Το "κακό" ubuntu και οι άλλοι

Και στα Mint αν δεν ενεργοποιησεις το alt-shift απο τις ρυθμισεις, δε μπορεις να αλλαξεις γλωσσα με κανεναν τροπο μεσω πληκτρολογιου. Εβαλα στην αρραβωνιαστικια μου Linux Mint με Cinnamon και δε μπορουσε να βρει να αλλαξει γλωσσα, εγω ο “εμπειρος” των debian και arch χρειαστηκα 3 ωρες για να βρω τις επιπροσθετες ρυθμισεις και να κανω “τικ” στο Alt-Shift.

Στα Ubuntu παραδοξως το Super-Space δουλευει καθε φορα…

Ναι στο Mint αρκεί μια αναζήτηση στο search bar “language” και το βρίσκεις. Υπάρχει στις επιλογές γλώσσας. Για προσπάθησε να κάνεις το ίδιο στο Ubuntu χωρίς γκουκλάρισμα… Είναι αδύνατο. Δεν παρέχεται καθόλου η δυνατότητα ορισμένων συνδυασμών, μεταξύ των οποίων είναι και το alt+shift. Νομίζω ότι πλέον στο Mint είναι default (δεν παίρνω και όρκο δεν θυμάμαι).

Δεν ειναι, της εκανα την αλλαγη πριν 1.5 εβδομαδα. Ως default στα Mint δεν εχεις κανενα key-binding για αλλαγη γλωσσας, στα Ubuntu εχεις το Super-Space.

Τελος παντων, εγω θεωρω τα Mint ως τη καλυτερη διανομη Linux που εχει υπαρξει μεχρι τωρα. Μακραν καλυτερη απο Ubuntu.
Προσωπικα δε τη χρησιμοποιω και ουτε προκειται να τη χρησιμοποιησω ποτε στη ζωη μου, αλλα η αποψη μου δεν εχει καμια θεση σε αντικειμενικες συγκρισεις.

1 «Μου αρέσει»

[συνεχίζω το άσχετο του θέματος, ζητώντας συγνώμη κ σταματώ]
red, κι εγώ αριστερών επίσης από την “επανάσταση” των 17 (σε μία δεξιότατη (όχι ακροδεξιά, προσοχή), οικογένεια, παραδοσιακότατα =πολλών γενεών). κι αφίσα κ διαδήλωση κ δακρυγόνο (ΟΧΙ ότι είναι απαραίτητα, αλλά τότε τουλ ήταν <=> /μοντέλο 75). αυτό -ευτυχώς- δεν μ’ εμπόδισε να δω τα προβλήματα της ιδεολογίας αλλά κυρίως τις προβληματάρες που δημιουργεί η ΜΗ κατανόηση πως τπτ δεν είναι τέλειο κ τα πάντα μπορούν να βελτιωθούν (όπως κι η αριστ.ιδεολ.). =κανένα άκρο (όχι ότι αναφέρθηκες) δεν είναι καλό, ούτε σωστό, ούτε ηθικό. οπότε για μένα: fusion ιδεολογιών που να ταιριάζει στην εκάστοτε εποχή, όχι αγκυλώσεις ;) => θέλω να πω κ πάλι, μάλλον σε καταλαβαίνω απόλυτα, anyway. άκου:

τπτ δεν πρέπει να πονάει. δεν τάσσομαι με το “όλα εύκολα”, το αντίθετο (άλλωστε από φτωχή οικογένεια, δεν μου ήταν ποτέ κάτι εύκολο) ΑΛΛΑ: ούτε το aftersave ΠΡΕΠΕΙ να τσούζει, ούτε οι γάμοι να καταντάνε ασέξουαλ, ούτε καν η επικοινωνία να είναι δύσκολη δεν ΠΡΕΠΕΙ. όλα μπορούμε να τα κάνουμε ΕΞΥΠΝΟΤΕΡΑ (όχι τυχάρπαστα) αλλά γενικά θέλει λιγότερο πόνο από την κλασσική συτναγή του γαμωσυστήματος “πρέπει να λιώσεις για να φτάσεις” (ΟΧΙ απαραίτητα λέω εγώ). κι ΑΝ δεν χρειάζεται να είναι αγγούρι τπτ πραγματικά σημαντικό στη ζωή, τότε σίγουρα κανένα OS δεν χρειάζεται επίσης να είναι (μπορεί να μας αρέσει αλλά δεν είναι απαραίτητο, ΩΣΤΕ να είναι καλό/σωστό/τίμιο κτλ κτλ…). [btw, εγώ είμαι αυτός που αν πηγαίνει κάτι στραβά στη δουλειά, ψιλογουστάρω γιατί ανεβάζω αδρεναλίνη =καταλαβαίνω τι λες ;) ].

