Το "κακό" ubuntu και οι άλλοι

Καλησπέρα μπορεί να μου εξηγήσει κάποιος γιατί υπάρχει τόσο μεγάλη έχθρα με το ubuntu .Εγώ και πολλοί άλλοι το linux μέσω του ubuntu το γνώρισα ,είχα κάνει αίτημα και μου έστειλαν και το πρώτο dvd που είχε βγάλει χωρίς να πληρώσω .
Είχα κάνει πιο πριν ένα σεμινάριο και αρκετοί συνεργάτες με παρακινούσαν να το περάσω στον υπολογιστή μου .Σε αντίθεση με το slackware που χρησιμοποιουσαν το ubuntu μου φάνηκε πιο λογικό και βολικό .Και από τότε ότι και να ψάξω στο ιντερνετ πρώτες στα forums οι απαντήσεις από το ubuntu θα είναι . Τι είναι αυτό που το κάνει τόσο “κακό”

4 «Μου αρέσει»

Νομίζω ότι έπεσες θύμα της μανίας που έχουν οι χρήστες άλλων διανομών να εκθειάζουν τις δικές τους και να κατακεραυνώνουν τις άλλες. Το ubuntu ίσα ίσα που είναι μια εξαιρετική διανομή και πάνω σε αυτή έχουν πατήσει αρκετές διανομές (αυτές που λέμε ubuntu-based).

Συνήθως τέτοιες απόψεις έχουν χρήστες που έχουν λιώσει μια διανομή και προφανώς δε βλέπουν παραπέρα από αυτή.

Για κάτι τέτοιους έγραψα αυτό το άρθρο

Προσωπικά και ύστερα απο 15+ χρόνια ενασχόλησης βρίσκω αρκετά οπισθοδρομική την άποψη “το κακό ubuntu και το καλό (συμπληρώστε ότι θέλετε)”

Ο χρήστης καταλαβαίνει τις ανάγκες του καλύτερα από τον κάθε αυτόκλητο πρεσβευτή μιας Χ διανομής.

8 «Μου αρέσει»

Δε νομιζω οτι υπαρχει εχθρα για το ubuntu (ακομα), και δε νομιζω οτι ειναι «κακο». Στην αρχη του μαλλον μια καλη προσπαθεια ηταν που αξιζε προσοχης και βοηθησε στο να προχωρησουν αρκετα πραματα. Και ναι, και εμενα προσωπικα πιο «λογικο» μου φαινεται απο το slackware. Όμως παρ’όλα αυτα, εχει μια εταιρεια απο πισω που στοχευει οπως ειναι λογικο σε οτι στοχευουν οι εταιρειες, κατι που οπως καταλαβα οδηγησε σε επιλογες που δεν ηταν προς την κατευθυνση που θα βολευε την κοινοτητα και τους χρηστες αλλά άλλους σκοπους. Το unity μαλλον ηταν μια τετοια επιλογη, οπου ηθελε να χρησιμοποιησει τους χρηστες σαν πειραματοζωα (ετσι το καταλαβα εγω) με σκοπο να μπει στην αγορα των κινητων τηλεφωνων και να παρει μεριδιο αγορας. Μπορει ισως να μην ειναι αυτο κατι «κακο», αλλά γιατι να το δει καποιος με καλο ματι; Μετα που αρχισε και συνεργασια με τη microsoft, απλα οτι ειναι ubuntu, για μενα προσωπικα ειναι προς αποφυγην, δηλαδη οπως το βλεπω, καλλιτερα να ασχοληθω με κατι άλλο…

2 «Μου αρέσει»

και η redhat kai to suse είχαν κάνει συμμαχία με την microsoft αν θυμάμαι καλά ,εκεί δεν είχαμε τόση έχθρα

1 «Μου αρέσει»

για το suse μαλλον ετσι πως τα λες ειναι (δεν ειμαι και ειδικος) αλλά για τη redhat… δεν ξερω. Ισως δεν πηρες ακομα χαμπαρι την mega φασαρια περι systemd :grinning: (αλλά μην αρχισουμε παλι με αυτο)

1 «Μου αρέσει»

Κάθε διανομή που είχε προσπαθήσει να κυριαρχήσει επί των άλλων είχε δεχτεί την δίκαιη ή άδικη κριτική της κοινότητας. H Redhat είχε δεχτεί πολύ στο παρελθόν, και η SuSE είχε κάνει την μεγαλύτερη χοντράδα που μπορούσε να κάνει τόσο που κόντεψε να χάσει το δικαίωμα στην χρήση του Linux.

