Archon - Ο πρώτος Ελληνικός Arch Linux Installer

      _____  
   __|_    |__  _____   ______  __   _  _____  ____   _  
  |    \      ||     | |   ___||  |_| |/     \|    \ | | 
  |     \     ||     \ |   |__ |   _  ||     ||     \| | 
  |__|\__\  __||__|\__\|______||__| |_|\_____/|__/\____| 
     |_____|                                            

Ο πρώτος Ελληνικός Arch Linux Installer

Σκοπός αυτού του cli εγκαταστάτη είναι η εγκατάσταση του βασικού συστήματος Arch Linux ΧΩΡΙΣ γραφικό περιβάλλον. Το script αυτό παρέχεται χωρίς καμιάς μορφής εγγύηση σωστής λειτουργίας. Διαβάστε το αρχείο LICENSE.
Τέλος, πρίν κάνετε λήψη, διαβάστε τις σημειώσεις της έκδοσης στο Release

Με την λήψη και χρήση του Archon αποδέχεστε αυτόματα τους όρους χρήσης του

Ένας installer για… Arch;

Επειδή συχνά κάνουμε εγκατάσταση Arch Linux σε δικούς μας υπολογιστές και σε φίλους και επειδή η διαδικασία προετοιμασίας κρατάει αρκετή ώρα είπαμε να αυτοματοποιήσουμε τα βασικά που είναι επαναλαμβανόμενα σε κάθε εγκατάσταση. Αφού το χρησιμοποιήσαμε για καιρό θεωρήσαμε οτι ίσως φανεί χρήσιμο και για άλλους οπότε αποφασίσαμε να το μοιραστούμε με όλους.

Επίσης, μιας και υπάρχουν αρκετοί installers εκεί έξω είπαμε να φτιάξουμε κάτι για “εμάς”. Εξού και τα Ελληνικά στο Archon.

Το Archon, πέρα από τα Ελληνικά, έχει και μια πολύ σημαντική διαφορά απο τους άλλους installer. Τα περισσότερα, αν όχι όλα τα installers απαιτούν την λήψη custom iso (και όχι του Arch Linux) που τα γράφεις σε usb και σου παρέχουν δυνατότητες πέρα από αυτές που έχει το Wiki του Arch Linux για την βασική εγκατάσταση. Με το Archon δεν θέλουμε να ξεφύγουμε από αυτό.

Πρώτα κατεβάζετε το Arch Linux ISO και έπειτα μέσα απο αυτό κάνετε λήψη το Archon. Θέλουμε δηλαδή να κάνει όσα θα έκανες ούτως η άλλως manually αν δεν χρησιμοποιούσες το Archon.

Στο μέλλον ευελπιστούμε να το κάνουμε πιο KISS και κοντά στο Arch Way χρησιμοποιώντας ένα εξωτερικό conf όπου θα το διαμορφώνεις όπως θες πριν τρέξεις το Archon και θα το στήνει με βάση την διαρρύθμιση που επέλεξες ώστε η βασική εγκατάσταση να γίνει όπως θα ήταν αν το έστηνες manually…

Ωραία και τι κάνει δηλαδή το Archon;

  • Ο Άρχων εγκαθιστά το βασικό σύστημα Arch Linux χωρίς την προσθήκη γραφικού περιβάλλοντος
  • Αναγνωρίζει αν το PC όπου γίνεται η εγκατάσταση έχει BIOS ή UEFI και κάνει τις ανάλογες κατατμήσεις (partitions)
  • Ρωτάει αν θες SWAP και τι μέγεθος να είναι
  • Λίγο πριν τελειώσει, ρωτάει τον χρήστη αν θέλει να επιλέξει και ένα γραφικό περιβάλλον που θέλει να εγκατασταθεί στο σύστημά του. Αν το αποδεχτεί θα κάνει τις απαραίτητες ενέργειες για να έχει την Vanilla - Upstream έκδοση του γραφικού περιβάλλοντος που επέλεξε.