κλείνω: παίδες, ΑΝ θέλετε με ακούτε (χωρίς να κάνω τον έξυπνο). το κάθε linux ΔΕΝ είναι (desktop) διάσημο ΟΧΙ (ΟΟΟΧΙΙΙ!!!) επειδή είναι δύσκολο ή εύκολο ή μπλε ή με κόκκους. όχι επειδή υπάρχουν καπιταλιστικά συμφέροντα ή συνομωσίες κτλ. όχι επειδή είναι βολεψάκηδες οι χρήστες ή πρόχειρη η εποχή κτλ. υπάρχει ένα χρυσό ρητό, αληθινότατο, που αναφέρεται στην διάδοση ΚΑΘΕ προϊόντος (ή υπηρεσίας, ή… λειτουργικούς συστήματος :P ) που λέει απλά:

< αν δεν ΠΟΥΛΑΣ, είναι γιατί ΔΕΝ σε ξέρουν!! >

αν δεν είναι διαδεδομένο, οφείλεται στην έλειψη διαφήμισης (δεν λέω πληρωμένης ή οργανικής ή viral ή ότι). αν γνωρίζουν το ubuntu περισσότερο είναι ακριβώς επειδή μια εταιρεία είχε στόχο-συμφέρον να το διαδώσει. αν γνωρίζουν το arch σαν ελιτιστικό ή απαιτητικό (λέω ΑΝ /εγώ νιούμπης) είναι γιατί έτσι (…μάλλον! /αφού όπου καπνός τότε κ φωτιά), έτσι διαδίδεται-διαφημίζεται (δεν είναι απαραίτητο να είναι αλήθεια). αν παντού παράθυρα είναι γιατί έσπρωξε η ms σε μια εποχή που η αγορά είχε κενό (…ή -προσοχή- δημιουργήθηκε κενό από την ίδια την ms, μεγάλη συζήτηση).

…κάποτε ξεπουλούσε πανελλαδικά μία μοτοσυκλέτα πανάρχαιης τεχνολογίας, καθόλου ασφαλής, καθόλου γρήγορη, καθόλου… “μοτοσυκλέτα” ( =ελαφριά, προηγμένη, σβέλτη, με πλούσια ενεργητική ασφάλεια κτλ, το αντίθετο) ακριβώς επειδή έλαβε τέρμα διαφήμιση (από το κοινό, ούτε καν από την εταιρεία). κοινώς την αγόραζαν επειδή 1. την έβλεπαν ΚΑΘΕ μέρα μπροστά τους, 2. ήταν “κοινωνικά αποδεκτή” επιλογή (θέλετε να κάνουμε λίγο ψυχολογία αγοραστή?), δλδ την επέλεγαν οι φίλοι τους. κι έβαζαν πάνω της την ζωή τους, λέμε, και δεν “είχε” καν φρένα!!

όταν το linux θα ξεπεράσει το critical σημείο διαφήμισης ΚΑΙ διάδοσης-υιοθέτησης, ΤΟΤΕ σίγουρα θα θέλετε τριπλούς servers για το forum (δεν λέω ότι αυτό θα είναι επιτυχία). μην ψάχνετε τι φταίει, απλά διαφημίστε το!

(ρε συγνώμη κ πάλι, υπόσχομαι να μαζευτώ… /σβήστε αν θέλετε)

1 «Μου αρέσει»

κατι επιχειρηματα σαν και αυτο μπορει να ακουσει κανεις πολλα απο χρηστες λινουξ, οπως επισης οτι πχ πρεπει να εχεις και λιγη ορεξη να μαθεις γιατι ειναι καλο κλπ. Τα πιστευα και εγω εν μερη ολα αυτα. Δεν ειδα ομως και πολλους να το κανουν πραξη και να αφησουν πχ το linux mint ή το debian και να πανε στο gentoo :grinning: Mηπως πολλοι απο αυτους που χρησιμοποιουν παραθύρια, περα απο την αγνοια που λεει ο @koutsoundad ή την οπτικη του εξειδικευμενου και αιρετικου που λεει ο @Asfodelus, το φανταζοντε το θεμα καπως σαν να πας απο το linux mint στο gentoo; γιατι αν ναι, εγω τους δικαιολογω παρα πολυ :grinning:

Άσχετο με το θέμα, αλλά δεν κρατιέμαι να μην το σχολιάσω! Όχι, δεν ισχύει αυτό! Όχι, όταν δεν έχουμε ορίσει τι είναι άκρο και με ποιο κριτήριο ορίζουμε το άκρο και όσο τα άκρα είναι αυθαίρετα ορισμένα και όσο υπάρχει μία φοβερή προπαγάνδα σχετικά με τα λεγόμενα άκρα.
Δεν μπορείς να πεις τον τέρμα ανθρωπιστή, τον τέρμα ηθικό, τον τέρμα κοινωνικό (προφανώς υπεραπλουστεύω, για να γίνω κατανοητός) κακό, μη σωστό και ανήθικο!