H Canonical με την σειρά της, έκανε αρκετές άστοχες κινήσεις. Ταυτόχρονα άνοιξε τον δρόμο σε πολλούς νέους χρήστες και έφταιξε επιτέλους ανθρώπινες και όχι ελιτίστικες κοινότητες. Εδώ θα μπορούσε να πει κανείς πως είμαστε τα παιδιά του Ubuntu. Αλλά έχεις και κάποια άτομα που νομίζουν πως είναι μάγκες και αποκτούν ταυτότητα επειδή είτε έχουν ή είτε δεν έχουν μια διανομή. Μια φορά θα τα θυμόμαστε αυτά και θα γελάμε.

Μεταφέρω ένα κείμενο που είχα γράψει σχετικά

9 «Μου αρέσει»

Και ενημερωτικά στα αποτελέσματα της ψηφοφορίας των Debian Developers αποφασίστηκε το systemd ως βασικό αλλά θα υποστηρίζονται και τα εναλλακτικά init systems.

2 «Μου αρέσει»

που αυτο μαλλον σημαινει οτι πολλα πραματα θα καθυστερουν και θα καταναλωνοντε πολλοι ποροι λογω αυτης της διαμαχης (ή μηπως βιασυνης; ). Αν εχετε καμια μη εριστικη σκεψη να την πειτε ή να μην ξυσουμε πληγη;

Αν διαβάσεις τι ακριβώς αποφασίστηκε, στην περίπτωση που κάποιο από τα εναλλακτικά/υποστηριζόμενα init systems έχει κάποιο πρόβλημα, αυτομάτως αυτό θα θεωρείται critical bug και μέχρι να διορθωθεί δε θα βγαίνει release.

2 «Μου αρέσει»

Εμένα σαν νεοεισερχόμενος στο linux, το ubuntu δεν μου κάθισε καλά στο μάτι.
Εξαρχής δηλαδή κάτι δε μου άρεσε σε αυτό έτσι όπως το έβλεπα αλλά και η όλη φιλοσοφία που είδα ο,τι έχει. Από την άλλη μου έχουν κάτσει καλά πολλές ubuntu based διανομές.
Παράδειγμα χρησιμοποιώ σε δυο παλιά pc το Linux mint cinnamon το 1 mate το 2.
Βέβαια το ubuntu είναι το πρώτο πράγμα που θα σου βγάλει όταν googlάρεις linux. Η συνεισφορά του είναι μεγάλη σίγουρα, αλλά θεωρώ πως άλλος είναι ο λόγος που κόσμος φεύγει από αυτό.
Όταν υπάρχουν πολλές ubuntu based διανομές με πολλά πλεονεκτήματα έναντι του Ubuntu (αλλά κρατώντας τη βάση του) γιατί να μείνεις στο ubuntu ?

1 «Μου αρέσει»

Και εγώ θα προτιμούσα το mint από το Ubuntu σίγουρα. Αν και το elementary το θεωρώ πιο κοντά στα δικά γούστα. Αλλά πάντα στο debian επέστρεφα πάντα ήταν πιο σταθερό επειδή τα πείραζα όλα. Όμως το Ubuntu πιστεβω ότι έχει την καλύτερη κοινότητα, το έχω παράπονο να βρω μια απάντηση έστω και μια φορά σε κάτι που κάνω search. Τωρα που έχω mx Linux για να βρω τι να κάνω για να λειτουργήσει η κάρτα γραφικών μου βγήκε η πίστη.

