Το "κακό" ubuntu και οι άλλοι

Βασικά εκείνες τις μέρες έπεφτα πάνω σε video και άρθρα που έδειχναν λίγο προβληματική την ύπαρξη του ubuntu .Κατά καιρούς όλοι πιστεύω θα κάναμε κάτι για να υποστηρίξουμε αλλά και να ευχαριστήσουμε το κοινό μας “έτσι θέλω να πιστεύω σκέφτηκε η canonical όταν έκανε τις διάφορες κινήσεις της” . Απλά και σαν εταιρεία σίγουρα θα ήθελε και κάτι γι αυτήν.

3 «Μου αρέσει»

Προσωπικα ειμαι ανθρωπος που δε του αρεσουν τα Ubuntu ή η Canonical.
Καθε φορα που εκφραζω τις εναντιωσεις σε αυτη τη διανομη και σε αυτη την εταιρια, ολοι νομιζουν οτι ειμαι απο αυτους που θεωρουν το Ubuntu “σατανα των Linux”. Οχι. Παντα προτινω 2 διανομες σε νεους χρηστες: Ubuntu και Mint. Το οτι προσωπικα σιχαινομαι ολες τις διανομες που βασιζονται σε Ubuntu και Redhat δε σημαινει οτι ειμαι ελιτιστης. Η αποψη μου ειναι τελειως υποκειμενικη και βασιζεται στις δικες μου πεποιθησεις και αποψεις, τοσο για το αν τα Linux πρεπει να ειναι User friendly και αν θελουμε αναλογο κοινο σαν των Windows.

Εν παση περιπτωσει, οσον αφορα τη συνεργασια Redhat - Microsoft, δε θα επρεπε να ενοχλει κανεναν. Εγω χρησιμοποιω Visual Studio που ειναι της Microsoft αλλα με βολευει και μ’αρεσει παρα πολυ σαν IDE. Ολοι μας καποτε ειχαμε gmail ή κατι αναλογο και ολοι μας εχουμε drivers οι οποιοι ανηκουν στην Nvidia. Γενικα οι εταιριες αποσκοπουν στο κερδος και μονο στο κερδος, ειναι αυτο κακο? Για εμενα ναι, για αλλους οχι. Ωστοσο ετσι ειναι τα πραγματα και αν θελετε τα Linux, σαν υπαρξη, καποτε να φτασει τα επιπεδα των windows πρεπει να “χωνεψετε” τις συνεργασιες και το πως κινειται η αγορα.
Προσωπικα(παλι) δε θελω κοσμο στα Linux και δε θελω συμβιβασμο με την αγορα και τις λοιπες εταιριες, η αποψη μου ομως δε μπορει να καθιστα τα Ubuntu και λοιπα εμπορευματικα Linux ως “κακα” και “σατανικα”.

5 «Μου αρέσει»

Οχι ολοι. Καποιοι μαλιστα αποφευγουν να εχουν nvidia, πχ εγω.

4 «Μου αρέσει»

(νομίζωντας ότι) καταλαβαίνω ίσως ακριβώς την θέση σου, διαφωνώ σχεδόν εντελώς. ένα τεράστιο όμως like γιατί βασίζεις την έκφρασή σου στην αποδοχή της ανθρώπινης υποκειμενικότατης υπόστασης, κάτι που παραβλέπουν οοοοολοι αυτοί (μαζί κι εγώ, κάποιες στιγμές) που τυγχάνει να διαφωνούν για ΟΠΟΙΟΔΗΠΟΤΕ θέμα, ΚΑΘΗΜΕΡΙΝΑ!