Σόρρυ για την ένταση και για το off topic, αλλά μας πιπιλάνε τα μυαλά για το πόσο κακά και πόσο όμοια είναι τα άκρα, που δεν μπορώ να το ακούω ασχολιάστα σε μέρη που επιλέγω να συχνάζω!

3 «Μου αρέσει»

απο εμένα καμία ένταση, λυπάμαι που εσύ έχεις. καλύτερα να μην έχεις όμως αν θες να συζητάς μαζί μου, όχι απο τσαμπουκά αλλά επειδή δεν νομίζω ότι την αξίζω γιατί 1. σαφώς σίγουρα δεν τεκμηρίωσα αρκετά μέσα απο γραπτό κ 2. σίγουρα όσο κ να προσπαθούσα δεν θα κατάφερνα μέσα απο μόνο γραπτό :) :)

γενικά τα τσουβαλιάσματα είναι λάθος, όπως και η -νομίζεις- τσουβαλιάστική γνώμη μου για τα άκρα. όχι, κανένα τσουβάλιασμα δεν είναι θεόσωστο, παντού υπάρχουν εξαιρέσεις. νόμιζα δεν συζητάμε αυτό (κ δεν πρόκειται κιόλας) οπότε δεν έκατσα να τεκμηριώσω κάθε τι που αναφέρθηκα (και πάλι βγήκε σεντονάκι). να μην λαμβάνεις όμως τα δικά σου βιώματα φίλε μου σαν δική μου άποψη, δεν είπα αυτό, εσύ νόμιζες ότι εγώ αυτό είπα ;) σε κάθε περίπτωση, σέβομαι κ την άποψή σου κ την διαφωνία της δικής μου άποψης (βασικά, ΑΝ υπάρχει γιατί αν το συζητήσουμε μάλλον θα συμφωνούμε γιατί ΔΕΝ εννοώ αυτό που φοβάσαι ότι εννοώ :) ). οπότε, καταρχήν λάθος μου αν φάνηκε γενίκευση και -επέτρεψέ μου- λάθος σου να νομίζεις ότι μέσω 5 γραμμών κειμένου κατάλαβες ότι κάποιος εννούσε αυτό που νομίζεις ότι κατάλαβες.

αλλά είναι ευχάριστο να συζητάω μαζί σας (σαφώς κ με σένα) κ θα χαρώ να μην ξενερώσεις που σκοπεύω να συνεχίζω να συχνάζω εδώ που συχνάζεις κι εσύ (αν φυσικά με θέλετε). χαλάρωσε όμως με την έντασή σου (που εσύ παραδέχεσαι ότι έχεις), ειδικά προς εμένα… :)

edit: κ καλή βδομ να έχεις ;)

Απολογούμαι για την όποια ένταση (γιατί τώρα που ξαναβλέπω την απάντησή μου, σαν να μου φαίνεται ότι δεν είναι και τόσο οξεία :innocent: - πιο μεγάλη ήταν η ένταση μέσα μου παρά στο γραπτό)

Εν πάσει περιπτώσει, προφανώς και από μία γραμμή δεν μπορεί κανείς να βγάλει συμπεράσματα για μία άποψη, πολύ περισσότερο για έναν άνθρωπο. Απλά η φράση σου μου φάνηκε ως θέσφατο, ως τσιτάτο, μου θύμησε λίγο το πιπίλισμα που υφιστάμεθα από τα μμε για τα άκρα και πόσο κακά και πόσο ίδια είναι τα “δύο άκρα”, γι αυτό και το σχολίασα.

Nothing personal, το διευκρινίζω - απολαμβάνω τα μηνύματά σου και την όρεξη και ορμή σου… :love_you_gesture: Και πάλι σόρρυ…

1 «Μου αρέσει»

np συνονόματε :wink:

κοίτα, δυστυχώς το γραπτό εξαφανίζει τέραστιο % πληροφορίας (όπως πχ ύφος, συναίσθημα, έκφραση κτλ), ενώ τις περισσότερες φορές τείνουμε (στο κεφάλι μας) να θεωρούμε ότι κάτι θα φαίνεται κ στους υπόλοιπους όπως το σκεφτήκαμε εμείς (κατι που κυρίως προκύπτει από το συναίσθημα που κουβαλάμε εμείς αλλά κι οι άλλοι). πχ αν σου πω τώρα “ελα ρε μαν γάματο, δεν τρέχει” κι εσύ πριν λίγο -λέμε- αρπάχτηκες με τη γυναίκα, παίζει αυτό που άλλος (ενώ είναι σε πάρτυ) να γελάσει, εσύ να θιχτείς. (…ακόμα κ τώρα θα πω “καταλαβαίνεις τι εννοώ”, για τον ίδιο λόγο πχ :stuck_out_tongue: :stuck_out_tongue: ).

