UbuntuDDE 20.04 - Προβλήματα

Είπα να περάσω την παραπάνω διανομή για να δω τι λέει.
Ωραία δείχνει αλλά μάλλον θέλει δουλειά ακόμα. Είναι μεγάλο βάσανο.

  1. Πρόβλημα με την εναλλαγή γλώσσας.
    Ενώ έκανα όλες τις απαραίτητες ρυθμίσεις ξαφνικά διαπίστωσα ότι για να παραμένει ενεργό το μενού EL/EN κάτω δεξιά και να μπορώ φυσικά να κάνω την αλλαγή με την συντόμευση πληκτρολογίου, θα πρέπει να έχω ενεργοποιημένο το IBus Preferences.
    Κατά την ενεργοποίηση εμφανίζεται και το μήνυμα “The IBus daemon is not running. Do you wish to start it?”
  2. Πάρα πολλά μηνύματα “System program problem detected”. Πρέπει να έχω δει πάνω από 10 μέσα σε λίγες ώρες.
  3. Κατέβασα και πέρασα Brave και κυριολεκτικά σερνόταν. Το scroll ειδικά… χάλια.
  4. Σε Firefox υπάρχουν πολλά κολλήματα κατά την πληκτρολόγηση κειμένου. Και επίσης κάνει κάτι εντελώς κουφά ορισμένες φορές ενώ πληκτρολογώ. Π.χ. μένει απλά κολλημένο και ούτε γράμματα εμφανίζονται, ούτε delete μπορώ να κάνω, τίποτα.
  5. Κάποια στιγμή έφαγε και ένα μεγάλο σκάλωμα και αναγκάστηκα να κλείσω το VMWare για να πάρει και πάλι τα ίσια του.
    Αυτά για αρχή και βλέπουμε. :slightly_smiling_face:
3 «Μου αρέσει»

Καλησπέρα @iluvatar1981

Αρχικά να σημειώσουμε ότι είναι σε beta φάση οπότε είναι λογικό να έχει κάποια προβλήματα.

Επειδή τρέχει σε Vmware έχεις δώσει τους κατάλληλους πόρους για να δουλέψει το σύστημα;

Ναι, το ξέρω ότι είναι ακόμα σε beta. Ήξερα ότι θα υπάρχουν θέματα.
Έχω δώσει 2 processor cores και 4GB RAM.