η ανθρώπινη λογική τραβιέται διαρκώς από το συναίσθημα κι αυτό είναι καλό ΚΑΙ κακό, αναλόγως. αν είχαμε όλοι 1. ελάχιστη έστω αυτογνωσία της μηδαμινής μας υπόστασης, 2. ένα ψήγμα διάθεσης να γίνουμε καλύτεροι (γιατί δεν υπάρχει ΤΠΤ άλλο άξιο ύπαρξης), α. βγάζοντας τον σκασμό κ β. μπαίνοντας στα παπούτσια του άλλου, τότε θα αποδεχόμασταν την πιθανότητα κάθε διαφοροποίησης, θα δεχόμασταν να καταβάλουμε την ενέργεια εξέτασης (τουλ! πριν απορρίψουμε) κάθε θέσης και θα σκοτώναμε στο τέλος κάθε πόλεμο, αυτό το ελεεινό δημιούργημα πηθικίσιου εγωισμού.

σε παρακαλώ μην σταματάς να εκφράζεσαι έτσι, προς παραδειγματισμό αυτών που πάντα βλέπουν κι ας μην μιλάνε, των παιδιών! ;)

4 «Μου αρέσει»

Νομίζω ότι αυτό που κάνει ο @Red_Debian είναι το θεμέλιο του ορθού αντιλόγου. Δεν προτιμά αλλά δεν αφορίζει. Κάπως έτσι δομούνται οι πολιτισμένες συζητήσεις.

Όχι ότι τα άλλα παιδιά δεν εκφράζονται κόσμια και πολιτισμένα, αλλά εξ’αφορμής της απάντησης του @koutsoundad

3 «Μου αρέσει»

Τι ακριβώς εννοείς; Ποιο είναι το επίπεδο των Windows στο οποίο δεν έχει φτάσει το Linux? Η παρακολούθηση του χρήστη; Τα προβληματικά updates που διαλύουν το σύστημα ετσιθελικά κάθε λίγο και λιγάκι; Οι απαιτήσεις σε hardware; To απαρχαιωμένο FS και η απαράδεκτη registry; Η ασφάλεια; Η ευκολία χρήσης; ('ελεος με αυτόν τον μύθο τα Windows 10 είναι δύσχρηστα σε σχέση με οποιαδήποτε Linux μοντέρνα διανομη). Ως χρήστης Linux με αυξανόμενο ποσοστό τα τελευταία 15 χρόνια και αποκλειστικά την τελευταία 4ετία, μάλλον το μοναδικό πλεονέκτημα των windows είναι η καθολική υποστήριξη από τους hardware vendors. Σε μικρότερο βαθμό βάζω την καθολική υποστήριξη και από τα μεγάλα software houses, διότι αυτό one way or another αντιμετωπίζεται με αντίστοιχο λογισμικό. Ποια όμως είναι η γενεσιουργός αιτία των δύο παραπάνω προβλημάτων;

Οι χρήστες. Είναι στην ανθρώπινη φύση όταν μαθαίνει κάτι να μην θέλει να το “ξεμάθει” για κάτι άλλο. Έτσι λοιπόν, όλος ο πλανήτης γνωρίζει μόνο τα windows (η μαγκιά του Bill Gates να αφήσει επί μακρόν την πειρατεία ελεύθερη) και δεν πρόκειται αυτό να αλλάξει. Συνακόλουθα δεν θα αλλάξουν στάση και οι hardware vendors.

Για να αντιμετωπιστεί αυτό το πρόβλημα, το Linux έκανε ντρίμπλα και άλλαξε παιχνίδι, κατακτώντας το mobile και το IoT market, καταφέρνοντας να είναι τουλάχιστον επίκαιρο και υπολογίσιμο ακόμα και στο desktop.

Σε όλα αυτά, θεωρώ ότι το Ubuntu διαδραμάτισε θετικό ρόλο. Αν δεν υπήρχε το Ubuntu, το Linux στο desktop θα ήταν απλά ανέκδοτο.

2 «Μου αρέσει»

Νομίζω εννοεί το επίπεδο των στρατηγικών συνεργασιών. Με πιο απλά λόγια αν η MS που έχει το DirectX δεν έκανε συμφωνία με τους game developers πιθανότατα τα windows θα είχαν μια άλλη πορεία στους οικιακούς χρήστες και δη στους gamers.