η επικοινωνία είναι το αγαπημένο μου (γιατί το δυσκολότερο της ανθρωπότητας) κ μετά βιβλίων δεν κάνω τα λάθη όπως στα πρώτα forums (που χύθηκαν φορτηγά e-μελάνι σε αψιμαχίες, χάνοντας μερόνυχτα :stuck_out_tongue: ). οπότε δεν παρεξηγώ, άρα δεν τρέχει.

anyway, κοίτα (ΑΝ μπορώ να στο “δείξω”) : ακόμα κι ο τέρμα ανθρωπιστής (λέμε) άγιος άνθρωπος (ο τέρμα όμως, με πλήρη απολυτότητα μιλάμε) σε αντελώς αντικειμενικούς όρους ΔΕΝ είναι σωστός. (δεν θα το εξηγήσω αρκετά, το ξέρω, ευχαρίστως να μιλήσουμε). πχ πες ότι έχεις ένα τούμπανο ευγενικό άνθρωπο που όμως τελικά κάποιος στη γειτονιά αυτοκτονεί γιατί μετά 40χρόνια συμβίωσης μαζί του δεν κατάφερε να φτάσει την καλοσύνη του και βρέθηκε σε φάση ενοχών που δεν άντεξε. ΔΕΝ φταίει ο ευγενικός ανθρωπιστής που γίνεται χώμα για τον καθένα αλλά ο άλλος που ανέπτυξε κόμπλεξ. αλλά για την συμπαντική ισορροπία ούτε ο πρώτος ήταν “καλός” (εντελώς).

πες ότι έχεις (λέμε τώρα) ένα γιατρό (σαν κι εσένα?) που είναι πχ τέρμα ανθρωπιστής και φτάνει να θεραπεύει (σε μεγάλο βαθμό λέμε, μιλάμε άκρα τώρα) και τσάμπα τον καθένα. ΑΝ (λέω άν) δεν έχει καταργηθεί ακόμα το χρήμα και οι υπόλοιποι γιατροί της εμπορικής γειτονιάς φτάσουν να γίνουν κλέφτες για να ζήσουν (πολύ χοντρικά, ξέρω ότι πολλά τα “ifs”) τότε ήταν ο ντοκ απόλυτα σωστός??

…θέλω απλά να δείξω ότι κάπως έτσι, προκύπτουν επεξηγήσεις που για να μην με/μας offtopic-μπανάρουν, συνήθως δεν προβαίνουμε. συν το ότι δεν έχουμε πάντα τον χρόνο όπως τώρα πχ Κυρ χαλαρά βράδυ.

anyway, ΦΙΛΕ θα χαρώ κ γνωριμία γιατί όλα είναι σχέσεις. καλό βράδυ κι αν απαντήσεις δεν θα απέχω σνομπαρίστικα (τι λέξη) αλλά είναι ώρα για οικογένεια κι αύριο δύσκολη δευτέρα. μόλις ξαναμπώ…

υγιαίνετε λινουξάδες :wink:

Πολλοί που θεωρούν το Ubuntu βαρύ και φορτωμένο, εννοούν το γραφικό περιβάλλον Gnome3 και πιο πριν το Unity. Παλαιότερα είχα εγκαταστήσει το Ubuntu minimal όπου τελικά έβαλα i3 και δοκίμασα και openbox. Μια χαρά ελαφρύ και όμορφο σύστημα γίνεται, που μπορεί ο καθένας να το διαμορφώσει όπως θέλει. Ο λόγος που μετά από μια δεκαετία σχεδόν στο Ubuntu πέρασα στο Arch είναι τα updates και η ακόμα πιο μεγάλη ευελιξία (και η νερντιά φυσικά …). Πάντως είμαστε ευγνώμονες που υπάρχει το Ubuntu. Σταθερή αξία στο linux!
Και κάτι ακόμα, μια προσωπική άποψη. Από τα διάφορα ubuntu-based συστήματα, προτιμώ το ubuntu το ίδιο (ίσως με εξαίρεση το mint που έχει δική του προσωπικότητα).

5 «Μου αρέσει»