Το νήμα του Debian

Δεν αντιλεγω με κανενα απο τα δυο. Οντως υπαρχουν περιπτωσεις που στην Stable καποια πραγματα μενουν πισω. Ειμαι ο πρωτος που θα το πω και οντως ειναι σε καποιες περιπτωσεις ενοχλητικο. Ομως θα πρεπει ολοι μας να δεχτουμε οτι γινεται στις περισσοτερες διανομες κατα τακτα χρονικα διαστηματα.
Και δεν μπορω να πω οτι το Debian δεν εχει τα κενα του, και ασφαλειας και αλλου. Αλλα δεν ειναι φαινομενο μονο του Debian.

Απλα στο Debian φαινεται ακομα περισοτερο απ’οτι πχ στο PopOS (το οποιο στιριζεται πλεον στο Ubuntu οχι στο Debian) που αν δεν το ειχε πιασει ο Linus Sebastian στα χερια του και αν δεν ειχε κατακρεουργησει το συστημα προσπαθοντας να βαλει το Steam δεν θα γινοταν η αλλαγη στο apt που εγινε τοσο γρηγορα. Ουτε καν η System76 δεν το επιασε αυτο.

Υπηρξε (δεν γνωριζω αν ακομα ισχυει) περιπτωση που ο CUPS στην δικια μου εκδοση του Debian (με backports) ηταν πιο προσφατη απο την εκδοση του CUPS που υπηρχε εγκατεστημενη σε Linux Mint φιλου που τον βοηθαγα με τον εκτυπωτη του. Και αυτο θα μπορουσε να ειναι και παραληψη του αν δεν ειχει πχ κανει τα απαραιτητα updates. Αλλα θελω να πω οτι στην ουσια τιποτα που ειναι φτιαγμενο απο ανθρωπινα χερια τουλαχιστον στον τομεα της πληροφορικης δεν ειναι εντελως ασφαλες.

Δεν νομιζω οτι προσπαθεις να χαλασεις την εικονα του Debian :slight_smile: Κουβεντα κανουμε ετσι και αλλιως :slight_smile: Δεν εχουμε να χωρισουμε κατι. Αν κατι δεν ξερω… το κοιταω… δεν τρεχει τιποτα δεν γεννήθηκε κανενας με τις γνωσεις αυτες απο την πρωτη στιγμη.

1 «Μου αρέσει»

Κοίτα δεν θα κάτσω να απαντήσω ένα προς ένα, όπως κάνεις εσύ. Τον συλλογισμό δεν μπορείς να τον σπας σε κομμάτια και να πιάνεις ένα ένα σαν να είναι ανεξάρτητα.

Η ουσία παραμένει. Σήμερα 26 Νοεμβρίου και μηδέν update στον Firefox. Παραμένει στην εξωφρενικά outdated Firefox-esr 78.15.

Αυτά που λες για τον τρόπο ανάπτυξης του Debian τα ακούω βερεσέ. Θεωρώ τραγικό και απαράδεκτο να μένει έτσι πίσω στον browser, να το ξαναπώ μπας και το καταλάβεις, το πιο θεμελιώδες πρόγραμμα του λειτουργικού.

Το προσωπικό συμπέρασμά μου είναι ότι απογοητεύτηκα πλήρως από το debian σε desktop. Κάνει μόνο για server, έχω έναν file server με debian χωρίς παραθυρικό περιβάλλον, και εκεί είμαι απόλυτα ευχαριστημένος, είναι set it and forget it.

Αλλά σε desktop είναι τραγικό, για να μην χρησιμοποιήσω χειρότερες λέξεις. Κακώς βάσισα ένα από τα συστήματά μου σε debian desktop, πίστευα ότι εντάξει, και τον ESR να έχουμε θα βολευτούμε, αλλά δεν περίμενα αυτή την κατάντια.

Είμαι ήδη σε αναζήτηση άλλης διανομής για το συγκεκριμένο μηχάνημα. Πλήρης απογοήτευση.