Κακά τα ψέμματα το linux δεν είναι brand όπως είναι τα Windows αλλά είναι η βάση πάνω στην οποία χτίζονται οι διανομές.

Για να συμβεί αυτό, πρέπει να υπάρξει η ανάγκη. Δεν υποχρεώνεις κάποιον να κάνει switch στο Linux γιατί πολύ απλά είναι “εύκολο”

Προσωπικά δε θα βαρεθώ να το επαναλαμβάνω, αναγκαζόμαστε να χρησιμοποιούμε Windows αλλά επιλέγουμε να χρησιμοποιούμε Linux.

Συμφωνώ και αυτό συνέβαλε στο να μιλάμε επί της ουσίας για Linux Desktop.

3 «Μου αρέσει»

Το πιο συνηθισμένο πρόβλημα του average Joe είναι το malware, το adware και η registry που βαραίνει, γεμίζει σκουπίδια και κατά κανόνα ο “average Joe” ή “η κουτσή Μαρία” θέλουν φορμάτ κάθε 6-12 μήνες. Παρόλα αυτά, όταν τους πεις να τους βάλεις Linux για να αποφύγουν όλα αυτά τα προβλήματα οι περισσότεροι σου λένε “όχι θέλω Windows”, αυτά ξέρω. Όσο και να προσπαθείς να τους πεις ότι δεν θα αλλάξει κάτι (μιλάμε για απλούς χρήστες office και internet) και πάλι μόνο οι πολύ ανοικτόμυαλοι δέχονται να το δοκιμάσουν. Και πολύ εύκολα θα σε πάρουν τηλέφωνο να σου ζητήσουν να τους ξαναβάλεις windows γιατί το “τάδε σκουπιδο-app” που πάτησαν κλικ να κατεβάσουν και να εγκαταστήσουν “δεν παίζει”… Μιλάμε για ανίατη περίπτωση…

Υπάρχει η ανάγκη να απαλλαχτώ από malware, adware, registry, αλλά εξακολουθώ να θέλω να χρησιμοποιήσω το σουρωτήρι…

1 «Μου αρέσει»

κάποιοι αναφέρθηκαν στο 90-10% (πχ καταμερισμός κοινωνικής κορεκτίλας κ πραγματικής ειλικρίνειας πχ @θέμα ηθική), άλλοι τόλμησαν να το φτάσουν 95-5% (πχ απόδοση επιβολής βάση φόβου τιμωρίας vs αυτοβελτίωσης /τα περισσσότερα κοινωνικά στερεότυπα εκφράζονται εδώ, …μάλλον), ο J.Rohn μίλησε για 97+3% (αδρανείς χαρακτήρες vs αυτοβελτιωτικοί).

=είναι ΑΛΗΘΙΝΑ ανθρώπινο να συμβαίνει το παραπάνω κι αν αυτό συνεχίσει, θα είναι αληθινά ανθρώπινο επίσης! όπως κι η ΜΗ διάθεση για ξεβόλεμα προς το καλύτερο αφού η έρευνα δείχνει πως οι περισσότεροι θέλουμε “κάτι απλά να δουλεύει” (ακόμα κ μέτρια) σε αντίθεση με την ενέργεια (που η ίδια η φύση δεν θέλει να σπαταλά, μόνο ο εγκέφαλός μας /κ καλά κάνει να προσπαθεί να διαφέρει από την φύση του), με την ενέργεια που χρειάζεται να επενδυθεί στο “καλύτερο”.

;) απλά λέω, ας το συνηθίσουμε… δεν είναι αφύσικο, δεν είναι παράλογο, είναι ανθρώπινο.

1 «Μου αρέσει»

Άρα το πρόβλημα είναι δομικό, όταν ο Average Joe/Jane δέχεται a priori ότι το format είναι μια καλή πρακτική όταν το σύστημα γεμίσει ιούς (γιατί θέλουμε να δούμε το τάδε βίντεο.exe) και ξαφνικά ένας που στη συνείδηση τους τον έχουν κατατάξει ως hacker/προγραμματιστή/τεχνικό/κομπιουτερά/αστροναύτη/…(συμπληρώστε ότι θέλετε) αμυντικά σκέφτεται αν θα μπορεί να το χρησιμοποιήσει.