1 «Μου αρέσει»

Και το mint κάτω από το καπό (θεωρητικά) είναι ένα ubuntu , όπως και το ubuntu κάτω από το καπό (θεωρητικά λέω πάλι) είναι ένα debian . Έχουν γραφτεί άπειρα και έχουν γίνει μεγάλοι τσακωμοί για τις διανομές και την επιλογή της καθεμιάς.
Ψάξε λίγο στο google για linux distributions history και θα βρείς τον κλασσικό χάρτη που έχει όλες τις διανομές και θα καταλάβεις.

Για το ubuntu και τα πλήν και σύν πιο συγκεκριμένα - είναι θέμα γούστου η και δουλειάς μην το βλέπεις μόνο σαν γραφικό περιβάλλον. Το linux σημαίνει ελευθεριά επιλογής κυρίως και μια μεγάλη κοινότητα που δουλεύει με “ανοιχτή” λογική. Και η κοινότητα του ubuntu είναι πραγματικά τεράστια σε σχέση με άλλες διανομες.

Και εγώ έχω ένα mint σε pc που δουλεύω αλλά και ένα arch σε άλλο , και ένα debian server σε ένα “μηντιακό” και σε ένα άλλο τρέχει ubuntu server σαν nfs (αποφεύγω να έχω κοινό media και nfs) και παράλληλα άλλα 5-6 ubuntu lts headless σε virtual machines και σε multipass και αλλους cloud servers.
Συνήθως σε τέτοιες συζητήσεις περί κακού και καλού linux κόβω καπίστρι (σε τελική ανάλυση ένα terminal χρειάζομαστε οι πιο προχωρημένοι εδώ μέσα).
Δεκάδες youtubers πίνουν νερό στο όνομα μιας διανομής. Για μένα καλή διανομή είναι αυτό που κάνω τη δουλειά μου. Η μόνη περίπτωση που θα πω “κακή” μια διανομή -os είναι αν κάνει κάποια ύποπτη κίνηση με τα δεδομένα μου (κάτι είχα ακούσει πχ για την προηγούμενη release του zorin αλλά δεν το έψαξα)

4 «Μου αρέσει»

το φορουμ της mx ειναι πολυ καλο. Μαλλον δεν κοιταξες προς τα εκει να υποθεσω;

1 «Μου αρέσει»

about zorin

1 «Μου αρέσει»

Υπάρχει ανάλογο νήμα με την r9 380

Το ubuntu έβαλε πολύ κόσμο στο linux! Και μόνο για αυτό του αξίζει ο σεβασμός. Από την άλλη μεριά προσωπικά το βρίσκω σταθερότατο (LTS) με την μεγαλύτερη ίσως ποικιλία λογισμικού. Εχει τα λιγότερα προβλήματα σε hardware, και βρίσκεις λύση αν υπάρχει για κάποια συσκευή. Για κάποιον που δεν ενδιαφέρεται να σκαλίζει το λειτουργικό αλλά θέλει να κάνει τη δουλειά του είναι τέλειο. Απλά προτιμώ mate ή xfce.

4 «Μου αρέσει»

Νομίζω ότι πρέπει να γίνει ένας διαχωρισμός ως προς τι θεωρεί κάποιος κακό στο ubuntu ή σε μια διανομή γενικότερα. Εν προκειμένω το ubuntu ως διανομή είχε κάνει κάποιες λανθασμένες επιλογές σε θέματα ιδιωτικότητας που όμως έχουν πλέον διορθωθεί.

Ας μη ξεχνάμε ότι η εταιρεία που είναι από πίσω πέρα από μια σταθερή υποστήριξη, προσδοκά και το κέρδος κάτι που στους σκληροπυρηνικούς χρήστες δεν αρέσει.

Αλλά αν θέλουμε να είμαστε δίκαιοι θα πρέπει να κριθεί συνολικά στο πως επηρέασε αυτό που λέμε σήμερα linux desktop και όχι μονομερώς στις κακές του επιλογές.