Σε ποιους απευθύνεται;

  • Σε αυτούς που ήδη έχουν κάνει μερικές φορές την εγκατάσταση Arch Linux σε BIOS ή UEFI PC, και γνωρίζουν τι κάνουν
  • Σε αυτούς που θέλουν μια barebone εκδοχή του Arch Linux (πχ για server)
  • Σε όσους θέλουν να πειραματιστούν σε μια εικονική μηχανή προτού αποπειραθούν να εγκαταστήσουν το Arch Linux στο PC τους

Πως δουλεύει;

Η διαδικασία με την οποία ξεκινάμε την χρήση του Archon δεν διαφέρει από αυτήν της manual εγκατάστασης του Arch. Με άλλα λόγια θα πρέπει:

  1. Nα έχουμε 64bit επεξεργαστή και τουλάχιστον 512MB ram
  2. Αν θέλουμε να διατηρήσουμε το υπάρχων λειτουργικό μας, θα πρέπει να έχουμε έναν δεύτερο δίσκο χωρίς δεδομένα
  3. Να έχουμε κατεβάσει το ISO του Arch Linux
  4. Να έχουμε “κάψει” το ISO σε ένα USB Stick
  5. Να έχουμε ρυθμίσει το PC να ξεκινάει από το LiveUSB
  6. Τέλος, αφού ξεκινήσει με το LiveUSB μόλις φτάσουμε στο περιβάλλον τερματικού (root) του Arch Linux Live να επιβεβαιώσουμε οτι είμαστε συνδεδεμένοι στο Internet.
$ ping -c 5 archlinux.org

Σε περίπτωση που το PC στο οποίο θα ξεκινήσουμε την εγκατάσταση δεν είναι συνδεδεμένο στο internet, θα πρέπει να δούμε τι φταίει

Αφού λύσουμε το όποιο πρόβλημα συνδεσιμότητας, τότε μπορούμε να κατεβάσουμε το Archon μέσα απο το LiveUSB του Arch Linux και να το τρέξουμε. Η διαδικασία είναι απλή:

$ curl -sL https://git.io/archon | tar xz && cd Archon-master

Η παραπάνω εντολή, κατεβάζει το Archon-master.tar.gz, το αποσυμπιέζει και σας “βάζει” μέσα στον φάκελο. Έπειτα τρέχουμε τον Archon :

$ sh archon.sh

Μια από τις σημαντικές ερωτήσεις που θα σας κάνει είναι, για τον δίσκο στον οποίο θέλετε να κάνετε εγκατάσταση το Arch Linux. Αν έχουμε έναν δίσκο, επιλέγουμε τον αντίστοιχο αριθμό. Αν έχουμε δεύτερο δίσκο και θέλουμε να έχουμε dualboot τότε επιλέγουμε τον δεύτερο δίσκο. Όταν θα μας ρωτήσει που θέλουμε να εγκαταστήσουμε τον GRUB επιλέγουμε τον πρώτο δίσκο ή αυτόν από τον οποίο εκκινείται το σύστημά μας.

Γραφικό περιβάλλον θα έχω ;

Όπως ορίζει το Arch kiss, είναι δική σας ευθύνη να διαλέξετε γραφικό περιβάλλον και έπειτα να το ολοκληρώσετε με βάση τις προτιμήσεις σας. Κατά την εγκατάσταση το Archon σας δίνει 14 επιλογές γραφικού περιβάλλοντος:

GNOME, Mate, Deepin, Xfce, KDE, LXQt, Cinnamon, Budgie, i3, Enlightenment, UKUI, Fluxbox, Sugar, Twm

Όποιο γραφικό περιβάλλον και να διαλέξετε, θα εγκατασταθεί ΜΟΝΟ η Vanilla έκδοση τους, όπως ακριβώς ορίζονται απο το wiki, στο Arch Linux Desktop Environments του γραφικού περιβάλλοντος που επιλέξατε.

Αν δεν βρείτε το αγαπημένο σας γραφικό περιβάλλον, ανοίξτε ένα issue ή στείλτε μας ένα pull request με την προσθήκη που κάνατε ακολουθώντας τις οδηγίες της ορθής υποβολής συνεισφοράς.

Σημείωση: Σχετικά με τα γραφικά περιβάλλοντα, θα γίνονται αποδεκτά τα αιτήματα (issues, pull requests) ΜΟΝΟ απο γραφικά περιβάλλοντα που βρίσκονται στα επίσημα αποθετήρια και όχι απο AUR !.