Κλειδί σε αυτές τις περιπτώσεις είναι πάντοτε το προεγκατεστημένο ΛΣ το οποίο ο χρήστης κατά 99% θα χρησιμοποιήσει.

Άλλωστε όταν ο @cerebrux τα έγραφε αυτά στην ουσία σκιαγραφούσε την απέλπιδα προσπάθεια των ευαγγελιστών να προσηλυτίσουν περισσότερους πιστούς.

Δε θα σας κάνω spoiler, είναι ένα διαχρονικό και πολύ to the point άρθρο αλλά θα συνοψίσω σε κάτι που προσωπικά είναι η απαρχή για κάθε επιλογή που κάνω.

Προσέγγιση με βάση τις ανάγκες

Επομένως αν ο ίδιος ο χρήστης δε γνωρίζει τις ανάγκες του αλλά εμμένει στις φόρμες που του έχουν επιβληθεί (υπολογιστής με windows, κείμενα με word, spreadsheets με excel κλπ) τότε δεν μπορούμε να του μάθουμε να χορεύει αλλιώς.

Κλείνω με ένα δικό μου άρθρο που ακόμη και αυτοί που προτείνουν Linux δεν έχουν κατά νου ότι μπορεί να συμβούν τα συγκεκριμένα λάθη

Επομένως δεν είναι κάτι το τόσο απλό αν θέλουμε πραγματικά να έρθει κόσμος στο Linux και να μείνει.

edit : Στο άρθρο του @cerebrux στα σχόλια, μοιράζομαι μια προσωπική ιστορία ενός evangelizing gone wrong

2 «Μου αρέσει»

και να ρωτήσω κάτι (χωρίς καμία επίθεση /περισσότερο μήπως προσφέρω [λέω] συνηδειτοποίηση του ΤΙ συζητάμε) κι ΑΝ θέλει (καμία επίθεση και πάλι) ο reddebian, εκ μέρους των οπαδών της άποψης ή έστω προσωπικά (κι ευχαριστώ για τον χρόνο), ας απαντήσει :) :)

ΓΙΑΤΙ να μην θέλουμε το οτιδήποτε να διαδωθεί? εξηγώ:
παραδοσιακά όταν μας αρέσει κάτι (συνήθως επειδή το θεωρούμε καλό /σε παθολογικές καταστάσεις ακόμα κ το κακό! [τόσο πολύ εννοώ /δεν λέω ότι είναι κακό κάτι εδώ] ), το προτείνουμε πολύ κι ασταμάτητα (συγκεκριμένα, όχι αν όντως είναι αλλά αν πιστεύουμε ότι είναι /κι εδώ παίζει μπάλα πολύ το marketing πχ).

αν πιστεύουμε ότι το linux είναι κάτι ΚΑΛΟ, το μόνο που θα θέλαμε (βγάλε το πρέπει) να θέλουμε είναι αν διαδωθεί. ακόμα κι αν θα μας άρεσε να παραμείνουμε (για τον οποιοδήποτε ψυχολογικό ή πρακτικό λόγο μας) σε κάποια άκρη, μπορούμε κάλλιστα να το κάνουμε μέσω της φοβερής παραμετροποίησης που δίνει. δλδ, πες ότι αύριο 99% μπαίνουν κ γίνεται το σκατοπανηγύρι του καθενός. αν δεν μου αρέσει απλά κάνω κλαδί τόσο δύσκολο ή ψαγμένο ή κρυφό και κρατιέμαι με 45 νοματαίους στην κορυφή της φανταστικής μας πυραμίδας, να καμαρώνουμε :P

το να μην θέλουμε να διαδωθεί κάτι τόσο χρήσιμο όπως το linux, ας μου εξηγήσει κάποιος ΤΙ εξυπηρετεί γιατί απο εδώ που στέκομαι μόνο σαν λάθος ψυχική εξάρτηση μπορώ να το δω κ όντως δεν μου αρέσει ;)

Έχω παρατηρήσει το εξής σε σχέση με τους ειδικούς.

