Update Grub και παπαλα το Grub

Μολις σημερα περασα ενα update που μου εβγαλε ο “διαχειριστης ενημερωσεων” και ολα καλα οπως παντα στον τομεα update.
…Μετά ομως , οταν εκλεισα το Laptop, δεν μου ανοιξε ξανα μεσω grab, αλλα μπαινει κατευθείαν στο Mint.
Χρειαζομαι επειγοντως βοηθεια για να ξαναρθει το menu εκκινησης οπως ηταν.
Ευχαριστω , παρακαλω κλπ κλπ :wink:

Υποθέτω θα έγινε καθάρισμα παλιών πυρήνων και είδε πως δεν υπάρχει ανάγκη. Το μενού υπάρχει εκεί, αλλά είναι κρυφό και θέλει να πατήσεις ESC να το δείς, αλλά πριν ξεκινήσει το λειτουργικό.

Για να το ρυθμίσεις

 sudo xed /etc/default/grub
 sudo update-grub

οι γραμμές στο αρχείο που ξεκινάνε με # είναι σχόλια

GRUB_TIMEOUT_STYLE="menu"
GRUB_TIMEOUT="8"
1 «Μου αρέσει»

Μου την εκανε νομιζω…

GRUB_DEFAULT=0
GRUB_TIMEOUT_STYLE=hidden
GRUB_TIMEOUT=10
GRUB_DISTRIBUTOR=`lsb_release -i -s 2> /dev/null || echo Debian`
GRUB_CMDLINE_LINUX_DEFAULT="quiet splash"
GRUB_CMDLINE_LINUX=""

Εχει εξαφανιστει το σημειο που εμπαινα στα win.
Υπαρχει καπου (backup) για να το αντιστρεψω; ή κατι να κανω για να τα ξαναβρει τα partitions ;

Μισό. Έχεις και Windows και δεν τα βλέπεις στο μενού του Grub ?

Αν σε βολεύει αλλάζεις το GRUB_TIMEOUT_STYLE απο hidden σε GRUB_TIMEOUT_STYLE="menu". Κάθε αλλαγή σε αυτό το αρχείο, αλλά και για να δει τα Windows θέλει την εντολή

sudo update-grub
2 «Μου αρέσει»

Ουφ, ευτυχώς… Ευχαριστω πολύ, ξαναηρθε.
Απλα δεν καταλαβα ομως γιατι το εκανε αυτο σε ενα συνηθισμενο Update ;
ΔΕΝ θα επρεπε να το κανει αυτο καθόλου, επρεπε να αφησει το Menu , οπως ηταν, τι παει να πει το αλλαζει αυθαιρετα λογω του οτι κανω update. Μηπως ειναι Bug ή κατι αλλο, παντως σωστό σίγουρα δεν ειναι αυτο. Ας το προσεξουν εκει στην ομαδα αναπτυξης.
Και παλι ευχαριστω, τώρα μου βγαζει κατι αλλα παλαβα σχετικά με την συνδεση “pptp - VPN” και δεν θελει να συνδεθει, αλλα αυτο θα το ψαξω μονος μου , ισως τα καταφερω.