Και όχι, τα flatpack κλπ. δεν είναι λύση. Λύση τη βλέπεις μόνο εσύ με τα δικά σου θέλω.

Καθυστερημένα πήρα χαμπάρι το thread, αλλά η ερώτηση που αναδεύθηκε κατευθείαν στην κεφάλα μου είναι η εξής: υπάρχει άνθρωπος στον πλανήτη γη που χρησιμοποιεί το debian stable όχι σε server installations αλλά σε desktop?? :scream:

Είμαι φανατικός υπέρμαχος του debian stable, το έχω σε πραγματικά πολλές server εγκαταστάσεις, αλλά για desktop pc δεν θα το φανταζόμουν ποτέ, παρά μόνο σε πολύ ειδικές περιπτώσεις (πχ υπολογιστές που δεν βγαίνουν σε ίντερνετ και χρησιμοποιούνται για κάποια server - client δουλειά).

Για desktop εγκαταστάσεις ή άλλη διανομή ή (αν ντε και σώνει θέλει κανείς debian) testing / sid.

Έχεις δίκιο, αλλά το desktop που το χρησιμοποιώ είναι ένα PC για ειδική εργασία, που κάνει μόνο ένα πράγμα. Αλλά παράλληλα βγαίνει και στο διαδίκτυο, δηλαδή χρειάζεται και τον browser. Εξ ου και η διαμαρτυρία μου.

Προφανώς ούτε για αυτό δεν κάνει το debian, από την στιγμή που δεν ενημερώνει σωστά τον browser. Γι’ αυτό είπα ότι θα ψάξω για άλλη διανομή. Είχα πει, ε πόσο πια να μένει πίσω, τον browser τουλάχιστον θα τον κρατάει ενήμερο, αλλά φευ!

Και εγω ειμαι φανατικος υπερμαχος του Debian αλλα οχι μονο σε Servers. Σε 2 laptop και οσα Desktops εχω βαζω παντα Debian Stable με DE αναλογο των προδιαγραφων του hardware. Στο δε laptop μου (HP Envy 17-j150ca) με 1ΤΒ SSD, 4ης γενιας i7 και 12GB DDR3 παει σφαιρα.

systemd-analyze
Startup finished in 6.786s (kernel) + 4.894s (userspace) = 11.681s
graphical.target reached after 4.738s in userspace

Διαφωνω με τον @Mintux αλλα αλλες οι αναγκες οι δικες μου και αλλες οι δικες του. Τα υπολοιπα ειναι απλα πρασινα δαμασκινα και ψηλες ελαιες που ελεγε και ο Harry Klyn.

1 «Μου αρέσει»

Κάτι φλατπακοειδές ή στα backports δεν σε βολεύει?

Αν καταλήξεις σε αλλαγή distro, μία καλή και συγγενής εναλλακτική είναι το LMDE (linux mint debian edition). Βασίζεται σε debian stable αλλά κάποια πακέτα (μεταξύ αυτών και το firefox) είναι σε φρέσκιες εκδόσεις.

Eίναι πρόβλημα αυτό και φαίνεται και από την κατάσταση σχετικά με τις κάμερες που περιγράφεται σε αυτό το βίντεο

Παρά ταύτα για μένα το debian παραμένει η σημαντικότερη διανομή και ο τρόπος ανάπτυξής του έπρεπε να υπάρχει. Για μένα τα πράματα προχωράνε σε δύο σκέλη. Στο σκέλος που βρίσκεται η αιχμή και στο σκέλος που επισημοποιείται η νέα σταθερά. Το debian κάνει το δεύτερο, για αυτό και είναι πολύ σημαντική (και αγαπημένη) διανομή. Φυσικά αν δεν μας κάνει για το desktop μας γιατί πχ δεν θεωρούμε κατάλληλη λύση για εμάς το να χρησιμοποιούμε κάποιο appimage για συγκεκριμένη εφαρμογή, τότε το αλλάζουμε χωρίς τύψεις :grinning:
Δεν ξέρω αν διαφωνεί κανείς…

2 «Μου αρέσει»

Προσωπικά χρησιμοποιώ Debian τα τελευταία 2 χρόνια στο κυρίως pc όπου κάνω όλα τα καθημερινά daily tasks, gaming και development και δεν έχω αντιμετωπίσει κανένα πρόβλημα.