Δεν σας πιστεύω…

Μπορείτε να δείτε στο παρακάτω βίντεο την εγκατάσταση του Arch Linux με χρήση του Archon

Ναι αλλά θέλω να κρατήσω και το Windows…

Στην παρούσα έκδοση προτείνεται η εγκατάσταση του Arch Linux, με το Archon να γίνει σε ξεχωριστό δίσκο για την αποφυγή σπασίματος του συστήματος σας. Αν επιλέξετε εγκατάσταση σε δεύτερο δίσκο, τότε το Archon θα αναγνωρίσει τα λειτουργικά που είναι εγκατεστημένα στον πρώτο δίσκο. Προσέξτε μόνο, στην ερώτηση για το πού να εγκατασταθεί ο GRUB ώστε να επιλέξετε τον σωστό δίσκο.

Σύντομα θα ασχοληθούμε με το ζήτημα του dualboot στον ίδιο δίσκο. Υπάρχει ήδη ανοιχτό enhancement issue στο #25

Αντιμετωπίζω ένα πρόβλημα… τώρα τι;

Στα πλαίσια της υποστήριξης έχετε την δυνατότητα να ανοίξετε ένα issue. Θέλοντας να καλλιεργήσουμε κλίμα ανοιχτό και φιλόξενο προς όλους τους συμμετέχοντες παρακαλούμε διαβάστε τον Κώδικα δεοντολογίας

Έχω μια ιδέα, πως μπορώ να βοηθήσω;

Κάθε επικοινωνία με τους δημιουργούς σχετικά με το Archon

  • είτε αυτό πρόκειται για ένα ορθογραφικό
  • ή για πρόβλημα στην χρήση του
  • ή για μια απορία
  • μια ιδέα
  • κώδικα
  • ένα γεια

αποτελεί συνεισφορά στην συνέχιση του έργου και όλα έχουν την σημασία τους.

Στα πλαίσια αυτά της συνεισφοράς που μπορεί να θέλει κάποιος να συμμετάσχει έχετε την δυνατότητα να ανοίξετε ένα issue. Για την εύρυθμη λειτουργία της συνεισφοράς παρακαλούμε διαβάστε τον οδηγό ορθής υποβολής συνεισφοράς

Ίσως το χρειαστώ στο μέλλον…

Μπορείτε να παρακολουθείτε την εξέλιξη του Archon με τους εξής τρόπους:

  • Κάνετε κλικ επάνω δεξιά στο αστεράκι και έπειτα στο subscription
  • Μπορείτε επίσης να παρακολουθείτε τα Release όταν θα υπάρχουν νέες εκδόσεις.
  • Τέλος, μπορείτε να παρακολουθείτε το blog https://cerebrux.net για νέα σχετικά με το Archon
20 «Μου αρέσει»

video του Άρχων un-available…

1 «Μου αρέσει»

Διορθώθηκε το link για το video.

edit 11/12/2019 : Διορθώθηκε ένα κρίσιμο bug του script που δεν επέτρεπε το boot της νέας εγκατάστασης Arch Linux.

3 «Μου αρέσει»

Μόλις το έκανα εγκατάσταση με το kde plasma 287 mb μνήμη απλά μαματο ,μακάρι να σου έδινε την επιλογή να φτιάχνεις μόνος σου τα partition και να μην χαλάς το home partition

2 «Μου αρέσει»

δεν μπορεις να του πεις να κανει την εγκατασταση σε συγκεκριμενο partition? λογικα θα μπορεις να την κανει πχ στο /dev/sda1

Και έτσι να είναι πάλι δεν μου κάνει θα ήθελα να επιλέγω εγώ αν και δεν νομίζω να γίνεται.
Δεν τρέχει όμως διαβάζω το arch wiki που θα μου πάει θα τα καταφέρω χωρίς installer :stuck_out_tongue:

1 «Μου αρέσει»

O Archon δημιουργήθηκε με σκοπό να κάνει το εξής απλό σενάριο. Εγκατάσταση barebone Arch Linux με έναν απλό και κατανοητό τρόπο.

Έχουμε κάτι εκδόσεις στα σκαριά που θα σου επιτρέπουν τη δημιουργία κατατμήσεων αλλά η έλλειψη χρόνου δε μας επιτρέπει την ενσωμάτωση.

Προφανώς όποιος θέλει μπορεί να συνεισφέρει, γιατί κακά τα ψέμματα, χέρια και χρόνο τα χρειαζόμαστε.

2 «Μου αρέσει»

πως θα μπορούσα να βοηθήσω ούτε την εγκατάσταση δεν μπορώ να κάνω …ακόμα.
αν και αν γράψω το κατεβατό μάλλον εύκολα θα γίνει και αυτό.