  • Θέλεις να ψαρέψεις κεφάλους. Ο ψαράς της περιοχής σου προτείνει ένα δόλωμα, ακούς την συμβουλή του και την ακολουθείς, αφού τον ευχαριστήσεις πρώτα.
  • Θέλεις να μαγειρέψεις ένα λαχματζούν, Ο φίλος σου ο μάγειρας ή ο αγαπημένος σου youtuber σου συνιστά κάποιο μπαχαρικό και σου λέει αρνίσιο κιμά. Ακούς την συμβουλή του και την ακολουθείς, αφού τον ευχαριστήσεις πρώτα.

αλλά

  • Θέλεις να κάνεις κάποια συγκεκριμένη δουλεία με τον υπολογιστή. Ο φίλος σου σου συνιστά κάποια διανομή Linux, και τον κοιτάζεις με μάτια ορθάνοιχτα και λες “εγώ δεν είμαι σαν και σένα”. Πας στο σπίτι και φωνάζεις τον παπά για ένα ευχέλαιο -για παν ενδεχώμενο- και αγνοείς την συμβουλή του.

Τι μας καθιστά λοιπόν τόσο διαφορετικούς από ένα μάγειρα, ένα ψαρά ή έναν οπωροπώλη; Ο υπολογιστής παραμένει ένα μαγικό αντικείμενο και ως τέτοιο η χρήση του ανάγετε σε ένα άλλο επίπεδο εμπειρίας από αυτό της καθημερινότητας. Η ενασχόληση λοιπόν με κάτι άλλο πέραν της καθικετεύουσας θρησκείας είναι μια αίρεση και ως τέτοια βιώνετε.

Η λύση για αυτό είναι η απομάγευση της τεχνολογίας, Αν και ο Ασίμωφ ή ο Κλάρκ έχει πει πως μια τεχνολογία από ένα επίπεδο και πέρα μπορεί να βιωθεί μόνο ως μαγεία, δεν έχουμε φτάσει ακόμα στο επίπεδο αυτό και οι υπολογιστές παραμένουν στο επίπεδο της δυνητικής κατανόησης. Οπότε είναι απλά θέμα αλλαγής γενιάς, εκτός εάν μπούμε ή αν έχουμε μπει σε ένα νέο μεσαίωνα, κάτι για το οποίο δεν είμαι καθόλου σίγουρος πως μπορώ να απαντήσω αρνητικά.

ΥΓ: Που τα βρίσκω και τα λέω ο …

6 «Μου αρέσει»

Τα τατουάζ :joy: :joy: :joy:

…στης!!!

1 «Μου αρέσει»

είναι συνήθης φράση μου ο “μεσαίωνας απλά με άϊφον”, που προσπαθώ να την κόψω! γιατί είναι πολύ άδικη: ΤΟΣΟΙ άνθρωποι (επιστήμονες κ τεχνολόγοι) έχουν καταφέρει (με την βοήθεια άλλων χρήσιμων: αγροτών, φουρνάρηδων κ καθαριστών /που τους υποστηρίζουν την διαβίωση), να φτάσουν την ανθρωπότητα σε αυτό το καταπληκτικά καλό (ναι!) σημείο που βρίσκεται τώρα. αλλά συμβαίνει το εξής που μας δίνει τέτοια εντύπωση:

η καταπολέμιση πχ ασθενειών, ανισότητας, βαρβαρότητας κτλ, ή ο βαθμός βελτίωσης πχ ηθικής, κατανόησης επιστημών κτλ, ΔΕΝ είναι καθόλου ανάλογα της φαινομενικής (τουλ) εξέλιξης τεχνολογίας! απαιτούμε την εξυπηρέτηση και τουπ μέσα σε 30χρόνια το supermarket θεωρείται must, βαριόμαστε την ουρά του κ στα επόμ 10 δεν θα υπάρχει ταμίας πχ. βγήκε ο κορονουιος και τουπ όλη η γη επικοινωνεί για να τον περιορίσει ΑΛΛΑ ΔΕΝ γίνεται το ίδιο και με την οδηγική παιδεία οπότε βλέπεις κάρα παρκαρισμένα στις ράμπες πχ.