Ασφαλώς και υπάρχουν χιλιάδες χρήστες Debian και ασφαλώς κάποιους καλύπτει και κάποιους άλλους όχι, γι’ αυτό και υπάρχουν και δεκάδες διανομές Linux για να ικανοποιήσουν τις προτιμήσεις του καθενός.

Τώρα για τις προτιμήσεις νεότερων εκδόσεων Firefox προσωπικά το flatpak με καλύπτει πλήρως χωρίς κανένα πρόβλημα (σε δίσκο SSD τουλάχιστον όπου οι ταχύτητες είναι σχεδόν ακαριαίες), ωστόσο, μπορούν να εγκατασταθούν και άλλοι browser (π.χ. Vivaldi) από official deb binaries με αποτέλεσμα να έχεις τις νεότερες εκδόσεις τους.

2 «Μου αρέσει»

Debian stable χρησιμοποιείς?

Ίσως ανοίγω ανοιχτές πόρτες, αλλά μία σκέψη είναι να “ανέβεις” σε debian testing. Η εμπειρία που είχα στο παρελθόν είναι πολύ καλή χωρίς προβλήματα αξιοπιστίας.

Αυτή τη στιγμή είμαι σε stable Debian 11 μιας και ήταν πρόσφατο το upgrade επομένως δεν είχε πολύ ενδιαφέρον το testing, προερχόμουν όμως από τη 10 testing τον τελευταίο καιρό για αλλαγή σε κάποιες νεότερες version προγραμμάτων. Αξίζει γενικώς ναι για όποιον θέλει κάτι ποιο updated είναι λύση χωρίς προβλήματα επιπλέον τουλάχιστον και από την προσωπική μου εμπειρία.

Debian is more stable than stability itself :slight_smile:

Μια που είχα προκαλέσει τη συζήτηση γύρω από το θέμα, να ενημερώσω ότι επιτέλους ενημερώθηκε ο Firefox ESR στην τρέχουσα έκδοση ESR 91.4.
Μαζί ήρθαν και αρκετές άλλες ενημερώσεις, με πιο σημαντική πιστεύω αυτή του πυρήνα που ανέβηκε στην 5.10.0-10. :slight_smile:

Άντε να ηρεμήσουμε επιτέλους λίγο, μετά από δύο μήνες στην πρίζα. :shushing_face:

3 «Μου αρέσει»

Υπομονη θελει φιλε @Mintux :slight_smile: Υπομονη :slight_smile:

1 «Μου αρέσει»

Να μετονομαστεί το stable branch από debian stable σε debian patience… :grin:

5 «Μου αρέσει»

Χα χα χα!!! Πόσο δίκιο έχεις!! Εξαιρετικό σχόλιο!! :laughing: :laughing:

2 «Μου αρέσει»

Κυκλοφόρησε νέα ενδιάμεση έκδοση, η 11.2, με όλες τις ενημερώσεις ενσωματωμένες.

Κατέβασμα των νέων ISO, όπως πάντα, από εδώ:
https://www.debian.org/distrib/

1 «Μου αρέσει»

επιτυχώς είμαι πλέον πάνω από μια βδομάδα στην 11.2 και παίζει τέλεια :) δεν επιβάρυνε καθόλου το μηχάνημα (10-ετίας) σε σύγκριση με τα 10, και μάλιστα το format βοήθησε γιατί έτσι άφησα περισσότερη swap στο partitioning μπας και βάλω νέα ram εντός εξαμήνου

1 «Μου αρέσει»

Ως τεχνικοί, έχετε δίκιο σε ότι επιχειρηματολογείτε για το Debian και το Firefox…, εγώ, πάντως, ως απλός χρήστης, χωρίς τις ειδικές γνώσεις σας, εγκατέστησα το SpiralLinux στη θέση του Debian και το Brave στη θέση του Firefox και έλυσα, όλα, τα προβλήματα!