1 «Μου αρέσει»

@billniakas Έκανα μια πραγματικά εύκολη εγκατάσταση του arch μπράβο ένα πράγμα με ενόχλησε μονό που μπορεί να μη σας το ζήτησε κάνεις …γίνετε πριν κάνει το reboot να δώσετε την επιλογή να κάνει κάποια προγράμματα εγκατάσταση ο χρήστης πχ kernel headers?? και να μένει το wifi-menu

1 «Μου αρέσει»

@anon12951060 Σε ευχαριστούμε για το feedback.

Ο λόγος που δεν το κάνουμε αυτό είναι πολύ απλός.

Αν ακολουθήσεις το wiki θα δεις ότι και το Archon ακολουθεί τα ίδια βήματα.

Επίσης αν πχ δεν έκανε επανεκινηση και ο χρήστης ας πούμε έκανε εγκατάσταση ότι ήθελε και μετά έκανε επανεκινηση τότε τι θα συνέβαινε αν δεν bootάρε ;

Θα ερχόταν εδώ πχ η στα issues και θα έλεγε «έκανα εγκατάσταση με archon και δεν ξεκινάει το Arch». Πως λοιπόν θα ξεχωρίζαμε αν όντως φταίει το Archon που κάτι έκανε λάθος η ο χρήστης που έκανε κάποια λάθος ρύθμιση ;

Όπως καταλαβαίνεις λοιπόν η ανάπτυξη μιας εφαρμογής και η διάθεση της στο κοινό έχει πολλά πράγματα που πρέπει να προβλέψουμε :grin:

Γιαυτο και μπορεί να σε ξεβολεύει σε κάποια σημεία κάτι, αλλά για να είναι έτσι υπάρχει λόγος :slight_smile:

Πάντως αν παρακολουθείς το development brach του Archon στο git θα δεις και τα επόμενα χαρακτηριστικά :wink:

5 «Μου αρέσει»

Και να σου χαλάσω την KISS εμπειρία; Δεν είμαι τέτοιος :joy: :joy: :joy:

3 «Μου αρέσει»

Πάντως, είναι πολύ καλή δουλειά απλό λιτό σύστημα 280 μβ με το boot και δε σε αφήνει να ξεχάσεις αρκετά στοιχεία της ιδεολογίας του arch (kiss) εξακολουθείς να έχεις τον έλεγχο του συστήματος

3 «Μου αρέσει»

Νέα στην έκδοση 4.0 :

  • Δυνατότητα επιλογής ενός από τα 14 Desktop για εγκατάσταση
  • Προσθήκη χρωμάτων ώστε τα μηνύματα του Archon να είναι πιο ευδιάκριτα
  • Προσθήκη υποστήριξης για Dual Boot σε Δεύτερο δίσκο
  • Εγκατάσταση με Επιλογή δίσκου αντί για προσδιορισμό διαδρομής
  • Αναγνώριση δίσκων Nvme
  • Σε περίπτωση που γίνεται εγκατάσταση σε Virtual Machine και επιλεχτεί εγκατάσταση γραφικού περιβάλλοντος γίνεται αυτόματα προσθήκη απαραίτητων libraries

Στο παρακάτω βίντεο θα δείτε μια Dual Boot εγκατάσταση Arch Linux όπου στον πρώτο δίσκο ήδη υπάρχει Ubuntu 20.04 ενώ ο δεύτερος δίσκος είναι κενός και άρα εκεί θα γίνει η εγκατάσταση του Arch Linux. Τέλος γίνεται και μια τυπική εγκατάσταση γραφικού περιβάλλοντος.

11 «Μου αρέσει»

Ένα μεγάλο μπράβο στην ομάδα είναι απλά μια από τις καλύτερες προτάσεις για να έχεις ένα αξιοπρεπές λειτουργικό ακριβός όπως το θες … Μόνο το video είδα δε βλέπω την ώρα να το δοκιμάσω.