δεν είναι μεσαίωνας, είναι απλά Τ Ε Ρ Α Σ Τ Ι Α πλέον η ταχύτητα εξέλιξης κάποιων τομέων (πχ εμπόριο, δικτύωση, ηλεκτρονικά κτλ), κι έτσι φαίνεται η διαφορά στα υπόλοιπα… δεν είμαστε άχρηστοι, είμαστε απλά όχι ικανοί ακόλουθοι των εξελίξεων. περιμέντε… θα φτάσουμε, υπομονή ;)

ps. sorry για hyperblabla, ξαναγυρνάω στο outlook μπας κ τελειώσω ποτέ την μετάβαση επαφών @thB :P τσίου κ ΚΑΛΟ σκ σε όλους όσους δεν σταματούν να εξελίσσονται (ευχαριστώ για το βήμα) ;)

ps2. ευχαριστώ το “κακό ubuntu” κι ελπίζω πάντα να υπάρχει (ας μην σας ζαλίσω κ μ’ αυτή την επεξήγηση). ελπ πάντα να υπάρχουν κι όλες οι απόψεις, αρκεί να μην γίνονται δογματικές.

1 «Μου αρέσει»

το οτι εχουμε linux και οχι windows δεν μας κανει ουτε καλυτερους , ουτε ανωτερους απο τους αλλους. και το ιδιο αν εχουμε arch η΄ ubuntu.
οταν μου ερχεται το παραπονο του χρηστη windows, παντα του λεω δοκιμασε kai linux . το μηχανημα σου θα παιζει καλυτερα, και μεσω αυτου θα αισθανεσαι καλυτερα. δεν μπορειτε να φανταστητε την τεραστια εκπληξη καποιων που ανακαλυπτουν οτι υπαρχει “και κατι αλλο” περαν των windows.
και ποσο επιμενουν σχεδον ολοι να βαλουν ΠΡΩΤΑ ubuntu.
μετα πρεπει να εξηγησεις με υπομονη-χωρις να αφοριζεις τιποτα- γιατι ubuntu, γιατι debian, γιατι arch,
Στην ουσια το linux περαν της εγκαταστασης γιαυτους ειναι μια ξενη γλωσσα,
κακα τα ψεματα. με το ubuntu θα ξεκινησουμε την αλφαβητα κλπ κλπ.μου ερχεται ο αλλος με λαπτοπ 12 ετων . τι θα βαλω αμεσως lubuntu και απο μεσα μου βριζω που η μαμα “εταιρια” εβγαλε το επληκτικο lxde και εβαλε το lxqt.
τα λεω απο μεσα μου . αν αρχισω στον χρηστη γιατι το ενα και γιατι το αλλο απο την αρχη , εφυγε πισω στα παραθυρα.

1 «Μου αρέσει»

οπως λεει και ενα σχολιο κατω απο το αρθρο του Salih:

Ολυμπιακός στο μπάσκετ, Παναθηναϊκός στο ποδόσφαιρο, φάση…

1 «Μου αρέσει»

“Με ανώμαλους δεν μιλάω!” Τ.Τσουκαλάς :sunglasses:

1 «Μου αρέσει»

αρκει να μην αρχισουν να λενε για το 80-20 του κανονα του παρέτο με νεοφιλελευθερη οπτικη γιατι τους την εχω στημενη με το πολυβολο στη γωνια και το χερι… στο πληκτρολογιο :grinning: :grin:

ειναι ακριβως σαν την κλασσικη πια περιπτωση με την πολυ επιτυχημενη διαφημιση της χλωρινης, δηλαδη «αυτο ξερεις, αυτο εμπιστευεσαι». Ναι ειναι ανθρωπινο, για αυτο και η επιτυχια

και μαλιστα οταν καποιος που το διαβασε εχει μια μεγαλη λυγούρα, ενω ταυτοχρονα στην περιρεουσα ατμοσφαιρα κυκλοφορει μια εξαισια μυρωδια που παραπεμπει σε κατι νοστιμο. Εφυγα για επιδρομη…

1 «Μου αρέσει»

Με καλυψες πληρως ως απαντηση.