Γειά σου Στέλιο. Διαβάζοντας περισσότερα για το SpiralLinux φαίνεται ενδιαφέρον distro. Ευχαριστώ που το μοιράστηκες εδώ.

Όσο για το εάν τα debian είναι προβληματικά ή όχι για νέα άτομα στο λίνουξ ή απλούς χρήστες, εγώ με debian 9 + xfce ξεκίνησα και έχω κάνει upgrade σε 11 με xfce έως σήμερα, στο daily/work laptop μου. Δεν αντιμετόπισα θέματα σαν simple user (δεν είμαι τεχνικός) και ότι ήθελα το έβρισκα σε φόρουμς είτε για debian είτε για bed-based (ubuntu) και συνήθως έλυνα ότι θέματα είχα. Το μόνο που νομίζω ανέφερα παραπάνω είναι ότι όταν ήμουν σε testing είχα κάποια θεματάκια από το πολύ tinkering και αποφάσισα να ηρεμίσω λίγο και γύρισα στα stable χωρίς πολλά πολλά πειράματα :stuck_out_tongue_winking_eye:

Εσύ τι είδους προβλήματα είχες όσο ήσουν στα Debian? Εγώ έχω παλιό hardware και δεν είχα θέμα compatibility ή με drivers σχεδόν ποτέ. Αλλά ξέρω ότι δεν είναι έτσι για όλα τα set-ups, και από ότι καταλαβαίνω αυτό είναι ένα προτέριμα :+1:

Εσύ, έχεις, πολύ περισσότερες γνώσεις από μένα. Εγώ, είμαι, καθαρά, απλός χρήστης. Να σου πω την αλήθεια, ποτέ, δεν ευχαριστήθηκα τα Debian, γιατί ποτέ δεν μπόρεσα να κάνω μια εγκατάσταση της προκοπής. Είναι η μοναδική διανομή, που με βασάνισε τόσο πολύ. Βέβαια, όλες οι άλλες, που στηρίζονται σε Debian και σε Ubuntu, τις χρησιμοποίησα για αρκετό διάστημα, ώσπου γνώρισα τις διανομές με pacman και κόλλησα! Άρχισα με SalientOS, Arcolinux, EndeavourOS και κατέληξα σε Archlinux με gnome, εδώ και 4 χρόνια. Όπως, βλέπεις, βαριόμουν πολύ γρήγορα κάθε διανομή, εκτός απ’ την τελευταία. Παρά ταύτα, οι γνώσεις μου, έμειναν λίγες, γιατί κάθε φορά, που είχα κάποιο πρόβλημα, έκανα φορμάρισμα και επανεγκατάσταση, μόνος μου, γιατί, μια δυο φορές, που ρώτησα στο forum, δεν βοηθήθηκα, λόγω της δικής μου άγνοιας. Δεν καταλάβαινα τι μου έλεγαν. Να σκεφθείς, όταν τους ρώτησα για την εγκατάσταση του Archlinux και δεν έβγαζα νόημα, μου είπαν, “γιατί δεν δοκιμάζετε το Antergos, που είναι πιό εύκολο;” Αλλά, μάλλον, σε ζάλισα. Το Spiral το έχω σε ένα λάπτοπ και το βρίσκω, εξαιρετικά σταθερό και λειτουργικό, όπως και το MX, που είναι σκέτο διαμάντι, χωρίς, κάποιο πρόβλημα! Να είσαι καλά!

1 «Μου αρέσει»