Το laptop δεν κάνει suspend

Μόλις πέρασα σε ένα παλιό Sony Vaio με τη βοήθεια του Archon arch linux με XFCE ως γραφικό περιβάλλον. Το προβλημα μου είναι το ακόλουθο.

Ενώ έχω κάνει τις απαραίτητες ρυθμίσεις για suspend, μου κάνει επανεκκίνηση μόλις σηκώνω το καπάκι του λαπτοπ.

Υποψιάζομαι ότι έχει να κάνει με το swap file που φτιάχνει το archon.

Οποιαδήποτε γνώμη ευπρόσδεκτη.

1 «Μου αρέσει»

Πείραξες καθόλου την παράμετρο HandleLidSwitch στο αρχείο /etc/systemd/logind.conf ?
Εάν ναι μήπως γίνεται overridden από τα Power Management Settings του XFCE? Ρίξε μια ματιά και εκεί. Πόσο RAM έχει το Vaio και τι μέγεθος έδωσες στο swapfile?

1 «Μου αρέσει»

Οταν λες απαραίτητες ρυθμίσεις εννοείς power management ;

2 «Μου αρέσει»

Όχι δεν την έχω πειράξει, είναι commented, τα powermanagement settings του XFCE τα εχω πειράξει όπως φαίνεται στις ακόλουθες εικόνες

To Vaio έχει 4GB RAM και το swap file έχει 4GB μέγεθος.

1 «Μου αρέσει»

Κάνε ένα resize το swapfile σε 8 εάν έχεις χώρο στον δίσκο και δες εάν παραμένει το πρόβλημα.

1 «Μου αρέσει»

Suspend πάει σε ram.
Hibernate πάει σε swap.
Αρα κάνε ρυθμίσεις για resume σε kernel.

Τι είναι και τι κάνει το archon δεν ξέρω.
Πως δημουργεί swap και αν έχει τρύπα δεν το ξέρω. Τι περνάει στην fstab πάλι δεν ξέρω.
Βρε Βασίλη αυτά τα ξέρεις εσύ καλλίτερα από όλους μας. Μη μας πηγαίνεις με το σταγονόμετρο. Φτάνουν οι άλλοι :joy:

2 «Μου αρέσει»

Επίσης longshot δοκίμασε να αλλάξεις τον GRUB σε αυτό :

GRUB_CMDLINE_LINUX_DEFAULT="quiet splash acpi_sleep=nonvs"
4 «Μου αρέσει»

Αυτό ήταν, ευχαριστώ πολύ

Έχεις δίκιο :stuck_out_tongue:

2 «Μου αρέσει»

Αυτό το νήμα έκλεισε αυτόματα 2 ημέρες μετά την τελευταία απάντηση. Δεν επιτρέπονται πλέον νέες απαντήσεις.