Να πω κατι πανω στο 90-10% και γενικα πανω σε τοσο μεγαλα χασματα ποσοστων.

Εγω σαν ανθρωπος ειμαι γενικα αριστερων ιδεολογιων αλλα ενα πραγμα εχω καταλαβει(και μπορει να ειμαι λαθος, αλλα δεν με εχουν ακυρωσει μεχρι τωρα) οτι η μαζα εχει σχεδον παντα, αδικο.
Ο “πεφωτισμενος” λινουξακιας που ανηκει σε μια μειοψηφια θα προσπαθησει να προτινει κατι επαναστατικο, που θα σπασει το status quo του μαζοποιημενου "εγω τα windows εμαθα, αυτα θελω"ακια και θα του κανει τη ζωη καλυτερη και ευκολοτερη. Ωστοσο, ο,τι ταρασσει τα νερα της μαζας εκεινη τεινει να ενοχλειται και να αντιδρα στο νεο και διαφορετικο οπως ο διαολος στο λιβανι. Σε αυτο οφειλεται τοσο η “φουσκα” του βολεψιματος που μας εχουν δειξει οτι ειναι η “σωστη οδο” οσο και το αγχος οτι αν ρισκαρεις χανεις(το οποιο ισχυει στις μερες μας μιας και η ζωη μας ειναι ενα κρυφτο απο τη ζωη και μια ομορφη σεξουαλικη σχεση με την επιβιωση, πλεον δε ζεις αλλα επιβιωνεις).
Οταν ενας ανθρωπος πεσει στα πρωτα προβλημα με τα λινουξ(πχ εγω που καθε φορα συνουσιαζω τα architectures μεταξυ i386 και amd64) θα φρικαρει και θα “παραδοσει τα οπλα”. Αυτο συμβαινει γτ δεν εχει μαθει κανεις να “παλευει” για οσα θελει αλλα να τα βρισκει ετοιμα απο αγωνες προηγουμενων(εδω την αναπτυξη του GUI).

Και αυτο κανουν τα windows, Ubuntu και λοιπα εμπορευματα. Σου δινουν ετοιμη την ευκολια. Ειναι σωστο? πιθανως ναι. Εγω συμφωνω? καθολου.
Εγω παντα λεω οτι τα Linux πρεπει να πονανε λιγο για να βλεπεις ποσο εχουν πονεσει καποιοι πριν απο εσενα. “αγαθα κοποις κτωνται”, κατι που σημερα εχει ξεχαστει.

Αυτα.

3 «Μου αρέσει»

Εγώ πάλι δεν καταλαβαίνω γιατί στις μέρες μας κάποιοι εξακολουθούν και θεωρούν πιο “εύκολο” το Ubuntu από άλλες διανομές (τουλάχιστον για όσους κάνουν μετάβαση από windows). π.χ. το Linux Mint Cinnamon έχει πολύ πιο γνώριμο περιβάλλον για κάποιον χρήστη windows, ενώ το Ubuntu “νεωτερίζει”. Αλήθεια έχετε δοκιμάσει να βάλετε αλλαγή γλώσσας στο Ubuntu με συνδυασμό alt+shift (default στα windows) ? Μιλάμε για κάτι απλό και αυτονόητο που ΔΕΝ γίνεται χωρίς εγκατάσταση επιπρόσθετων πακέτων… Για ποια ευκολία μιλάμε; (Τονίζω ξανά, αναφέρομαι σε μετάβαση από Windows).

1 «Μου αρέσει»