5 «Μου αρέσει»

πολλα μπραβο παιδια. θα το δοκιμασω το συντομοτερο δυνατον με xfce φυσικα χε χε.μπορω να επιλεξω να γινει η εγκατασταση σε τμημα του δισκου πχ /sda2 ;

3 «Μου αρέσει»

Archon 5.0

Η νέα έκδοση οφείλεται στις αμέτρητες εργατοώρες του @JohnGavr :

  • Έκανε το BTRFS σύστημα αρχείων να παρέχει δυνατότητα δημιουργίας volumes για Root, Home ώστε με να μπορεί ο χρήστης να ρυθμίσει snapshots πχ με timeshift η το snapper
  • Αφαίρεσε το αυτόματο systemd-swap και έβαλε την δυνατότητα να ρωτάει αν θέλει η όχι Swapfile ο χρήστης και να ορίζει το μέγεθός του.
  • Διόρθωσε μερικά ενοχλητικά bugs

Επίσης σε αυτή την έκδοση :

  • Το αποθετήριο πλέον περιλαμβάνει CI/shellcheck για αυτόματο έλεγχο ποιότητας κώδικα σε κάθε push/pull request
  • Διορθώθηκε πρόβλημα εγκατάστασης του Arch με χρήση μόνο wifi κάρτας
  • Διορθώθηκε πρόβλημα αναγνώρισης NVME σε UEFI
  • Κατάργηση Multillib repository
11 «Μου αρέσει»

Τι νέο φέρνει η 6.0 έκδοση του Archon

Στη νέα έκδοση 6.0 του Archon :

  • θα βρείτε την δυνατότητα να κάνετε εγκατάσταση το Archon σε κρυπτογραφημένο δίσκο
  • Διόρθωση μερικών bug
  • Καθάρισμα παρωχημένου κώδικα
  • Ενημέρωση του κώδικα με τι νέες αλλαγές του Arch Linux
  • Βελτίωση της εγκατάστασης σε KVM και VirtualBox περιβάλλοντα
  • Δυνατότητα Lite ή Full εγκατάστασης του Gnome
  • Συνολικό κλείσιμο περίπου 20 issues
  • Ενημέρωση της λίστας με τους νέους Contributors
  • Έλεγχο της ποιότητας του κώδικα με τη χρήση του shellcheck
7 «Μου αρέσει»

Κοίταξα λίγο τον κώδικα. Μπράβο για τη δουλειά που κάνατε, χαρά στην υπομονή σας.

Μιά-δυό σκέψεις.
Είδα ότι “περνάτε” dhcpcd. Γιατί; Δεν είναι πιο straightforward systemd-netword & systemd-resolved ; Δεν είναι λάθος το dhcpcd, δυστυχώς όμως κατά καιρούς updates έχουν κουλάνει συστήματα arch. Το systemd-resolved με stub είναι βράχος.

Επίσης σε xfce4 περιβάλλον, στον κώδικα “περνάτε” και networkmanager. Που θα τρέξει παράλληλα με dhcpcd. Αυτό δεν χρειάζεται, ο networkmanager κάνει εσωτερικό resolve (το dhcpcd είναι optional).

Πάντως και πάλι μπράβο σας. Δεν νομίζω ότι θα βοηθήσει πρωτάρηδες αλλά για “καραβάνες” που δεν έχουν φτιάξει δικά τους scripts είναι καλή πρόταση.

2 «Μου αρέσει»

Ευχαριστούμε για τα καλά σου λόγια!

Έχω την εντύπωση πως όταν γράφτηκε ο Archon το ArchWiki χρησιμοποιούσε το dhcpcd ώστε να ρυθμίσεις το Network σου. Αυτήν την στιγμή, απλώς σε στέλνει εδώ. Ναι το systemd-networkd είναι μια λύση, απλώς από τους Contributors μέχρι στιγμής δεν το χρησιμοποιεί κανείς και δεν έχει παρουσιαστεί κάποιο enhancement από κάποιον ώστε να ασχοληθούμε. Θα χαρούμε πολύ να δούμε κάποιο issue και φυσικά κάποιο PR σου.

Στο conflict που αναφέρεσαι, στην περίπτωση που ο χρήστης επιλέξει κάποιο γραφικό περιβάλλον απενεργοποείται το dhcpcd service για την αποφυγή του conflict.

5 «Μου αρέσει»

Ένα ευχαριστώ σε όλους τους συντελεστές αυτού του εγχειρήματος.
Και μόλις ολοκλήρωσα την εγκατάσταση dual boot με Manjaro εγκατεστημένο σε άλλο δίσκο.Αν βρω χρόνο θα γράψω τα προβλήματα που αντιμετώπισα…

6 «Μου αρέσει»