7 «Μου αρέσει»

κακά τα ψέματα όλοι ξεκινήσαμε από τα ubuntu όπως και πριν από αυτά είχαμε windows.
μεσω του ubuntu “ξεφύγαμε” από τα παράθυρα και μέσω της γνώσης και της ελευθερίας που έχει το linux μάθαμε τα περαιτέρω.το ubuntu καλώς ή κακώς σε βάζει στον κόσμο του linux. αν θέλει καποιος μπαίνει και πιό βαθεια.

5 «Μου αρέσει»

Πιστεύω το Ubuntu θα έχει πάντα ένα ξεχωριστό partition στην καρδια κάθε Λινουξά. Ήταν η μόνη διανομή που είχε ως στόχο “εμένα”, και όχι κάποιον πελάτη ή περίεργο kernel developer. Τα ubuntuforums ήταν τρομερή πηγή βοήθειας και με την είσοδο της ADSL (όχι πλέον drivers για modem) άρχισε να παίρνει τα πάνω του. Περιοδικά και άλλα πολλά άρχισαν να βγαίνουν, όπου έφτασε ένα σημείο να λέμε Linux==Ubuntu για πολλούς. Μέχρι και ο μπαμπάς μου το ξέρει.

Δεν γνωρίζω κάποια έχθρα προς το Ubuntu, αλλά σίγουρα έκανε λάθη. Το μεγαλύτερο λάθος ήταν η έπαρση. Θυμαμαι εποχές όπου έφτιαξαν το δικό τους περιβάλλον (Unity), τo Mir, το Upstart, το UbuntuPhone, το UbuntuTouch, το Edge, έβαλαν amazon spyware by default και άλλα πολλά. Όλα απέτυχαν και άρχισε η κατηφόρα.

6 «Μου αρέσει»

Νομιζω οτι ο τιτλος βαζει την συζητηση λιγο λαθος. To “κακο” Ubuntu δεν ειναι η σωστη βαση. Ισως κατι στο στυλ “Ρε παιδια τι εκανε το Ubuntu και το απεχθανονται τοσοι πολλοι;” να εβαζε την συζητηση σε καλυτερη ρωτα.

Για μενα οι επιλογες του Ubuntu ηταν παντα ιδιορρυθμες. Αλλα τις καταλαβαινα παντα γιατι υπηρχε απο πισω μια εταιρια που χρηματοδοτουσε την δουλεια των developers της διανομης και ως εκ τουτου υπηρχαν καποιες επιλογες με εταιρικη κατευθυνση. Παρολα αυτα προσωπικα το μονο που εχω θεμα με το Ubuntu ειναι με την ηγεσια του. Σε μια συνεντευξη ο Mark Shuttleworth ειπε οτι το γεγονος οτι δεν πετυχε το Ubuntu Phone και το Unity “οφειλεται στην κοινωτητα γιατι μας ειπε οχι και συναντησαμε μεγαλη αντισταση”.

Αυτο εμενα προσωπικα με στραβωνει. Η Canonical κατα την γνωμη μου εχει ενα θεμα με την επικοινωνια της με την κοινωτητα του Ubuntu και γενικα με την ευρητερη κοινωτητα του GNU/Linux πιστευω (και μπορει να ειμαι και λαθος διορθωστε με αν ξερετε περισσοτερα για το θεμα αυτο).

Αλλα επησεις και ο ορισμος του “κακου” ειναι λιγο ατοπος. Δεν ειναι κακο το Ubuntu οπως και το Debian δεν ειναι μη-φυλικο προς τον χρηστη και ας του εχουν δωσει αυτη την ρετσινια. Απλα δεν εχει τις ευκολιες που εχουν οι υπολοιπες διανομες.

Ειναι λευκος καμβας πανω στον οποιο το Ubuntu το Mint, το MX, το AntiX και αλλες “φυλικες προς τον χρηστη” διανομες ζωγραφιζουν. Βεβαια κανενας ζωγραφος δεν θα πει “Ειδες τον πινακα που εφτιαξα; Ωραια χρωματα ε; Αλλα και ο Καμβας… πρωτη ποιοτητα οχι φτινιαρικα πραματα” :slight_smile: Ετσι δεν ειναι;

2 «Μου αρέσει»