολου.
Με .deb ανοιγει αλλα κανει αυτο.
Eπισης δεν υπαρχει εικονιδιο στην systray.

Το cheese βλέπει την κάμερα?
Επίσης πήγαινε στο αρχείο :
/usr/share/applications/viber.desktop
και άλλαξε την γραμμή Exec=... σε

Exec=dbus-launch /opt/viber/Viber %u

Ουτε με αυτο γινεται κατι.
Ειναι δυνατον, Μια εφαρμογη με τοση δημοτικοτητα να μην δουλευει σωστα;
Με το ιντερνετ συνδεεται.
Γραπτα μηνυματα στελνει.
Μονο βινεοκληση δεν κανει.

Δεν είπες όμως την κάμερα την βλέπουν άλλες εφαρμογές (cheese, skype κτλπ)?

Η καμερα λειτουργει σε ολες τις αλλες εφαμογες.

Τα ίδια και στο endeavouros, δεν κάνει γενικότερα κλήσεις το Viber από linux εδώ και μήνες, μόνο μηνύματα… δοκίμασα και με appimage αλλά τίποτα…

1 «Μου αρέσει»

Θα ελεγα να αναφερεις και την καμερα με lspci η lsusb εδω για να δουμε τυχον ασυμβατοτητες η οτιδηποτε αλλο

Επιβεβαιώνω την κακή λειτουργια της εφαρμογής σε πολλους τομείς αλλά και την αδυναμία βιντεοκλήσης.
Επίσης έχω δοκιμάσει διάφορους τρόπους εγκατάστασης, όλοι απέτυχαν.

1 «Μου αρέσει»

Και στο linux mint mate 21.1 αργεί να συνδεθεί στο internet. Μετά όμως λειτουργεί κανονικά.
Πάντως στο ubuntu είναι απαράδεκτο να μην λειτουργεί σωστά.

Η κάμερα φαίνεται στην εφαρμογη, δεν ανοίγει όμως για βιντεοκλήση.

Καλημέρα, σε Ubuntu 22.10 δουλεύουν οι βίντεοκλήσεις και εμφανίστηκε το systray icon, όπου με δεξί κλικ μπορείς να κλείσεις την εφαρμογή (πρέπει να είσαι λίγο επίμονος γιατί δεν πιάνει πάντα με την πρώτη φορά).
Το work around για αυτήν την έκδοση 18.2.0.2, είναι να εγκαταστήσεις το πακέτο :
dbus-x11 (δεν το ανέφερα στο πρώτο μου post)
και να αλλάξεις την γραμμή του viber.desktop αρχείου σε :

Exec=dbus-launch /opt/viber/Viber %u

Για δοκίμασε το και δες εάν παραμένει το πρόβλημα.
Εδώ το πακέτο για Ubuntu 22.10.

2 «Μου αρέσει»

No camera

Γεια χαρά,

επειδη η εγκατάσταση σου είναι από snap ρίξε μια ματια τα permissions (π.χ. εδώ έχει έναν οδηγό). To θεωρω απίθανο. να μην είναι σωστά τα permissions, αλλα δες το. Θα δοκιμάζα εγκατάσταση εκτός sναp, “παραδοσιακά” dpkg -i

το πακεταρισμα της εφαρμογης για Λινουχ ειναι απλα για κλωτσιες…
εχω το ιδιο ακριβως προβλημα σε Μιντ 21.1
ισως καποια στιγμη στο μελλον ξυπνησει ο maintainer και δουμε το φως…
ασχετο αλλα η εφαρμογη ειναι δημοφιλης μονο στο ελλαντα
στον υπολοιπο πλανητη αν τους πεις για viber σε κοιτανε καπως…
δοκιμασε εφαρμογες ανοιχτου κωδικα που δουλευουν αψογα σε Λινουχ π.χ.
https://www.signal.org/download/linux/

2 «Μου αρέσει»

Έχει πάνω από μισό χρόνο που παρακαλάω τις αδερφές μου να κατεβάσουν το signal να μιλάμε από εκεί και η απάντηση είναι: “Δεν θέλω να έχω άλλη μία εφαρμογή”… Στο μεταξύ έχουν instagram facebook watsup viber tiktok, το signal τους πείραξε…

2 «Μου αρέσει»

Χρειάστηκα το Viber πρόσφατα, σε Arch. Η εγκατάσταση μέσω AUR όντως δεν δούλεψε σωστά. Κοιτάζοντας τα σχόλια χρηστών από κάτω, στο AUR, έπεσα σ’ αυτό:


και δοκίμασα με τον τρόπο που περιγράφεται:

Δουλεύει (ανοίγω μέσω τερματικού, και το κλείνω κλείνοντας το παράθυρο τού τερματικού), και μόλις δοκίμασα και την βιντεοκλήση, η οποία δουλεύει κι αυτή.
Στη σελίδα που έβαλα, στο setup guide, έχει οδηγίες για αρκετές διανομές. Αν δε βγάλεις άκρη με όσα σού έχουν προταθεί παραπάνω, δεν έχεις να χάσεις τίποτα με μια δοκιμή.

Μόλις το ξαναδοκίμασα (γιατί το είχα δοκιμάσει και στο παρελθόν χωρίς αποτέλεσμα, αλλά είπα να δώσω άλλη μία ευκαιρία).
Το flatpak πακέτο όντως διαβάζει την κάμερα σαν input και δείχνει το preview. Παρ όλα αυτά, κρασάρει όταν ξεκινάει η βιντεοκλήση.
Επίσης όλα τα άλλα που είναι luggy στην εφαρμογή, συνεχίζουν να είναι και στην έκδοση flatpak.

Γενικά πολύ δυσαρεστημένος από την εφαρμογή… Το support τους άθλιο…

Δεν ειναι snap,
Τα snap δεν τα προτιμώ.
Δεν με ενδιαφερει η ύπαρξη τους.

Καλημέρα. Στο πρόβλημα που είχες το Μάιο, σου είχα προτείνει αυτο αλλά η λύση ήταν αλλού.
Εκείνη την περίοδο αντιμετωπιζα το ίδιο με σένα στο Arch και λυνόταν προσωρινά με το παραπάνω.
Λύθηκε στην πορεία με κάποια αναβάθμιση της εφαρμογής.
Για δοκίμασέ το πάλι.

Τελικα στο μονο που δουλευουν ολα εινα mint cinnamon 21.1.
Ουτε οι οδηγοι του εκτυπωτη sumsung M2020 δεν δουλευαν στα αλλα.
Ubuntu 22.10
Kubuntu 22.10
mint mate 21.1